המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 21.8.2008
21/8/2008

 

מה חדש? סיכום יומי 21.8.2008

 

בתקציר: איראן ולוב מסייעות לבכיר באל-קאעדה * אולמרט הציע לאבו מאזן תכנית לאזרוח הפליטים בלבנון * חמאס הקפיאה השיחות על גלעד שליט * מדינות המפרץ: הכיבוש האיראני על שלושת האיים כמו הכיבוש הישראלי * אסד: מוכן להציב טילים רוסיים בסוריה

 

דיווח: בכיר באל-קאעדה נתמך על-ידי איראן ולוב

מקורות דיווחו ליומון הסעודי אל-וטן כי בכיר בארגון אל-קאעדה, נאיף מוחמד אל-קחטאני, המכונה גם "אבו המאם", שוהה מזה שנה בתימן ומקבל תמיכה כספית מגורמים איראניים ולוביים במטרה לבצע פיגועים בתימן ובסעודיה.

אל-וטן (סעודיה), 20.8.08

 

אסד מוכן להציב סוללות טילים רוסיות בסוריה

בראיון שהעניק לעיתון הרוסי "קומורסנט" לרגל ביקורו במוסקבה, אמר נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, כי ארצו מוכנה להציב סוללות טילים מסוג "איקסנדר" בשטחה, בתגובה לכוונת ארה"ב להציב מערכת ההגנה נגד טילים באירופה. אסד הוסיף כי על רוסיה לחשוב מהם צעדי התגובה שתנקוט כשתמצא עצמה במצור, וקרא לזרז את עסקות הנשק בין סוריה לרוסיה לאור הלחץ הבלתי פוסק לו הן נתונות מצד ארה"ב וישראל.

אל-ת'ורה (סוריה), 21.8.08

 

אסד: יחסי סוריה-לבנון דומים ליחסי רוסיה-גאורגיה

נשיא סוריה,בשאר אל-אסד, השווה בראיונות שהעניק לעיתונים ברוסיה בין יחסי סוריה-לבנון ליחסי רוסיה-גאורגיה. לדבריו, לסוריה יש עמדה ברורה ביחס לאירועים בלבנון, כשם שלרוסיה יש אינטרסים בגאורגיה, ואין לראות בכך התערבות בענייניהן הפנימיים של המדינות, כפי שטוען המערב.

אל-ת'ורה (סוריה), 21.8.08

 

מדינות המפרץ: כיבוש שלושת האיים כמו הכיבוש הישראלי

מזכ"ל המועצה לשיתוף פעולה במפרץ, עבד אל-רחמן אל-עטיה, דימה את הכיבוש האיראני על שלושת האיים אבו מוסא, טנב הגדול וטנב הקטן לכיבוש הישראלי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 21.8.08 

 

מעל החלון רשום: "המלחמה הקרה"

 

תשרין (סוריה), 21.8.08 / דג'ואר אבראהים

 

בכיר באחים המוסלמים במצרים: חזבאללה מתכונן למלחמה עם ישראל

ד"ר עבד אל-סתאר אל-מליגי, חבר מועצת השורא המצרית מטעם תנועת האחים המוסלמים, התייחס למסמך ההבנות שנחתם בין חזבאללה לסלפים בלבנון ואמר כי חזבאללה מתכונן למערכה נוספת מול ישראל ומעוניין לחזק את החזית הפנימית, ולכן היה זה הכרחי  מבחינתו לחתום על הסכם עם הסונים כשם שעשה קודם לכן עם הנוצרים בלבנון. המדריך הכללי של האחים המוסלמים, הד"ר מחמד מהדי עאכף, וסגנו הראשון הד"ר מחמד חביב, בירכו על מסמך ההבנות שנחתם, אך הכחישו כל קשר בינו לבין תנועת האחים המוסלמים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 21.8.08 

 

עיראק תמכור ללבנון נפט מוזל

עם סיום ביקורו של ראש ממשלת לבנון, פואד אל-סניורה, בעיראק הכריזו אל-סניורה וראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאלכי, כי הצדדים הסכימו שלבנון תחזיר את השגריר הלבנוני לבגדאד ושעיראק תייצא ללבנון נפט במחירים מוזלים.

אל-נהאר (לבנון), 21.8.08

 

הקמת גדר גבול בין סעודיה לתימן

משמר הגבול באזור ג'אזאן שבסעודיה הקים גדר גבול עם תימן באורך שישה ק"מ, במטרה להגן על כפרים סעודיים הגובלים עם תימן, וכדי לשים קץ להברחות ולהסתננויות לסעודיה באזור זה.

