המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 28.8.2008
28/8/2008

מה חדש? סיכום יומי 28.8.2008

 

בתקציר: * לבנון: דרישה לגזור עונש מוות לקד'אפי * דיווח: צבא ארה"ב מגייס אזרחים מצריים לשורותיו * סודאן: צנזורה על ביקורת שמתח שר החוץ * האגודה לזכויות האדם בסעודיה נגד נישואי קטינים 

 

כתב אישום בלבנון: לגזור עונש מוות על קד'אפי

סמיח אל-חאג', השופט הלבנוני החוקר את פרשת היעלמם של האמאם מוסא אל-צדר ושני מלוויו בשנת 1978, פרסם כתב אישום נגד שליט לוב, מעמר אל-קד'אפי, ושישה בכירים לוביים נוספים המואשמים בחטיפת אל-צדר וביקש מבית המשפט הלבנוני לגזור על קד'אפי וששת הבכירים הנוספים עונש של הוצאה להורג. מקורות יודעי דבר מסרו כי בית המשפט הלבנוני מתכוון להגיש בקשה להסגרת קד'אפי וששת הבכירים ולבקש מהאינטרפול לעצור אותם ולהעבירם ללבנון.

אל-מסתקבל (לבנון), 28.8.08

 

סרקוזי יבקר בשבוע הבא בדמשק

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, הודיע כי יגיע ב-3 בספטמבר לביקור בדמשק, במהלכו ידון עם עמיתו הסורי, בשאר אל-אסד, בכמה סוגיות, בראשן תפקידה של פריז בשיחות ישירות עתידיות בין ישראל לסוריה. לדבריו, הוא שמע קולות רבים – ביניהם של ארה"ב – הקוראים לנקוט מול סוריה במדיניות של בידוד, אך העדיף את דרך הדיאלוג, שהיא אמנם מסוכנת יותר, אך נושאת בצדה תקווה רבה יותר.

אל-וטן (סוריה); אל-ת'ורה (סוריה); אל-חיאת (לונדון), 28.8.08 

 

מפקד משמרות המהפכה מאיים על ארה"ב וישראל

מפקד משמרות המהפכה האיראניים, מוחמד ג'עפרי, הצהיר כי במידה ואיראן תותקף היא תפגע ביעדים אמריקאיים סמוך לגבולותיה וביעדים רחוקי טווח באמצעות יכולות טיליות ואחרות. לדבריו, איראן תגיב בין היתר גם באמצעות השיעים במזה"ת שינחיתו על ישראל מכות קטלניות. ג'עפרי טען כי למרות שאיראן מתמקדת בתגובתה בפעולה נגד ארה"ב היא תהפוך את כל שטח ישראל לאזור לא בטוח בתוך זמן קצר.

מהר (איראן), 27.8.08

 

דיווח: צבא ארה"ב מציע למצריים אזרחות אמריקאית אם יצטרפו לשורותיו

העיתון "אל-מצריון" חשף כי בחודשיים האחרונים מנהל צבא ארה"ב קמפיין לגיוס מאות מצריים בעלי אזרחות אמריקאית או בעלי אשרת שהייה בארה"ב, כדי שישמשו מתרגמים בעיראק. בפניות לאזרחים מצריים השוהים בארה"ב נכתב כי ההכשרה לה יזכו בשורות הצבא, תפתח בפניהם דלתות למשרות ממשלתיות ולעבודה באוניברסיטאות בארה"ב או בשגרירויות ארה"ב ברחבי העולם. עוד נכתב כי אלה המחזיקים ב"גרין קארד" או באשרת שהייה בארה"ב יוכלו לקבל אזרחות אמריקאית.

אל-מצריון (מצרים), 28.8.08

 

זרם "אל-מסתקבל" תומך בזרמים הסלפים בלבנון;

ליד הדמות כתוב: "זרם אל-מסתקבל"

אל-וטן (סוריה), 28.8.08/ פארס קרהבית

 

נשיא תימן קורא לאנשי הדת לשנות את המסר הדתי הקיצוני

נשיא תימן, עלי עבדאללה צאלח, קרא לחכמי הדת ולמטיפים להדריך את הציבור שהדת האסלאמית היא דת של צדק וחירות ולא דת של קיצוניות. לדבריו, הפיגועים בתימן נובעים ממסר בלתי אחראי שמעבירים אנשי הדת ולפיו כל האנשים הם כופרים וצבועים. כמו כן מתח נשיא תימן ביקורת על אפליית הנשים מצד אנשי הדת.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.8.08

 

האגודה לזכויות האדם בסעודיה נגד נישואי קטינים

יו"ר האגודה לזכויות האדם בסעודיה, תורכי אל-סודירי, אמר כי נישואי קטינים מהווים הפרה של ההסכמים הבינלאומיים של זכויות הילד, וקרא לגורמים הרלבנטיים בסעודיה לשים קץ לתופעה. לדבריו, הסכמת הילדה הנישאת היא תנאי בסיסי לנישואים.

