המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 14.5.2008
14/5/2008

מה חדש? סיכום יומי 14.5.2008

 

חילופי האשמות בין איראן וסעודיה לבין סוריה * אל-חרירי מאשים את איראן וסוריה במשבר הנוכחי בלבנון * מקורות עיראקיים: המשבר בלבנון תוכנן על ידי איראן, חזבאללה ומיליציות שיעיות * איש דת לבנוני קורא לגיוס כללי של הסונים * עיתונאי לבנוני: אנשי חזבאללה הם "שרונים חדשים"*  בסודאן דורשים משר הביטחון להתפטרמצרים: חנינה צפויה לאימן נור * סטודנטים איראניים: ארה"ב והציונות העולמית שיתפו פעולה עם הנאצים 

 

חילופי האשמות בין איראן וסוריה לבין סעודיה  

שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל-פיצל, אמר במסיבת עיתונאים (13.5.08) בריאץ' כי אם אכן איראן תומכת בהפיכה בלבנון, הדבר ישפיע באופן שלילי על יחסיה עם כל מדינות ערב, ומדינות מוסלמיות ולא רק עם סעודיה. לדבריו, האירועים בלבנון הם תוצאה של תכנית שנקבעה מראש ולא תגובה של חזבאללה להחלטותיה של ממשלת לבנון. בתגובה האשים אחמדי-נז'אד את סעוד אל-פיצל כי הוא פועל בניגוד לדעתו של עבדאללה מלך סעודיה. היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי קבע כי "היום הוא יום הדחת משפחת אל סעוד, ויום חשיפתם של אלו שבמסווה של ידידות ואחווה פועלים למעשה בשרות ישראל, אמריקה ואויבי האסלאם." היומון האשים את הסעודים במזימה לחולל הפיכה בלבנון.

גם מאמרי מערכת ביומונים הסוריים מתחו ביקורת חריפה על סעודיה בעקבות דבריו של שה"ח הסעודי, סעוד אל-פיצל. עורך "אל-וטן", וצ'אח עבד רבה, כתב כי "הגיע הזמן שסעודיה תשוב לחיק העולם הערבי ותפסיק לממן ולחמש כל גורם המכריז על איבתו לתנועות ההתנגדות הערביות". היומון הסורי הממסדי, "תשרין", כתב כי דרישת אל-פיצל "לכבד את ריבונותה של לבנון ולא להתערב בענייניה הפנימיים צריכה לחול על כל הכוחות האזוריים, ובראשם סעודיה".

אל-וטן (סוריה); תשרין (סוריה); ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן); אל-וטן (סעודיה), 14.5.08; תאבנאק (איראן),13.5.08

 

 אל-חרירי מאשים את איראן וסוריה במשבר הנוכחי בלבנון

ראש סיעת "אל-מסתקבל", סעד אל-חרירי, האשים אתמול במסיבת עיתונאים את איראן וסוריה כי הן עומדות מאחורי העימותים האלימים שהתרחשו בלבנון בימים האחרונים. אל-חרירי אמר כי אנשי המודיעין הסורי ומשמרות המהפכה נעים בחופשיות בביירות ומבצעים פעולות טרור נגד אזרחי לבנון. כמו כן אמר אל-חרירי כי הדיאלוג על המשבר הנוכחי יעסוק בתחילה בסוגיית הנשק של כל הארגונים הנאמנים למודיעין הסורי.

אל-מסתקבל (לבנון), 14.5.08

 

מקורות עיראקיים: המשבר בלבנון תוכנן על ידי איראן, חזבאללה ומיליציות שיעיות

מקורות פוליטיים ובטחוניים עיראקיים מסרו ליומון הלבנוני,"אל-מסתקבל", כי המשבר בלבנון תוכנן מבעוד מועד בפגישה חשאית שנערכה בתחילת חודש מאי בין נציגי משמרות המהפכה האיראנית, נציגי חזבאללה ונציגי מיליציות שיעיות בעיראק. לדברי המקורות, מטרת יצירת המשבר היא הקמת "אימפריה פרסית" במזה"ת וחיפוי על פעילות חזבאללה באימון מיליציות שיעיות בעיראק. חבר הפרלמנט העיראקי, מחמד אל-דאיני, אמר ליומון כי המשבר בלבנון הוא חיסול חשבונות מצד טהראן.

