המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון כוויתי: איראן בונה כור גרעיני באל-זרקאן; איראן מכחישה
1/8/2008

 

יומון כוויתי: איראן בונה בחשאי כור גרעיני באל-זרקאן; איראן מכחישה

 

היומון הכוויתי אל-סיאסה דיווח ב-29 ביולי 2008, כי השלטונות האיראנים החלו לבנות בחשאי כור גרעיני  באזור אל-זרקאן, הקרוב לעיר אהואז בדרום מערב איראן, על גבול עיראק איראן.

 

לדברי היומון, איראן פועלת בחשאי כדי להרחיק את מתקני הגרעין שלה מן הפיקוח הבינלאומי, והחלה להכשיר אתר לבניית כור גרעיני בזרקאן; הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אינה מודעת לקיומו של אתר זה והוא לא נדון במו"מ על תכנית הגרעין האיראנית, שהתקיים לאחרונה בז'נווה.

 

היומון ציין כי במהלך השנים 2000-2003 הפקיעה איראן אדמות ובתים של אלפי אזרחים ערבים באזור אל-זרקאן, נהרסו בו שדות, מטעים ומבנים והוא הוקף חומות בגובה שלושה מטרים. עוד צוין כי השלב הראשון בבניית הכור היה מתיחת קו מים אל האתר מנהר כארון הסמוך והרחבת תחנת החשמל באל-זרקאן.

 

"אל-סיאסה" מסר מפי מקורותיו כי "פעולות הבניה אמנם נראות שגרתיות ואינן מעוררות תשומת לב, אולם ההידוק הביטחוני סביב האזור, מעורר חשד לגבי מהותן." עוד צוין כי על האתר ישנה שמירה של אנשי משמרות המהפכה, מה שמעיד, לטענת המקורות, על חשיבותו ורגישותו.

 

הנחיה ממשמרות המהפכה: לשמור על סודיות מוחלטת

היומון אף חשף מסמך "סודי ביותר" שיצא ב-7 באפריל 2008 מלשכת עוזר מפקד משמרות המהפכה האיראנית באהואז, חסן ג'לאליאן, אל מנהל העבודה באתר, מחמד כיפאר, ובו הנחיות לשמירה על סודיות. במכתב נאמר:

 

"מעוזר מפקד משמרות המהפכה של המהפכה האסלאמית בעיר אל-אהואז

אל המנהל המפקח בחברת "מהאב קדס" לבניה ופיקוח, האדון מחמד כיאפר

הנדון: הכור הגרעיני באל-זרקאן

 

שלום

ברצוני להודות על שירותיה הטובים של חברת "מהאב קדס", ובאותה ההזדמנות מחובתי להזכירכם את הסעיפים הבאים:

 

  1. כל חומרי הבניה צריכים להיות מועברים מהמחסנים אל אתר הבניה באופן סודי ביותר.
  2. כחלק ממשנה זהירות אנו מזכירים פעם נוספת כי במהלך העברת כל החומרים הנדרשים, יש לדאוג שהדבר לא יעורר את חשדו של אף אזרח באזור בו אתם נעים.
  3. באופן כללי אסור בתכלית האיסור להעסיק אף אדם דובר השפה הערבית או אזרח מח'וזסתאן במסגרת פרויקט בנית "הכור הגרעיני באל-זרקאן". עליכם להבטיח שכל כוח האדם העובד – כדוגמת הנהג, רואה החשבון, המחסנאי, הפועל, האיש הטכני או השומר יהיו מהמחוזות הצפוניים.

לסיום אנו אומרים פעם נוספת כי כל עבודות הבניה בפרויקט זה צריכות להתבצע תחת סודיות מוחלטת.

 

מאת עוזר מפקד משמרות המהפכה של המהפכה האסלאמית בעיר אל-אהואז, חסן ג'לאליאן"

 

תצלום המכתב כפי שהופיע בכתבה באל-סיאסה:

 

 

 

מקום אידיאלי לבניית כור גרעיני

היומון הוסיף כי "מתמונות לווין של האתר, שצולמו על ידי הארגון האסלאמי הסוני 'האגודה הלאומית של מדינת ערבסטאן', עולה כי אזור אל-זרקאן מתאים מאוד לבניית כור גרעיני בחשאי, בניגוד לכור בבושהר, הנמצא קרוב לבסיסים אמריקאים ואזור דארחוין בו אמור לפעול מתקן גרעיני, הנמצא בסמוך לכביש הראשי בין אהואז לעבאדאן. צוין כי באזור אל-זרקאן יש ריכוז אוכלוסין היכול לשמש מגן אנושי במקרה של תקיפה צבאית.

 

צוין גם כי האתר באל-זרקאן גובל בנהר כארון בו יש מים מתוקים הנחוצים לתהליך העשרת האורניום וכי שלטונות איראן פרסו צינורות מים מהנהר אל האתר דרך הכביש הראשי באזור, שנחסם באותה עת.[1]    

 

צילום הלווין שפורסם ב"אל-סיאסה":

 

שגרירות איראן בכווית: אין מתקן גרעיני באל-זרקאן
למחרת היום, ב-30 ביולי 2008, פרסם היומון "אל-סיאסה" הכחשה מפי שגרירות איראן. בהודעת השגרירות נטען כי מדובר בדיווח מפוברק שהגיע ממקורות עוינים לאיראן וכי המתקן באל-זרקאן הוא תחנה לייצור חשמל הקיימת ארבעים שנה.[2]

 [1] אל-סיאסה (כווית), 29.7.2008.

[2] אל-סיאסה (כווית)  30.07.08

תגיות