המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 10.7.2008
10/7/2008

מה חדש? סיכום יומי 10.7.2008

בתקציר: עמדה איראנית נוקשה בנושא העשרת האורניום * סוריה ואיראן מקדמות שת"פ נרחב *  המשך העימותים בטריפולי, לבנון * מפגינות בפקיסטן: נחנך את ילדינו לג'יהאד *  שר החוץ המצרי גינה את הסרט האיראני על רצח סאדאת * "מלחמה אלקטרונית" בין סונים ושיעים במצרים

 

איראן ירתה טילים נוספים במסגרת התמרון
סוכנות הידיעות האיראנית פארס דיווחה כי יחידות הטילים של חיל האוויר במשמרות המהפכה ירו מטח נוסף של טילים לטווח ארוך ובינוני, בנוסף ל-9 הטילים, בהם טיל שהאב, שנורו במסגרת התרגיל "הנביא הגדול 3". על פי הדיווח, הטילים, היכולים להיות משוגרים בכל מזג אוויר, פגעו במטרותיהם.
פארס (איראן), 10.7.08

 

מותכי: הקפאת העשרת האורניום - איננה נושא לדיון

בנאום בוועידת המדינות המתפתחות במלזיה (D8), אמר נשיא איראן אחמדי-נז'אד, כי "איראן לעולם לא תיסוג מעמדתה בנושא גרעין, אף לא במילימטר." חוסין שריעתמדארי, המקורב למנהיג העליון ח'אמנאי, אמר כי מכתבו של שר החוץ מנוצ'הר מותכי לממונה על יחסי החוץ באיחוד האירופי, חאוויאר סולאנה, בראשית יולי 2008, מבהיר חד משמעית, שאיראן אינה מוכנה להקפיא את העשרת האורניום לששה שבועות, וכי ההעשרה איננה נושא לדיון. לדבריו, בניגוד לציפיית המערב, הסנקציות מסבות לאיראן נזק קל בלבד. סולאנה צפוי להגיע לטהראן ב-19 ביולי, להמשך הדיון על התמריצים שהציעו ה-5+1 לאיראן.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 10.7.08; פארס, אירנא (איראן), 8.7.08

 

סוריה ואיראן מקדמות שת"פ במגוון תחומים

ועדת המעקב  הסורית-איראנית המשותפת, המתכנסת בדמשק, דנה ביישום הפרויקטים המשותפים ובהשקת פרויקטים חדשים, במיוחד בתחומי הכלכלה, התעשייה, התרבות והחברה באופן שישרת את האינטרסים של שתי המדינות. ראש ממשלת סוריה, נאג'י עוטרי, הדגיש את עומק היחסים האסטרטגיים בין סוריה לאיראן וקרא להדקם ולפתחם בכל התחומים.

אל-ת'ורה (סוריה), 10.7.08

 

אל-מועלם: צרפת לא הציבה תנאים לחידוש הדיאלוג

שה"ח הסורי, וליד אל-מועלם, אמר בראיון לערוץ הלבנוני OTV, כי צרפת לא הציבה תנאים לחידוש הדיאלוג עם סוריה, וכי המפנה בגישת הקהילייה הבינ"ל כלפי סוריה הושג בזכות אורך רוחו של העם הסורי. אל-מועלם הוסיף כי ידה של סוריה מושטת כלפי כל מי שרוצה בידידותה, וכי ראש ממשלת לבנון, פואד אל-סניורה, יוכל לבקר בסוריה בתור ראש ממשלת האחדות הלבנונית. הוא גם הזהיר כי המצב הביטחוני בלבנון עלול להידרדר אם ממשלת האחדות לא תוקם בהקדם.

אל-ת'ורה (סוריה); אל-נהאר (לבנון), 10.7.08 

 

לבנון: שלושה הרוגים בעימותים בטריפולי

שלושה אנשים נהרגו וכשישים נפצעו עם התחדשות העימותים (אתמול, 9.7.08) האלימים בין עלווים לסונים בשכונות ג'בל מוחסן ובאב אל-תבאנה שבעיר טריפולי. בעקבות מגעים אינטנסיביים שניהלו הנשיא הלבנוני מישל סולימאן, יו"ר סיעת אל-מסתקבל, סעד אל-חרירי, המופתי של טריפולי ומנהיגים נוספים התפרש צבא לבנון ברחבי העיר, אך הדבר לא מנע את המשך העימותים. המופתי של טריפולי, מאלכ אל-שעאר, אמר כי גורם חיצוני מנסה לעורר פתנה בין שני הצדדים בעיר.

אל-חיאת (לונדון); אל-מסתקבל ; אל-אח'באר ; אל-ספיר (לבנון)  10.7.08

 

חשד שמנגנוני מודיעין בלוב עינו פעיל זכויות אדם בולט

שני ארגוני עורכי דין בלוב גינו את חטיפתו של צ'וא אל-מנצורי, פעיל זכויות אדם בולט במדינה, והביעו חשד שמנגנוני המודיעין אחראים למעשה. אל-מנצורי נחטף ב-6.7.08 ונמצא כמה שעות לאחר מכן כשסימני חבלה על גופו. אל-מנצורי, עורך דין בן 58, הוא חבר בליגת "עדאלה" לזכויות אדם ומנהל מרכז "הדמוקרטים הלובים" – שניהם גופים שפעילותם נאסרה מסיבות פוליטיות.

www.aafaq.org, 9.7.08                       

 

אסד צפוי להיפגש בפריז עם מישל סולימאן וחוסני מובארכ

נשיא לבנון, מישל סולימאן, ונשיא סוריה, בשאר אל-אסד, החליטו להיפגש בפריז, בשולי ועידת "האיחוד למען מדינות הים התיכון" הצפויה להתכנס בסוף השבוע הקרוב, במטרה להשיב את יחסי הידידות בין המדינות, על רקע הצהרות הצדדים לאחרונה, בדבר רצונם לכונן יחסים דיפלומטיים. מקורות דיפלומטיים ערביים רמי דרג בפריז מסרו כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ייפגש ביום שבת (12.7.08)  גם עם עמיתו המצרי חוסני מובארכ, במטרה לשפר את היחסים בין המדינות, שהתקררו בחודשים האחרונים.

www.champress.net, ; אל-מסתקבל (לבנון), 10.7.08

 

הדיאלוג [הפנים-פלסטיני] כשחוט הטלפון מנותק;  הימני אומר:

"שלום, מה שלומך?"; השמאלי אומר: "בחיי, טוב, ומה איתך?!"

