המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר יומי 29.7.2008
29/7/2008

מה חדש? תקציר יומי 29.7.2008

 

בתקציר: ביקורת בתוך החמאס על הצעדים נגד הפת"ח * בנו של קדאפי פועל לפיוס עם אזרחים מתנגדי המשטר * מסר פייסני מדמשק לארה"ב *  יומון איראני: ממשלת אחמדי-נז'אד דרדרה את הכלכלה * יו"ר המג'לס האיראני: ישראל - פגר פוליטי * מישל עון: עד להסדר כולל – אין לוותר על נשק ההתנגדות

 

הצעה צרפתית-בריטית: לדחות את מעצרו של בשיר

שה"ח הסודאני, דינג אלור, העביר לנשיא בשיר הצעה צרפתית-בריטית לטיפול במשבר בין סודאן לבין ביה"ד הפלילי הבינ"ל. ההצעה כוללת צעדים לאיחוד התנועות החמושות בדארפור ולגיבוש חזון משותף לפתרון המשבר שם; קיום ועידה בלונדון בין הצדדים היריבים ודחיית הדרישה למעצרו של בשיר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.7.08

 

ביקורת בתוך החמאס על המהלכים נגד הפת"ח בעזה

חברים במועצה המחוקקת הפלסטינית מטעם חמאס מתחו ביקורת חריפה על סגירת מוסדות ואגודות של תנועת הפת"ח בעזה ע"י שלטון חמאס בעזה; ועל פעולותיה של הזרוע הצבאית של חמאס, עז אל-דין אל-קסאם, נגד פת"ח, לאחר הפיצוץ בחוף עזה, בו נהרגו שישה פעילי חמאס.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 29.7.08

 

סייף אל-אסלאם אל-קדאפי פועל לפיוס עם מתנגדי המשטר בחו"ל

סייף אל-אסלאם, בנו של מנהיג לוב אל-קדאפי, יזם מהלך פיוס, המוצג כחצי רשמי, עם לובים מתנגדי המשטר הנמצאים מחוץ למדינה, במטרה לעודדם לשוב ללוב. יצוין שהיוזמה באה בעקבות הצלחתו של סייף אל-אסלאם בקידום פיוס בין המשטר לארגון הג'יהאדיסטי "הקבוצה האסלאמית הלוחמת בלוב".

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.7.08            

 

שגריר סוריה בוושינגטון: "אינו אויבים של ארה"ב"

שגריר סוריה בוושינגטון, עמאד מצטפא, אמר בפני פעילי "שלום עכשיו" כי סוריה מעוניינת שארה"ב תמלא תפקיד בקידום תהליך השלום עם ישראל, ותעניק ערבויות אם יהיה בכך צורך. לדבריו, "הסורים אינם אויבים של ארה"ב, אך למה שאירע בתקופת ממשל הנשיא בוש לא היה אח ורע".

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.7.08 

 

יומון לבנוני: שינויים ארגוניים בחזבאללה

היומון הלבנוני "אל-ספיר" דיווח כי חזבאללה בוחן ומבצע שורה של שינויים ארגוניים, כמתחייב מן המצב לאחר מלחמת לבנון השנייה. במסגרת זו, הוקם תיק ל"יחסים הערביים", בנפרד מהתיק הקיים ל"יחסים הבינ"ל" ויוגדרו מחדש חזונו ועמדותיו של הארגון בסוגיות המקומיות, האזורית והבינ"ל. ועדה בראשות ראש המועצה הפוליטית, אבראהים אמין אל-סיד, תכין טיוטה בנושא שתוצג להנהגת הארגון.

אל-ספיר (לבנון), 29.7.08

 

מישל עון: אין לוותר על נשק ההתנגדות לפני פיתרון כולל

מישל עון, ממנהיגי האופוזיציה בלבנון, אמר כי ללבנון אסור לוותר על נשק ההתנגדות ועל אף נקודת חוזק, בטרם ייפתרו כל הסוגיות הנוגעות לישראל, ובהן זכות השיבה של הפלסטינים ונושא יישובם בלבנון.

אל-ספיר (לבנון), 29.7.08

 

יו"ר המג'לס האיראני: ישראל - פגר פוליטי

בפגישתו עם שר החוץ הלבנוני המבקר באיראן, הצהיר יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, כי ישראל מתה פוליטית לאחר מלחמת לבנון 2006

אירנא (איראן), 29.7.08

 

יומון איראני: ממשלת אחמדי-נז'אד דרדרה את הכלכלה

מאמר המערכת ביומון ג'ומהורי-י אסלאמי, התומך בהאשמי רפסנג'אני, יריבו הפוליטי העיקרי של  אחמדי-נז'אד, טען כי העדר מדיניות כלכלית עקבית בשנים האחרונות הוביל לתקופה של חוסר יציבות, שהיא אחת הקשות מאז המהפכה האסלאמית. לדברי היומון תוצאות המשבר ניכרות בירידה גדולה בהיקף ההשקעות באיראן ובעלייה מדאיגה ביבוא ובשיעורי האינפלציה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 28.7.08

 

קריקטורה באיראן נגד ערוץ "אל-ערביה" הסעודי

איראן דיילי (איראן), 29.7.08/  מוחמד עלי רג'בי

 

יומון כוויתי: איראן בונה בחשאי כור גרעיני באל-זרקאן

היומון הכוויתי "אל-סיאסה" דיווח כי השלטונות האיראנים החלו לבנות בחשאי כור גרעיני באזור אל-זרקאן, הקרוב לעיר אהואז בדרום מערב איראן, סמוך לגבול עם עיראק. על פי הדיווח, אזור הבניה מגודר בחומות גבוהות והוא נשמר ע"י אנשי משמרות המהפכה. עו צוין כי לצורך הפרויקט מתחו השלטונות קו מים מנהר כארון אל אתר הבניה והורחבה תחנת החשמל באל-זרקאן.  

אל-סיאסה (כווית), 28.7.08

 

איראן מחזקת את כוחות הבסיג'

חסן טאא'ב, מפקד כוחות הבסיג' הכפופים למשמרות המהפכה באיראן, הציג את מוכנות הבסיג' (מליציה סמי צבאית) להתמודד מול כל איום תרבותי על איראן והודיע כי תקציב בסיסי ההתנגדות של הבסיג' יגדל השנה ב-200%. עלי סעידי, נציגו של המנהיג העליון, עלי ח'אמנאי, במשמרות המהפכה, הדגיש את הצורך בחיזוק הבסיג' ובהרחבת שורותיו, כך שימנה 20 מליון איש.

רוז (איראן), 27.7.08; צבח-י צאדק (איראן), 14.7.08

 

ממשלת איראן חותרת לאסלאמיזציה מלאה באוניברסיטאות

יומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז דיווח כי ממשלת אחמדי-נז'אד תגביר את אכיפת הדת באוניברסיטאות, בהתאם לתכנית של איתאללה מצבאח יזדי, פטרונו של אחמדי-נז'אד. שר המדעים, מוחמד זאהדי, אמר כי הממשלה חותרת לאסלאמיזציה מלאה באוניברסיטאות. איתאללה מצבאח יזדי ואחמדי-נז'אד ביקרו בשנים האחרונות את "האווירה החילונית השלטת" באוניברסיטאות באיראן.

רוז (איראן), 28.7.08