המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 3.6.2008
3/6/2008

מה חדש? סיכום יומי 3.6.2008

 

בתקציר: דיווח: אסד יודיע על חידוש היחסים עם לבנון * התנגדות בעיראק להסכם המתגבש עם ארה"ב * תקיעות בשיחות בין ארה"ב לסודאן * נסגרה סוכנות הידיעות האיראנית פארס * מגעים בינלאומיים עם בכירים בחמאס * קד'אפי מקדם ועידה לשיפור היחסים בעולם הערבי

 

סעודיה: הוועידה האסלאמית לשיח תיפתח מחר במכה

מחר (4.6.08) תיפתח במכה "הוועידה האסלאמית העולמית לשיח" בחסות מלך סעודיה, עבדאללה בן עבד אל-עזיז. הוועידה, אשר בה ישתתפו אנשי דת סונים ושיעים, צפויה להימשך שלושה ימים והיא תקבע את מטרות השיח בין הדתות, אליו קרא לאחרונה המלך עבדאללה.  

www.alarabiya.net, 2.6.08.

 

אסד: שכנותיה של איראן - הניזוקות הראשיות אם איראן תותקף

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הזהיר אתמול (2.6.08) במהלך ביקורו באיחוד האמירויות, כי שכנותיה של איראן תהיינה הניזוקות הראשיות במקרה שאיראן תותקף, והוסיף כי הן הבהירו זאת לארה"ב. כמו כן, הנשיא הסורי קרא לארה"ב להעניק חסות לשלבים הבאים של המו"מ בין סוריה לישראל, בהיותה מעצמה ולאור קשריה ההדוקים והמיוחדים עם ישראל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.6.08

 

מקורות לבנוניים: אסד יודיע על כינון יחסים דיפלומטיים בין סוריה ללבנון

מקורות לבנונים מסרו ליומון הלבנוני, אל-ספיר, כי נשיא סוריה בשאר אל-אסד מתכוון לבקר בלבנון במחצית השנייה של חודש יוני וכי הוא עשוי להצהיר בביקור זה על כינון יחסים דיפלומטיים והחלפת שגרירים בין שתי המדינות.

אל-ספיר (לבנון), 3.6.08

 

ביטאון משרד החוץ האיראני: המשבר בלבנון עלול להתחדש

מאמר מערכת בביטאון משרד החוץ האיראני טהראן טיימס, הזהיר כי אם ייתן ראש ממשלת לבנון, סניורה, משרות שרים לאישים מכוחות ה-14 במרץ כדוגמת ג'ונבלט, חאמדאן, סמיר ג'עג'ע וסעד אל-חרירי, יתחדש המשבר הלאומי בקרוב. המאמר קרא למדינות ערביות לבל יתערבו במלאכת הרכבת הממשלה, והזהיר את הממשלה החדשה כי אם תפעל נגד חזבאללה, יתחדש המשבר במלוא עוזו.

טהראן טיימס (איראן), 2.6.2008

 

התנגדות גדולה בעיראק להסכם המתגבש עם ארה"ב

טיוטת הסכם הביטחון שהציעה ארה"ב לבגדאד נתקלה בהתנגדות פנימית רחבה מצד סונים ושיעים בעיראק החוששים מפני חתירה אמריקנית לשימור נוכחות קבועה במדינה ומפני פגיעה בריבונותה. עלי אל-דבאע', דובר ממשלת עיראק, אישר את דבר קיומום של חילוקי הדעות בין שני הצדדים והוסיף כי יש שוני מוחלט באופן תפיסתם את ההסכם. מקור עיראקי דיווח כי הצד האמריקאי מבקש לשמור לעצמו פריבילגיות מופלגות שונות באויר, בים וביבשה של עיראק וכי אם המו"מ יגיע למבוי סתום, תיאלץ עיראק לפנות למועצת הביטחון כדי שזו תאריך את נוכחות הכוחות האמריקאיים בעיראק בחצי שנה עד שנה, קרי עד לסיום כהונתו של הממשל האמריקאי הנוכחי. עבד אל-עזיז אל-חכים, העומד בראש הגוש השיעי הגדול ביותר בממשלת אל-מאלכי, מתח ביקורת על ההסכם המתגבש. כמו כן, אלפי אנשים נענו ביום שישי (2.6.08)  לקריאתו של מוקתדא אל-צדר, מנהיג הזרם הצדרי, למחות נגד ההסכם ולכפות על הממשלה קיום משאל עם בנדון. 

