המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 18.8.2008
18/8/2008

 

מה חדש? סיכום יומי 18.8.2008

           

   בתקציר: מינוי שגרירה סורית בצרפת * דיאלוג אסטרטגי רוסי-סורי בעקבות ההתפתחויות בקווקאז * מצרים לאיראן: אל תספקו עילה למלחמה * הליגה הערבית: פתרון משבר שלושת האיים במפרץ באמצעות מו"מ * תלונה נגד אימן נור בשל מכתבו לאובאמה * הפרלמנט הסודאני תומך במבצע של רוסיה בגאורגיה

 

סוריה: מינוי שגרירה בפריז

לאחר שנתיים בהן לא היה לסוריה שגריר בצרפת, הוציא נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, צו הממנה את למיאא' יוסף שכור לשגרירת סוריה בפריז.

תשרין (סוריה), 17.8.08

 

דיאלוג אסטרטגי רוסי-סורי בעקבות ההתפתחויות בקווקאז

מקורות דיפלומטיים יודעי דבר מסרו כי בתקופה הקרובה יתקיים דיאלוג אסטרטגי חשוב ורם דרג בין דמשק למוסקבה, שיעסוק בהתפתחויות הבינ"ל והאזוריות, בעקבות המלחמה בקווקאז והעימות הרוסי-אמריקאי על רקע כוונת ארה"ב לפרוס מערכת להגנה מפני טילים באירופה. לדבריהם, לביקורו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, השבוע במוסקבה יש חשיבות רבה בהקשר זה.

אל-וטן (קטר), 18.8.08

 

פוטין לאבו מאזן: "תן לי ללמד אותך קראטה, יותר טוב לך"

אל-דסתור (ירדן), 18.8.08/ ג'לאל אל-רפאעי

 

מצרים לאיראן: אל תספקו למערב עילה למלחמה

במסיבת עיתונאים שנערכה בקהיר בתום פגישתם של הנשיא המצרי חוסני מובארכ והמלך הסעודי עבדאללה בן עבד אל-עזיז, קרא סלימאן עואד, דובר הנשיאות המצרית, למנהיגיה של איראן שלא לנהוג כפי שנהג סדאם חוסיין ושלא לספק עילות ותירוצים למערב כדי לגרור את האזור למלחמה. עואד הוסיף ואמר כי על איראן לנהוג בשקיפות בעניין הגרעין ולאפשר פיקוח בינ"ל על מתקניה הגרעיניים.

אל-אהראם (מצרים), 17.8.08 

 

הליגה הערבית: לפתור את המחלוקת על שלושת האיים במפרץ במו"מ

הליגה הערבית הביעה דאגה נוכח פתיחת שני משרדים אדמיניסטרטיביים איראניים באי אבו מוסא. בגילוי דעת שפרסמה דרשה המזכירות הכללית של הליגה הערבית מאיראן לחדול מהצעדים החד צדדים ולנסות לפתור את המחלוקת בין איראן לאמירויות בסוגיית שלושת האיים טנב הגדול, טנב הקטן ואבו מוסא, בדרך של מו"מ ישיר או בוררות בינלאומית.

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 17.08.08

 

תלונה נגד אימן נור  בשל מכתבו לאובאמה

ראש "המרכז לצדק, ייעוץ משפטי ומחקר", סמיר אל-ששתאוי, הגיש תלונה נגד מנהיגה לשעבר של מפלגת "אל-ע'ד" האופוזיציונרית, ד"ר אימן נור, בעקבות מכתב התמיכה שכתב נור למועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ברק אובאמה. לטענת אל-ששתאוי נור פגע בתדמיתה של מצרים בחו"ל, בנשיא מצרים ובמערכת המשפט המצרית, וכלל במכתב טענות שקריות. אל-ששתאוי קרא גם לזמן לחקירה את מגדי אל-גלאד, עורך היומון "אל-מצרי אל-יום" בו פורסם המכתב כדי לשמוע מדוע פרסם את המכתב.

