המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 25.5.2008
25/5/2008

 

מה חדש? סיכום יומי 25.5.2008

 

בתקציר: רמ"מ עיראק: בקרוב  נשלוט עצמאית במצב הביטחוני * ליברל סעודי: משטרת הדת ניסתה לחסל אותי * כווית: נעצרו מגייסי צעירים לג'יהאד * מצרים: חכמי אל-אזהר נגד חוק הילד החדש *  הנוער המצרי למען אובאמה *  מחריף המתח בין מחוז בצרה לשלטון המרכזי בעיראק

 

סגן מפקד חדש למשמרות המהפיכה

המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, מינה את מוחמד חסין זאדה חג'אזי, לסגן מפקד משמרות המהפכה. קודם לכן שימש חג'אזי ראש המטה המשותף של משמרות המהפכה והבסיג'.

אפתאב (איראן), 22.5.08

 

החמרה במצב בריאותו של מנהיג הקואליציה השיעית בעיראק

מקור עיראקי דיווח כי בימים האחרונים חלה נסיגה רצינית במצב בריאותו של עבד אל-עזיז אל-חכים, ראש המועצה האסלאמית העליונה בעיראק ומנהיג הקואליציה השיעית המאוחדת. אל-חכים חלה אשתקד בסרטן וטופל בארה"ב ובאיראן, ובקרוב ייצא לטיפולים באיראן.

www.elaph.com , 23.5.08

 

רמ"מ עיראק:  עד סוף השנה נשלוט בעצמנו במצב הביטחוני

ראש ממשלת עיראק, ג'לאל טאלבאני, אמר כי כוחות הביטחון העיראקיים יוכלו לאכוף את שליטתם בכל רחבי עיראק עד סוף שנת 2008 והעריך כי בשנה הבאה יחול שיפור ביטחוני רב בעיראק. לדבריו, הכוחות המזוינים העיראקים התקדמו מאוד מבחינת החימוש ושיפרו מאוד את יכולותיהם. יצוין כי רמטכ"ל צבא עיראק העריך לאחרונה שיהיה צורך בסיוע ביטחוני אמריקאי למשך ארבע שנים נוספות.

www.alnajafnews.net , 23.5.08

 

ליברל סעודי: משטרת הדת הסעודית ניסתה לחסל אותי

הליברל הסעודי, ד"ר ראיף בדוי, האשים את משטרת הדת הסעודית בניסיון להתנקש בחייו. בראיון שישודר (1.6.08) בערוץ האמריקאי "The Freedom Channel", אמר בדוי כי משטרת הדת הסעודית פעלה להעמדתו לדין בגין מאמרים שפרסם באתר האינטרנט "הליברלים הסעודיים" שבניהולו.

http://www.aafaq.org, 24.5.08 

  

[בעקבות הסכם דוחה]

אל-ביאן (איחוד האמירויות), 22.5.08/ חסן אידלבי

 

אירועי עיראק ולבנון; מעורבות חיצונית

עוזרת לטרור ולמיליציות נגד הממשלה

אל-ג'רידה (כווית), 22.5.08/ מחמד אל-עדואני

 

דרישה לשלוש שנות מאסר לאלג'יראית שהתנצרה;

"כן אנו דורשים אותו עונש עבור שותפיה – האב, הבן ו... רוח הקודש"

ליברטי (אלג'יריה), 25.5.08 / עלי דילם

 

כווית: נעצרו תושבים שגייסו צעירים לג'יהאד

כוחות הביטחון הכוויתיים עצרו שלושה תושבים באשמת גיוס צעירים ושליחתם לג'יהאד בעיראק ובאפגניסטן, ובחשד להשתייכות לארגון אל-קאעדה.

אל-ריאץ' (סעודיה), 25.5.08

 

עיראק: האם קרא סיסתאני לשימוש בנשק נגד האמריקאים?

מקורב למנהיג הדת השיעי הבכיר איתאללה סיסתאני, הכחיש דיווחים לפיהם פרסם סיסתאני פסקי הלכה חשאיים המתירים שימוש בנשק נגד הכוחות האמריקאיים בעיראק וטען כי מאז נפילת משטרו של סדאם חוסיין קרא סיסתאני להוצאת הכוחות הזרים מעיראק באמצעות התנגדות בלתי אלימה. בכירים שיעים אחרים טענו כי הוצאו פסקי הלכה כאלה, אך הם הופצו בע"פ בקרב קבוצת אנשים קטנה. ואילו בכיר בלשכתו של  סיסתאני בעיר נג'ף, אמר כי "אינו מכחיש ואינו מאשר את פרסום פסקי ההלכה" ואף רמז כי קריאה גלויה לג'יהאד עשויה לבוא בהמשך.

www.aswataliraq.info , 23.5.08 ; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 24.5.08

 

