המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 31.1.2008
31/1/2008

מה חדש? סיכום יומי 31.1.2008

בתקציר: בכיר באל-קאעדה על פעילות הארגון בתימן * נמצאו חמש אגרות של בן-לאדן * מחלוקת הנשיא בלבנון ותגובה לדו"ח וינוגרד * קידום יחסים דיפלומטיים בין מצרים לאיראן * קמפיין נגד הטרור באלג'יריה * אוניברסיטאות בירדן דוחות סטודנטים איראנים


בכיר באל-קאעדה בתימן: אנשינו פרוסים בכל תימן

אחמד מונצר, הממונה על ההסברה בארגון אל-קאעדה בתימן, אמר לעיתון התימני "אל-וסט", כי אנשי אל-קאעדה פרוסים בכל תימן ומספרם גדל במיוחד לאחר פלישת האמריקאים לעיראק. לדבריו, בן לאדן הורה לאנשי הארגון שלא לתקוף יעדים הקשורים לממשלת תימן וכי שלטונות תימן ביקשו מלוחמי הארגון להילחם נגד המורדים השיעים החות'ים. לדבריו, אמריקה עודנה האויב הראשי שלהם ולוחמי הג'יהאד בארגונו יכולים לבצע פעולות טרור נגד תיירים. 
אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 31.1.08


דיווחים: חמש איגרות בכתב ידו של בן לאדן נמצאו בפקיסטן

על פי מקורות פקיסטנים, גורמים מערביים הצליחו לשים את ידם על חמש איגרות ששלח אוסאמה בן לאדן מאזור השבטים שבצפון מערב פקיסטן. האיגרות נכתבו בשפה הערבית ובכתב ידו של בן לאדן והופנו לתומכיו. שתיים מהן יועדו למנהיג טאליבאן בפקיסטן, המולא מנצור דאד אללה, ובהן הנחה בן לאדן את דאד אללה להגביר את ההתקפות נגד כוחות נאטו בגבול פקיסטן-אפגניסטן.

אל-וטן (סעודיה), 31.1.08

 

מישל סולימאן: איש בעולם לא יצליח לפגוע ביחסי הצבא וחזבאללה

מפקד צבא לבנון והמועמד המוביל לנשיאות לבנון, מישל סולימאן, אמר בדו"ח וינוגרד מודה ישראל שהיא זו שקיבלה את ההחלטה לפתוח במלחמה נגד לבנון ללא כל הצדקה. לדבריו, ההכרה הישראלית בכישלון המלחמה מדגישה את הניצחון המשותף של הצבא הלבנוני וחזבאללה, שאנשיו לחמו בגבורה נדירה לצד הצבא והביאו לתבוסה אגדית של האויב. סולימאן הדגיש כי יש למנוע מאלה הרוצים לפגוע בקשר הקיים בין הצבא הלבנוני וחזבאללה לעשות זאת וכי אף כוח בעולם לא יצליח לזעזע את הקשר הזה המבוסס על דם יקר שנשפך. סולימאן אף גינה את החוצפה של האויב הישראלי שאינו מהסס לאיים בחיסול נאסרללה ואמר כי איומים אלה מהווים איומים על לבנון וניסיון לפגוע בביטחונה וביציבותה.

אל-ספיר (לבנון), 31.1.08

  

 עמר מוסא: "המחלוקת בלבנון נובעת מהתערבות גורמים אזוריים"

במהלך מסיבת עיתונאים שחתמה את ביקורו בכווית, אמר מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא, כי המחלוקת סביב המשבר בלבנון נגרמת בעיקר בשל התערבותם של מספר גורמים אזוריים, ולא בשל הוויכוח על היחס המספרי בממשלה, לגביו ניתן להגיע לפשרה בין "כוחות ה-14 במרץ" לבין האופוזיציה. עוד אמר, כי על הלבנונים מוטלת אחריות שלא להפוך לכלי משחק בידיהם של כוחות המעוניינים להזיק לארצם.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 31.1.08

  

שר ההסברה הסורי: "בינינו לבין מישל סלימאן יחסי אחווה ארוכי שנים"

שר ההסברה הסורי, מוחסן בלאל, אמר במסיבת עיתונאים, כי המשבר בלבנון אינו שאלה של יחס מספרי בממשלה שתוקם, אלא עניין הנוגע לגורל לבנון ולאי-ניצולה במסגרת הפרויקט האמריקאי-ישראלי. הוא הוסיף כי סוריה לא צריכה לעשות ויתורים ל"כוחות ה-14 במרץ" למען פתרון המשבר.  בתגובה לידיעות לפיהן סוריה מתנגדת למועמדות מפקד צבא לבנון, מישל סלימאן, לנשיאות, אמר בלאל כי בין ההנהגה הסורית לסלימאן יש יחסי אחווה ארוכי שנים, וכי סלימאן אף התקשר לאחרונה לנשיא, לשר ההגנה ולרמטכ"ל הסוריים. במקביל, הכחיש דובר מזכ"ל הליגה הערבית, עבד אל-עלים אל-אביצ', כי סוריה הטילה וטו על מועמדות סלימאן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-וטן (סוריה), 31.1.08;  www.syria-news.com, 30.1.08   

  

בוש: הגיע הזמן להשכין שלום בין הישראלים והפלסטינים

אל-מסתקבל (לבנון), 30.1.08

 

מגעים בין נשיא מצרים לבכירים איראניים על חידוש היחסים הדיפלומטיים

יו"ר מועצת השורא האיראני, ע'ולאם חדאד, אמר לאחר פגישתו עם נשיא מצרים, חוסני מובארכ, כי מובארכ הביע בפניו עמדה חיובית ביחס לחיזוק היחסים בין מצרים לאיראן. הוא הוסיף כי עניין שינוי שמו של הרחוב על שם רוצחו של הנשיא סאדאת, ח'אלד אסלאמבולי, הוא שולי ובר פתרון ואינו מהווה מכשול עיקרי בפני נרמול היחסים הבילטראליים.

