המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 4.8.2008
4/8/2008

מה חדש? סיכום יומי 4.8.2008

 

בתקציר: נפסל במצרים מחזה העולב בנשיא * רפסנג'אני: מתחילים בהיתוך גרעיני * חוסל "יד ימינו" של בשאר אל-אסד * לבנון: סוכמה הטיוטה לתכנית עבודת הממשלה * מצרים: סעד אל-דין אבראהים נדון לשנתיים מאסר * הפגנה במחאה על סגירת עיתון בעזה * נשיא סודאן: התביעה נגדי – קולוניאליזם חדש

 

רפסנג'אני: אנחנו מתחילים בהיתוך גרעיני

 יו"ר המועצה להגדרת האינטרס של המשטר, אכבר האשמי רפסנג'אני, הודיע כי איראן התחילה בשלב הראשון של ההיתוך הגרעיני, שהוא טוב יותר מהביקוע הגרעיני" ואמר שצפוי שהמערב ינסה "ליצור מהומה בנושא זה." רפסנג'אני נשא דברים בפני סטודנטים והדגיש שאיראן צריכה להשיג טכנולוגיות מתקדמות כמו ארה"ב, רוסיה, סין ויפן כדי לצמצם את הפער הטכנולוגי בינה לבין מדינות אלה וכדי לשבור את המונופול שהן הטילו על הטכנולוגיה הזו.

כיהאן (איראן), 2.8.08; אל-מדינה (סעודיה), אל-חליג' (מפרציות) 3.8.2008

 

מפקד משמרות המהפכה באיראן: ניסינו כלי נשק מתקדם

מפקד משמרות המהפכה של איראן, עלי ג'עפרי, הודיע כי משמרות המהפכה ערכו ניסוי בכלי נשק מתקדם חדש היכול, לדבריו, "לפגוע בכל כלי שיט של האויב בטווח של 300 ק"מ." ג'עפרי ציין כי הטכנולוגיה של הטיל היא חדשנית ופותחה באיראן.

אירנא, פארס (איראן), 4.8.2008

 

אסד: "איני מתווך בסוגיית הגרעין האיראני"

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הכחיש (3.8.08) במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, בתום ביקורו בטהראן, כי הוא מתווך בסוגיית הגרעין האיראני. לדבריו, הוא לא הביא עמו איגרת מגורם מערבי כלשהו, וביקורו לא נועד לדיון בסוגיית הגרעין האיראני, הגם שהיא עלתה בשיחותיו. אסד אישר כי צרפת ביקשה מסוריה למלא תפקיד בפיתרון סוגיית הגרעין האיראני, אך הבהיר כי ביקש תחילה לשמוע את עמדת איראן בנושא, וכי סוריה תקבע איזה תפקיד תוכל למלא רק לאחר שתתייעץ שוב עם גורמים במערב.

www.sana.sy, 3.8.08 

 

חוסל "יד ימינו" של בשאר אל-אסד

יועצו הביטחוני של נשיא סוריה, מוחמד סולימאן, נורה למוות בסוף השבוע האחרון בעיר טרטוס. מקור סורי יודע דבר אמר כי סולימאן שימש כ"יד ימינו" של הנשיא אסד, והיה האדם הקרוב אליו ביותר. לדברי המקור, סולימאן החזיק בסמכויות נרחבות יותר משל שר ההגנה ושל הרמטכ"ל, והיה אחראי על נושאי ביטחון רגישים, בכללם מימון וחימוש הצבא הסורי. לדברי מקורות סורים אחרים, סולימאן שימש קצין קישור בין סוריה לחזבאללה, והיה מבוקש לחקירה על ידי ועדת החקירה הבינ"ל לרצח רפיק אל-חרירי. על פי הדיווחים, בכירים סורים וביניהם מאהר אל-אסד, אחיו של נשיא סוריה, נכחו בהלוויתו של סולימאן.  התקשורת הסורית לא התייחסה עד כה להתנקשות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.8.08  ; www.alarabiya.net 4.8.2008.


