המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 28.5.2008
28/5/2008

מה חדש? סיכום יומי 28.5.2008

 

בתקציר: אירועים אלימים בבירות * ח'אמנאי למשעל: המשיכו בהתנגדות * לאריג'אני: לחדול משת"פ עם סבא"א * מזכר הבנה בטחוני סורי-איראני * דיווח: טייס רוסי נהרג בסודאן *  עיראק: ילדי אל-קאעדה מרחיבים את פעילותם * אסד: סעודיה חותרת להפלת משטרי

 

מצרים: חוק מצב החירום יוארך בשנתיים נוספות

הפרלמנט המצרי אישר (26.5.08) את הצעת הנשיא מובארכ, להאריך את חוק מצב החירום במצרים – הקיים מאז ההתנקשות בנשיא סאדאת ב-1981 -  למשך שנתיים נוספות, או עד שיכנס לתוקפו חוק הלוחמה בטרור. בתגובה להתנגדותם של חברי פרלמנט רבים מטעם האופוזיציה לאישור, הבטיח ראש הממשלה אחמד נט'יף כי ה שימוש בחוק החירום יהיה רק לשם מאבק בטרור והגנה על האזרחים.

אל-אהראם (מצרים), 27.5.08 

 

בירות: אירועים אלימים והגבלות ביטחוניות

ביום שני (26.5) נפצעו בבירות 17 אזרחים לאחר שהושלכו לעברם רימוני יד. כוחות הביטחון הלבנונים עצרו 11 חשודים במעשה. ביום שלישי (27.5) נהרג חייל לבנוני בתגרה בין תומכי כוחות ה-14 במרץ לבין תומכי האופוזיציה, בעקבות ירי לעבר תומכי "ה-14 במרץ". מועצת הביטחון המרכזית בלבנון, בראשותו של שר הפנים, חסן אל-סבע גיבשה תוכנית ביטחונית הכוללת איסור על תנועת אופנועים לאחר השעה שש בערב, הנפת דגלים וקריאת סיסמאות פרובוקטיביות במקומות ציבוריים. 

אל-מסתקבל, אל-נהאר (לבנון), 28.5.08

 

ח'מנאי למשעל: אל תפסיקו את ההתנגדות

בפגישה בטהראן, הזהיר המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, את ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, לבל תחדל תנועתו מפעילות ההתנגדות לישראל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.5.08

 

לאריג'אני: לחדול משת"פ עם סבא"א

יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, לשעבר הממונה על תיק הגרעין האיראני, טען כי "שת"פ מסתורי" בין ארה"ב לסבא"א הביא "לטענות חסרות השחר" נגד איראן בדו"ח סבא"א האחרון (26.5.08) וקרא לצמצום השת"פ עם סבא"א. דו"ח סבא"א האחרון קבע כי איראן הסתירה מחקרים על יצור ראשי נפץ גרעיניים וניסויים להרכבת ראשי נפץ כאלה על טילי שיהאב 3, לצד ביצוע ניסויים גרעיניים במתקנים תת קרקעיים, והפעלת שתי קסקדות חדשות להעשרת אוראניום. גם אתר האינטרנט תאבנאק, המזוהה עם מזכיר המועצה לקביעת אינטרס המשטר, מוחסין רזאי, קרא לסיום השת"פ הבלתי מוגבל עם סבא"א.

אירנא (איראן), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.5.08; תאבנאק (איראן), 27.5.08

 

סוריה ואיראן חתמו על מזכר הבנות ביטחוני

שר ההגנה הסורי, חסן תורכמאני, שביקר השבוע באיראן, ועמיתו האיראני, מוחמד מוצטפא נג'אר, חתמו אתמול (27.5.08) על מזכר הבנות המדגיש את הידוק הקשרים הביטחוניים בין שתי המדינות. במזכר מעוגן שיתוף הפעולה בין הצדדים בתחום הטכני ובתחום האימונים וכן ביקורים הדדיים. שר ההגנה האיראני אמר בעת החתימה כי "עוצמתה של איראן נחשבת כעת לעוצמתה של סוריה" והשת"פ הביטחוני ביניהן הוא ברמה הגבוהה ביותר.  

אירנא (איראן), 27.5.08; אל-ת'ורה (סוריה), 28.5.08    

 

אלג'יריה: דחייה במשפט הנוצריה מטיארט

השופט במשפטה של חביבה קווידר, אישה נוצרית מטיארט שבמערב אלג'יריה, ביקש השלמות לחקירה בטרם יכריע בעניינה. קווידר הואשמה בפעילות דתית לא-מוסלמית ללא אישור, לאחר שנמצאו ברשותה עותקים של הברית החדשה. באותה ישיבה נשמעו טיעונים בעניינם של שישה אנשים אחרים המואשמים באותה עבירה, חלקם גם בפעילות מיסיונרית. התובע אמר שהם עברו על החוק מ-2006, המסדיר פעילות דתית לא-מוסלמית. פסק דין בעניינם צפוי להינתן ביום שלישי הבא.

