המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 12.8.2008
12/8/2008

 

מה חדש? סיכום יומי 12.8.2008

 

בתקציר: נעצר איש דת סוני בכיר באיראן * סעודי רצח את אחותו בגלל שהתנצרה * אחמד קריע: אם לא מדינה פלסטינית – אז מדינה דו לאומית *  פילוג בפרלמנט המאוריטני על רקע ההפיכה * כווית: דיון בהכנסת נשים למערכת המשפט *  מנהיג מורדי דארפור: הצבא הסודאני מגביר פעולותיו בחבל

 

יו"ר הפרלמנט האירופי: "יש הבדל ניכר בין סוריה לאיראן"

יו"ר הפרלמנט האירופי, הנס גרט פוטרינג, אמר בראיון ל"אל-חיאת" כי יש "הבדל ניכר" בין סוריה לאיראן. לדבריו, סוריה היא  "שותפה חשובה" בתהליך השלום במזה"ת וביחסי אירופה והמזה"ת, בעוד איראן תהווה "איום על אירופה והעולם, אם תשיג פצצה גרעינית". לאחר פגישתו (10.8.08) עם בשאר אל-אסד, אמר פוטרינג כי הסכם השת"פ הכלכלי האירופאי-סורי ואישורו מחייבים שיפור במצב זכויות האדם בסוריה. פוטרינג הביע את דאגת אירופה ממצב העצורים הפוליטיים בסוריה, עליהם נמנים עיתונאים, פעילי זכויות אדם וחברי פרלמנט לשעבר.

אל-וטן (סוריה), 10.8.08; אל-חיאת (לונדון), 12.8.08

 

כווית בוחנת הצבת ציוד להתרעה מפני דליפה גרעינית בבושהר 

היומון הכוויתי, אל-סיאסה, מסר מפי בכיר במשרד החשמל והמים, איאד עלי ג'אסם אל-פלאח, כי המשרד, בשיתוף עם מכון המחקרים, בוחן אפשרות להציב ציוד מעקב ימי במים הטריטוריאליים של כווית שיתריע במצב של דליפה גרעינית מהכור בבושהר.

אל-סיאסה (כווית), 12.8.08

 

איראן: נעצר איש דת סוני בכיר

שלטונות איראן עצרו (10.8.08) את איש הדת הסוני הבכיר, אחמד נארואי. ממפלגת 'ההתעוררות הערבית האחוואזית' נמסר כי המעצר נועד ללחוץ על ארגון האופוזיציה הסוני "ג'ונד-אללה" לשחרר את חיילי משמרות המהפכה ששבה לאחרונה. עוד דווח כי נארואי ואנשי דת סונים נוספים סירבו לדרישת שלטונות איראן להוציא פסק הלכה הקורא ל"ג'ונד-אללה" וליתר הקבוצות הסוניות החמושות להניח את נשקם, לשחרר את השבויים האיראנים ולחדול מפעילותם נגד המשטר. נודע כי לאחרונה נדחתה בקשת חברי מג'לס סונים לבנות מסגד סוני ראשון בטהראן, למרות שבעיר חיים כמיליון אזרחים סונים.

www.islamtoday.net , 10.8.08

עוזר שר החוץ האיראני: לא ייחלתי להיעלמות המשטרים המלוכניים

עוזר שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מוחמדי, התנער מדברים שצוטטו בשמו, לפיהם פתרון הסכסוכים במזה"ת קשור להיעלמותם של המשטרים המלוכניים במפרץ וטען כי התקשורת סילפה את דבריו. הוא הדגיש כי איראן דוגלת בכיבוד ריבונות שכנותיה וחיזוק היחסים עימן. עם זאת, מקור בכיר במפרץ אמר כי מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ טרם קיבלה הבהרה לדברים, למרות דרישתה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 12.8.08

יועץ אחמדי-נז'אד שב ומדגיש: איראן ידידת העם האמריקאי והישראלי

אספנדיאר רחים משאי, סגנו של נשיא איראן אחמדי-נז'אד, חזר על הצהרתו כי "איראן היא ידידת כל עמי העולם, גם של העם האמריקאי והישראלי". משאי הוסיף כי הוא "חוזר על הצהרתו בפעם האלף ובקול רם יותר וכי לא יחזור בו". יצוין כי משאי חזר בו מהצהרות דומות שהשמיע לאחרונה.

תאבנאק (איראן), 11.8.08; פארס (איראן), 10.8.08

 

סעודי רצח את אחותו משום שהתנצרה

סעודי העובד במשטרת הדת הסעודית, רצח את אחותו, פאטמה אל-מטירי בת ה-26, לאחר שגילה כי התנצרה.

www.aafaq.org, 11.8.08.