 
לבנון: הסכמה על טיוטת תכנית הממשלה
שר ההסברה הלבנוני, טארק מתרי, הודיע כי הוועדה המינסטריאלית לגיבוש תכנית עבודה לממשלה החדשה תציג היום (4.8.08) את טיוטת התכנית שהכינה. יצויון כי התכנית כוללת את הסעיף הנוגע לפעילותו של חזבאללה, שעל ניסוחו התנהל ויכוח ממושך. בסעיף זה נכתב: "זכותה של לבנון - העם הלבנוני, הצבא וההתנגדות [הכוונה לחזבאללה] - לשחרר או להחזיר את חוות שבעא, פסגות כפר שובא ואת החלק הלבנוני של כפר ע'ג'ר הכבוש, להגן על לבנון מפני כל תוקפנות ולדבוק בזכותה על המים השייכים לה, זאת בכל האמצעים הלגיטימיים והאפשריים." בלחצם של "כוחות ה-14 במרץ" הוכנסה להקדמה פיסקה "מאזנת" לפיה הממשלה היא "מקור הסמכות בכל הנוגע למדיניות הכללית של המדינה ובתוך כך גם להגנה על לבנון ולשמירה על ריבונותה". שני הצדדים טענו לניצחון. שר העבודה, מחמד פניש, המייצג את חזבאללה בממשלה, אמר כי הנוסח הסופי מהווה ניצחון לזכותה של לבנון לבצע התנגדות; מקורות ב-"14 במרץ" אמרו כי העובדה שההתנגדות איננה מזוהה עוד רק עם חזבאללה, היא הישג גדול לסניורה; עם זאת, סמיר פרנג'יה, חבר פרלמנט מטעם "ה-14 במרץ", אמר כי על אף שהושגה התקדמות, תכנית הממשלה לא פתרה את בעיית כפילות הנשק בלבנון.

http://www.hizbollah.tv/; אל-מסתקבל, אל-אח'באר (לבנון), 2.8.08; אל-חיאת (לונדון 3.8.08 (

נשיא לבנון: כל האמצעים לגיטימיים לשחרור אדמותינו
בנאום לרגל יום השנה ה-63 לייסוד הצבא הלבנוני, אמר נשיא לבנון, מישל סולימאן : "הודעתי כבר לפני כשבועיים כי החלה הספירה לאחור לקראת שחרור האדמות הכבושות שלנו, והנה אני היום מדגיש כי כל האמצעיים אפשריים ולגיטימיים על מנת להשיג מטרה זו". בהתייחסו לנשק החזבאללה, אר סולימאן, כי יש "לחבק את הנשק [הזה] המכוון את חזהו של האויב".
אל-נהאר (לבנון), 2.8.08

 

בכיר בחזבאללה:  המשבר במדינה יימשך

מחמד רעד, יו"ר סיעת הנאמנות להתנגדות, הסיעה של חזבאללה בפרלמנט הלבנוני, העריך כי המשבר במדינה יימשך כל עוד חברי הממשלה נחלקים בין אלה הרוצים בהמשך ההתנגדות לבין אלה הסומכים על הדמוקרטיה האמריקאית ועל הדיפלומטיה.

http://www.hizbollah.tv/ 3.8.08

 

דיווח: נשיא לבנון יבקר בדמשק

מקורות לבנוניים יודעי דבר דיווחו כי נשיא לבנון, מישל סולימאן, יגיע לביקור בדמשק ב-48 השעות הקרובות. נמסר כי סולימאן מעדיף שתתלווה אליו בביקורו משלחת הכוללת נציגים מהזרמים השונים בלבנון, על מנת להוכיח כי בלבנון שוררת הסכמה לגבי כינון יחסים בריאים עם סוריה.

