המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 6.8.2008
6/8/2008

מה חדש? סיכום יומי 6.8.2008

 

בתקציר: קדאפי תוקף את התנשאותה של איראן * יומון איראני: החנופה לארה"ב – מזיקה * סוריה: ועדה לחקירת ההתנקשות בסולימאן * צבא סודאן: נגן על בשיר בכוח הנשק * יומון לבנוני: התנאים הסורים לכינון יחסים עם לבנון * התקרבות ביחסי סוריה-מצרים *  "אל-ג'זירה": לא הפקנו את הסרט "חיסול פרעה"

 

קדאפי: התנשאותה של איראן מסכנת אותה

מנהיג לוב מעמר אל-קדאפי התייחס בביקורו בתוניסיה (5.8.08) לתכנית הגרעין האיראנית ואמר ש"מה שאיראן עושה אינו אלא התנשאות". קדאפי העריך שאיראן לא תחזיק מעמד מול מתקפה צבאית מערבית וגורלה עלול להיות כגורלה של עיראק.

אל-חיאת (לונדון), 6.8.08 

 

איראן: תורכיה אינה מתווכת בנושא גרעין

דובר משרד החוץ האיראני, חסן קשקשאווי, אמר כי תורכיה אינה מתווכת בין איראן למערב בנושא הגרעין. לדבריו, מתוקף היותה שכנה חשובה, הנהנית מקשרים נרחבים עם איראן, שותפה תורכיה להתייעצויות עם איראן בכמה נושאים, ובהם גרעין.

אירנא (איראן),  4.8.08

 

יומון איראני: החנופה לארה"ב - מזיקה

היומון ג'ומהורי-י אסלאמי מתח ביקורת על קבוצת בכירים באיראן הנוקטת מדיניות של חנופה לאמריקה, "השטן הגדול", והזהירם כי הם חודרים לתחום סמכותו הבלעדית של המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי. היומון היצר על כך שהמשטר מתיר לראש האגודה האיראנית-אמריקאית, הושנג אמיר אחמדי, "החותר להפיכה רכה", לבקר באיראן, בעוד שאחרים נכלאים בשל פעילות דומה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 4.8.08 

 

האיחוד האירופי יטיל סנקציות נוספות נגד איראן

דובר משרד החוץ הבריטי מסר כי האיחוד האירופי החליט להטיל סנקציות חדשות על איראן הכוללות צמצום סחר החליפין עימה, בדיקת הספינות הנכנסות ויוצאות ממנה, וכן וסנקציות על הבנק המרכזי של איראן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.8.08

 

אחמדי-נז'אד ואיראן

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 5.8.08/ עמאד חג'אג' 

  

מקורב לח'מנאי: אחמדי-נז'אד ניצל לרעה את שמו של ח'אמנאי

עורך היומון האיראני כיהאן, חוסין שריעתמדארי, המקורב למנהיג העליון עלי ח'אמנאי, האשים את הנשיא אחמדי-נז'אד בניצול שמו של ח'אמנאי לרעה כדי לזכות בתמיכת המג'לס למינויים של שלושה שרים. שריעתמדארי טען כי מינוי אחד השרים מפוקפק מפני שלא זכה לתמיכת ח'אמנאי. 

כיהאן (איראן), 6.8.08

 

סוריה: ועדה לחקירת ההתנקשות בסולימאן

אתר אופוזיציה סורי דיווח כי הוקמה ועדה בראשות ראש מנהל המודיעין של חה"א הסורי, גנרל עבד אל-פתאח קדסיה, לחקירת ההתנקשות ביועצו הצבאי של אסד, מוחמד סולימאן. נמסר כי המודיעין הצבאי, בראשות גיסו של אסד, גנרל אצף שוכת, הודר מהוועדה, מה שמחזק את ההערכה לפיה סולימאן חוסל על רקע חיסול חשבונות בתוך המשטר הסורי. ע"פ הדיווח, נמשך הכיתור הביטחוני סביב אתר ההתנקשות וסירות צבאיות חגות לאורך בחופי האזור.