 

סודאן: אנו מכינים תביעות נגד עברייני דארפור

שר המשפטים הסודאני, עבד אל-באסט סבדראת, הודיע כי משרדו מכין תביעות נגד האחראים לפשעים שבוצעו בדארפור. במקביל דן סבדראת עם ראשי מנגנוני הביטחון והצבא בתביעה נגד הנשיא עמר אל-בשיר. התובע המיוחד לעניין דארפור, נמר אבראהים מחמד, שמונה לתפקיד רשמית שלשום (10.8.08), מסר כי הוא בוחן מחדש את כל התיקים הנוגעים לדארפור ואת אפשרות הגשתם למשפט, ובכלל זה את תיקו של המפקד במיליציית הג'נג'וויד עלי כושייב המבוקש בידי בית המשפט הפלילי הבינ"ל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אח'ר לחט'ה (סודאן), 11.8.08

 

[בעקבות המאבק בין רוסיה לגאורגיה בחבל אוסטיה]

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 11.8.08/ עאמר אל-זועבי

 

אחמד קריע: אם יכשל המו"מ עם ישראל נדרוש מדינה דו-לאומית

אחמד קריע, יו"ר המשלחת הפלסטינית למו"מ עם ישראל, אמר בפגישה עם בכירים בפת"ח כי אם ישראל תמשיך בסירובה להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67', ידרשו הפלסטינים הקמת מדינה דו-לאומית.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 12.8.08

 

עיראק: אלפי  קצינים מתקופת סדאם ישולבו בכוחות המזוינים

ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאלכי, החליט לצרף לשורות הכוחות המזוינים של עיראק כ-9000  קצינים מצבא עיראק לשעבר, מתקופתו של סדאם חוסיין.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 12.8.08

 

פילוג בפרלמנט המאוריטני בין מתנגדי ההפיכה לתומכיה

יו"ר הפרלמנט המאוריטני, מסעוד אולד בולח'יר, סירב להכיר בהפיכה ובמנהיגיה והבטיח לשמור אמונים לנשיא המודח, סידי מוחמד אולד שיח' עבדאללהי, שנבחר ע"י העם. לדבריו, בכוונתו להמשיך בתפקידו ולא לשתף פעולה עם ממשלה שירכיבו ראשי ההפיכה. יצוין כי מספר בכירים בפרלמנט התנערו מדברי בולח'יר. בינתיים, מפלגות המתנגדות להפיכה הקימו את "החזית הלאומית להגנה על הדמוקרטיה" והן מארגנות פעולות מחאה. מנהיגי ההפיכה עצמם הכינו מסמך תיקונים לחוקה הכולל היתר ליטול את סמכויות הרשות המחוקקת (בנוסף למבצעת) במידה ויתגלו שיבושים בעבודת הפרלמנט. מנהיגי ההפיכה שחררו את ראש הממשלה ועצורים אחרים, אך הנשיא עודו מוחזק על ידם במקום לא ידוע.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-חיאת (לונדון), 12.8.08    

 

מותו של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש בניתוח לב פתוח

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 11.8.08/ אמג'ד רסמי

 

עמר מוסא: לא קבענו עמדה לגבי ההפיכה במאוריטניה

מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא, אמר כי הוא ממתין לקבלת דו"ח משליח הליגה הערבית למאוריטניה, אחמד בן חלי, אודות המצב במדינה וכי הוא יפעל כדי לשמור על הדמוקרטיה והיציבות שם. בתשובה לשאלה מדוע קרא בן חלי למנהיג ההפיכה "כבוד הנשיא" ולאולד שיח' עבדאללהי "הנשיא לשעבר", אמר מוסא כי בן חלי לא התכוון לקבוע בכך עמדה ביחס להפיכה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 11.8.08       

 

כווית: דיון בהכנסת נשים למערכת המשפט

יו"ר אגודת עורכי הדין הכוויתית, עורך הדין עבד אל-לטיף צאדק, אמר כי האגודה החליטה לדון בחודש אוקטובר הקרוב בכניסתן של נשים כוויתיות למערכת המשפט.

אל-גרי'דה (כווית), 11.8.08

 

לקראת ביקור סולימאן: משפחות הנעדרים הסורים בלבנון מוחות

ערב ביקורו של נשיא לבנון, מישל סולימאן בדמשק (13.8.08), הודיעה "האגודה האזרחית של הנעדרים הסורים בלבנון" כי תקיים היום שביתת שבת מול משרד הפנים בדרישה לברר מה עלה בגורל הנעדרים הסורים בלבנון, ותגיש עצומה לשר הפנים הסורי המכילה את שמות הנעדרים, מספרם ונסיבות העלמם. לדברי יו"ר האגודה, משפחות הנעדרים הגישו מאות תלונות וכי יש מידע על כ-850 נעדרים סורים. מנגד, דיווח היומון אל-נהאר, כי מספר האסירים והנעדרים הלבנונים בסוריה הוא כ-650.

אל-וטן (סוריה), 12.8.08; אל-נהאר (לבנון), 12.8.08

 

מנהיג מורדי דארפור: הצבא הסודאני מגביר פעולותיו בחבל

מיני מינאווי, מנהיג פלג של ארגון מורדי דארפור 'התנועה לשחרור סודאן' אמר כי צבא סודאן מגביר לאחרונה את פעולותיו בדארפור. ברומזו לנשיא אל-בשיר, אמר כי כל מי שטוען שהמצב בדארפור יציב הוא שקרן. מינאווי עומד בראש הארגון היחיד שחתם על הסכם שלום ממשלת סודאן בעקבותיו הוא מונה ליועץ לנשיא סודאן.

www.aljazeera.net , 12.8.08

 

אולימפיאדת בייג'ינג 2008; הספורטאי הזר אומר: "אני משתתף

במשחקים כדי לזכות כמה מדליות"; הספורטאי הערבי אומר:

"הניצחון  והמדליות לא משנים. העיקר - ההשתתפות וצבירת הניסיון"

אל-ראיה (קטר), 11.8.08/ עבד אל-עזיז צאדק

 

אולימפיאדת המשא ומתן בין איראן

 והאיחוד האירופי סביב הגרעין האיראני

אל-מסתקבל (לבנון), 11.8.08/ חסן בלייבל