המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 2.6.2008
2/6/2008

 

 

מה חדש? סיכום יומי 2.6.2008

 

בתקציר: זרם רפורמיסטי חדש בעיראק * דובר משרד החוץ האיראני תוקף את ממשלת גרמניה * בכיר איראני: השת"פ עם סוריה יתרחב * רפסנג'אני לביקור התפייסות בסעודיה * שגריר צרפת בדמשק צופה שיפור ביחסי המדינות * מתיחות בין קופטים למוסלמים במצרים * בית ספר נוצרי הותקף בעזה

 

עיראק: הוקם זרם רפורמיסטי חדש, בראשות ראש ממשלת עיראק לשעבר

אבראהים אל-ג'עפרי - ראש ממשלת עיראק ומזכ"ל מפלגת אל-דעוה האסלאמית, לשעבר – הכריז ב- 31.5.08 על הקמת זרם רפורמיסטי ("תיאר אל-אצלאח") בראשותו ובהשתתפות אישים מהגושים ומהמפלגות הפוליטיות השונות, שמטרתו, לדבריו, להקיא את העדתיות ולהילחם במליציות הצבאיות. אל-ג'עפרי מתח ביקורת על ההסכם ארוך הטווח העיראקי-אמריקאי המתגבש, והגדירו - משפיל ופוגע בריבונות העיראקית.

www.aswataliraq.info , 31.5.08  

 

דובר משרד החוץ האיראני: גרמניה מגבה את הטרור הציוני

דובר משרד החוץ האיראני, מוחמד עלי חוסייני, הזהיר כי מדיניותה של גרמניה, "המגבה את הטרור הציוני" והמתארת את ישראל כידידה ובעלת ברית, תשפיע באופן שלילי על יחסי עמי האזור עם גרמניה.

פארס (איראן), 31.5.08

 

שר ההגנה האיראני: תגובתנו תכאיב לתוקפנו

בראיון לסוכנות הידיעות השמרנית פארס, הצהיר שר ההגנה האיראני, מוצטפא מוחמד נג'אר, כי תגובתה המכאיבה של איראן למתקפה אמריקאית או ישראלית לא תוגבל בזמן ומקום.

פארס (איראן), 31.5.08

 

סגן שר המדע האיראני: השת"פ עם סוריה יתרחב

סגן שר המדע, המחקר והטכנולוגיה האיראני, עלי רזא ג'האנגיריאן, אמר כי הודות לשלושת הסכמי שיתוף הפעולה בתחום הביו-טכנולוגיה, ססמוגראפיה ולייזר שנחתמו בין איראן לסוריה, עתיד שיתוף הפעולה בין מכוני המחקר של שתי המדינות להתרחב והוסיף כי נושאי אספקת ציוד איראני למכוני המחקר הסורים וביצוע מחקרים משותפים עלו בישיבת הוועדה לשיתוף פעולה.

מהר (איראן), 31.5.08

 

רפסנג'אני לסעודיה: יפעל להרגעת המתיחות עם איראן

יו"ר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר האיראני, האשמי רפסנג'נאני, הנחשב למספר 2 במשטר, ייצא (2.6.08) לביקור בן שבוע בסעודיה במטרה לשכך את המתיחות ביחסי שתי המדינות לאחר המהומות האחרונות בלבנון.  אתר האינטרנט האיראני שהאב ניוז האשים את סעודיה כי בשל  חששה מכוחה של איראן, פנתה לאחרונה לרוסיה כדי "שתפסיק לחלוטין את שיתוף הפעולה המדיני והכלכלי עם איראן, ותסייע להחלשת איראן, בתמורה להצעה כספית עצומה."

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 1.6.08

 

האופוזיציה הכורדית באיראן: פגענו בחיילי 'משמרות המהפכה'

הזרוע הצבאית של האופוזיציה הכורדית 'פז'אכ' תקפה את מפקדת מטה חיל האוויר של  'משמרות מהפכה' בטהראן וכי שלושה חיילי 'משמרות המהפכה' נהרגו. בשבועות האחרונים מתחוללים בחבל כורדיסטאן במערב איראן קרבות בין כוחות האופוזיציה הכורדית ל'משמרות המהפכה' ובהם נהרגו, לטענת האופוזיציה הכורדית, לפחות חמישים חיילי 'משמרות המהפכה'. בשלהי אפריל 2008 התריעה המחלקה המדינית ב'משמרות המהפכה' מפני איומי האופוזיציה הכורדית, שהיא לדבריה "הקבוצה החמושה המשמעותית באיראן," להעתיק את הקרבות לטהראן, אם ימשיך המשטר להתקיף את הכורדים ברכס קנדיל (גבול איראן-תורכיה).