www.free-syria.com, 6.8.08 

 

צבא סודאן: נגן על בשיר בכוח הנשק

רמטכ"ל צבא סודאן, הגנרל מחמד עבד אל-קאדר נצר אל-דין הכריז אתמול (6.8.08) כי אם יהיה צורך בכך צבא סודאן ישתמש בנשקו כדי להגן על הנשיא בשיר ועל סודאן מול בית המשפט הפלילי הבינלאומי. נצר אל-דין התחייב כי סודאן לא תסגיר אף סודאני לבית המשפט בהאג, גם לא את וחברי ארגוני המורדים.

אל-חיאת (לונדון), 6.8.08  

סודאן מינתה תובע לפשעי דארפור

שר המשפטים הסודאני עבד אל-באסט סבדראת מינה תובע מיוחד לטיפול בפשעים שהתרחשו בדארפור משנת 2003 והלאה. הועדה הממשלתית לניהול המשבר מול בית המשפט הפלילי הבנילאומי הגדירה את המהלך כאחד הצעדים החשובים ביותר במסגרת ההתמודדות עם המשבר.

אל-צחאפה (סודאן), 6.8.08 

 

ארה"ב מפעילה את בית הדין הפלילי הבינלאומי

על הדף כתוב: צו מעצר; על הדמות משמאל: סודאן

תשרין (סוריה), 6.8.2008. / יאסין אל-ח'ליל

 

יומון לבנוני: התנאים הסורים לכינון יחסים עם לבנון

היומון הלבנוני הפרו-סורי אל-אח'באר, מסר מפי מקורות יודעי דבר כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ייענה לרוב בקשותיו של נשיא לבנון, מישל סולימאן, ובכללן כינון יחסים דיפלומטיים, שרטוט הגבול בין המדינות ופתרון סוגית האסירים הלבנונית בבתי הכלא בסוריה. ואולם, על סולימאן להתחשב בדאגותיה של סוריה ולספק לה  ערבויות ביחס למדיניות החוץ שתאמץ לבנון ולמינויי הבכירים במנגנוני הצבא והביטחון שלה.

אל-אח'באר (לבנון), 6.8.08

 

התקרבות ביחסי סוריה-מצרים

מקורות מצריים המקורבים ללשכת הנשיא מובארכ, גילו כי במסגרת מאמצי התיווך של גורמים ערביים - ביניהם כווית, לוב וירדן - שיגר הנשיא אסד איגרת חשאית לעמיתו המצרי, המבהירה את עמדות סוריה ביחס להתפתחויות האזוריות. צוין כי לאחרונה פסקו ההתקפות התקשורתיות ההדדיות בין קהיר לדמשק.

אל-אח'באר (לבנון), 6.8.08

 

ממשל בוש

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.8.08/ אמג'ד רסמי 

 

"אל-ג'זירה" מכחיש את הפקת הסרט "חיסול פרעה"

בכירים ב"אל-ג'זירה" אמרו כי הערוץ אינו אחראי להפקת הסרט האיראני "חיסול פרעה" שיצר משבר ביחסי מצרים-איראן. סגן עורך "אל-ג'זירה", אימן ג'אבאללה, אמר כי קטעים מסרט דוקומנטארי אודות סאדאת ששודר בערוץ לפני כשנתיים נגנבו מהערוץ ושולבו בסרט "חיסול פרעה".

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 6.8.2008

 

מדיניות המקל והגזר של ארה"ב

אל-ג'רידה (כווית), 5.8.08/ מחמד אל-עדואני 

 

יומון כוויתי: שתי נושאות מטוסים אמריקאיות בדרך למפרץ

היומון אל-ג'רידה דיווח כי שתי נושאות מטוסים אמריקאיות תגענה בקרוב למפרץ הפרסי ולים האדום כהכנה למלחמה בין איראן לארה"ב, הצפויה בקרוב. לדברי היומון, בעקבות ידיעה זו מאיצה ממשלת כווית גיבוש תוכנית חירום כללית.

אל-ג'רידה (כווית), 6.8.08