המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 7.7.2008
7/7/2008

מה חדש? סיכום יומי  7.7.2008

 

בתקציר: אמהות איראניות למען השלום * אל-מועלם: שלום סורי-ישראלי "יכלול סוגיות אזוריות" * שבועון איראני: צפון קוריאה מתעתעת במערב * סערה בסודאן עקב נסיעת משלחת עיתונאים לאיראן * דיווח: עשרות הרוגים בבית כלא בסוריה * הסכם גבול סעודי-עיראקי * איחוד האמירויות מוחקת את חובותיה של עיראק

 

אמהות באיראן דורשות להקפיא העשרת אוראניום

קבוצת 'אמהות איראניות למען שלום' דרשה מבכירי המשטר להקפיא את העשרת האוראניום על מנת לפתוח בשיחות ישירות עם ה-5+1, שיביאו לשינוי דעת הקהל העולמית לטובת איראן. האמהות קבלו על דיכוי החברה האזרחית באיראן המונע את השתתפות העם באחת ההחלטות הלאומיות החשובות במדינה.

רוז (איראן), 3.7.08


הדמות שמעליה כתוב "העמדה הסורית" קופצת מהאוטובוס

האיראני לעבר "המחנה המתון" לפני התנגשות עם ארה"ב

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.7.08/ אמג'ד רסמי 

 

עיראק

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 5.7.08/ עמאד חג'אג'  

 

אל-מועלם: שלום סורי-ישראלי "יכלול סוגיות אזוריות"

בהתייחסו לאפשרות שסוריה תתרחק מאיראן וחזבאללה, אמר שה"ח הסורי, וליד אל-מועלם, במהלך ביקורו בצרפת, כי אם המו"מ לשלום עם ישראל יגיע לסיומו, הוא יהיה חייב לכלול סוגיות אזוריות, ואולם צורך להקדים את המאוחר. אשר לביה"ד הבינלאומי לרצח אל-חרירי, טען אל-מעלם כי בעבר נעשתה לו פוליטיזציה, אך כיום נשמר אופיו המשפטי.

אל-ספיר (לבנון), 5.7.08

 

 יומון לבנוני: סוריה יוצרת משבר בגבולותיה עם לבנון וירדן
היומון הלבנוני "אל-מסתקבל" טען כי החלטת סוריה להעלות את תעריפי המכס על משאיות הנכנסות לסוריה יוצרת משבר בגבולות סוריה-לבנון ובגבולות סוריה-ירדן. לטענת היומון, הצעד הסורי, שננקט באופן חד צדדי,  מנוגד להסכמים בין מדינות ערב, הקובעים כי על המדינות להקל על מעבר סחורה ואנשים ביניהן. על פי הדיווח, ההחלטה הסורית הבלתי צפויה גרמה לצפיצות רבה של משאיות במעברי הגבול בין המדינות.
אל-מסתקבל (לבנון), 4.7.08, 5.7.08

 

השוק הגרעיני; אחמדי-נזאד כמוכר שטיחים אומר

 לנציג סבא"א:  "זה במיוחד, ערכו לא יסולא בפז"

אל-מסתקבל (לבנון), 5.7.08/ חסן בלייבל

 

איראן, רכובה על טיל אטומי, גוררת אחריה את

 הסנקציות הבינ"ל בדרכה להתנגש בעולם

אל-וטן (עומאן), 5.7.08/ יאסין ח'ליל

 

סל התגובות האיראני למקרה של מתקפה על איראן

שר הנפט האיראני, ע'ולאם חוסין נוזארי, איים כי אם איראן תותקף, היא תעלה את מחירי הנפט ל"גבהים בלתי צפויים." רמטכ"ל צבא איראן, חסן פירוזאבאדי, הזהיר כי אם האינטרסים של איראן יועמדו בסכנה, היא תעשה שימוש בכל יכולותיה כדי להגן על עצמה, כולל סגירת מצרי הורמוז. שגריר איראן בכווית, עלי ג'נתי, הצהיר כי אם "נותקף בידי ישראל, נירה עליה ואם נותקף בידי האמריקאים מתוך בסיסיהם או ספינות המלחמה שלהם, נירה על אותם בסיסים וספינות [במדינות המפרץ], ולא נסתפק בסגירת מיצרי הורמוז..."

