המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 18.6.2008
18/6/2008

 

מה חדש? סיכום יומי 18.6.2008

 

בתקציר: קריאות שנאה לישראל במועצת העם המצרית * דיון בדמשק במורשת ח'ומיני "לחיסול תכנית הציונות" * מבצע נגד סוחרי נשק בתימן * כנס בסוריה למאבק בטרור * שבועון איראני: המו"מ בין סוריה לישראל - מניפולציה ישראלית * 'כיהאן': האתר שהתקיפה ישראל בסוריה – מחנה צבאי

 

לבנון: האופוזיציה תובעת להגביל את סמכויות רה"מ

מישל עון, ממנהיגי האופוזיציה, אמר לאחר הפגישה השבועית של סיעתו, כי הוא רוצה תיק בכיר בממשלה. כמו כן, גילה עון כי בכוונתו להעלות - בממשלה החדשה שתקום - את נושא סמכויותיו של ראש הממשלה. לדבריו, לא ייתכן כי ראש הממשלה יהיה גם ראש הרשות המבצעת וגם יפקח על המוסדות עליהם הוא מופקד. היומון אל-אח'באר טען כי האופוזיציה רוצה במשרד ההגנה כדי להשפיע על המינויים הצפויים בצבא.

אל-מסתקבל, אל-אח'באר (לבנון), 18.6.08

 

ביטויי שנאה לישראל במועצת העם המצרית

במהלך ישיבה סוערת של מועצת העם המצרית תקפו חברי המועצה את עסקת יצוא הגז לישראל, תוך הטחת ביטויי שנאה כלפיה. יו"ר מועצת העם המצרית, הד"ר אחמד פתחי סרור, תמך בהתבטאויות אלה ואמר כי על ישראל לדעת שמועצת העם אינה מעוניינת ביחסים עמה ועל הדיפלומטיה המצרית לאמץ מסר זה.

אל-ג'רידה (כווית); אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 18.6.08

 

מטיף המזוהה עם אל-קאעדה שוחרר מהכלא הבריטי

עמד מחמוד אבן עמר, המכונה אבו קתאדה אל-פלסטיני, הכלוא בבריטניה משנת 2002  בחשד לקשר עם אל-קאעדה, שוחרר היום למעצר בית בתנאים מגבילים ובהם: יציאה מהבית לשעתיים ביום בלבד; נשיאת מכשיר מעקב אלקטרוני; איסור על שימוש בטלפון נייד ומחשב.  

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.06.08

 

כנס בדמשק דן במורשת ח'ומיני לחיסול תכנית הציונות

בשגרירות איראן בדמשק התקיים (17.6.08) פאנל בנושא "תפקיד האסכולה של ח'ומיני בחיסול תכנית הציונות", בהשתתפות נציגים פלסטיניים, מצריים, איראניים וסוריים. המשתתפים דנו במורשתו של ח'ומיני ל"מאבק כולל בישראל עד לעקירת גידול סרטני זה מהשורש."

אירנא (איראן), 17.6.08

 

מבצע נגד סוחרי נשק בתימן
במבצע שנועד למנוע מן המורדים במחוז צעדה יכולת להשיג נשק, ערכו שלטונות תימן (17.6.08) מבצע חיפושים ומעצרים של סוחרי נשק ברחבי המדינה. 90 סוחרים נעצרו ונסגרו 85 חנויות לממכר נשק.

 Alarabiya.net, 18.6.08

סודאן: הליכים פליליים נגד התובע הבינלאומי
משרד המשפטים הסודאני פתח בהליכים פליליים כנגד התובע בבית המשפט הפלילי הבינלאומי, לואיס אוקמפו, בגין קשר לטרור. מקורות במשרד אמרו כי התלונה הוגשה בעקבות דברי אוקמפו, לפיהם בית המשפט הבינ"ל תכנן לחטוף מטוס בו אמור היה לטוס אחד המבוקשים הסודאנים בעוון פשעי מלחמה, אחמד הארון. דובר משרד החוץ הסודאני, עלי צאדק, הצהיר כי הודעת מועצת הביטחון שקראה לסודאן לשתף פעולה עם בית המשפט הבינ"ל אינה מחייבת את סודאן כלל וכי ההודעה נועדה לשמר את כבודן של מדינות המערב, לאחר שלא הצליחו לחייב את סודאן לשתף פעולה עם בית המשפט הבינ"ל.
אל-איאם (סודאן), 18.6.08

 

סוריה: כנס למאבק בטרור בשת"פ עם האינטרפול

היום ייפתח בדמשק כנס למאבק בטרור במזה"ת ובצפון אפריקה. בכנס,המתקיים תוך שת"פ בין משרד הפנים הסורי לאינטרפול, ייטלו חלק נציגי מנגנוני מודיעין מ-28 מדינות ערביות ואחרות. מזכ"ל האינטרפול, רונלד נובל, המשתתף בכנס, בירך על מאמצי סוריה לחזק את השת"פ הבינ"ל במאבק בטרור ובפשע המאורגן, וציין כי סוריה היא אחת מעשר המדינות הקואופרטיביות ביותר מבין 186 המדינות החברות באינטרפול.  

אל-ת'ורה (סוריה), 18.6.08

 

ממשלת עיראק מתכוונת להוציא מחוץ לחוק את "מוג'אהדין ח'לק"

ממשלת עיראק החליטה להשתלט לחלוטין על ארגון "מוג'אהדין ח'לק" ולהוציאו אל מחוץ לעיראק. עוד החליטה ההמשלה כי כל גורם שיקיים קשרים עם הארגון יועמד לדין באשמת עבירה על חוק המלחמה בטרור.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.6.08

 

שבועון איראני: ישראל רוצה להפוך את סוריה לסוללת מגן שלה

מאמר בשבועון משמרות המהפכה, צבח-י צאדק, טען כי המגעים בהם פתחה ישראל עם סוריה נועדו לצרכים טקטיים ולהולכת שולל בלבד. לטענת המאמר, מטרת ישראל אינה רק השגת ערבויות ראשוניות בתחום הפוליטי ביטחוני, אלא גם בהפיכת סוריה לסוללת המגן שלה, כפי שעשתה בהסכמי השלום עם ירדן ומצרים.

צבח-י צאדק (איראן), 16.6.08

 

כיהאן: האתר שתקפה ישראל בסוריה – מחנה צבאי

מאמר המערכת ביומון כיהאן, המקורב למנהיג העליון של איראן, הסכים לטענה כי המתקן שתקפה ישראל בסוריה בספטמבר 2007 בדיר אל-זור הוא מחנה צבאי.

כיהאן (איראן), 18.6.08

 

הדרך להגיע את הבית הלבן

אל-חיאת אלג'דידה (רש"פ); אל-ראיה (קטר), 17.6.08/ אמייה ג'חא

 

רייס מתנגדת להתנחלויות

אל-ראיה (קטר), 17.6.08/ פארס קרהבית

 

זה מתחיל בשיחות בלתי ישירות ונגמר ב...

אל-מסתקבל (לבנון), 17.6.08/ חסן בליבל