בכיר עיראקי דוחה ביקורת איראנית על ההסכם בין עיראק לארה"ב

בתגובה לגינוי שהשמיע איש דת איראני להסכם האסטרטגי הביטחוני המתגבש בין ארה"ב לבין עיראק, הכחיש בכיר בממשלת עיראק את הטענה כי ההסכם יאפשר לארה"ב לתקוף מדינות שכנות משטחה של עיראק. הוא הדגיש כי כל הסכם, עם כל מדינה, יוצג טרם חתימתו בפני מוסדות המדינה ובפני העם העיראקי. לדברי הבכיר, הטענות האיראניות על מנדט אמריקאי בעיראק הם הטעייה מכוונת, ואל לאיראן  להטיל על עיראק את כובד בעיותיה עם גורמים אחרים, שכן די לעיראק בצרותיה שלה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 24.5.08 

 

חכמי אל-אזהר: "חוק הילד החדש יפורר את המשפחה המצרית"

בגילוי דעת שהוציאו, הביעו חכמי הדת של אל-אזהר מחאה חריפה נגד מספר סעיפים בחוק הילד החדש, שיובא לאישור מועצת העם במצרים, ואמרו כי סעיפים אלה מנוגדים לשריעה ויש בהם סכנה חברתית ומוסרית. לדבריהם, העלאת גיל הנישואין ל-18 תוביל לנישואין בסתר ולהסכמי נישואין בלתי-חוקיים; רישום ילדים בשם אימם מנוגד לטקסט קוראני מפורש השומר זכות זו לאבות בלבד; הוצאה מחוץ לחוק של חינוך תוך הפעלת כוח, תפגע בזכות הלגיטימית של אבות לחנך את בניהם; על האיסור למול נשים, אמרו חכמי הדת, כי מילת נשים אינה אסורה ומחקרים רפואיים רבים מלמדים על יתרונותיה.

אל-מצריון (מצרים), 24.5.08 

 

ביקורת חריפה על גמאל מובארכ מצד המדריך הכללי של האחים המוסלמים

מחמד מהדי עאכף, המדריך הכללי של האחים המוסלמים במצרים, דחה בתוקף את טענותיו של גמאל מובארכ נגד האחים המוסלמים בדבר שימוש בדת להשגת מטרות פוליטיות. עאכף אמר כי גמאל מובארכ "איבד את הראש" וכי דבריו – שנאמרו במסגרת "פורום דאבוס" שהתקיים בשרם אל-שיח' -  הם חלק מניסיונות השלטון המצרי ללחוץ על התנועה ולהרחיקה מהזירה הפוליטית.

אל-מצריון (מצרים), 25.5.08

 

הנוער המצרי למען אובאמה

קבוצות של נוער מצרי פתחו בקמפיין באתר "פייסבוק" לתמיכה בברק אובאמה לנשיאות ארה"ב. לדבריהם, הקמפיין נובע מן הצורך להשפיע על הגורמים החיצוניים הקובעים את גורל העולם הערבי יותר מאשר מנהיגיו ומהיבט זה אובאמה נושא בשורה של שינוי מהותי והוא "הרע במיעוטו". יצוין כי הנוער המצרי הקים שלוש קבוצות באתר "פייסבוק" תחת השמות: "הקמפיין הערבי לתמיכה באובאמה"; "רק ברק אובאמה" ו- "ברק אובאמה – ברוך הבא לנשיאות ארה"ב".

www.aafaq.org, 24.5.08

 

התנועה לצדק ולשוויון בסודאן: הליגה הערבית גזענות
אחמד חוסיין, דובר ארגון מורדי דארפור "התנועה לצדק ולשוויון", האשים את הליגה הערבית בגזענות, לאחר שזו הגדירה את הארגון 'טרוריסטי'. לדבריו,  הליגה הערבית שוכחת כי ממשלת ח'רטום היא זו שמפעילה טרור נגד נשות וילדי דארפור וכי נציגי הליגה מעולם לא ביקרו במחנות הפליטים בדארפור, מכיוון שהליגה מפלה בין בני העם הסודאני על רקע גזעי ולאומי. הוא קרא לליגה הערבית להחרים את ממשלת סודאן, ולדרוש ממנה להסגיר את החשודים בפשעי מלחמה לבית הדין הפלילי הבינלאומי.
אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.5.08

 

עיראק: מחריף המתח בין מחוז בצרה לבין השלטון המרכזי

מועצת מחוז בצרה האשימה את השלטון המרכזי בבגדאד בפיטורי פקידים בכירים במחוז משיקולים פוליטיים והראייה, לדבריה, היא שכל הפקידים המודחים הם אנשי  מפלגת אל-פדילה האסלאמית, או אנשי הזרם הצדרי. המועצה החליטה להתנגד לפיטורי מנכ"ל חברת נפט הדרום, ג'באר לועיבי, בידי הממשלה בטענה שהחוק מתיר לה לקבל או לדחות את ההחלטה תוך 14 יום מעת פרסומה. גורם משפטי עיראקי ציין כי בעלי תפקידים מקצועיים במשרדי ממשלה, ממונים ומודחים ע"י המשרדים שלהם הם כפופים.

www.aswataliraq.info , 23.5.08