המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 19.5.2008
19/5/2008

מה חדש? סיכום יומי 19.5.2008

 

בתקציר: עוד פגיעה במוסד נוצרי בעזה *  איראן לסוריה: להימנע מיצוא קמח למצרים * ועדת חקירה לאירועי ח'רטום * בכיר ברש"פ: בתי הכלא הישראליים כמו בגרמניה הנאצית *  איראן: אסיר פוליטי מת בכלא * לבנון: קריאה להתנגדות לא אלימה לחזבאללה * נחסם אתר ויקיפדיה בסוריה

 

האם מוקתדא אל-צדר עצור בידי האיראנים?

מקור עיראקי מהימן דיווח כי מנהיג הזרם הצדרי, מוקתדא אל-צדר, עצור בידי משמרות המהפכה האיראניים בעיר קום ונאסר על איש להיפגש עמו. לדברי המקור, לפני למעלה משלושה שבועות, חזר אל-צדר לעיראק ושהה בבית אחד מאנשיו בעיר נג'ף, אך חזר לקום, עקב הכבדת ידה של ממשלת עיראק על הזרם הצדרי ו"צבא המהדי". בכיר בזרם הצדרי הכחיש את הדיווח על מעצר המנהיג וציין כי הזרם הצדרי הבהיר לאיראנים שהוא חולק עליהם בסוגיות רבות, אך מטרתו היא לאומית ערבית טהורה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), www.awsataliraq.info , 17.5.08

 

פגיעה בבית ספר לנזירות בעזה

חמושים פוצצו את דלת הכניסה לביה"ס לנזירות "אל-ורדיה" בעזה. הוועדה הנשיאותית לענייני נוצרים ברש"פ גינתה את המעשה והביעה דאגה מן הפגיעות במוסדות נוצריים מאז ההפיכה של החמאס בעזה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 17.5.08

 

איראן לוחצת על סוריה לא לייצא קמח למצרים

איראן פועלת לאחרונה כדי לשכנע את סוריה לבטל את עסקת קמח תמורת אורז בינה לבין מצרים, הסובלת ממחסור חמור בלחם. הדבר בא בתגובה לסירובה של מצרים לנורמליזציה עם איראן; למחאתה נגד ההתערבות האיראנית בלבנון, בעיראק ולאחרונה אף בסודאן; וליחס הביקורתי של התקשורת המצרית כלפי איראן. דווח כי מאחורי המהלך עומד יועצו של אחמדי-נז'אד, שר התעשייה והמחצבים האיראני, עלי אכבר מחרביאן. סוריה, מצדה, סירבה להיענות ללחץ האיראני. עיתון איראני דיווח כי נשיא איחוד האמירויות, השיח' ח'ליפה בן זאיד אל נהיאן, החליט לרכוש מיליוני טונות חיטה ולהעניקם כשי למצרים 

אל-מצריון (מצרים), אל-ופאק (איראן), 18.5.08 

 

עמר סלימאן: "לא נשב בחיבוק ידיים מול פלישה ישראלית לעזה"

ראש המודיעין המצרי, עמר סלימאן, הבהיר בפגישתו עם שר הביטחון הישראלי אהוד ברק,  כי מצרים מתנגדת לקשור בין הסכם התהדיאה לבין שחרורו של גלעד שליט. סלימאן דחה בחריפות הצעה להעברתו של שליט למצרים ואמר כי מצרים היא מדינה אחראית שאין לה קשר למעשיהן של כנופיות. עוד אמר כי קהיר לא תשב בחיבוק ידיים נוכח כל ניסיון מצד ישראל לפלוש לרצועת עזה.  

אל-מצריון (מצרים), 17.5.08  

 

פעיל ב"הצהרת דמשק" לפרלמנט האירופאי: "לחצו על המשטר הסורי"

ב-13.5.08 נערכה בפרלמנט האירופאי בבריסל ועידה בחסות "הצהרת דמשק", ארגון גג של כוחות אופוזיציה סוריים. מאלכ אל-עבדה, חבר "תנועת הצדק והבנייה" החברה ב"הצהרת דמשק", קרא לאיחוד האירופאי ללחוץ על המשטר הסורי, לבודדו ולהתנות את הדיאלוג עמו בכיבוד זכויות האדם בסוריה. אל-עבדה הביע תקווה כי הכוחות האזוריים, הבינ"ל והערביים יעניקו ל"הצהרת דמשק" תמיכה פוליטית והסברתית ויפתחו את הקשרים עמה כדי שתהפוך לאלטרנטיבה אמיתית למשטר הדיקטטורי בסוריה.

