המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 7.8.2008
7/8/2008

מה חדש? סיכום יומי 7.8.2008

 

בתקציר: סוריה מאשרת רשמית: סולימאן נרצח * יוזמה של החמאס לחידוש הדיאלוג הלאומי * הזרם הצדרי בעיראק: ממאבק צבאי למאבק רעיוני * חמאס תוקפת את מצרים בנושא מעבר רפיח * קריאה להקמת ארגון חכמי דת ללא גבולות * ביקורת רוסית על התביעה נגד נשיא סודאן * דיווח: התקרבות בין חמאס לירדן

 

יו"ר הפרלמנט האירופי: "נפתח פרק חדש ביחסינו עם סוריה"

יו"ר הפרלמנט האירופי, הנס גרט פוטרינג, אמר כי נפתח פרק חדש ביחסים בין אירופה לסוריה. לדבריו, הפרלמנט האירופי ישקול להעניק לסוריה הטבות ותמריצים כלכליים, במטרה לעודדה לאמץ מדיניות חוץ פרודוקטיבית שתסייע להפצת שלום, יציבות ושגשוג במזה"ת.

אל-וטן (סוריה), 7.8.08 

 

סוריה מאשרת רשמית את רצח מוחמד סולימאן

היועצת המדינית וההסברתית של נשיא סוריה, ד"ר בות'ינה שעבאן, אישרה (6.8.08) את דבר ההתנקשות ביועצו הביטחוני של אסד, מוחמד סולימאן, וציינה כי "מתנהלת חקירה כדי לגלות את מבצע הפשע המביש".

www.champress.net, 7.8.08

 

יועצת של אסד: לא יהיה מו"מ ישיר עם ישראל בתקופת בוש

ד"ר בות'ינה שעבאן, היועצת המדינית וההסברתית של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, אמרה אתמול (6.8.08) כי סוריה אינה צופה שיתקיים מו"מ ישיר בינה לבין ישראל בחסות הממשל האמריקאי הנוכחי.

אל-חיאת (לונדון), 7.8.08

 

שיחות בלתי ישירות בין ישראל לסוריה בתיווך תורכי

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 6.8.08/ חסן אידלבי

 

איראן: לא ציידנו את חזבאללה בטילי אס. איי. 18

בפגישה עם שר החוץ הלבנוני, פוזי צלוח', הכחיש שגריר איראן בלבנון, מוחמד רזא שיבאני, את הדיווחים לפיהם ציידה איראן את חזבאללה בטילי נ"מ מתקדמים מסוג אס. איי. 18, ואמר כי איראן אינה מגישה כל סיוע צבאי לחזבאללה.

אירנא (איראן), 5.8.08

 

מקור איראני: טרם נקבע מועד לתשובה לחבילת התמריצים

מקור במשרד החוץ האיראני אמר כי טרם נקבע מועד בו תשיב איראן לחבילת התמריצים של ה-5+1, כיוון שנותרו סוגיות לא ברורות. מקור איראני אחר אמר כי איראן מוכנה לשקול ברצינות את ההצעה להקפיא את העשרת האורניום תמורת הקפאת הסנקציות, אך היא חוששת שארה"ב לא תכבד את הערבויות שהבטיחה. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.8.08

 

ארה"ב, איראן ותיק הגרעין האיראני

אל-ערב אל-יום (ירדן), 6.8.08/ נאצר אל-ג'עפרי

 

יומון איראני: לחזבאללה תפקיד מכריע בקביעת המדיניות בלבנון

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי בתנאים החדשים שנוצרו בלבנון, לחזבאללה יהיה תפקיד מכריע בקביעת מדיניות הממשלה, והעריך כי ל"ממשלה הבאה לא תהיה זהות ציונית". לדברי היומון, לראשונה הכירה ממשלת לבנון באופן רשמי בחזבאללה ובנשקו, וזהו ניצחון נוסף לארגון.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 7.8.08

 

[תיק הגרעין האיראני מתקדם ולא מושפע מהסנקציות הבינ"ל]

אל-ראיה (קטר), 6.8.08/ פארס קרהבית

 

סעודיה: דרישה מהממשלה לצנזר את "youtube"

תושבים סעודיים דרשו מהגורמים הרלבנטיים בסעודיה למנוע את הגלישה באתר האינטרנט www.youtube.com, בטענה שהאתר משדר קליפים בלתי ראויים.

www.arabsnew.com, 3.8.08

 

עיראק: מחריף הוויכוח על עתיד כרכוכ

מנהיגי השבטים הערבים בכרכוכ איימו לפתוח בעימות מזוין עם כוחות הפשמרגה, כדי להגן על  ערביותה של העיר. האיום בא בתגובה לדרישת הכורדים לספח את כרכוכ לחבל כורדיסטן ולכיתורם של האזורים הערביים והתורכמאנים בעיר בידי כוחות הפשמרגה.

 אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 7.8.08

 

הזרם הצדרי: מאבק רעיוני במקום צבאי

בהודעה מטעם לשכת ההסברה של צבא המהדי בנג'ף, קרא מנהיג הזרם הצדרי, מוקתדא אל-צדר, לאנשיו להניח את נשקם כליל ולעבור לחינוך רעיוני ואסלאמי של החברה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.8.08

הליע"ר: מצפים להתעדכן בפרטי ההסכם בין ארה"ב לעיראק

יו"ר משלחת הליגה הערבית בבגדאד, האני ח'לאף, הביע תקווה שההסכם הביטחוני העיראקי-אמריקאי אינו כולל סעיפים כגון הקמת בסיסי קבע של הצבא האמריקאי בעיראק, שיסכנו את הביטחון הלאומי הערבי ויפרו את האיזונים באזור. הוא אמר כי הליע"ר מצפה שממשלת עיראק תעדכן אותה לגבי סעיפים בהסכם הנוגעים לביטחון האזור, עוד טרם אישורו.

אל-חיאת (לונדון), 7.8.08               

סודאן: האקרים תומכי המורדים פרצו לאתרי אינטרנט פרו-ממשלתיים

בימים האחרונים פרצו האקרים מטעם ארגון מורדי דארפור, "התנועה לצדק ושוויון", לאתרים של עיתונים סודאנים פרו-ממשלתיים. אתמול נפרץ אתר היומון אל-איאם ונשתלה בו ההודעה: "פריצה זו בוצעה על ידי התנועה לצדק ושוויון...  מבטיחים לכם שתוך חודש נהיה בבירה... כדי לשחרר את סודאן מן הרשעים הללו".

אל-איאם (סודאן), 6.8.08

 אתר היומון "אל-איאם":

 

נציג רוסיה בסודאן מבקר את התביעה נגד בשיר

מנהל המחלקה הקונסולארית בשגרירות הרוסית בח'רטום, יבגני ארג'אנציף, אמר כי התביעה בבית המשפט הפלילי הבינ"ל נגד הנשיא בשיר תשפיע לרעה על תהליך השלום בדארפור וכי המדינות התומכות בתביעה תישאנה באחריות ההיסטורית להשלכות שיהיו לה. לדבריו, רוסיה סבורה שאין זה הזמן והמקום  לתביעה כזו.

אל-צחאפה (סודאן), 7.8.08

 

בכירים ביטחוניים סודאנים מבקרים בדארפור

שר הביטחון הסודאני עבד אל-רחים מחמד חוסין וראש שירותי הביטחון צלאח עבדאללה קוש, מבקרים בדארפור כדי לעמוד מקרוב על המצב הביטחוני וההומאניטארי בחבל. שר הביטחון אמר כי ידון בהבטחת שלומם של הפליטים ובחופש הפעולה של סוכנויות הסיוע הבינ"ל ויוודא שהן אינן מפרות את הביטחון.

אל-אחדאת' (סודאן), 7.8.08

 

חמאס תוקפת את מצרים בשל אי פתיחת מעבר רפיח

דובר החמאס, פוזי ברהום, האשים את מצרים באי פתיחת מעבר רפיח, אף שתנועתו מכבדת את התהדיאה, ובהתעלמות מן הבקשה לאפשר למשלחת פרלמנטארית מטעם החמאס לצאת לביקור במדינות ערב.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.8.08

 

יוזמה של החמאס לחידוש הדיאלוג הלאומי

ממלא מקום יו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית, אחמד בחר (חמאס), קרא לחידוש מיידי של הדיאלוג הלאומי. בחר קרא לשחרר את האסירים הפוליטיים, לפתוח מחדש את המוסדות שנסגרו ולחדול מההתקפות ההדדיות בתקשורת.

אל-איאם (רש"פ), 7.8.08

 

דיווחים על התקרבות בין ירדן לבין החמאס

מקורות בתנועת החמאס מסרו כי ירדן הודיעה להנהגת התנועה על פתיחת דף חדש ביחסים ביניהן החל מחודש יולי 2008; מנהיג התנועה האסלאמית בירדן גילה כי חבר הלשכה המדינית של החמאס, מחמד נזאל, נפגש לאחרונה בירדן עם ראש המודיעין הירדני.

אל-חיאת (לונדון), 6.8.08 ; אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 7.8.08

 

גורמים במרוקו: עבד אל-קאדר בלעיראג' הודה ברצח חמישה בלגים

גורמים רשמיים במרוקו מסרו כי עבד אל-קאדר בלעיראג', החשוד בפעילות טרור, הודה ברצח חמישה אנשים בבלגיה ובתכנון פעולות טרור במרוקו - יחד עם חשודים אחרים, חלקם אישים פוליטיים - תוך שת"פ עם ארגון "אבו נידאל" הפלסטיני.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.8.08                 

 

קריאה להקמת ארגון חכמי דת ללא גבולות

בשולי הוועידה השלישית של חכמי הדת המוסלמים, שנערכה לאחרונה בג'קרטה בירת אינדונזיה, חתמו יותר מ-300 מהם על הצהרה הקוראת להקים ארגון בשם חכמי דת ללא גבולות. מטרת הארגון להילחם בבורות ובעוני ולתמוך בצדק ובשלום הבינ"ל. בין החתומים -  המופתי הכללי של ירושלים השיח' מחמד חסין.

www.islamic.naseej.com , 5.8.08