המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 8.6.2008
8/6/2008

                             

                                        מה חדש? סיכום יומי 8.6.2008

 

בתקציר: סרקוזי רוצה דף חדש עם סוריה * רמ"מ עיראק: לא נשמש בסיס לפגיעה באיראן * חוק במצרים אוסר מילת נשים * איום בגליל: נגיב על פגיעה באל-אקצא בטיל לקריה בת"א * כינוס על מאבק בטרור בסוריה  

 

סרקוזי: "מייחל לדף חדש ביחסי צרפת-סוריה"

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, הביע תקווה במהלך ביקורו בלבנון, כי בקרוב ייפתח דף חדש ביחסי צרפת-סוריה ויחל  דיאלוג אמיתי בין שתי המדינות. כמו כן, שר החקלאות הסורי, עאדל ספר, מסר כי ממשלת איטליה הביעה רצון להדק את יחסיה המדיניים והכלכליים עם סוריה והחליטה להכפיל את הסיוע הכספי השנתי שהיא מעניקה לה.

אל-נהאר (לבנון), 7.6.08; אל-ת'ורה (סוריה), 8.6.08.

 

ראש ממשלת עיראק: לא נרשה להפוך את עיראק לבסיס לפגיעה באיראן

נורי אל-מאלכי, ראש ממשלת עיראק, הגיע לטהראן (7.6.08) לביקור בן שלושה ימים. אל-מאלכי אמר, לאחר שנועד עם שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מותקי, כי כל גורמי הכוח הפוליטיים בעיראק מצדדים בהידוק היחסים עם איראן, בכל התחומים, וכי עיראק לא תרשה להפוך את אדמתה למקום שישמש לפגיעה בביטחונה של איראן. היום (8.6.08) אמור אל-מאלכי להיפגש עם נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נז'אד.

www.alarabiya.net , 8.6.08

 

דיווח: מפקד באל-קאעדה מגרב הסגיר עצמו לשלטונות

אבו חד'יפה, מפקד בכיר באל-קאעדה מגרב האחראי על כוחות במזרח אלג'יריה, הסגיר עצמו לשלטונות. ממשפחתו נמסר שהוא השתכנע כי הג'יהאד באלג'יריה אינו לגיטימי, והוא פועל כדי להביא את פקודיו לשעבר לנקוט בצעד דומה. אבו חד'יפה, הידוע גם כ"אבו עמאר" ו"המרשל", התחיל את דרכו ב"קבוצה האסלאמית החמושה" ב-1993, ואז הצטרף ל"קבוצה הסלפית להטפה וללחימה", אשר הפך לימים לארגון אל-קאעדה במגרב האסלאמי.

אל-חיאת (לונדון), 8.6.08         

 

[התמנון האיראני נאבק בתמנון האמריקאי]

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 7.6.08

 

חוק חדש במצרים אוסר על מילת נשים
הפרלמנט המצרי העביר אתמול חוק האוסר על ביצוע מילה לנשים. לפי נוסח החוק, הדבר אסור 'אלא במקרה של צורך רפואי'.

www.alarabiya.net , 8.6.08

איום לשגר טיל מהגליל למשרד הביטחון בתל-אביב

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי ארגון הנקרא "חופשיי הגליל – קבוצות עימאד מוע'ניה" – פרסם כרוז ובו הוא מודיע לראשונה בהיסטוריה של ערביי ישראל על ייצור טיל מקומי המוצב כרגע על אחת הגבעות בגליל מוכן לשיגור. המסר שהארגון העביר: אם תהיה פגיעה במסגד אל-אקצא יספוג משרד הביטחון בתל אביב מכה ישירה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 7.6.08

 

סוריה תארח כינוס למאבק בטרור בשיתוף פעולה עם האינטרפול

דמשק תארח ב-18 וב-19 ביוני כינוס למאבק בטרור באזור המזה"ת וצפון אפריקה בהשתתפות מזכ"ל האינטרפול, רונלד נובל. הכינוס נערך תוך שיתוף פעולה בין משרד הפנים הסורי למזכירות הכללית של האינטרפול, והוזמנו אליו מדינות העוסקות במאבק בטרור במזה"ת ובצפון אפריקה.

תשרין (סוריה), 8.6.08

 

"דמותו של האסלאם!" על חולצת הדמות רשום: "הקיצוניים"

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.6.08.

 

"אובמה כפי שמדמיינים אותו הערבים..."

על התיק רשום: "הסוגיות הערביות"

אל-ערב אל-יום (ירדן); אל-קדס (הרש"פ), 7.6.08