המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 1.8.2008
1/8/2008

מה חדש? סיכום יומי 1.8.2008

 

בתקציר: הזמנה מצרית לדיאלוג פנים פלסטיני * חמאס מאיימת באינתיפאדה נגד הרש"פ * עוד סנקציות אירופאיות על איראן *  מצרים: היתר נישואין יותנה בבדיקות רפואיות * עיראק: ארגון אל-קאעדה נחשף במלואו

 

מצרים מסרה הזמנות לדיאלוג הפנים פלסטיני בקהיר

בכיר בתנועת החמאס אמר כי מצרים מסרה לפלגים הפלסטינים הזמנות לדיאלוג הפנים פלסטיני שייערך בקהיר, מבלי שנקבה במועד לשיחות. לדבריו, המועד ייקבע לאחר שהפלגים ימסרו את תשובתם למצרים.

אל-חיאת (לונדון), 1.8.08

 

מצרים: היתר נישואין יותנה בבדיקות רפואיות

צעירים במצרים מיהרו לאחרונה להקדים ולהתחתן, בטרם ייכנס לתוקף (ב-1.8.08) הסעיף ב"חוק הילד" החדש, המתנה קבלת היתר נישואין בבדיקות רפואיות, הכוללות: בדיקת איידס, צהבת נגיפית, מחלות גנטיות ובדיקות הבוחנות את פוריות בני הזוג.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 31.7.08 

 

חמאס מאיימת באינתיפאדה נגד הרש"פ בגדמ"ע

ד"ר מוסא אבו מרזוק, סגן ראש המחלקה המדינית של תנועת החמאס, איים לפתוח באינתיפאדה נגד הרש"פ בגדה, אם יימשכו המעצרים חסרי האבחנה של פעילי חמאס שם. בתוך כך, הורה (31.7.08) יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, למנגנוני הביטחון שלו לשחרר לאלתר את כל פעילי חמאס שנעצרו לאחרונה על רקע האירועים  ברצועת עזה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 1.8.08

 

האיחוד האירופי מגביר את הסנקציות על איראן

דיפלומטים אירופאיים דיווחו כי במסגרת הגברת הסנקציות על איראן, הורה האיחוד למוסדותיו הפיננסיים להטיל הגבלות על ביטוחי היצוא לאיראן והתיר לצי המדינות החברות באיחוד לבצע חיפושים באוניות המובילות סחורה לאיראן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 31.7.08

 

האו"ם, מועה"ב ובית המשפט הפלילי הבינ"ל – בכיסה של ארה"ב

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 31.7.08/ עאמר אל-זועבי

 

עיראק: חשפנו את ארגון אל-קאעדה במלואו

דובר משרד ההגנה העיראקי הודיע כי  מנגנוני הביטחון העיראקיים חשפו את ארגון אל-קאעדה במלואו, על שמות פעיליו ומקומות הימצאם, והם פועלים כעת כדי לחסלם או לעצרם. לדבריו, ע"פ מידע מודיעיני מוסמך, מפקדי אל-קאעדה ברחו אל מחוץ לעיראק.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.8.08

 

עיראק: קריאה לפסק הלכה נגד הסכם עם ארה"ב

מוקתדא אל-צדר, מנהיג הזרם הצדרי, קרא לממשלת עיראק שלא לחתום על הסכם ביטחוני עם ארה"ב והבטיח לתמוך בה אם תיענה לקריאתו. הוא גם קרא לחכמי ההלכה השיעים להוציא פסקי הלכה נגד חתימת הסכמים בין הממשלה לבין הכובש. מאנשיו ביקש  אל-צדר שלא לשאת נשק, אם אינם נמנים עם הכוחות המיוחדים של הזרם, ובכל מקרה לא לפגוע באזרחים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.8.08

 

התגובה הערבית למעשי ישראל;

על נייר הטואלט כתוב: "הוקעה, מחאה, גינוי"

Syria news (סוריה), 31.7.08/ יאסר אחמד

 

מצרים: גמאל מובארכ תקף את האחים המוסלמים

גמאל מובארכ, בנו של הנשיא המצרי חוסני מובארכ ומזכיר הוועדה הפוליטית במפל"ד, תקף בחריפות את תנועת "האחים המוסלמים" ואמר כי היא "משתמשת בדת כאמצעי לקידום רעיונותיה ההרסניים".

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.8.08

 

מו"מ סודי; רייס מאיימת על הערבי: "מוטב לך שתחתום!"

פלסטין (רש"פ); אל-שרק (קטר), 31.7.08/ עלאא' אל-לקטה 

 

גזר דין מוות ל-22 סודאנים

שני בתי משפט סודאנים המטפלים בסוגיות של טרור גזרו גזר דין מוות בתלייה על 22 סודאנים המשתייכים לתנועת הצדק והשוויון. הנידונים למוות מואשמים במעורבות בפיגוע באם דורמאן שבוצע בחודש מאי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.8.08