המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 29.5.2008
29/5/2008

מה חדש? סיכום יומי 29.5.2008

 

בתקציר: כווית: השמרנים תוקפים מינוי נשים לממשלה *  עיכובים בהסכם ההגנה האמריקאי-עיראקי *  חסנין היכל: נאסרללה לוחם אציל * מקורות סורים: שלום עם ישראל יחולל מפנה באזור * סעודיה: אתר אינטרנט יפקח על רשויות הכליאה *  מחאות באיטליה נגד ביקור אחמדי-נז'אד

 

סודאן: נאמני ראש מפלגת האמה הכריזו על הצטרפות לג'האד

אנשי מסדר 'אל-אנצאר' בחבלי אל-ג'זירה ודארפור בסודאן - הנאמנים לראש מפלגת האמה, צאדק אל-מהדי - הצטרפו למיליציית כוחות ההגנה העממית, השייכת לממשלה. במעמד ההצטרפות, הכריזו חברי המסדר על ג'האד נגד אויבי סודאן. עבד אל-עזיז אחמד אדם, מזכ"ל המסדר, אמר כי הכפפת אנשיו לכוחות ההגנה העממית מהווה צעד ממשי לקראת איחוד בג'יהאד ובהגנה על המולדת ועל הדת.

אח'ר לחט'ה (סודאן), 28.5.08

 

השמרנים בכווית זועמים על מינוי נשים חילוניות לממשלה

חברי פרלמנט שמרנים בכווית זועמים על-כך שראש הממשלה מינה שתי שרות שאינן עוטות רעלה [חג'אב]. חבר הפרלמנט הסלפי, מחמד האיף אל-מטירי, תבע מחבריו להחרים את ישיבת הפרלמנט בה תושבע הממשלה החדשה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.5.08

 

עיכובים בהסכם ההגנה בין עיראק לארה"ב

מקורות ממשלתיים בעיראק דיווחו על חילוקי דעות גוברים בין עיראק לבין ארה"ב סביב מספר סעיפים בהסכם ההגנה ביניהן. לדברי המקורות, מתכוונת ממשלת עיראק "לגרור" את השיחות על ההסכם עד סוף השנה מכיוון שהמצב הפנימי במדינה אינו מאפשר כרגע חתימה עליו. בד בבד, קרא מקתדא אל-צדר לתומכיו להפגין נגד ההסכם, ותבע להביאו למשאל עם. לקריאה למשאל עם הצטרפו מנהיגים שיעים נוספים, ובהם איתאללה עלי אל-סיסתאני.

אל-חיאת (לונדון), 29.5.08

 

חסנין היכל: נאסרללה ניהל מלחמה אצילית נגד ישראל

העיתונאי והסופר המצרי, מחמד חסנין היכל, אמר כי מי שמאשים את חסן נאסרללה בכך שהוא סוכן של איראן, עושה לו עוול, ואסור לשכוח שהוא ניהל מלחמה אצילית ששינתה את תפיסת ההתנגדות לישראל. לדבריו, נשקו של חזבאללה לימד את ישראל לקח שלא תשכח לעולם. בהתייחסו להארכת חוק החירום במצרים, אמר היכל כי מדובר באסון של ממש לנושא הרפורמות וחופש הביטוי.

אל-מצרי אל-יום; אל-מצריון (מצרים), 29.5.08 

 

לבנון: האופוזיציה תוקפת בחירתו של אל-סניורה לרה"מ

החלטת נשיא לבנון (.0828.5), מישל סולימאן,  להטיל  על פואד אל-סניורה להרכיב את הממשלה החדשה, לאחר שזכה ברוב בהצבעה בפרלמנט, נתקלה במחאה של גורמי אופוזיציה: מישל עון אמר כי זו בחירה תעורר מחלוקות והיא מלמדת שכוחות ה-14 במרץ מעדיפים מערכה קרבית על מערכה לבניית לבנון. חבר סיעת "הנאמנות להתנגדות",  מחמד רעד, אמר כי המועמד לממשלת האחדות הלאומית זקוק לכישורים הולמים הכוללים מחויבות להסכמים, שמירה על נשק ההתנגדות ועצמאות אמיתית.