 רוז (איראן), 2.6.2008

 

יועץ לנשיא סודאן: נחדש המו"מ עם התנועה לצדק ולשוויון

יועץ לנשיא סודאן, עבדאללה עלי מסאר, אמר כי בסופו של דבר ממשלת סודאן תשא ותיתן עם ארגון המורדים הדארפורי "התנועה לצדק ולשוויון" שתקפה בח'רטום ב-5.10.08. האמירה מנוגדת להצהרות בכירים בממשלת סודאן, שנאמרו בעקבות ההתקפה, לפיהן הממשלה לא תנהל יותר מו"מ עם התנועה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.6.08

 

אתר אינטרנט איראני: חמאס איימה להעביר את "תיק" גלעד שליט לידי חזבאללה

אתר האינטרנט תאבנאק, המזוהה עם מזכיר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר ומפקד משמרות המהפכה לשעבר, מוחסין רזאי, דיווח כי "תנועת חמאס איימה להפקיע את תיק גלעד שליט, מידי המצרים ולהעבירו לידי חזבאללה."
תאבנאק (איראן), 1.6.08  

 

בית ספר נוצרי הותקף בעזה

המרכז הפלסטיני לזכויות האדם גינה התקפה של חמושים בעזה על בית ספר "אל-מנארה" השייך לאגודה הנוצרית "אל-כתאב אל-מוקדס", שבמהלכה הם גנבו אוטובוס של האגודה.

אל-קדס (ירושלים), 2.6.08  

 

שגריר צרפת בדמשק: "אופקים מדיניים חדשים בין דמשק לפריז"

שגריר צרפת בדמשק, מישל דוקלו, אמר אתמול (1.6.08) במסיבת עיתונאים כי "כיום נפתחים אופקים חדשים בין סוריה לצרפת, ובכלל זאת גם [אופקים] מדיניים". בתוך כך, במאמר שפורסם ביומון הסורי, אל-וטן, נכתב כי סוריה וצרפת נכנסו לשלב חדש של התקרבות במישורים הכלכלי, התרבותי והמדיני.

אל-וטן (סוריה), 1.6.08; 2.6.08

 

אישה עיראקית: אעניק 100 אלף דולר למחסל החייל שהרג את בני

עיראקית מפלוג'ה הבטיחה לשלם סכום של 100 אלף דולר למי שיהרוג את החייל האמריקאי שאחראי לטענתה לרצח בנה היחיד בינואר השנה "או אחד מעמיתיו". בהודעתה שהופצה באמצעות כרזות שנתלו ברחבי פלוג'ה, תואר החייל תואר כאפרו-אמריקאי שגובהו כ – 180 ס"מ עם קעקוע על צווארו. בהודעה שכללה את תמונתה של האישה העוטה ברעלה, התבקשו המתנדבים לפנות אליה במסגד סקלאויה הישן בפלוג'ה.

אל-ערב, (קטר) 27.05.08

 

נשיא לבנון: "יחסי לבנון-סוריה יהיו מופת ליחסי שכנות"

נשיא לבנון, מישל סלימאן, אמר אתמול (1.6.08) במהלך פגישתו עם שה"ח הגרמני, פרנק שטיינמאייר, כי בכוונתו לפעול לכינון יחסים טובים ביותר בין לבנון לסוריה, וציין כי סוריה הביעה נכונות לכינון יחסים דיפלומטיים עם לבנון. סלימאן הביע ביטחון בכך שיחסי שתי המדינות ישובו למיטבם, לאור ההיסטוריה, הגיאוגרפיה והקשרים החברתיים המחברים בין שני העמים. לדבריו, שתי המדינות למדו לקח מטעויות העבר ויחסיהן יהיו מופת ליחסי שכנות.

אל-אח'באר (לבנון), 2.6.08 

 

מחאה של חברי פרלמנט בכווית נגד שרות ללא כיסוי ראש

עשרים מתוך מאה חברי הפרלמנט הכוויתי עזבו ביום א' (1.6.08) את הישיבה הראשונה של הפרלמנט במחאה על השתתפותן של שתי שרות ללא כיסוי ראש בממשלה החדשה במדינה.

www.alarabiya.net, 1.6.08

 

קריאה להחרמת ספרו של ג'מאל אל-בנא

האקדמיה למחקרים אסלאמיים במצרים ביקשה מהגופים האחראים על הצנזורה להחרים את ספרו של הוגה הדעות המצרי ג'מאל אל-בנא בו הוא קובע שהאסלאם מחייב את האישה לכסות את החזה ולא את ראשה.

www.alarabiya.net, 1.6.08

 

מצרים: מתיחות בין קופטים למוסלמים

3,000 קופטים הפגינו אתמול במחוז מניא בדרום מצרים כנגד אזלת ידה של המשטרה בשמירה על בטחונם. ההפגנה באה בעקבות כמה אירועים ברחבי מצרים בהם נפגעו קופטים. באירוע אחד נרצחו ארבעה סוחרים קופטים באלכסנדריה, ובאירוע אחר נפצעו ארבעה נזירים ומוסלמי נהרג במהלך סכסוך על קרקע במנזר בכפר דיר אבו-פאנא.

אל-מצרי אל-יום (מצרים); אל-ג'רידה (כווית), 2.6.08

 

"ללא תגובה" [על חומר הבעירה של הציונות]

אל-אהראם (מצרים), 1.6.08

 

" Star Academy השמרנים לא מוצאים הבדל בין טרור ל- "

אל-ח'בר (אלג'יריה), 1.6.08