המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 5.6.2008
5/6/2008

 

 

מה חדש? סיכום יומי 5.6.08

 

בתקציר: "אל-מסתקבל" משעה השיחות על הקמת ממשלת לבנון *  עיראק: אל-קאעדה שלח ילדה בת עשר לפיגוע התאבדות * מצרים: חכמי דת מאל-אזהר נגד חוק מצב חירום * פיאצ' לאירופה: אל תשדרגו יחסים עם ישראל * יו"ר הרש"פ קורא לדיאלוג לאומי כולל *  נשיא לבנון הוזמן לביקור בדמשק

 

דיווח: אסד הזמין את נשיא לבנון לביקור בדמשק

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הזמין את נשיא לבנון, מישל סולימאן, לביקור רשמי בדמשק. סולימאן השיב כי יבקר בסוריה לאחר שתסתיים מלאכת הרכבת הממשלה.

אל-חיאת (לונדון), 5.6.08

 

זרם "אל-מסתקבל" משעה השיחות על הקמת הממשלה בלבנון

זרם "אל-מסתקבל" בראשות סעד אל-חרירי הודיע על השעיית השיחות להרכבת הממשלה בלבנון בעקבות האירועים האלימים בבירות. באחרון שבהם (3.6.08), נפצע קשה אזרח לבנוני מאש חמושים שהיו לבושים במדי משמר הפרלמנט. זרם "אל-מסתקבל" הודיע גם על כוונתו לקרוא להקמת ועדת חקירה בין-ערבית שתעמוד על יישום החלק הביטחוני של הסכם דוחה.

אל-מסתקבל (לבנון), 5.6.08

 

עיראק: ארגון אל-קאעדה שיגר ילדה בת עשר לפיגוע התאבדות

מקור ביטחוני עיראקי דיווח כי ארגון אל-קאעדה שלח ילדה בת עשר לביצוע פיגוע התאבדות בבניין של כוחות "אל-צחוה", בכפר מצפון לבעקובה. הילדה התפוצצה בקרבת הבניין, מבלי שגרמה לנפגעים נוספים. האתר העיראקי al-najaf news  מציין כי השימוש של ארגון אל-קאעדה בילדים לפעולות טרור – לאחר שעשה שימוש בנשים ובחולי נפש – מעיד על פשיטת רגל של הארגון ועל כך שאין עוד בכוחו להשפיע אלא על ילדים.

www.alnajafnews.net, 5.6.08   

 

עיראק: אל-מאלכי במסרים מרגיעים לגבי ההסכם עם ארה"ב

חבר בפרלמנט העיראקי דיווח כי ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מאלכי, הוזמן לבקר באיראן, בתורכיה, בירדן    ובמדינות אחרות באזור. לדבריו, אל-מאלכי ישא עמו מסרים מרגיעים בנוגע להסכם המתגבש בין עיראק לבין ארה"ב, ויבהיר למדינות הללו כי ממשלתו לא תסכים להפוך את עיראק למקור של איום עליהן.

אל-צבאח (עיראק), 5.6.08

 

מצרים: חכמי דת מאל-אזהר נגד חוק מצב החרום

"חזית חכמי הדת של אל-אזהר" פרסמה גילוי דעת "הלכתי" ובו גינתה את הארכת תוקפו של חוק מצב החירום בשנתיים נוספות. בגילוי הדעת  נאמר כי חוק זה מנוגד לזכויות האדם וכי שלטון הפוגע בזכויות האדם מאבד את זכות קיומו. יצוין כי מאז שנכנס חוק החרום לתוקפו בשנת 1981, לא פורסמה אף דעה או תגובה בעניינו מצד חכמי הדת. 

www.jabhaonline.org, 3.6.08; אל-מצריון (מצרים), 5.6.08

 

 הצעה איראנית למו"מ עם האמירויות בעניין האיים

שגריר איחוד האמירויות בקהיר, אחמד עלי אל-זעאבי, אמר כי ארצו קיבלה הצעה איראנית, באמצעות סוריה, לדון בפתרון בעיית השליטה על שלושת האיים טנב הגדול, טנב הקטן ואבו מוסא. אל-זעאבי אמר כי ארצו לא תתנגד לדיונים שיביאו לסיום הכיבוש האיראני בשלושת האיים, ותשמח להדק את יחסיה עם טהראן. נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר כי סוריה מוכנה לסייע לפיתרון סוגיית שלושת האיים, אם איחוד האמירויות ואיראן יבקשו זאת ממנה. לדבריו, סוריה תומכת בזכותה של איחוד האמירויות להשיב את האיים לבעלותה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.6.08, אל-וטן (סוריה), 5.6.08

  

משמרות המהפכה: בוש ובני בריתו לא מכירים בתבוסתם בלבנון 

מאמר בשבועון משמרות המהפכה, צבח-י צאדק, טען כי חרף הסכם דוחה מתכוונים כוחות ה-14 במרץ להתעלם מהשינויים במאזן הפוליטי-בטחוני בלבנון. עוד נטען כי הממשלה וכלי התקשורת בסעודיה מציגים את הנשק של חזבאללה כסוגיה העיקרית של לבנון. המאמר הסיק כי בוש ובעלי בריתו הערבים באזור לא מכירים בתבוסתם, ו"ניסיונם להשיב את הגלגל לאחור ייתקל בתגובה מלאה וכוללת."

צבח-י צאדק (איראן), 2.6.2008

 

קריקטורה אנטישמית: 60 שנה לישראל

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 4.6.08/ עלי ח'ליל

 

השיחות בין אולמרט לעבאס;

על הידיים המפריעות לאולמרט כתוב: "הבעיות הפנימיות של אולמרט"

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.6.08/ אמג'ד רסמי

 

חיפוש מקורות אנרגיה אלטרנטיביים – מכונית שעובדת על עגבניות

אל-ע'ד (ירדן), 4.6.08/ עמאד חג'אג'

 

יו"ר הרש"פ קורא לדיאלוג לאומי כולל

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, קרא לנהל דיאלוג לאומי כולל כדי לשים קץ לפילוג בקרב הפלסטינים. עד כה התנה עבאס כל הידברות בין פת"ח לחמאס בחזרה למצב שלפני ההפיכה של החמאס ביוני 2007. מקורות פלסטינייים מסרו כי משלחות מטעם החמאס והפת"ח יגיעו היום לסנגל כדי דון בפיוס בין התנועות.

אל-שרק אל-אוסט, אל-חיאת (לונדון), 5.6.08

 

סלאם פיאצ' קרא לאירופים שלא לשדרג את קשריהם עם ישראל

בכינוס בכפר הפלסטיני בלעין, קרא ראש הממשלה הפלסטינית, סלאם פיאצ', למדינות האיחוד האירופי שלא להיענות לבקשת ישראל להעלות את רמת היחסים שלה עם האיחוד האירופי משום שלדבריו ישראל אינה עומדת בהתחייבויותיה ובפרט בנושא הבנייה בהתנחלויות.

אל-איאם (רש"פ), 5.6.08

 

"ממשלת" החמאס מתחה ביקורת על היורים אל המעברים

"ממשלת" החמאס בעזה מתחה ביקורת על הירי אל מעבר נחל עוז בין ישראל לעזה, שבעקבותיו נסגר המעבר והופסקה הספקת גז לעזה. היא כינתה את היורים "משתפי פעולה ואינטרסנטים".

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 5.6.08