המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 13.6.2008
13/6/2008

מה חדש? סיכום יומי 13.6.2008

בתקציר: צבא לבנון נערך למנוע עימותים בעין אל-חלוה * מי ניסה להתנקש בשגריר עיראק באיראן * חכמי דת סעודים נגד כדורסל נשים * שר החוץ העיראקי: אובאמה לא ישנה מדיניות ארה"ב בעיראק * חזית אופוזיציה חדשה בעיראק

 

אחמדי-נז'אד דוחה תמריצי ה-1+5

בנאום במחוז צ'הרמהאל בחתיארי שבמרכז איראן, דחה נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, את חבילת התמריצים שבכוונת ה-5+1 להגיש לאיראן בקרוב. הוא הצהיר כי אין דבר שבעבורו תמיר איראן את כבודה.

אפתאב-י יזד (איראן), 12.6.2008

 

צבא לבנון נערך למניעת עימותים במחנה עין אל-חלוה

היומון הלונדוני אל-שרק אל-אוסט, דיווח כי צבא לבנון החל בביצוע תוכנית ביטחונית במחנה הפליטים עין אל-חלוה שנועדה למנוע עימותים אלימים בין גורמים פונדמנטליסטים לבין צבא לבנון, כפי שהיה במחנה הפליטים נהר אל-בארד בשנה שעברה. לדברי מקורות ביטחוניים, יתנהל מעקב אחר מאות פעילים פונדמנטליסטים ויוגבר הפיקוח במחסומים סביב המחנה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.6.08

 

ארגון שיעי איראני נטל אחריות לניסיון ההתנקשות בשגריר עיראק באיראן

שגריר עיראק באיראן, מוחמד מג'יד אל-שיח', ומקור בשגרירות עיראק אישרו כי המשטרה נטרלה פצצה שהונחה בבית השגריר (10.6.08). לטענת משטרת איראן, אכן נמצא חפץ חשוד, אך לא מדובר בפצצה. מקור במשרד החוץ האיראני אישר את טענת המשטרה. בינתיים נטל ארגון בלתי ידוע, המכנה את עצמו "צבא האימאם עלי" (ג'ונד אל-אימאם עלי) את האחריות להנחת הפצצה וטען כי הדבר בא בתגובה למעשי בנו של השגריר, הגובה עמלות של מיליוני דולרים בתמורה להסדרת נסיעותיהם של עולי הרגל האיראניים לעיראק. בכיר בשגרירות עיראק באיראן טען כי בן השגריר אינו עושה דבר זולת לימודיו באוניברסיטה.    

כיהאן, ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 12.6.2008; פארס, איסנא (איראן), 11.6.2008; www.alnajafnews.net, 13.6.08    

 

חכמי דת סעודיים נגד קיום אליפות כדורסל לנשים

מספר חכמי דת בכירים בסעודיה גינו בגילוי דעת חריף שהוציאו את קיומה של אליפות כדורסל לנשים במכללה לבנות בג'דה. באותו גילוי דעת, הם מתחו ביקורת גם על עירוב בין המינים בטקס הסיום של הסטודנטים באוניברסיטת המלך סעוד למדעי הרפואה, ועל תהלוכה משותפת שלהם, שסוקרה בתקשורת.

www.alarabiya.net, 12.6.08

 

 אובאמה השתחחר מכבליה של הילארי אך נכבל בכבליו של מקיין

 

אל-ג'זירה (סעודיה), 12.6.08/ עבד אל-עזיז אל-מזיני

 

שר החוץ העיראקי: אנשי אובאמה העבירו מסרים מרגיעים

שר החוץ העיראקי, הושיאר זיבארי, אמר כי מארגני קמפיין הבחירות של ברק אובאמה העבירו לבגדאד מסרים מרגיעים, לפיהם אם אובאמה ייבחר לנשיא הוא לא יבצע שינויים דרמטיים במדיניות וושינגטון בעיראק ויתחשב בדעת המפקדים בשטח. זיבארי ציין כי אלו מסרים חשובים, כיוון שנוצר רושם לפיו מתכוון אובאמה  להפוך את המדיניות הנוכחית על פיה.

אל-חיאת (לונדון), 13.6.08 

חזית אופוזיציה חדשה בעיראק

חבר פרלמנט עיראקי אמר כי בשבוע הקרוב יוכרז על הקמת "החזית העיראקית הלאומית", שתכלול כמה מפלגות וגושים פוליטיים לאומיים ואסלאמיים שאינם שותפים לממשלה העיראקית. לדבריו, חזית זו תשמש אופוזיציה בתוך הפרלמנט, תגן על הפרויקט הלאומי ותחתור למימוש הריבונות העיראקית באמצעות הוצאת הכיבוש וחידוש הזהות העיראקית הערבית והאסלאמית. 

אל-ג'רידה (כווית), 13.6.08 

 

המאבק על השליטה בעיראק בין איראן לארה"ב

אל-חיאת (לונדון), 12.6.08/ חביב חדאד