אל-סיאסה (כווית), 7.7.08; פארס (איראן), 4-5.7.08

 

שבועון איראני: צפון קוריאה מוליכה שולל את המערב

מאמר בשבועון משמרות המהפכה, צבח-י צאדק, טען כי החלטת צפון קוריאה להשמיד את מגדל הקרור בכור הגרעיני ביונגביון, היא "הונאה אסטרטגית" שנועדה להפחית את הלחץ מצד המעצמות המתנגדות לפעילותה הגרעינית וכי אפשר שהשמדת המתקן, היא צעד לקראת ניסוי גרעיני נוסף. לטענת המאמר, הרס המגדל, שפעילותו הוקפאה מוזמן, איננו מונע מצפון קוריאה יכולת לחדש את פעילותה הודות לידע שברשותה וכי במלאי הפלוטוניום שיש בידיה, היא יכולה לערוך עוד לפחות שמונה  ניסויים גרעיניים. 

צבח-י צאדק (איראן), 30.6.08

 

שבועון איראני: על איראן להפיץ את תרבות השהאדה

מאמר בשבועון משמרות המהפכה, צבח-י צאדק, שיבח את תרבות מסירת הנפש (שהאדה) וטען כי על איראן, כמוקד ההתעוררות האסלאמית, לדאוג להפצתה בעולם המודרני.

צבח-י צאדק (איראן), 30.6.08

 

בכיר במשמרות המהפכה שולל פתיחת משרד אינטרסים אמריקאיים באיראן

בהתייחסו לאפשרות פתיחת משרד אינטרסים אמריקאיים בטהראן, הזהיר ראש המחלקה המדינית ב'משמרות המהפכה', ידאללה ג'ואני, כי משרד כזה יהפוך למרכז ריגול ומזימות נגד איראן. לדבריו, קשרים עם ארה"ב עלולים להזיק למטרות איראן ולביטחונה הלאומי.

צבח-י צאדק (איראן), 30.6.08

 

איש דת סעודי בכיר: הדרשנים אינם עושים מספיק כדי להילחם בקיצוניות

השר הסעודי לעניינים אסלאמיים, השיח' צאלח בן עבד אל-עזיז אאל אל-שיח', אמר כי  הדרשנים במסגדים אינם עושים די כדי להילחם בקיצוניות . הוא קרא לדרשנים שלא לעבור בשתיקה על מעשי סוטים המשתייכים לאסלאם ואמר כי האחריות להגן על הנוער מפני קיצוניות מוטלת גם על אנשי הדת.
אל-חיאת (לונדון), 5.7.08.

 

בכיר ביטחוני באיראן מפרט את תסריטי המתקפה האפשרית נגד איראן

האחראי לענייני מחקר במטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראניים, מוחמד ג'עפר אסדי, הציג שלושה  תרחישים למתקפה אמריקאית על איראן: האחת, מתקפה משולבת -  ביבשה בים ובאוויר, במטרה לכבוש את איראן כפי שהיה בעיראק ובאפגניסטאן; השניה, מתקפה אווירית וימית, במטרה להחריב את תשתיות איראן, שתחזיר אותה, כדברי האמריקאים, חמישים שנים אחורה; והשלישית, מתקפה אוירית נגד מתקני הגרעין של איראן. לדבריו, במלחמת לבנון 2006, ישראל וארה"ב תקפו את חזבאללה כהקדמה למתקפה על איראן.

רוז (איראן), 3.7.08

 

סודאן: סערה עקב נסיעת עיתונאים להשתלמות באיראן

סערת רוחות בקרב העיתונאים בסודאן עקב נסיעתם של 25 עיתונאים להשתלמות מקצועית באיראן. כמה מעמיתיהם למקצוע הביעו חשש כי מאחורי ההשתלמות עומד ניסיון להחדרת השיעה לסודאן בפרט ולאפריקה בכלל, תוך ניצול היחסים המדיניים הטובים בין איראן לסודאן. עיתונאים אחרים התפלאו על-כך שהזמנת עיתונאים לאיראן נתקלת בחשד, בעוד נסיעת עיתונאים ערביים לארה"ב "לשטיפת מוח חילונית" מתקבלת כדבר של מה בכך.

