המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 17.6.2008
17/6/2008

מה חדש? סיכום יומי 17.6.2008

 

בתקציר: שר החוץ המצרי מבקר מהלכי איראן * גרפיטיס נגד ממשלת אחמדי-נז'אד * עימותים באזור הבוקאע בלבנון * מגבלות על עיתונאים בסוריה לקראת ביקור צוות סבא"א * התראה לתיירים בריטיים המבקרים באיחוד האמירויות * הזרם הצדרי כורת בריתות לקראת הבחירות המחוזיות בעיראק

שר החוץ המצרי: צעדי איראן פוגעים באינטרסים ערביים

שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-ע'יט, הזהיר מפני פילוג בלבנון שיוביל לפילוג בעולם המוסלמי, דבר המשרת את מטרותיה של איראן. הוא גם הזהיר מפני ההשפעה האיראנית הגוברת על עיראק, חמאס וחזבאללה וטען כי צעדי התגובה של איראן ללחצי המערב בנושא הגרעין פוגעת באינטרסים כלל ערביים. בתגובה, הביע דובר משרד החוץ האיראני, מוחמד עלי חוסייני, פליאה מ"הפרשנות החד צדדית והבלתי מציאותית" של אל-ע'יט, שאיננה משרתת את האינטרסים של איראן ושל מצרים. לדבריו, פעילותה של איראן במזה"ת עולה בקנה אחד עם האינטרסים של כל מדינות האזור.  

רוז אל-יוסף (מצרים), אל-ראי (כווית), 12.6.08; אירנא (איראן), 17.6.08

 

"אבו אל-ע'יט' מאחורי היוזמה להעברת חוות שבעא לאו"ם"

מקורות מערביים דיווחו ליומון הלונדוני אל-חיאת כי שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט', עומד מאחורי היוזמה להעביר את חוות שבעא מישראל לידי האו"ם והוא הציגה בביקורו בוושינגטון לפני חודשיים. על פי הדיווח, היוזמה נועדה לקדם השגת יציבות בלבנון.     

אל-חיאת (לונדון),  17.6.08

 

גרפיטיס נגד הממשלה והמשטר באיראן

במספר ערים באיראן, ביניהן רשת, תבריז ומשהד ריססו אזרחים סיסמאות מחאה נגד אחמדי-נז'אד והמשטר באיראן. אלה כללו קריאות כגון: "כספי הנפט האיראני מונחים על שולחנות האוכל של לבנון"; "אחמדי-נז'אד – האחראי ליוקר המחייה ולאינפלציה"; "מוות לשלטון חכם ההלכה"; "רפובליקה אסלאמית = הוצאות להורג, כלא, עינויים"; "חבית נפט 160 דולר – עליית האינפלציה 40 אחוז." כותבי הסיסמאות קראו לציבור להשתתף בהפגנות שיתקיימו בשבוע הבא, במחאה על גובה האינפלציה. ביקורת על התנהלותה הכלכלית של הממשלה מתח גם האשמי רפסנג'אני, יריבו הפוליטי של אחמדי-נז'אד. בנאום בפני חברי מג'לס, הוא הצר על האופן "חסר התוחלת והבלתי מקצועי" שבו משתמשת ממשלת אחמדי-נזאד בהכנסות הנפט.

אפתאב, רוז (איראן), 16.6.08; אל-בורז (איראן), 14.6.0

 

כיהאן: אירופה ואמריקה – המובילות בהפרת זכויות אדם

בתגובה לכוונת האיחוד האירופי לחדש את השיחות עם איראן בנושא הפרת זכויות אדם, טען היומון כיהאן, המקורב למנהיג העליון עלי ח'אמנאי, כי אירופה וארה"ב יושבות בשורה הראשונה של ספסל הנאשמים בגין אלימות כלפי נשים והפרת זכויותיהן וזכויות מיעוטים; שלילת חופש העיתונות וחופש הדת; מעשי אלימות מצד המשטרה, ובגין המצב הבלתי אנושי בבתי הכלא. 

כיהאן (איראן), 17.6.08; רוז (איראן), 16.6.08

 

אתר אינטרנט איראני: קשיים תיק הגרעין

מאמר המערכת באתר האינטרנט תאבנאק, טען הסנקציות על איראן מונעות ממנה השגת טכנולוגיה גרעינית בהיקף נרחב בשל תלותה בחברות בינ"ל. בעקבות הנזקים הכלכליים שגורמות הסנקציות לאיראן, תהה בעל המאמר האם לא הפך תיק הגרעין מאמצעי לאבטחת אינטרסים לאומיים, למטרה בפני עצמה. הוא גם טען כי רוסיה עושה שימוש פוליטי במקורות האנרגיה שלה ולפיכך אין ערובה שהיא תספק לאיראן דלק גרעיני במחיר הוגן לכור בבושהר, אם יופעל, ולמתקני גרעין אחרים.