אל-וטן (סוריה), 4.8.08

 

מצרים: סעד אל-דין אבראהים נדון לשנתיים מאסר

בית דין מצרי גזר על פעיל זכויות האדם המצרי העומד בראש מרכז אבן ח'לדון למחקרים ופיתוח, ד"ר סעד אל-דין אבראהים, שתי שנות מאסר עם עבודות פרך וקנס בסך 10,000 לירות מצריות, באשמת פגיעה בשמה הטוב של מצרים. בפסק הדין נאמר כי בהישען על דו"ח משרד החוץ המצרי, אבראהים הפיץ מידע כוזב בחו"ל על מנת להכפיש את שמה של מצרים ולהביא לביטול הסיוע האמריקאי למצרים, דבר שיש בו כדי לפגוע בביטחונה.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 3.8.2008

 

סלאם פיאצ' קרא למנהיגים הערבים להתערב בעזה

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאצ', קרא למהיגים הערבים להתערב בנעשה בעזה כדי "להגן על בני העם הפלסטיני ולהבטיח את חופש הפעולה של מוסדותיו."

אל-חיאת (לונדון), 2.8.08

 

הפגנה במחאה על סגירת עיתון בעזה

עשרות תושבים פלסטיניים הפגינו בעזה במחאה על סגירת העיתון "צות אל-שעב" השייך לארגון החזית העממית, ע"י החמאס, בטענה שהעיתון פרסם דברי שקר.

אל-איאם (רש"פ), 4.8.08 

 

[מאבקים בין פת"ח וחמאס בעזה]

אל-ערב אל-יום (ירדן), 2.8.08/ נאצר אל-ג'עפרי   

 

נשיא סודאן: התביעה נגדי – קולוניאליזם חדש

נשיא סודאן עמר אל-בשיר אמר (3.8.08) בנאום שנשא בפני עצרת הזדהות עימו בח'רטום, כי התביעה נגדו בבית המשפט הפלילי הבינ"ל נובעת מאג'נדה קולוניאליסטית חדשה של מדינות המערב "היהירות" - בראשן ארה"ב, צרפת ובריטניה - המבקשות להשיב את הקולוניאליזם לסודאן. הוא טען כי על מדינות אלו לרחוץ את ידיהן המגואלות בדם עמי אפריקה, להתנצל בפני מדינות העולם השלישי על מעשי הטבח בעמיהן ולהחזיר להן את המשאבים שגזלו.

אל-שרק אל-אוסט, אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 4.8.08

 

המורדים בדארפור: ממשלת סודאן שלחה כוחות ג'נג'וויד חדשים לדארפור

אחמד חוסיין, דובר ארגון מורדי דארפור "התנועה לצדק ושוויון", אמר כי בידי ארגונו מידע מהימן לפיו ממשלת סודאן סיימה לאחרונה לאמן כוח של מיליציית הג'נג'וויד המונה כ-800 לוחמים ושיגרה אותו לדארפור, במסגרת כוונתה לפתוח במערכה חדשה בחבל. בהתייחסו לגזר דין מוות שהוטל על 30 מחברי ארגונו בידי בתי משפט בח'רטום, איים חוסיין כי ארגונו יגיב כנגד המשטר בזמן ובמקום שיבחר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.8.08

 

עיראק: הסכם עקרוני לנסיגת הכוחות האמריקאיים בתוך שנתיים

במסגרת מזכר ההבנה הביטחוני המשותף, קבעו עיראק וארה"ב מועד עקרוני לנסיגת הכוחות האמריקאיים מעיראק - במהלך השנים 2011-2010. המועד המדויק ייקבע בהתאם לנסיבות. יצוין כי המהלך מקרב את הצדדים אל החתימה על המזכר ביניהם.