http://annidaa.org, 16.5.08

 

השת"פ שינטרל את מזימות המערב

בפגישתו עם שגריר הודו באיראן, הצביע יו"ר מועצת המפקחים, אחמד ג'נתי, על חשיבות הגברת שיתוף הפעולה המדיני והכלכלי בין הודו לבין איראן שנועד "לנטרל את מזימות המערב... ולהציל את האנושות מהרוע של האמריקאים.."

איסנא (איראן), 17.5.08

 

הישות [הציונית] חוגגת את יום היווסדה; על העוגה כתוב: "פלסטין"

אח'באר אל-ערב (איחוד האמירויות), 17.5.08/ עאמר אל-זועבי

 

"אל-קאעדה" מתכנן לפגוע באליפות אירופה [בכדורגל]; הטרוריסט

האוחז חולצה עם כיתוב: "ספטמבר 11",אומר: "זה השחקן המועדף עלי"

אל-ערב (קטר), 17.5.08/ באקי בוח'אלפה

 

עיראק: דאגה מאפשרות נסיגה של הכוחות האמריקאיים

יו"ר הפרלמנט העיראקי, מחמוד אל-משהדאני, הביע את דאגתה של ממשלת עיראק מהחלטת בית הנבחרים האמריקאי להסיג את הכוחות האמריקאיים מעיראק בסוף השנה הבאה, ואמר כי למרות השיפור שחל בתפקודם של כוחות הביטחון העיראקיים, אין הם כשירים עדיין להגן על חיי התושבים ועל המשאבים העיראקיים. לדבריו, לארה"ב יש חובה מוסרית כלפי עיראק ועליה להשלים את המלאכה שהתחילה ולשמור על הדמוקרטיה בעיראק, הזקוקה לתשתית ביטחונית שתאפשר את קיומה.

www.awsataliraq.info , 17.5.08

 

[ישראל, עזה והעולם הערבי]

אל-ע'ד (ירדן), 17.5.08/ עמאד חג'אג' 

 

סודאן: ועדת חקירה לאירועי ח'רטום
הפרלמנט בסודאן יקים השבוע ועדת חקירה לאירועי ההתקפה על ח'רטום מצד מורדי דארפור (10.5.08). מושאי החקירה העיקריים יהיו שרי הביטחון והפנים וראש שירותי הביטחון. שר המשפטים הסודאני, עבד אל-באסט סבדראת, הודיע כי המורדים שנעצרו במהלך התקיפה יישפטו לפי חוק המאבק בטרור. סודאן ביקשה מהאינטרפול לעצור את ח'ליל אבראהים, ראש "התנועה לצדק ולשוויון" שביצעה את התקיפה. במקביל עצרו שירותי הביטחון בכיר במפלגת השלטון, הקונגרס הלאומי, בחשד שסייע למורדים. הבכיר, האחראי במפלגה על קשרי החוץ עם צ'אד, שייך לשבט הזגאוה, עליו נמנים גם נשיא צ'אד, אידריס דיבי ומנהיג המורדים ח'ליל אבראהים. יצוין כי סודאן רואה בצ'אד אחראית למתקפה.

 אל-איאם (סודאן), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.5.08; Sudantribune.com, 19.5.08

 

[ארה"ב נותנת אור ירוק לתוקפנות הישראלית]

אל-וטן (סעודיה), 17.5.08/ ג'האד עורתאני 

 

בהאים נעצרו באיראן

כוחות הביטחון האיראניים עצרו שבעה  מראשי העדה הבהאית באיראן בחשד למעורבות בפיצוץ במסגד בשיראז באפריל 2008.

קודס דיילי (איראן), 17.5.08

 

איראן: אסיר פוליטי מת בכלא

הפעיל הפוליטי הכורדי, קאוה עזיז-פור בן ה-25, שנכלא ע"י שלטונות איראן לפני כשנתיים באשמת קשר עם ארגון אופוזיציה כורדי, מת ביום שישי (16.5.08). לטענת משפחתו, מותו נגרם בשל עינויים בכלא.