אל-אקתצאדיה (סעודיה), 26.8.08

 

יומון איראני: רוסיה ממשיכה להשפיל את המערב

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי ההכרזה של רוסיה על עצמאותן של אבחזיה ודרום אוסטיה מהווה מכה עבור מדינות המערב והמשך השפלתן בידי הרוסים. עם זאת, טען היומון, כי הטיעון של "הגנה על שבטים ואומות" הוא תירוץ בו משתמשת גם רוסיה להשגת מטרות ואינטרסים ביריבות שלה עם המערב.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 28.8.08

 

אסמאא' אל-אסד: "על הנשים הערביות להשתתף ביצירת מדיניות"

בטקס שנערך אתמול (27.8.08) מטעם המרכז לחקר הנשים הערביות ובשיתוף עם הליגה הערבית בו הוענק לה פרס "האישה הערבייה הראשונה לשנת 2008" מתחה רעייתו של נשיא סוריה, אסמאא' אל-אסד, ביקורת על מעמד האישה בעולם הערבי. אסד טענה כי אמנם חלה התקדמות בהשתתפותן של נשים ערביות בתחומי התרבות, הכלכלה והפוליטיקה, אך יחד עם זאת אל להן להספק בכך. לדבריה, על הנשים ליטול חלק בקבלת החלטות פוליטיות וביצירת מדיניות.

אל-ת'ורה (סוריה), 28.8.08

 

מישל סולימאן: על הקהילה הבינ"ל להפגין פתיחות בפני סוריה

נשיא לבנון, מישל סולימאן, אמר במהלך פגישתו עם עוזר שרת החוץ האמריקאית לענייני אסיה והמזרח הרחוק, דיוויד היל, כי יש הכרח שהקהילה הבינ"ל תפגין פתיחות כלפי סוריה כשם שעשתה צרפת, וזאת לאור התפקיד העיקרי שממלאת סוריה באזור.

אל-חיאת (לונדון), 28.8.08

 

לבנון – "חומר דליק"

אל-חיאת (לונדון), 27.8.08/ חביב חדאד

 

דיווח בלבנון: סוריה חופרת בארות מים בתוך שטחי לבנון

מקורות ביטחוניים לבנוניים מסרו כי צוותים השייכים למשרד ההשקיה הסורי החלו כבר לפני יותר משבוע לחפור שתי בארות מים בשטחי לבנון ממערב לכפר דיר אל-עשאיר שבאזור הגבול בין שתי המדינות. עוד דווח כי הצוותים הסוריים הכינו מיכלים גדולים בשטחי סוריה שם יאגרו המים שיישאבו מהבארות וכי המים ישמשו את דמשק ופרבריה.

אל-מסתקבל (לבנון), 28.8.08

 

נשיא עיראק מאשר: סוכם שהכוחות הזרים יצאו עד 2011

נשיא עיראק, ג'לאל טאלבאני, אישר בראיון לערוץ "אל-חרה" את הצהרתו של ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאלכי, שהוכחשה ע"י ארה"ב, לפיה עיראק וארה"ב סיכמו על נסיגת כל הכוחות הזרים מעיראק עד סוף שנת 2011. 

אל-חיאת (לונדון), 28.8.08

 

סודאן: צונזרה ביקורת שהשמיע שר החוץ

שירותי הביטחון הסודאניים צנזרו את ידיעה בעיתון אל-אחדאת' בנוגע לביקורת שמתח אתמול

(27.8.08) שר החוץ הסודאני,דינג אלור, מטעם התנועה העממית לשחרור סודאן. אלור גינה את התקפת הכוחות המזוינים במחנה הפליטים כלמה בדרום דארפור ביום שני האחרון (25.8.08) בה נהרגו למעלה משלושים פליטים. לדבריו, אירועי כלמה יטביעו את סודאן בבעיות, וסודאן אינה זקוקה להאשמות חדשות מצד הקהילה הבינלאומית ולעימותים חדשים עמה.

Sudan Tribune, www.sudaneseonline.com (סודאן), 28.8.08

 

משבר חטיפת מטוס הנוסעים הסודאני; על הנשר כתוב: "הטרור"

אל-ג'רידה (כווית), 28.8.08/ סטאברו ג'אברה