המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 30.6.2008
30/6/2008

                                          מה חדש? סיכום יומי 30.6.2008

 

בתקציר: אל-זהאר מאיים על מפירי התהדיאה * הוויכוח על אורך כהונתו של אבו-מאזן? * תיווך איראני בין סודאן לצ'אד * איראן תכין מאות אלפי קברים לחללי האויב * סגן נשיא עיראק: נקבע "אופק זמני" לנוכחות האמריקאית * יומון לבנוני: חשבון "ההתנגדות" עם ישראל נשאר פתוח *  שר החוץ הבחריני: לא מוסלמים כשרים למשרות בכירות * העמדה האירופאית בדבר נוכחות החמאס במעבר רפיח

 

אל-זהאר: מי שיפר את התהדיאה ייעצר

בעקבות הפרות של התהדיאה מצד תנועת הג'יהאד האסלאמי וגדודי חללי אל-אקצא - הזרוע הצבאית של פת"ח - הזהיר מחמוד אל-זהאר, מבכירי החמאס, כי מי שיפר את התהדיאה ייעצר ונשקו יוחרם. לדבריו, כבר נעצרו פלסטינים אשר הפרו את התהדיאה.

אל-קדס (רש"פ), 28.6.08

 

חילוקי דעות בין פת"ח לחמא"ס על אורך כהונתו של נשיא הרש"פ

תנועת החמאס מחתה על הודעת הרש"פ כי הקדנציה של נשיא הרש"פ מחמוד עבאס תסתיים יחד עם הקדנציה של המועצה המחוקקת, בתחילת 2010. לטענת החמאס, חוק הבחירות לנשיאות קובע קדנציה של  ארבע שנים לנשיא, שיסתיימו ב- 9 בינואר 2009, ולפיכך לא יכיר החמאס במחמוד עבאס כנשיא לאחר מועד זה, והוא ייחשב למי שיוצא נגד החוקה וגוזל את השלטון.

אל-איאם, 29.6.08

 

יוזמה איראנית להפגת המתיחות בין סודאן לצ'אד

עוזר שר החוץ האיראני לענייני אפריקה, מחמד רזא באקרי, נפגש אתמול בשרם אל-שיח' עם שר החוץ של סודאן, דינג אלור, והעלה בפניו הצעה של ממשלת איראן ליישוב הסכסוך בין סודאן לצ'אד. אלור בירך, בשם ממשלת סודאן, על היוזמה.

Sudantribune.com, 29.6.08

 

יומון איראני: ערוץ טלוויזיה סעודי מסית נגד איראן והשיעה

ביטאון משרד החוץ האיראני, טהראן טיימס, האשים את ערוץ הטלוויזיה הסעודי "אל-ערביה" בהסתה נגד איראן והשיעה וכמוביל "אסטרטגיה של איראנופוביה." לטענת הביטאון, מציג הערוץ את תוכנית הגרעין של איראן כצבאית, את השיעים כאיום ואת הארגון הסוני ג'ונדאללה, הנלחם במשטר האיראני, באור חיובי.

טהראן טיימס (איראן), 24.6.08

 

יומון איראני: לשקול את קיום השיחות עם אירופה

היומון השמרני ג'ומהורי-י אסלאמי קרא למשטר לשקול שנית את שיחותיו עם אירופה בשל עמדתה העוינת כלפי איראן ובשל צייתנותה לתכתיבים אמריקאיים. היומון קבע כי על איראן להתנות את המשך השיחות עם אירופה בכך שזו תפסיק לציית להוראותיה של ארה"ב.
ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 28.6.08

 

הקפאת הכספים האיראניים בחו"ל;

על הסלע המונע מהדמות להגיע אל הגרעין כתוב: "הסנקציות"

אל-ערב (קטר), 28.6.08/ באקי בוח'אלפה

 