תאבנאק (איראן), 15.6.2008

 

לבנון: הרוגים בעימותים באזור הבוקאע

שלושה לבנונים נהרגו (16.6.08) בעימותים בין תומכי האופוזיציה לכוחות ה-14 במרץ באזור הבוקאע המרכזי. היומון אל-נהאר דיווח כי במהלך העימותים נעשה שימוש במקלעים  ובטילי אר.פי.ג'י.

www.nna-leb.gov.lb ,17.6.08;  אל-נהאר (לבנון), 17.6.08

סוריה: עוד פעיל של "הצהרת דמשק" נעצר

מנגנוני הביטחון הסורים עצרו (16.6.08) את חבר המועצה הלאומית של "הצהרת דמשק", מוחמד אל-נג'אר. בעת המעצר נערך חיפוש בביתו והוחרמו דברי דפוס וכרוזים פוליטיים. בכך עלה ל-15 מספרם של עצורי "הצהרת דמשק".

www.thisissyria.net, 16.6.08

 

משחק מחשב חדש באיראן: כך יחוסל סלמאן רושדי

התאחדות ארגוני הסטודנטים האסלאמיים באיראן פיתחה משחק מחשב חדש בנושא "חייו מלאי המצוקה של סלמאן רושדי וביצוע גזר דינו." מזכ"ל ההתאחדות אמר כי המשחק ינחיל לדורות הבאים את ציוויו של ח'ומיני להרוג את רושדי.

פארס (איראן), 17.6.2008

 

סוריה: הגבלות על העיתונות לקראת ביקור סבא"א

במטרה למנוע "פסטיבל תקשורתי" סביב הגעת צוות הפקחים של סבא"א, בשבוע הבא, החליט משרד ההסברה הסורי לאסור על עיתונאים ערביים וזרים להיכנס לסוריה ללא אישור מראש ועל עיתונאים בעלי אישור לנוע מחוץ לדמשק. דווח כי שלטונות סוריה מנעו מהעיתונאי המצרי, אבראהים פארוק מחמד, מעיתון אל-אהראם, להיכנס לסוריה. בהגיעו לדמשק נמסר לו כי כניסת עיתונאים אסורה מתחילת חודש יוני ועד סופו.

http://syriatruth.org/Al-Hakikah, 16.6.08; אל-גמהוריה (מצרים), 17.6.08 

 

[הסכסוך הפנים-פלסטיני]

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 16.6.08/ חסן אידלבי

 

רפסנג'אני: שת"פ סעודי-איראני יפתור את בעיות העולם האסלאמי

האשמי רפסנג'אני, מספר 2 בהירארכית השלטון באיראן, טען בעקבות פגישותיו האישיות עם עבדאללה מלך סעודיה, ששיתוף פעולה בין איראן לסעודיה יוביל לפתרון מרבית בעיות העולם האסלאמי, ובמיוחד בעיראק, לבנון, פלסטין ואפגניסטאן.

אפתאב (איראן), 16.6.2008

 

איחוד האמירויות: תמיהה נוכח התראה בריטית מפני סכנת טרור

מקורות באיחוד האמירויות הביעו תמיהה על כך שבריטניה הודיעה לאזרחיה הבאים לאיחוד האמירויות, על העלאת ההתראה מפני סכנת טרור לרמה גבוהה. לדברי מקורות אלה, שלטונות איחוד האמירויות לא דווחו על הצעד הבריטי והם קיבלו אותו בהפתעה. הם גם טענו כי מדובר בנוסח התראה מעורפל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.4.08

קריקטורה אנטישמית בעיתון ירדני

אל-ראי (ירדן), 16.6.08/ ח'לדון ע'ראיבה 

 

עיראק: הזרם הצדרי יחבור לרשימות אחרות בבחירות המחוזיות

מוקתדא אל-צדר החליט שהזרם הצדרי יחבור לרשימות אחרות בבחירות למועצות המחוזיות, הצפויות להתקיים באוקטובר 2008, ולא ירוץ ברשימה עצמאית. בכיר במשרד הזרם הצדרי בנג'ף הציג כמה רשימות -לאו דווקא אסלאמיות אלא גם לאומיות חדשות – כמועמדות לברית, אך אמר שטרם התקבלה הכרעה בנושא. לדבריו, אבראהים אל-ג'עפרי (ראש הזרם הרפורמי ולשעבר ראש ממשלת עיראק) הוא  הקרוב ביותר לרעיונות הזרם הצדרי, ואיאד אל-עלאוי (ראש ממשלת עיראק לשעבר) טוב מהרבה רשימות אסלאמיות.

אל-זמאן (לונדון), 15.6.08 ; אל-חיאת (לונדון), 16.8.08  

 

רייס מאיימת על הדיאלוג הפלסטיני

אל-ראיה (קטר), 16.6.08/ אמייה ג'חא