המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 9.7.2008
9/7/2008

מה חדש? סיכום יומי 9.7.2008

 

בתקציר: דיווח: מנהיגים ערביים צופים שהעימות עם איראן קרוב * שר ההקדשים המצרי: אמנע השפעה שיעית במסגדים * תיאום עמדות פלסטיני-סורי במו"מ מול ישראל * גזר דין מוות למואשם בכפירה בסודאן *  מחלוקות בארגון הג'יהאד האסלאמי בעזה * מצרים מהדקת הפיקוח על אמצעי התקשורת האלקטרוניים

אל-שרק אל-אוסט: מנהיגים ערביים סבורים שקרוב העימות עם איראן  

עורך היומון הלונדוני אל-שרק אל-אוסט, טארק אל-חומיד, כתב היום במאמר המערכת כי מנהיגים בעולם הערבי משוכנעים שעימות צבאי עם איראן הולך וקרב, ומזהירים שהוא עתיד להתרחש בחודשים ספטמבר או אוקטובר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.7.08

 

איראן שיגרה טילי שהאב 3 בעלי ראש קרבי לשיגור מצרר

חיל האוויר של 'משמרות המהפכה' שיגר 9 טילי 'שהאב 3 משופר' במסגרת התמרון הימי-יבשתי 'הנביא הגדול 3' שנפתח שלשום (7.7.08) במפרץ הפרסי. סוכנות הידיעות האיראנית פארס דיווחה כי מומחים איראנים הצליחו להרכיב על הטיל ראש קרבי לשיגור [פצצות] מצרר, להגברת היקף הפגיעה של הטיל וכי ניתן להשיב את הטיל למסלולו במקרה של סטייה, ולהשמידו באוויר אם השבתו למסלולו תיכשל. כן נורו בתרגיל טילי זלזאל ופאתח. מפקד חיל הים של משמרות המהפכה, מורתזא צפארי, הצהיר בתרגיל כי:

 “Large numbers of Iranian missiles and navy units are ready to get engaged in an operation in the Strait of Hormuz at the mouth of Persian Gulf waters.”

לדבריו, מטרת התרגיל היא להראות לעמי האזור כי איראן ומדינות האזור לבדן מסוגלות להגן על המפרץ הפרסי ומיצרי הורמוז ללא צורך בנוכחות זרה. מפקד חיל האוויר של משמרות המהמפכה, חוסין סלאמי, אמר כי התגובה האיראנית לאיומי האויבים תהיה הרבה יותר מהירה, נחרצת וכואבת. הוא ציין כי בתרגיל מוצג רק חלק קטן מהיכולת של איראן ועל אויביה לדעת שהם "תחת זכוכית המגדלת שלה, בכל מקום בו הם נמצאים."

פארס (איראן), 8-9.7.08; אירנא, פרס טי וי(איראן), 9.7.08

 

אחמדי-נז'אד: איראן תקדים לקטוע את ידי התוקפים

בנאום בועידת המדינות המתפתחות (D8) במלזיה, הזהיר נשיא איראן אחמדי-נז'אד, כי איראן תקטע את ידי התוקפים עוד בטרם יחלו במתקפתם והוסיף כי איראן איננה מייחסת חשיבות לאיומים או ללחצים; כיום איש אינו מעז לתקוף את "אדמתה המקודשת", ובוש נותר לבדו עם כוונה זו. בין יתר דבריו: ההגמוניה האמריקאית מתמוטטת ויש להתכונן "לעתיד ללא המעצמות הבריוניות";  הסדר העולמי הקיים אינו הוגן ואינו יעיל וגורם לרבים מהמשברים בעולם; המערב, בראשות ארה"ב, שואף להחזיר את עידן העבדות; ארה"ב הגיעה למבוי סתום, נוכחותה במזה"ת בלתי אפשרית, ועליה לשנות את מדיניותה בסוגיות בינ"ל;  ישראל היא "משטר שאינו חוקי" ותתפרק מעצמה; על המדינות האסלאמיות להנהיג מטבע אסלאמי אחיד כדי לחזק את מעמד המוסלמים; הסנקציות הבינ"ל הן מתנה לעם האיראני, משום שהן מסייעות לה להאמין בעצמה וביכולתה העצמאית; למרות הסנקציות, תשגר איראן בקרוב לחלל לווינים מתוצרת עצמית.