אל-וטן (אלג'יריה), 28.5.08   

 

על הדמות כתוב: "מישל סלימאן"; על העץ הכרות כתוב: "לבנון"

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 27.5.08/ עבדאללה מחרקי 

 

המועמדים לנשיאות ארה"ב

אל-דסתור (ירדן), 27.5.08/ ג'לאל אל-רפאעי 

 

איראן: נצרתוללה תג'יכ, לא יוסגר לידי ארה"ב

מקור במשרד החוץ האיראני העריך כי חרף הסיכום בין ארה"ב לאנגליה על הסגרת שגריר איראן בירדן לשעבר (1999-2003), נצרתוללה תג'יכ - הנאשם במכירת נשק לחזבאללה ולארגונים אחרים, לידי ארה"ב - ההסגרה לא תתבצע. תג'יכ, העצור באנגליה מאז נובמבר 2006, ביקש משגריר איראן בלונדון, להקדיש יתר מאמץ לטיפול בתיקו.

המשהרי (איראן), 24.5.08

 

דיווח: טייס רוסי נהרג בסודאן
טייס רוסי נהרג במהלך הקרבות בח'רטום (10.5.08) בין התנועה לצדק ולשוויון לבין צבא סודאן. הטייס, ששירת בעבר כמדריך בכיר בבית ספר לטיסה של צבא רוסיה, הדריך טייסים סודאנים במטוסי מיג-29. יצוין כי אחת המטרות שתקפו אנשי התנועה לצדק ולשוויון היה שדה תעופה צבאי בקרבת ח'רטום.
אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.5.08

 

מישל סלימאן נבוך למול מה שמצפה לטיפולו: "היחסים עם סוריה;

 נשק החזבאללה; הכלכלה; הביטחון; בית הדין הבינ"ל; חוק הבחירות"

אל-וטן (סעודיה), 27.5.08/ ג'האד עורתאני

 

סודאן: שרי הדרום מחרימים השיחות עם השליח האמריקאי
רי'צארד ויליאמסון, שליח ארה"ב לסודאן, יחל היום ביקור בסודאן במהלכו ימשיך את סבב השיחות המתנהל עם ממשלת סודאן על נורמליזציה בין המדינות. שרים מטעם מפלגת התנועה העממית לשחרור סודאן הודיעו שיחרימו את השיחות, במחאה על התנהלות הממשלה בדארפור ובמחוז המחלוקת אביי, ממנו נמלטו בימים האחרונים כ-100,000 איש בגלל קרבות בין צבא סודאן לצבא העממי לשחרור סודאן. נשיא סודאן, עמר אל-בשיר, אמר כי ממשלתו אינה צופה שיפור ביחסים עם ארה"ב בטווח הקצר, וכי בנוסף למכשולים האובייקטיבים, פועלות בארה"ב מספר שדולות כדי להכשיל התקדמות ביחסים.
sudantribune.com
, אל-איאם (סודאן), 28.5.08 

בכיר עיראקי: ההסכם עם ארה"ב ישים קץ להשפעה האיראנית

בכיר ביטחוני עיראקי אמר כי ההסכם ארוך הטווח בין עיראק לבין ארה"ב ייחתם בתוך שבוע, וכי הוא איננו פוגע בריבונותה של עיראק, מחזק את בטחונה והוא עתיד לשים קץ להשפעה האיראנית בה. חבר פרלמנט עיראקי אמר כי מדובר בהסכם שאיננו תחום בזמן, אך הוא מאפשר לכל צד לפרוש ממנו כעבור שנתיים. מנהיג הזרם הצדרי, מוקתדא אל-צדר, קרא (27.5.08) לאנשיו לצאת, לאחר תפילת יום השישי, להפגנות בכל רחבי עיראק נגד ההסכם המתגבש.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.5.08 , www.awsataliraq.info , 27.5.08 , 28.5.08

 

עיראק:  הילדים המתאבדים של אל-קאעדה מרחיבים פעילותם

ארגון המתאבדים "נערי גן העדן" (פתיאן אל-ג'נה) של ארגון אל-קאעדה בעיראק, הכולל ילדים ונערים בני 11 עד 16, אשר פעל עד כה רק במערב בגדאד, הרחיב את פעילותו לאזורי צפון בגדאד. בכירים בכוחות "אל-צחוה" (בני שבטים המשתפים פעולה עם הכוחות האמריקאיים) העריכו כי העובדה שארגון זה פוגע בעיקר בכוחות הצחוה מלמדת על חדירה של אנשיו לשורותיהם.

www.alarabiya.net , 27.5.08

 

עיראק: יוקמו 14 גדודים לשמירה על ביטחון מחוז מוצול

מושל מחוז נינוא בעיראק, השאם אל-חמדאני, הודיע על הקמת 14 גדודי משטרה וצבא במוצול, לשמירה על ביטחון המחוז לאחר שכוחות הביטחון העיראקיים הפועלים במחוז מאז ה-10.5.05 יסיימו את פעילותם בו. לדבריו, גדודים אלו יכללו 380 קצינים מצבא עיראק לשעבר, ששבו לשרת בכוחות הביטחון. המושל קרא לצעירי המחוז להתנדב לשירות בגדודים. 

אל-חיאת (לונדון), 26.5.08

 

בשאר אל-אסד: "סעודיה קושרת קשר להפלת המשטר הסורי"

מקור דיפלומטי ערבי בבחריין מסר כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הציג במהלך פגישתו עם מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא (26.5.08), ראיות לפיהן סעודיה קושרת קשר להפלת משטרו. אל-אסד טען בפגישה כי נשיא מצרים, חוסני מובארכ, לא מבקר בסוריה מחשש שביקור כזה ירגיז את הסעודים, והביע התנגדות לניסיונה של סעודיה להפוך את הבעיה הסעודית-איראנית לבעיה ערבית-איראנית.

אל-אח'באר (לבנון), 28.5.08