אל-צבאח (עיראק), 3.8.08

 

ארה"ב-עיראק: עסקת נשק בסך של 9 מיליארד דולר

משרד ההגנה העיראקי אישר ידיעות בדבר עסקת נשק עם ארה"ב בהיקף של 9 מיליארד דולר, במסגרתה תמכור ארה"ב לעיראק הליקופטרים, טנקים ואמצעי לחימה נוספים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.8.08

 

עיראק: התנגדות כללית לסיפוח כרכוכ לחבל כורדיסטן

דרישתם של חברים כורדים במועצת מחוז כרכוכ לספח את כרכוכ לחבל כורדיסטן בטענה שמדובר באזור כורדי, עוררה התנגדות כללית בעיראק: המפלגות התורכמניות הודיעו במשותף כי הדבר מנוגד לעמדת הפרלמנט העיראקי וראש המפלגה הלאומית התורכמנית אף לא שלל התערבות תורכית לשם הגנה על התורכמנים בכרכוכ; אלפי ערבים מכרכוכ הפגינו (2.8.08) בדרישה שכרכוכ תישאר ערבית; נציג הגוש הערבי המאוחד אמר כי מגמות כאלה עלולות להוביל לתוצאות הרות אסון; ממשלת עיראק הודיעה כי היא מתנגדת לכל שינוי חד-צדדי במעמדה של כרכוכ ורואה בו צעד בלתי חוקי.

www.iraq-ina.com , 3.808, 2.8.08, 1.8.08

 

ארגון אל-קאעדה מאיים לפגע באולימפיאדה בבייג'ינג

אל-שרוק (אלג'יריה), 2.8.08/ באקי בוח'אלפה 

 

מצרים: נפסל מחזה הפוגע במובארכ

הצנזורה המצרית אסרה הצגת מחזה הפוגע בנשיא מובארכ. המחזה עוסק במצב הכלכלי במצרים ובאפשרות לחלק לתושבים סם שיגרום להם לאבד את הכרתם, וכך לוותר על זכויותיהם.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 2.8.2008

 

סיף אל-אסלאם קדאפי: אופוזיציונרים גולים חוזרים ללוב

בהודעה לעיתונות מטעם מוסדות קדאפי לפיתוח, ארגון אשר סיף אל-אסלאם קדאפי, בנו של הנשיא קדאפי,  עומד בראשו, נאמר כי עשרים אופוזיציונרים גולים חזרו ללוב. ההודעה באה מספר ימים לאחר שסיף אל-אסלאם הודיע על הניסיון לקרב בין המשטר לבין האופוזיציה הגולה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.8.08       

 

מפלגת "הצדק והפיתוח" בתורכיה ניצלת מניסיון לפרוקה

  

אל-חיאת (לונדון), 2.8.08/ חביב חדאד

 

איש דת סעודי בכיר: נשים יכולות להצטרף למוסד הדתי הרשמי בסעודיה

חבר אגודת חכמי הדת הבכירים בסעודיה, השיח' עבדאללה אל-מוניע, אמר כי נשים יכולות להיות חברות באגודת חכמי הדת הבכירים, מאחר והאגודה אינה שייכת לגברים בלבד. לדבריו, האישה שווה לגבר בכל הקשור לטקסים ההלכתיים, ויש לה זכות להיות שותפה בתהליך הפסיקה ההלכתית.

אל-וטן (סעודיה), 1.8.08.

 

סעודיה: דרישה לאפשר לנשים לעסוק בספורט

האגודה להגנה על זכויות האישה בסעודיה דרשה משלטונות סעודיה לבטל את האיסור החל על נשים להשתתף במשחקי ספורט, ולאפשר להן לקחת חלק בתחרויות ספורט בינלאומיות.

www.saudiwomenvoice.com, 1.8.08

 

כווית: מאות פועלים אסיאתיים יגורשו

ממשלת כווית החליטה לגרש מהמדינה מאות פועלים מבנגלדש וקראה למנגנוני הביטחון לפעול בכוח  למניעת פעולות הפוגעות בביטחון המדינה. הצעד בא בעקבות הפגנות ושביתות שארגנו בשבוע שעבר פועלים אסיאתיים, רובם מבנגלדש, באזורים שונים בכווית. הפועלים מחו על תנאי מחייתם, על שכרם הזעום ועל הלנתו. כוחות הביטחון השתמשו בגז מדמיע ובאמצעים נוספים לפיזור הפגנות.

אל-חיאת (לונדון) 29.7.08, אל-חיאת (לונדון), 30.7.08