איראן מזהירה את אנגליה מפני הסגרת שגרירה לשעבר לארה"ב

יו"ר הוועדה לביטחון לאומי ומדיניות חוץ של המג'לס, עלא אל-דין בורוג'רדי, הזהיר את בריטניה כי הסגרת הדיפלומט האיראני, נצרתוללה תג'יכ, לארה"ב תפגע ביחסיה עם איראן באופן משמעותי. תג'יכ, שגריר איראן בירדן (1999-2003), עצור בבריטניה מאז נובמבר 2006 בשל מכירת נשק לחזבאללה ולארגונים אחרים. בורוג'רדי גם קבע כי בריטניה תשא באחריות לפעולות עתידיות של ארגון מוג'אהדין ח'לק נגד איראן, משום שהוציאה אותו מרשימת ארגוני הטרור.

טהראן טיימס, אירנא, (איראן), 29.6.08

 

איראן תכין 320 אלף קברים לחללי האויב

יו"ר 'הוועדה לחיפוש נעדרים' בצבא איראן, מיר-פיצל באקרזאדה, הצהיר כי איראן תכין 320 אלף קברים לחיילי האויב שיפלשו לאיראן במתקפה אפשרית. לטענתו, הצעד נועד להפחית את סבל משפחות החיילים שייהרגו בפלישה כזו; למנוע את הישנות "הניסיון המר והארוך" של מלחמת וייטנאם; לשמור על כבוד ההרוגים ושלמות גופותיהם ולמנוע מחלות וזיהום סביבתי באיראן.

פארס (איראן), 29.6.2008

 

תגובות באיראן לחבילת התמריצים של ה-5+1

שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מותכי, וראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, רזא אקאזאדה, הודיעו כי טהראן בוחנת תשיב להצעות  ה-5+1 בתום בחינהתן. עם זאת, כינה יו"ר המג'לס עלי לאריג'אני את הצעת ה-5+1 "אשליה אופטית" ואמר כי "היא חסרת תועלת למרות המראה האטרקטיבי שלה..." לאריג'אני גם טען כי אם אירופה תנהג ביושר, תוכלנה היא ואיראן להגיע לנקודות משותפות.

אירנא, טהראן טיימס,(איראן) 29.6.2008

 

עיראק: חברי הארגון מוג'אהדין ח'לק יגורשו

חבר הפרלמנט העיראקי, שיח' ג'לאל אל-דין אל-צעיר, אמר כי ממשלת עיראק לא נכנעה ללחצים שהופעלו עליה וכבר קיבלה החלטה לגרש מעיראק את ארגון מוג'אהדין ח'לק, בתוך חצי שנה. לדבריו, בתום תקופה זו, יימסרו חברי הארגון לידי הצלב האדום וזה יגרש אותם למדינה כלשהי.

www.alnajafnews.net , 28.6.08    

 

סגן נשיא עיראק: נקבע "אופק זמני" לנוכחות האמריקאית

סגן נשיא עיראק, ברהם צאלח, אמר כי המגמה העיראקית במו"מ על ההסכם ארוך הטווח עם ארה"ב, היא לגבש הבנה לגבי "האופק הזמני" של הנוכחות האמריקאית ולא בהכרח לקבוע לוח זמנים מפורט. באשר לאפשרות שההסכם יוכרז בסוף יולי 2008, כדרישת האמריקאים, אמר: "אנו מקווים שנגיע להבנות לפני מועד זה... אולם אם הדבר לא יושג, לא יהיה זה 'סוף העולם'".

אל-חיאת (לונדון), 29.6.08   

 

יומון לבנוני מקורב לחזבאללה: החשבון עם ישראל עדיין פתוח

עורך היומון הלבנוני "אל-אח'באר", המקורב לחזבאללה, אבראהים אל-אמין, כתב במאמרו, כי למרות סגירת תיק האסירים, החשבון בין ההתנגדות לישראל טרם נסגר. לדבריו, נותרו מספר סוגיות פתוחות, ובהן: אי-מסירת מפות המוקשים ופצצות המצרר, המהווה סיבה מוצדקת להרג חיילים ואזרחים ישראליים; הנקמה על חיסול מוע'ניה שטרם בוצעה משיקולים מבצעיים, טכניים ופוליטיים; הפרת הריבונות היבשתית, הימית והאווירית של לבנון, שההתנגדות תגבה עליה מחיר כבד.

