המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 15.8.2008
15/8/2008

מה חדש? סיכום יומי 15.8.2008

 

בתקציר: הסכם שילומים בין לוב לארה"ב * אל-מועלם: לא ניתן לשרטט גבולות שבעא בצל הכיבוש * פסגת אסד-סולימאן: יהודקו קשרי סוריה ולבנון * מאוריטניה: מונה ראש ממשלה אזרחי * אל-בשיר ישתתף בפסגה התורכית-אפריקאית בתורכיה * איראן פתחה משרדים באי אבו מוסא

 

הסכם שילומים בין לוב לארה"ב

לוב וארה"ב חתמו על הסכם השם קץ לכל התביעות המשפטיות בין שתי הארצות, הקשורות לפעולות טרור ופעולות צבאיות. לפי ההסכם, ישולמו פיצויים לנפגעים ומשפחותיהם משני הצדדים, צעד שיכשיר את הקרקע לכינון יחסים דיפלומטיים בין שתי המדינות.

 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.8.08           

 

פסגת אסד-סולימאן: יהודקו קשרי סוריה ולבנון

בהודעה לסיכום הפגישה בין נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ונשיא לבנון, מישל סולימאן הדגישו הצדדים את רצונם להדק את יחסי שתי המדינות, תוך כיבוד הריבונות והעצמאות של כל אחת מהן. עוד הוסכם על כינון יחסים דיפלומטיים בין המדינות ברמה של שגרירים; חידוש פעילותה של הוועדה המשותפת לקביעת ושרטוט הגבולות בין סוריה ללבנון; חידוש והגברת פעילותה של הוועדה המשותפת לעניין נעדרי שני הצדדים ונקיטת צעדים לקידום סחר החליפין, ולהקמת שוק כלכלי משותף.

תשרין (סוריה), 15.8.08

 

אל-מועלם: לא ניתן לשרטט את הגבולות בשבעא בצל הכיבוש

במסיבת עיתונאים משותפת שערכו שה"ח הסורי, וליד אל-מועלם ושה"ח הלבנוני פוזי צלוח', אמר אל- מועלם כי לא ניתן לשרטט את הגבולות בחוות שבעא בצל הכיבוש הישראלי וכי  על שני הצדדים – הסורי והלבנוני - להסכים על האזורים בהם יחל שרטוט הגבולות. שר החוץ הלבנוני, פוזי צלוח', רמז כי המועצה העליונה הסורית-לבנונית לא תבוטל והבהיר שהמשך קיומה איננו סותר הקמת נציגויות בין שתי המדינות.

תשרין (סוריה), 15.8.08

 

דיווח: הכרזה קרובה על ברית בין חזבאללה לכוחות סלפים סונים

היומון אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, דיווח כי ביום שני (18.8.08) צפויה הכרזה רשמית על "הצהרת כוונות" משותפת לחזבאללה ולכוחות סלפים סונים. מקורבים לכוחות הסלפים הגדירו את הצעד כ"ברית" בין הכוחות הסלפים לחזבאללה. לדברי היומון, הצעד יגרום לזעזוע בקרב החוגים הפוליטיים והדתיים, היות ומדובר בברית בין שיעים לבין כוחות המוגדרים "קיצוניים" בזירה הסונית.

אל-אח'באר (לבנון), 15.8.08

 

מאוריטניה: מונה ראש ממשלה אזרחי

החונטה הצבאית במאוריטניה מינתה את מולאי אולד מוחמד אל-אע'ט'ף לראש הממשלה החדש וביקשה ממנו להרכיב ממשלה. אל-אע'ט'ף היה שגריר מאוריטניה לאיחוד האירופאי ונהנה מקשרים טובים באירופה.

אל-חיאת (לונדון), 15.8.08  

                

טריפולי והמלחמה בין העדות השונות בלבנון

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.8.08/ אמג'ד רסמי

 

איראן פתחה משרדים מינהלתיים באי אבו מוסא

איראן פתחה שני משרדים אדמיניסטרטיביים באי אבו מוסא, שהשליטה בו נתונה במחלוקת בינה לבין איחוד האמירויות. בכיר במשרד החוץ של האמירויות אמר כי הצעד מהווה הפרה בוטה של מזכר ההבנות משנת 1971, שנחתם על נסיגת בריטניה מהמפרץ והקמת איחוד האמירויות. סגן שר החוץ של איחוד האמירויות הגיש מכתב מחאה על צעדה של איראן לשגריר האיראני באיחוד האמירויות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 15.08.08

 

סגן ראש ממשלת עיראק מציע "רשת אזורית" לתיאום ביטחוני

סגן ראש ממשלת עיראק, ברהום צאלח, הציע לבכירים איראנים בטהראן, הקמת "רשת אזורית" שתכלול את איראן, תורכיה, עיראק ומדינות ערביות נוספות. לדברי בכיר איראני, מטרת הרשת היא לתאם בין המדינות בתחומי ביטחוןן, גבולות, מניעת הברחות ועוד.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), .15.08.08

 

תגובות מעורבות במצרים למכתב אימן נור לאובאמה

בתגובה למכתב הפתוח ששלח מנהיגה לשעבר של מפלגת "אל-ע'ד" האופוזיציונית המצרית, ד"ר אימן נור, לברק אובאמה, אמר מוסא מוצטפא מוסא, מנהיג הפלג המתנגד לנור ב"אל-ע'ד", כי המכתב משקף את עמדתו של נור בלבד וכי "אל-ע'ד" תפעל נגד כל מי שמנצל את שמה כדי לשסות את ארה"ב במצרים. מנהיג "אל-ע'ד – חזית אימן נור", איהאב אל-ח'ולי, צידד בנור והסביר שהמכתב מכחל ביקורת על מדיניותה של ארה"ב במזה"ת.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.8.08.

 

הדב הרוסי בולע את גאורגיה המתחננת לעזרה

אל-וטן (קטר), 15.8.08/ אילי צליבא

 

קרדאוי: אין לכנות מיעוטים החיים בחברות אסלאמיות "כופרים"

שיח' יוסף אל-קרדאוי, העומד בראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, קרא לחכמי הדת ולדרשנים לא לכנות מיעוטים החיים בחברות האסלאמיות "כופרים", אלא להתייחס אליהם בלשון עדינה. עלינו להתנהג יפה אל הלא מוסלמים, כפי שנהגו הח'ליפים ישרי הדרך, ואין פירוש הדבר שאנו מוותרים על האמונה כי האסלאם דת האמת, דברי קרדאוי.

עקידתי (מצרים), 12.8.08

 

בשיר ישתתף בפסגה התורכית-אפריקאית בתורכיה

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח ממקורות סודאניים כי הנשיא הסודאני עמר אל-בשיר ישתתף בפסגה התורכית-אפריקאית שתיערך באיסטנבול בשבוע הבא. היומון מציין כי זוהי יציאתו הראשונה של בשיר מגבולות סודאן מאז שביה"ד הפלילי הבינ"ל החל לפעול להאשמתו בפשעי מלחמה בדארפור.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.8.08 

 

יחסי כוחות: הדובים מדבדב ופוטין נגד הקיפוד הגאורגי

אל-מסתקבל (לבנון), 15.8.08/ חסן בלייבל