גויא ניוז (איראן), 16.5.08

 

בכיר ברש"פ: בתי הכלא הישראליים כמו בגרמניה הנאצית

בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית מהר, טען עבד אל-נסר פראוונה, בכיר פלסטיני במשרד לענייני אסירים ברש"פ, כי "בתי הכלא הישראליים זהים בדיוק לאלו של גרמניה הנאצית."

מהר (איראן), 16.5.08

 

ציר במג'לס האיראני: החרם הבינ"ל גורם לנו נזקים

בנאום במג'לס האיראני, טען הציר השמרני, אחמד תוכלי - ראש המרכז לעיונים אסטרטגיים של המג'לס - כי הסנקציות והחרם שהטילו בנקים בינ"ל על איראן גורמים לה נזקים גדולים בהרבה מאשר לגופים המחרימים, ואף מגבירים את האינפלציה במדינה. הוא קרא לממשלה לנקוט מדיניות חוץ שתוביל להפחתת המחיר שמשלמת איראן.

שהאב ניוז (איראן), 18.5.08

 

בכיר ברשות השופטת באיראן: עונש הסקילה - כשר 

בראיון לסוכנות הידיעות איסנא, שצונזר ע"י השלטונות האיראניים, טען מזכיר המטה לזכויות אדם ברשות השופטת באיראן, מוחמד ג'ואד לאריג'אני, כי עונש הסקילה הנהוג באיראן אינו סותר אמנות בינ"ל עליהן היא חתומה. לדבריו, פעילי זכויות האדם באיראן הם "רמאים שמטרתם להיאבק במשטר."

רוז (איראן), 18.5.08

 

שר התרבות המצרי: ישראל נאבקת בנוכחות הערבית ביונסק"ו

פארוק חוסני, שר התרבות המצרי המתמודד על ראשות יונסק"ו, טען כי ישראל  מנהלת מסע לשלילת הנוכחות הערבית בארגון. בכך הגיב לביקורת שנמתחה על אמירתו כי ישרוף ספרים ישראליים הנמצאים בספריות מצרים. לדבריו, הוא רק ביטא תחושות ברחוב המצרי שעודו מתנגד לנורמליזציה עם ישראל.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.5.08

 

לבנון: קריאה להתנגדות בלתי אלימה מול לחזבאללה

אינטלקטואלים, עיתונאים ופעילי חברה אזרחית בלבנון קראו (18.5.08) לפתוח בהתנגדות אזרחית בלתי אלימה מול ההפיכה שביצע חזבאללה ולהגן על ההוויה, המדינה ואורח החיים הלבנוניים. הם טענו שנשק החזבאללה מאיים על קיומה של לבנון והפצירו ב"כוחות ה-14 במרץ" להציב את סוגיית פירוק נשק זה בראש סדר היום של הדיאלוג הלבנוני. נגד החזבאללה יצא גם מופתי הר הלבנון, שיח' מוחמד עלי אל-ג'וזו. את "גיבור ההתנגדות", חסן נאסרללה, האשים בפגיעה בביטחון המדינה ובביזוי העם הלבנוני. לדבריו, תדמית ההתנגדות נפגעה אנושות כשהתברר כי היצר העדתי עודו גובר על השכל הישר. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.5.08 

 

סוריה: נחסם אתר האנציקלופדיה "ויקיפדיה"

האתר ויקיפדיה בערבית (ar.wikipedia.org) נוסף לרשימת האתרים החסומים בסוריה, והצטרף אל שורה של אתרים בינ"ל שנחסמו ע"י השלטונות הסוריים, ביניהם Blogspot, Youtube ו-Facebook.

www.alnazahanews.com, 18.5.08

 

ביקורת באיראן על מאמצי רוסיה לעצור את העשרת האורניום

חברי הועדה לביטחון לאומי ומדיניות חוץ של המג'לס האיראני דחו את הצעת רוסיה מהשבוע שעבר שמדינות ה-1+5 יעניקו לאיראן ערבויות ביטחוניות. ציר המג'לס, טלאי-ניכ, מתח ביקורת על רוסיה ועל "מאמציה החשאיים" להכריח את איראן לעצור את תוכנית העשרת האורניום שלה. לטענתו, למרות הרטוריקה שלה, רוסיה אינה רוצה שתכנית הגרעין של איראן תתקדם.

טהראן טיימס (איראן),19.5.2008