אל-אח'באר (לבנון), 30.6.08

אל-מעלם: רישום הגבולות עם לבנון – לאחר יציאת ישראל משבעא
שה"ח הסורי, וליד אל-מעלם, נפגש אתמול עם שליח האו"ם לתהליך השלום במזה"ת, רוברט סרי, ומסר לו כי סוריה תהיה מוכנה לרישום גבולותיה עם לבנון, מייד  לאחר יציאת ישראל מחוות שבעא.
אל-וטן (סוריה), 30.6.08

 

שר החוץ הבחריני: לא מוסלמים כשרים למשרות בכירות

שר החוץ הבחריני, השיח' ח'אלד בן אחמד, אמר בהתייחסו למינויה של השגרירה היהודייה בארה"ב, הודא נונו, כי אין זו הפעם הראשונה שתושב בחריני לא מוסלמי מתמנה למשרה בכירה. לדבריו, בחירת המועמדים בבחריין נעשית בהתם ליכולתם, ונונו הוכיחה את כישוריה לאורך כל שנות עבודתה. עוד אמר, כי גם תושב בחריני בן דת ההינדו, או כל בן דת אחרת בבחריין, כשר למשרות בכירות אם כישוריו יימצאו מתאימים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.6.08.

 

מקורות בחמאס: האירופאים אינם מתנגדים לנוכחותנו במעבר רפיח

מקורות בתנועת החמאס מסרו ליומון אל-חיאת, כי מצרים תרכיב בקרוב ועדה שתכלול את הרש"פ, החמאס ונציגים אירופאים כדי לקבוע את דרכים להפעלת מעבר רפיח. לדברי המקורות "האירופאים אינם מתנגדים לנוכחותה של תנועת החמאס במעבר".

אל-חיאת (לונדון), 30.6.2008

 

קוריאה הצפונית חושפת את תכניתה הגרעינית

אל-חיאת (לונדון), 28.6.08/ חביב חדאד

היערכות באיראן למתקפה אפשרית

היומון כיהאן, המקורב למנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, טען כי ארה"ב לא תתיר לישראל להשתמש במרחב האווירי של עיראק כדי לתקוף את איראן, בין היתר משום שמחירי הנפט יאמירו ל-200 עד 250 דולר וכי גם תורכיה לא תאפשר להשתמש בשטחה למטרה זו. היומון גם טען כי בניגוד לסוריה, איראן לא תבליג על מתקפה עליה.שר ההגנה של איראן, מוצטפא מוחמד נג'אר, אמר כי איראן מוכנה לכל מתקפה אפשרית וכי הימצאות חיילי ארה"ב בעיראק מהווה איום על בטחונם. היומון הלונדוני "אל-חיאת" דיווח כי הצמרת הביטחונית באיראן מתייחסת ברצינות לאיומים ונערכת לתגובה צבאית.

כיהאן (איראן), אל-חיאת (לונדון), 30.6.2008; אירנא (איראן) 29.6.2008

 

ביטאון משרד החוץ האיראני: מודל צפון קוריאה לא מתאים לנו

ביטאון משרד החוץ האיראני, טהראן טיימס, טען כי למרות שצפון קוריאה נכנעה ללחצי ארה"ב והשמידה חלק ממתקן גרעיני, אין לגזור גזירה שווה מהמודל הצפון-קוריאני לאיראן. הביטאון הזהיר את ארה"ב ומדינות ה-5+1 מפני נסיון לכפות על טהראן את הפתרון הצפון-קוריאני וטען כי איראן נחושה בדעתה להשיג אנרגיה גרעינית.

טהראן טיימס (איראן), 30.6.2008