עוכאט' (סעודיה), 21.8.08

 

דיווח: אולמרט הציע לאבו מאזן תכנית לאזרוח הפליטים בלבנון

היומון הלבנוני אל-אח'באר מסר מפי מקורות פלסטינים "מהימנים" כי בפגישתם האחרונה הציג ר"מ ישראל, אהוד אולמרט בפני יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, תכנית לאזרוח הפליטים הפלסטינים בלבנון המורכבת משני שלבים. בשלב הראשון, שיארך כחמש שנים, יבקשו ארה"ב וישראל מבעלי בריתן בלבנון לשפר את תנאי המחייה של הפליטים בלבנון ולשלבם בהדרגה בחברה הלבנונית. בשלב השני ארה"ב תקים עיר או מחנה פליטים חדש בו יאוכלסו הפליטים שיאלצו לחתום על מסמך בו הם יוותרו על אדמתם בפלסטין. על פי המקורות מחמוד עבאס דחה את התכנית.

אל-אח'באר (לבנון), 21.8.08

 

אלג'יריה

Syria news (סוריה), 21.8.08/ יאסר אחמד

 

אלג'יריה: 12 הרוגים בפיגוע כפול בבואירה

בפיגוע כפול שאירע בעיר בואירה (120 ק"מ דרומית-מזרחית לבירה אלג'יר) ב-20.8.08 נהרגו 12 אזרחים ונפצעו עשרות. האירוע הראשון התרחש כשמכונית תופת התנגשה באוטובוס שהסיע עובדים אלג'יראים של חברת ההנדסה הקנדית אס-אן-סי לאבאלין, והפיצוץ השני אירע מול בניין צבאי.

ליברטי , אל-ח'בר (אלג'יריה), 21.8.08                

 

חמאס הקפיאה את השיחות בסוגיית שליט

מקור בחמאס מסר כי התנועה הודיעה למצרים על הקפאת השיחות בסוגיית גלעד שליט והאסירים הפלסטיניים עד שישראל תיענה לדרישות החמאס. בהקשר זה איים אבו עוביידה, דובר גדודי עז אל-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, כי אם ישראל תמשיך לנקוט "סחבת" במו"מ לשחרור גלעד שליט, גורלו יהיה כשל רון ארד.

אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 21.8.08 

 

ירדן: נפתח משפטם של ירדנים שתכננו פיגוע התאבדות בכנסיה

אתמול נפתח בבית המשפט לביטחון המדינה בירדן משפטם של שלושה ירדנים המואשמים שתכננו לבצע פיגוע התאבדות באמצעות מכונית ממולכדת בחודש מאי האחרון באחת הכנסיות בעיר עמאן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 21.8.08

 

תביעה נגד שיח' אל-אזהר על סירובו להוציא לפועל גזר דין של 80 מלקות

עוה"ד נביה אל-וחש הגיש תביעה נגד שיח' אל-אזהר, ד"ר מחמד סיד טנטאוי, בה דרש כי טנטאוי יסולק מתפקידו, ייאסר וייקנס ב- 20 מליון לי"מ, בגין סירובו להוציא לפועל גזר דין שפרסם בית המשפט המצרי, נגד הבמאית אינאס אל-דע'ידי. אל-דע'ידי, במאית הסרט "יומנה של מתבגרת", הואשמה בהוצאת דיבתן של בנות מצרים, בפגיעה בשמן הטוב ובהפצת פריצות באמצעות הסרט, ונגזרו עליה 80 מלקות.

אל-מצריון (מצרים), 21.8.08 

 

מרוקו החזירה את שגרירה באיטליה

מרוקו זימנה את שגרירה באיטליה להתייעצות כמחאה על מעצר חבר הפרלמנט המרוקאי, יחיא יחיא, ברומא. בהודעה הרשמית שפרסמה מרוקו לא היתה הבהרה לגבי סיבת המעצר. יצוין כי יחיא יחיא מייצג בפרלמנט המרוקאי את מלילה, עיר תחת שליטה ספרדית שמרוקו טוענת לבעלות עליה והוא ידוע בפעילותו למען החזרת מלילה לריבונות המרוקאית.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 21.8.08        

 

יונת השלום חותרת בסירה שעליה כתוב: "הסוגיה הפלסטינית";

על הכריש שאורב לה כתוב: "הסכסוכים [הפנים-פלסטינים]"

אל-מדינה (סעודיה), 20.8.08/ עלאא' אל-לקטה