המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 20.6.2008
20/6/2008

מה חדש? סיכום יומי 20.6.2008

 

בתקציר: שיח' אל-אזהר: לשכוח את פרשיית הקריקטורות הדניות * אסד: אין טעם כרגע במפגש ביני לבין אולמרט * ברית ערבית למען דרפור * יומון כורדי חושף שת"פ בין משטר סדאם ואל-קאעדה * אלג'יריה: איומים על זמר קבילי ש"פגע באסלאם" * עוד ביקורת על כלכלת אחמדי-נז'אד

 

חסן פצ'לאללה: נסיגה ישראלית משבעא לא תפגע בהתנגדות

חסן פצ'לאללה, חבר הפרלמנט מסיעת "הנאמנות להתנגדות" [חזבאללה], אמר כי כל "נסיגה ציונית" מחוות שבעא תהווה הישג להתנגדות, ולפיכך תחזק את מעמדה של ההתנגדות. לדבריו, העברת חוות שבעא לחסות האו"ם לא תשלול את הלגיטימציה מהמשך ההתנגדות ומי שסבור כך – שוגה באשליות.

http://www.hizbollah.tv ,  19.6.08

 

אלג'יריה: איומים על חיי זמר קבילי בשל "פגיעה באסלאם"

מסר בפורום אינטרנט המזוהה עם אל-קאעדה הפציר בג'יהאדיסטים באלג'יריה לרצוח את הזמר הקבילי (ברברי מאלג'יריה) אולחלו, משום שאלבומו האחרון, "אהבה וחירות", כולל שירים "הפוגעים באסלאם". היומון אל-שרוק אל-יומי דיווח כי באחד השירים נאמר ששהרעלה האסלאמית ראויה רק לכבשות, ובאחר יש שימוש בביטויים אלוהיים לתיאור אהבה ארצית. האתר הערבי הליברלי אאפאק דיווח כי בשל איומים אלה נאלץ אולחלו לעזוב את אלג'יריה.

www.ek-ls.org, 19.6.08; אל-שרוק אל-יומי (אלג'יריה), 18.6.08; www.aafaq.org, 19.6.08 

 

 

אסד: אין טעם כרגע במפגש ביני לבין אולמרט

בשאר אל-אסד אמר במסיבת עיתונאים בהודו כי אין טעם במפגש בינו לבין ראש ממשלת ישראל, בשלב זה. מקור סורי בכיר אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט, כי לחיצת יד בין אסד לאולמרט תעיד על נכונות סורית להכרה בישראל, וסוריה אינה מעוניינת בכך כל עוד כיוון המו"מ אינו ברור. עוד אמר המקור, כי מו"מ ישיר בין סוריה לישראל יתקיים רק כאשר ארה"ב תצטרף לשולחן הדיונים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.6.08

 

שיח' אל-אזהר: יש לשכוח את פרשיית הקריקטורות הדניות

בעקבות החלטת בית המשפט בדנמרק, בדבר ביטול התביעה נגד העיתון שפרסם קריקטורות הפוגעות בנביא, אמר שיח' אל-אזהר, הד"ר מחמד סיד טנטאוי, כי הוא מעריך ומכבד את החלטת בית המשפט וכי על המוסלמים לשכוח את פרשיית הקריקטורות.

אל-ג'רידה (כווית), 20.6.08   

 

התהדיאה (רגיעה) בעזה נכנסת לתוקפה;

מימין: "חמאס"; באמצע: "עזה" ומשמאל ישראל

אל-ג'רידה (כווית), 20.6.08/ סטאברו ג'אברה

 

שגריר איראן בסוריה: מוכנים לתרום לסוריה מניסיוננו הגרעיני

יועצו של אחמדי-נז'אד ושגריר איראן בסוריה, אחמד מוסאוי, אמר כי איראן תהיה מוכנה לחלוק עם סוריה את ניסיונה הגרעיני אם זו תבקש, והדבר ייעשה תחת פיקוח סבא"א.

אל-שרק (קטר), 18.6.08

 

יומון רפורמיסטי באיראן: כלכלת אחמדי-נז'אד מזיקה

מאמר המערכת ביומון הרפורמיסטי אפתאב-יזד, טען כי אל לאחמדי-נז'אד לצפות לתמיכה במדיניות ממשלתו כל עוד החלטותיו הכלכליות מזיקות לעם ומתקבלות ללא ידיעת הגורמים המקצועיים בתחום.

אפתאב-י יזד (איראן), 19.6.08

 

מדיניות "המקל והגזר" מול איראן

אל-ערב (קטר), 19.6.08/ באקי בוח'אלפה  

 

ישראל מסכימה לתהדיאה [לאחר שנשברה מירי הקסאמים]

פלסטין (רש"פ); אל-שרק (קטר), 19.6.08/ עלאא' אל-לקטה

 

ברית ערבית למען דרפור

36 ארגונים אזרחיים מ-12 מדינות ערביות הקימו ברית למען תושבי דרפור "הברית הערבית למען דארפור". בגילוי דעת מטעמם קראו הארגונים לשבור את מחסום השתיקה לנוכח המתרחש בדרפור ולפעול להפסקת הפעולות האלימות שם.

www.aafaq.org , 19.6.2008

 

יומון כורדי: שיתוף פעולה בין משטר סדאם ואל-קאעדה

היומון הכורדי "כורדסטאני נוי", פרסם מכתב של נשיאות עיראק משנת 2002 המעיד, לדבריו, על שיתוף פעולה בין משטרו של סדאם חוסיין לבין אל-קאעדה. המכתב, שהופיע בעמוד הראשון של העיתון, פורסם מטעם מנגנון המודיעין של נשיאות עיראק ובו דובר על כוונה להיפגש עם אימן אל-ט'ואהירי, כדי לבחון תוכנית שגיבשה נשיאות עיראק לבצע 'פעולת נקם' בסעודיה.

www.knwe.org/ 18.6.2008