Islamonline.net, 6.7.08 

 

שר הפנים הסעודי: הסכם הגדר בגבול סעודיה-עיראק בקרוב

שר הפנים הסעודי, הנסיך נאיף בן עבד אל-עזיז, אמר כי בקרוב צפוי להיחתם הסכם להקמת הגדר בגבול סעודיה-עיראק. נאיף הוסיף כי בפגישה עם בכירים קטרים שורטטו גם הגבולות הימיים בין סעודיה לקטר.
עוכאט (סעודיה), 7.7.08

 

אתיופיה מסייעת למורדי דארפור

צבא סודאן מאשים את אתיופיה כי הבריחה נשק כבד, כולל טנקים, נגמ"שים ומקלעים לידי "הצבא העממי לשחרור סודאן". לפי דיווחים נוספים, אתיופיה ו"הצבא העממי לשחרור סודאן" אימנו לאחרונה 700 לוחמים השייכים לארגון מורדי דארפור ("התנועה לשחרור סודאן").

אל-חיאת (לונדון), 6.7.08  

 

דיווח: עשרות הרוגים בבית כלא בסוריה

סוכנות הידיעות הסורית "סאנא", דיווחה כי אסירים שנשפטו על פשעי קיצוניות וטרור הפרו (5.7.08) את הסדר בכלא צידנאיא וכי היחידה הסורית לשמירת הסדר פעלה כדי להשיב את השקט לכלא ונקטה בהליכים משפטיים נגד מפרי הסדר. לטענת "הועדה הסורית לזכויות אדם", הרגה המשטרה הצבאית הסורית כ-25 אסירים.

אל-ת'ורה (סוריה), 7.7.08; www.shrc.org, 5.7.08

 

איחוד האמירויות מוחקת את חובותיה של עיראק

בעקבות ביקורו ראש הממשלה העיראקי, נורי אל-מאלכי, באבו דאבי, הודיעה איחוד האמירויות על מחיקת כל החובות של עיראק המוערכים ב כ- 7 מיליארד דולרים וכן על מינוי שגריר חדש בבגדאד.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.7.08.

 

תיאום סורי-פלסטיני בנושא המו"מ עם ישראל

מקור פלסטיני גילה כי תיאום פלסטיני-סורי בנושא המו"מ עם ישראל יעמוד בראש סדר היום של פגישת נשיא סוריה, בשאר אל- אסד, עם יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס. עפ"י המקור, מטרת הפגישה היא למנוע מישראל אפשרות לתמרן בין שני מסלולי השיחות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.7.08

 

שלטונות איראן קידמו טילים בשפך שאט אל-ערב

מקורות אהווזים דיווחו כי שלטונות איראן הכריזו מצב חירום עליון באזור שלמג'ה במחוז חוזיסתאן בגבול עם עיראק, והעבירו פלטפורמות שיגור טילים לאזור הגובל בשפך שאט אל-ערב.

אל-סיאסה (כווית), 7.7.2008

 

מקורבי אחמדי-נז'אד: אין שינוי במדיניות הגרעין של איראן

בתגובה לביקורתו של עלי ולאיתי, יועצו הבכיר של מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, על מדיניות הגרעין של ממשלת אחמדי-נז'אד, אמר דובר הממשלה אלהאם, כי לא חל כל שינוי במדיניות הגרעין של איראן והממשלה היא שמקבלת החלטות בנושא זה. סוכנות הידיעות אירנא טענה כי ולאיתי יצר רושם מוטעה במערב לפיו צמרת המשטר האיראנית חלוקה בנושאי מדיניות חוץ אסטרטגיים.

כארגוזאראן, רוז (איראן), 7.7.08; איראן (איראן), 6.7.08; אירנא (איראן), 5.7.08

 

חילופי גברי בצמרת משמרות המהפכה באיראן

בעקבות ההודעה על שינוי מבני במשמרות המהפכה בהוראת מנהיג איראן ח'אמנאי, הודחו מרבית מפקדי הדיביזיות העיקריות או שהוצבו בתפקידים אחרים. במקביל, מונו נציגים חדשים מטעם ח'אמנאי במשמרות המהפכה במחוזות השונים.

רוז (איראן), 3.7.2008