אל-אהראם (מצרים), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 31.1.08

  

"ארגון אל-קאעדה בארצות המע'רב" לקח אחריות על הפיגוע באלג'יר

האתר האיסלאמיסטי "אל-חסבה" פרסם אתמול הודעת לקיחת האחריות של ארגון אל-קאעדה בארצות המע'רב על הפיגוע בבניין המשטרה במזרח הבירה אלג'יר. בהודעת הארגון נאמר כי הפיגוע גרם למותם ופציעתם של עשרות שוטרים והוכיח שהמוג'אהדין אינם פוגעים בחפים מפשע כפי שטוענים השלטונות האלג'יראיים.

www.alhesbah.net, 30.1.08

 

קמפיין תקשורתי נגד הטרור באלג'יריה

ביום 1.2.08 יפתחו שלטונות אלג'יריה בקמפיין תקשורתי נרחב נגד הטרור והקיצוניות הדתית. בקמפיין, אשר ישודר ברדיו ובטלוויזיה הממלכתיים, יציגו אנשי דת בכירים מאלג'יריה ומחוצה לה טיעונים המסתמכים על השריעה האסלאמית השוללים את פעולות אל-קאעדה במע'רב האסלאמי.

www.elaph.com, 31.1.08

 

אמריקה מעריכה את פעולות ישראל בעזה כהגנה עצמית; על השלט: "עזה"

אל-אהראם (מצרים), 30.1.08

 

 נציג חמאס באיראן: בזכות התמיכה האיראנית שברנו את המצור על עזה

בראיון לסוכנות הידיעות פארס, ביקש נציג חמאס באיראן, אבו אסאמה עבד אל-מועטי, מאיראן שתמשיך לתמוך בפלסטינים, כיוון ש"בזכות התמיכה הזו הצליחו הפלסטינים לשבור את המצור על עזה". לדבריו, הפלסטינים לא ירשו שמעבר רפיח יישאר סגור כיוון שהם רואים בו מהגורמים לעצמאותם. עוד הוסיף נציג החמאס, כי הנשיא אבו מאזן, הפועל בשרות אמריקה וישראל, ביצע הפיכה נגד ראש הממשלה אסמאעיל הניה, בעזרת אמריקה וישראל. הוא גם תקף את המשטרים הערביים המשתפים פעולה עם ארה"ב בנושא הפלסטיני מפחד לאיבוד שלטונם.

פארס (איראן), 30.1.08

 

נשיא איראן: לאיראן יש גרעין ללא ויתורים

בנאום בבושהר אמר נשיא איראן אחמדי-נז'אד: "כיום, נישא שמה של איראן בכל העולם והאומה האיראנית והנהגתה עושות חיל בעוד אויבי איראן בודדו... לאחר שנתיים וחצי של התנגדות, הפכה האומה האיראנית לבעלת גרעין מבלי לעשות  ולו ויתור קטן ביותר ..."  הוא אף רמז לכך שיש באיראן בוגדים המאוכזבים מהישגיה בתחום הגרעין ואלה אינם "ראויים להקרא בני אדם".

אירנא (איראן), 31.1.08

 

הלחץ הישראלי על עזה והשפעתו על מצרים

אח'באר אל-יום (מצרים), 30.1.08

  

מאמר מערכת איראני: ממשלות ערב ואבו מאזן בשירות המערב

מאמר מערכת ביומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי תקף את הממשלות הערביות, וטען כי לא זו בלבד שהן אינן מסייעות למאבק הפלסטיני, הן אף משתפות פעולה עם אבו- מאזן לביצוע מזימת המערב לדכא את החמאס בעזה.

ג'ומהורי- אסלאמי, (איראן), 31.1.08

 

ההוצאות להורג באיראן

בעקבות לחצים מצד ארגונים בינ"ל לזכויות אדם, הודיע דובר הרשות השופטת באיראן כי הוצאות להורג בפומבי באיראן מותנות בהסכמת ראש הרשות השופטת, ומבוססות על הצורך הציבורי. עם זאת דווח כי אתמול (30.1.08) כי הוצאו להורג חמישה אנשים בכלא אוין. יומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז דיווח כי יותר מ-110 הוצאות להורג - מתוך 302 שבוצעו בשנה האחרונה -  בוצעו בפומבי.

רוז (איראן), 31.1.08

 

אוניברסיטאות ירדניות אינן מקבלות סטודנטים איראנים

השבועון צבח-י צאדק, שופרו של המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, במשמרות המהפכה, דיווח כי האוניברסיטאות בירדן - ובמיוחד בבירה רבת עמון - נמנעות מלקבל סטודנטים איראנים לפקולטה ללימודי הנדסה. השבועון הוסיף כי בכירי האוניברסיטאות בירדן אמרו לסטודנטים איראנים כי צעד זה ננקט ע"י ממשלת ירדן על בסיס החלטות הסנקציות של האו"ם.

צבח-י צאדק (איראן), 28.1.08