אל-אתחאד (איחוד האמירויות), 9.7.08/ חאמד נג'יב

 

סודאן: איגוד העיתונאים מסתייג מנסיעת עיתונאים לאיראן

איגוד העיתונאים הסודאניים מתח ביקורת על נסיעת 25 עיתונאים לאיראן ללא ידיעתו, וטען כי לא דווח על  מטרות הנסיעה ולא היה שותף בבחירת חברי המשלחת. בהודעה האיגוד נאמר כי הוא מודע לסכנות הגלומות בנסיעה המתואמת על-ידי משלחות דיפלומטיות זרות, ודרש מחבריו לציית לתקנות המורות להודיע מראש על כל נסיעה קיבוצית מחוץ למדינה.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 9.7.08

 

סודאן מכחישה השעיית ארגוני סיוע

דובר המשרד לעניינים הומאניטאריים בממשלת סודאן הכחיש ידיעה שפורסמה אתמול בסוכנות ידיעות ממשלתית, לפיה המשרד השעה את פעילותם של חמישה ארגוני סיוע בינלאומיים העובדים בחבל דארפור. לדבריו המשרד רק שלח צוותי מעקב על-מנת לעמוד על מהות עבודתם של ארגונים אלה. 

אל-סודאני (סודאן), 10.7.08

 

2000 מפגינות פקיסטניות: נחנך את ילדינו לג'יהאד

כאלפיים נשים מוסלמיות הפגינו אתמול (9.7.08) ברחבת המסגד האדום באסלאם אבאד - בירת פקיסטאן, והתחייבו לחנך את ילדיהן לגי'האד. ההפגנה נערכה ביום השנה לתקיפה שערכו כוחות הקומנדו הפקיסטנים נגד אנשי דת מוסלמים קיצוניים ותומכיהם, אשר תמכו בשלטון הטאלבאן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.7.08

 

שר החוץ המצרי מגנה את הסרט האיראני על רצח סאדאת 

שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט, אמר כי מצרים מגנה במלוא החומרה את הסרט האיראני "חיסול פרעה" העוסק ברצח הנשיא סאדאת. לדבריו, על האיראנים לחדול ממעשים כאלה, המעידים על חוסר אחריות.

אל-אהראם (מצרים), 10.7.08

 

"מלחמה אלקטרונית" בין סונים ושיעים במצרים

לאחרונה מתחוללת מלחמה אלקטרונית בין האקרים סונים ושיעים באתרים מצריים. האקרים סונים מצריים, בסיוע האקרים מסעודיה, פרצו לפורומים ולאתרים שיעים קיצוניים במטרה לשבש את פעילותם ואף להפסיקה. הם טענו כי מלחמתם באתרים השיעים, היא  ג'יהאד של ממש. האקרים שיעים הגיבו בפריצה לפורומים ולאתרים סונים.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 10.7.08

 

עיראק: יוקמו  דיביזיות כורדיות הכפופות לשלטון המרכזי

סגן שר כוחות הפשמרגה בחבל כורדיסטן הודיע כי הושלמו ההכנות להקמת שתי דיביזיות צבאיות כורדיות הכפופות לממשלה המרכזית בבגדאד, וכעת ממתינים להקצאת תקציב לפעולה ממשרד ההגנה העיראקי. סגן השר ציין כי הדיביזיות תיקראנה "דיביזיה 15" ו- "דיביזיה 16", אך טרם נקבע היכן תוצבנה.

אל-חיאת (לונדון), 10.7.08

 

פסגת ה- G8

אל-וטן (עומאן), 9.7.09/ יאסין אל-ח'ליל

 

אל-מאלכי: מוכנים לקבל אחריות בטחונית על כל המחוזות בעיראק

ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאלכי, ציין את השיפור שחל במצב הביטחוני בעיראק, לאחר שכוחות הביטחון נחלו הצלחה במאבק בטרוריסטים ובמפרי החוק ואמר כי הם מוכנים כעת לקבל את המשימות הביטחוניות בכל מחוזות עיראק.

אל-צבאח (עיראק), 9.7.08

 

סריה: איסור על  תפילה בחולצה עם הדפס של גיבורי סדרות תורכיות

אמאם במסגד בחלב פרסם פסק הלכה האוסר תפילה בחולצות עם הדפס של גיבורי סדרות תורכיות. לדבריו, תמונות אלו מרחיקות את המלאכים ממקום הפולחן והן אסורות ע"פ האסלאם, בשל הסחת דעתם של המתפללים מן התפילה. עוד אמר כי האיסור ההלכתי מתחזק כאשר מדובר בתמונות נשים שסטו מדרך הישר. יצוין כי לאחרונה דווח על מקרי גירושין בסוריה ובעוד מדינות ערביות בשל צפייה בסדרות התורכיות.

www.alarabiya.net, 7.7.08

 

סירוב איראן לתמריצים מהמערב

Syria news (סוריה), 9.7.08/ יאסר אחמד