אל-גומהוריה (מצרים), 16.8.08

 

אל-אזהר יכשיר דרשניו להילחם בשיעיזציה במצרים

על רקע העלייה במספר השיעים במצרים, הורה שיח' אל-אזהר, ד"ר מחמד סיד טנטאוי, לאקדמיה למחקרים אסלאמיים להכשיר אימאמים ודרשנים להיאבק במחשבה השיעית ובשקרים שמפיצים השיעים אודות הקוראן והסונה.

אל-מצריון (מצרים), 16.8.08

 

מצרים: פיצוי עצורים לשעבר מהתנועות האסלאמיות

משרד הפנים המצרי החליט להעניק פיצויים לכאלף עצורים לשעבר, מקרב התנועות האסלאמיות, שנעצרו ועונו בשנות התשעים. כל עצור לשעבר יפוצה בסכום של בין 20 ל-50 אלף לירות מצריות.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 17.8.08

 

הפרלמנט הסודאני הביע תמיכה במבצע של רוסיה בגאורגיה

הפרלמנט הסודאני פרסם הודעה בה נאמר כי הפעולה הצבאית של רוסיה בגאורגיה היא לגיטימית, וכי זכותה של רוסיה להגן על אזרחיה. ההודעה גינתה את "רצח העם" שהגיאורגים ביצעו כנגד אזרחים חפים מפשע ותקפה את המדינות שהתייצבו נגד רוסיה, באומרה שאלה אותן מדינות שתמכו בפלישה האמריקאית לאפגניסטן ועיראק.

  www.sudantribune.com , 16.8.08

 

 שובה של המלחמה הקרה

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 17.8.08/ עאמר אל-זועבי

 

סעיפי הסכם הפסקת האש בין רוסיה לגאורגיה; על היד החותמת

כתוב: "גאורגיה"; על ידו של הדוב המגואלת בדם כתוב:"רוסיה"

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.8.08/ אמג'ד רסמי

 

בייג'ין: שחיינית סורית סירבה לשחות לצד ישראלית 

השחיינית הסורית, ביאן ג'ומעה, פרשה ממשחה ה-50 מטר חופשי באולימפיאדת בייג'ין, על רקע השתתפותה של השחיינית הישראלית, אניה גוסטמלסקי, באותו מקצה.

תשרין (סוריה), 17.8.08

 

תוניסיה מחדשת יחסים דיפלומטיים עם קטר ושוויץ

תוניסיה מינתה שגרירים בקטר ובשוויץ לאחר מספר שנים ללא ייצוג ברמת שגריר בשתי המדינות.

בשנת 2006 החזירה תוניסיה את שגרירה מקטר בעקבות ראיון שערך הערוץ הקטרי "אל-ג'זירה" עם האופוזיציונר התוניסאי מונסף אל-מרזוקי, בו קרא אל-מרזוקי למרי אזרחי. השגריר התוניסאי בשוויץ הוחזר ב-2005 אחרי שנשיאה הקודם של שוויץ מתח ביקורת על מצב החירויות בתוניסיה בנאום פומבי במדינה.

אל-חיאת (לונדון), 16.8.08

 

בכיר איראני לשעבר: איראן מפעילה יחידת חיסול בעיראק נגד אויביה

בכיר לשעבר במשמרות המהפכה של איראן אמר כי בעיראק פועלת יחידת חיסול בהנחיית כוח 'אל-קודס' של משמרות המהפכה. לדברי הבכיר, בעיראק ישנם אישים שהמודיעין האיראני רואה בהם "אויב נצח" וכי חיסולם עומד בראש סדר העדיפויות של כוח אל-קודס. כמו כן הכוח מנסה לשחד אויבים אחרים או לשנות את דעתם בנוגע לאיראן באמצעות הפעלת איומים עליהם ועל קרוביהם באיראן. הבכיר ציין כי ברשימת האויבים מצויים בכירים ומנהיגי מפלגות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.8.2008