אל-מסתקבל (לבנון), 29.5.08

 

מקורות סורים: שלום עם ישראל ישנה את המזה"ת

מקורות סוריים אמרו כי התמונה האסטרטגית במזה"ת תשתנה כאשר יושג השלום המיוחל עם ישראל, וכי שלום אמיתי יעניק ביטחון ויציבות למדינות האזור. לדברי המקורות, גם איראן אינה מתנגדת לשלום זה. המופתי של סוריה, אחמד בדר אל-דין חסון, אמר כי המנהיגים הדתיים והפוליטיים בסוריה מגלים עניין רב בשלום עם ישראל.

אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 29.5.08  

 

סוריה: התנכלות לפעילי אופוזיציה ולמשפחותיהם

חבר הפרלמנט הסורי לשעבר, האופוזיציונר מאמון אל-חומסי, הנמצא בלבנון, טען כי שלטונות סוריה עצרו את אחיו ופגעו במשפחתו בסוריה על לא עוול בכפם, כנקמה על פעילותו האופוזיציונית. הוא קרא להתערבות מיידית של הקהילה הבינ"ל וארגוני זכויות האדם. בנוסף, דיווחה הועדה הסורית לזכויות אדם כי שלטונות סוריה עצרו בינואר 2008 את האזרח יאסר אל-עאבד, באשמת קריאת מאמרים באתרי אינטרנט של האופוזיציה. דווח כי למשפחתו לא נמסר מקום מעצרו ונמנע ממנה קשר עימו.

www.aafaq.org, www.shrc.org, 27.5.08  

 

העולם הערבי "יושב" על נפט אך רעב ללחם

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 28.5.08/ עאמר אל-זועבי

 

ניתוח חדש להפרדת תאומים סיאמים; על עגלת הניתוח יושבות

 "איראן וסוריה"; על הכניסה לחדר הניתוח כתוב: "תהליך השלום"

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.5.08/ אמג'ד רסמי 

 

סעודיה: נחנך את אינטרנט לפיקוח על רשויות החקירה והכליאה

שר הפנים הסעודי (המפקח על מחלקת החקירות והתביעה הכללית), הנסיך נאיף בן עבד אל-עזיז, חנך  אתר אינטרנט (www.cip.gov.sa) אשר יסייע בפיקוח על מחלקת החקירות והתביעה הכללית במשרד הפנים. האתר ישמש כתובת לתלונות על התנהלות החקירות, על בתי הכלא ועל מעצרים בלתי חוקיים.

אל-וטן (סעודיה), 29.5.08.

 

התיווך התורכי בין סוריה לישראל

אל-וטן (קטר), 28.5.08/ אילי צליבא

 

אחמדי-נז'אד מבקש לבקר אצל ממשלת לבנון החדשה

מקורות איראניים דיווחו ליומון הסעודי אל-וטן כי בכוונת אחמדי-נג'אד לבקר בלבנון לאחר שתורכב  הממשלה החדשה, במטרה להיות המנהיג הראשון שיבקר במדינה לאחר השגת ההסכמות הפוליטיות בין הצדדים היריבים.

אל-וטן (סעודיה), 29.5.08

 

מחאות באיטליה נגד ביקור אחמדי-נז'אד

ביקורו הצפוי של אחמדי-נז'אד באיטליה בשבוע הבא, נתקל בביקורת רבה בתקשורת ובקריאות לראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, ולאפיפיור שלא להיפגש עימו. דווח כי מקורבי אחמדי-נז'אד יעצו לו לבטל את הביקור מחשש להישנותם של אירועים מביכים כמו זה שהיה באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. היומון טהראן טיימס דיווח כי אחמדי נז'אד ביקש להיפגש עם האפיפיור בארבע עיניים.

שהאב ניוז (איראן), 28.5.08; טהראן טיימס (איראן), 29.5.08

 

סטודנטים מוחים נגד המצב הכלכלי באיראן

סטודנטים באוניברסיטת שיראז קטעו מספר פעמים את נאומו של קאסם רוואנבח'ש - תלמידו ודוברו של איאתללה מצבאח יזדי, פטרונו של אחמדי-נז'אד – במחאה על ההידרדרות הכלכלית והבטחות השווא של ממשלת אחמדי-נז'אד.

אפתאב (איראן), 27.5.08