אל-חיאת (לונדון), 3.6.08 ; www.alnajafnews.net , 2.6.08 

 

ארה"ב עיראק ואיראן

אל-וטן (עומאן), 2.6.08/ יאסין אל-ח'ליל

 

השיחות בין ארה"ב לסודאן תקועות
המשלחת האמריקאית לשיחות עם ממשלת סודאן התנתה את ההתקדמות בשיחות ביישוב הסכסוך בין הקונגרס הלאומי לתנועה העממית לשחרור סודאן סביב מחוז אביי. מקורות המקורבים לממשלת סודאן אמרו כי תנאי זה הוא שאינו מאפשר התקדמות בשיחות.
אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.6.08

מגעים בינ"ל עם בכירים בחמאס

היומון הלונדוני אל-חיאת, דיווח כי הקוורטט  מנהל מזה מספר חודשים מגעים חשאיים בעזה עם בכירים לשעבר מתנועת חמאס, במטרה להניע את תהליך השלום ולשפר את תנאי המחייה של תושבי עזה. היומון מסר כי גם צרפת מנהלת כבר כמה חודשים שיחות חשאיות עם חמאס.

אל-חיאת (לונדון), 3.6.08

 

ארגון פתח אל-אסלאם נטל אחריות לפיגוע נגד צבא לבנון

ארגון פתח אל-אסלאם נטל  אחריות לפיגוע נגד עמדה של צבא לבנון במחוז עכאר בו נהרג חייל לבנוני (31.5.08). בגילוי הדעת שפרסם הארגון נכתב כי הסיבה לפיגוע היא נקמה בצבא לבנון אשר נלחם בארגון במחנה הפליטים נהר אל- בארד (לפני כשנה). ראש  מפלגת אל-מסתקבל, סעד אל-חרירי, אמר בתגובה, כי הפיגוע הוא פשע נגד המדינה וריבונותה וכי הוא מעיד על סכנת מעורבותם של גורמים חיצוניים בנעשה בלבנון.

אל-מסתקבל (לבנון), 3.6.08

 

סגירת סוכנות הידיעות האיראנית פארס

משרד התרבות וההדרכה האסלאמית של איראן הורה על סגירה זמנית של סוכנות הידיעות השמרנית פארס עד ליום חמישי (5.6.08) בגלל פרסום "ידיעה שקרית ושיבוש דעת הקהל" בדבר אפשרות להחלפת מנהל הבנק המרכזי באיראן.

פארס, אירנא, (איראן), 2.6.2008

 

אל-קד'אפי עורך ועידה מצומצמת לשיפור היחסים הבין-ערביים

מקורות יודעי דבר בדמשק מסרו כי נשיא לוב, מעמר אל-קד'אפי, יערוך ב-10 ביוני בטריפולי ועידה ערבית מצומצמת שתכלול "את מי שיבוא", והדגישו כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ישתתף בה. יצוין כי אל-קד'אפי הזמין לוועידה זו גם את נשיא מצרים, חוסני מובארכ, במטרה לדון בשיפור יחסים הבין-ערביים, בתהליך השלום ובנושא לבנון.

אל-חיאת (לונדון), 2.6.08

 

ליברל  כוויתי הורשע בפגיעה באסלאם

הליבראל הכוויתי ד"ר אחמד אל-בע'דאדי, הורשע על ידי בית משפט בחרייני בפגיעה באסלאם בפרהסיה ונקנס בסכום 370 דולר. ההרשעה באה בעקבות מאמר שפירסם אל-בע'דאדי ביומון הבחרייני אל-איאם לפני כשנתיים, בו טען שהאסלאם התפשט באמצעות החרב. האחים המוסלמים בכווית אמרו שהעונש שהוטל על  אל-בע'דאדי קל מדי ויזמין פגיעות נוספות באסלאם בעתיד. יצויין שאל-בע'דאדי כבר נשפט לשנת מאסר על תנאי ב-2005 באשמה דומה.

www.alarabiya.net,  2.6.08

 

"הדמוקרטיה בעולם הערבי"   

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 2.6.08/ עמאד חג'אג'