אירנא, (איראן), 7-8.7.08

 

שר ההקדשים המצרי: אמנע השפעה שיעית במסגדי מצרים

הד"ר מחמד חמדי זקזוק, שר ההקדשים המצרי, אמר כי בשום פנים ואופן לא יאפשר קיומה של השפעה שיעית במסגדים המצריים ולא יתיר בניית מסגדים שיעים במצרים.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 7.7.08

 

מצרים מהדקת הפיקוח על אמצעי התקשורת האלקטרוניים

הממשלה המצרית תגיש למועצת העם הצעת חוק מטעם משרד התקשורת המצרי בדבר פיקוח על שידורי הטלוויזיה, הרדיו והאינטרנט. הצעה זו מהווה תרגום מעשי להצעתן של מצרים, סעודיה ואלג'יר בפני מועצת שרי התקשורת הערביים בחודש יוני שעבר, להגביל את שידורי הטלוויזיה בלוויין בעולם הערבי. יוזמי ההצעה  אמרו כי היא באה לשים קץ לתכניות המשודרות ישירות לציבור, היכולות לאיים על הסדר הציבורי ועל המוסר.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 9.7.08

 

תיאום עמדות פלסטיני-סורי במו"מ מול ישראל

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר (9.7.08) לפני עזיבתו את דמשק כי הוא ונשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הסכימו לתאם את עמדותיהם במו"מ עם ישראל בשני המסלולים, הפלסטיני והסורי.

אל-ת'ורה (סוריה), 9.7.08

 

הצעות המערב לאיראן אל מול ההצעות הנגדיות של איראן

אל-וטן (סעודיה), 8.7.08/ ג'האד עוורתאני

 

סודאן השעתה פעילות ארגוני סיוע באשמת מיסיון

המשרד לעניינים הומאניטאריים של ממשלת סודאן השעה את פעילותם של חמישה ארגוני סיוע הפועלים בדארפור. הסיבה הרשמית לסגירה היא היעדר רישיון פעילות, אולם מקור במשרד אמר כי הארגונים עוסקים בפעילות מיסיונרית. הארגונים הם: הסניף ההולנדי של 'רופאים ללא גבולות', ועד הרווחה הבינלאומי, ועדת הפליטים האמריקאית, הקורפוס הרפואי הבינלאומי וארגון הסיוע הכנסייתי הנורבגי.

 Elaph.com, 8.7.08

 

סודאן: גזר דין מוות למואשם בכפירה

בית משפט בסודאן דן (8.7.08) למוות בסקילה אזרח סודאני בגין כפירה באסלאם. לנאשם הוקצבו שלושה ימים כדי לחזור בתשובה ולהינצל מגזר הדין. זוהי הפעם השנייה בה אזרח סודאני נדון למוות באשמת כפירה מאז 1983, כשההלכה האסלאמית, השריעה, הוחלה כחוק המדינה בסודאן.

Aafaq.org, 9.7.08

 

האיש מימין אוחז בשלט "פת"ח" ואומר: "אני מחזיק בעמדתי";

האיש משמאל אוחז בשלט "חמאס" ואומר: "ואני מחזיק בעמדתי!"

אל-דסתור (ירדן), 9.7.08/ ג'לאל אל-רפאעי

 

מחלוקות בארגון הג'יהאד האסלאמי בעזה

מקורות פלסטיניים דיווחו על מחלוקות קשות בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי בעזה וכי אחת הקבוצות של הזרוע, שעל-פי הדיווחים נתמכת ע"י איראן, אינה מצייתת להוראות הדרג הפוליטי של הארגון. המחלוקות הללו הידרדרו והובילו לחטיפות הדדיות שמבצעות קבוצות של הג'יהאד האסלאמי.

אל-אח'באר (לבנון), 8.7.08

 

קטר: שוחרר עצור סעודי שהיה מעורב בניסיון ההפיכה ב-1996

היומון "אל-שרק אל-אוסט" דיווח כי קטר שחררה לפני מספר ימים את האזרח הסעודי ובראן אאל כליב אל-יאמי, שהיה עצור באשמת מעורבות בניסיון ההפיכה הכושל במדינה בשנת 1996. היומון מסר כי האסיר נחון על-ידי אמיר קטר, השיח' חמד בן ח'ליפה אל ת'אני, במסגרת הידוק הקשרים בין סעודיה לבין קטר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.7.08

 

מאבקי הכוח בין בוש לאחמדי-נז'אד כשבאמצע תקוע

 העולם הערבי מול מחירי הנפט מרקיעי השחקים

אל-ע'ד (ירדן); אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 9.7.08/ עמאד חג'אג'

 

איש דת סעודי בכיר: אל-ט'ואהרי סוטה, בן לאדן מחרחר ריב

יו"ר מועצת השפיטה העליונה בסעודיה, השיח' צאלח בן מחמד אל-לחידאן, אמר בתגובה למעצרם של 520 טרוריסטים שתכננו לפגוע במתקני הנפט בסעודיה, כי אימן אל-ט'ואהרי סוטה והמשתף פעולה עמו הוא פושע; בן לאדן הוא אחד מתועמלני הרשע והשחיתות, ויש להעניש כל מי שמשתייך לארגון אל-קאעדה.

עוכאט' (סעודיה), 9.7.08.