אל-מסתקבל (לבנון), 14.5.08

 

איש דת לבנוני קרא לגיוס כללי של הסונים

איש הדת דאעי אל-אסלאם אל-שהאל , מייסד הזרם הסלפי בטריפולי שבלבנון, קרא לגיוס כללי של העדה הסונית בעקבות הפגיעה בה במהלך המשבר הנוכחי בלבנון. אל-שהאל האשים את נאסרללה כי פשע בהיותו סוכן של טהראן על חשבון לבנון, ואמר כי הסונים יידעו להשיב מלחמה. בתגובה לדבריו של שהאל, אמר עורך היומון הלונדוני, "אל-שרק אל-אוסט", טארק חומיד, כי נאסרללה שכח, בשל שיכרון הכוח, כי עמיתיו הקיצוניים בקרב הסונים יכולים גם הם להשתמש בנשק, וכי איראן יכולה להפעיל סוכנים בכל רחבי העולם הערבי, אולם היא לא תוכל לכבות את אש מלחמת האחים שהיא הציתה במזה"ת.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.5.08

 

עיתונאי לבנוני: אנשי חזבאללה הם "שרונים חדשים"

העיתונאי הבכיר ביומון הלבנוני, אל-מסתקבל, פול שאול, כינה את חזבאללה "שרונים חדשים", בהצביעו על כך שכאשר כבש שרון את בירות וביצע את טבח סברא ושתילא, הוא היה רחום יותר מחזבאללה. לדבריו, שרון לא סגר עיתונים ולא שרף מבנים של אמצעי תקשורת וכי האויב הציוני לא חגג בעקבות פלישתו לבירות כפי שחגג חזבאללה. 

אל-מסתקבל (לבנון), 14.5.08   

 

בסודאן דורשים משר הביטחון להתפטר

במהלך ישיבה סוערת של הפרלמנט הסודאני, בעקבות המתקפה של מורדי דארפור בפאתי ח'רטום בשבת (10.5), תבעו חברי פרלמנט משר הביטחון של סודאן להתפטר. קריאות דומות נשמעו גם בכמה מכלי התקשורת בסודאן. שר הביטחון, עבד אל-רחים מחמד חוסיין, הגן על כוחות הביטחון, ומסר כי הם ניצחו את כוחות המורדים. לדבריו, המורדים נעזרו בגייס חמישי בתוך הבירה שסיפק להם מודיעין.

 Sudantribune.com 13.5.08; אל-צחאפה (סודאן), 14.5.08

 

סודאן: מורדי דארפור סגרו דלת בפני מו"מ

נאפע עלי נאפע, האחראי מטעם ממשלת סודאן למו"מ עם מורדי דארפור, אמר כי בהתקפתה על פאתי ח'רטום סגרה תנועת מורדי דארפור, "התנועה לצדק ולשוויון", את הדלת בפני אפשרות של קיום מו"מ לשלום. בד בבד, משרד החוץ של סודאן הורה לשגריר בפועל של צ'אד לעזוב את המדינה תוך שבוע, בעקבות ניתוק הקשרים הדיפלומטיים עימה. סודאן מאשימה את צ'אד במעורבות בהתקפה.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 14.05.08

 

עיראק: שר הפנים ניצל מניסיון התנקשות

שר הפנים של עיראק, ג'ואד אל-בולאני, ניצל מניסיון התנקשות במהלך ביקור שערך במוצול, שם מתקיים בימים האחרונים מבצע "שאגת אריה" כנגד פעילי אל-קאעדה. אל-בולאני עצמו מסר כי בארבעת הימים האחרונים נעצרו בעיר כ-500 פעילי טרור.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 14.5.08

 

הסכם בין אל-צדר לכוחות הממשלה

ממשלת עיראק והזרם הצדרי הגיעו להסכמה לגבי הפסקת הלחימה בעיר נג'ף. מקורות יודעי דבר מסרו כי ההסכם הושג בעקבות לחץ מאנשי דת שיעים בנג'ף עצמה ומ"מוסדות שיעים ברחבי העולם". עוד אמרו המקורות כי איראן הייתה מעורבת בגיבוש ההסכם. כמו כן, מקתדא אל-צדר פרסם אתמול כרוז בו קרא לאנשיו לדבוק בהפסקת האש בצדר-סיטי בבגדאד.

אל-קדס אל-ערבי; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.5.08

 

מצרים: חנינה צפויה לאימן נור

איהאב אל-ח'ולי, אחד המתחרים על הנהגת מפלגת אל-ע'ד, הודיע כי הנשיא מובארכ צפוי לחון את מנהיג המפלגה הד"ר אימן נור, לרגל חגיגות ה- 23 ביולי. אל-ח'ולי אמר כי אינו יודע אם מדובר בחנינה מלאה או בשחרור בעקבות מצבו הרפואי של נור. כמו כן הוא לא הכחיש או אישש את ההערכה כי מדובר בעסקה שבמסגרתה יקבל נור חנינה בתמורה לפרישתו מהחיים הפוליטיים. יצוין כי הד"ר אימן נור נשפט ב-24.12.2005 לאחר שהואשם בזיוף יפויי כוח לייסוד מפלגתו ונידון לחמש שנות מאסר.

אל-מצריון (מצרים), 14.5.08

 

אזרחותה המצרית של נואל אל-סעדאוי לא תישלל

בית משפט במצרים החליט לא לשלול את אזרחותה המצרית של הלאומנית הערבית והפמיניסטית המצרייה ד"ר נואל אל-סעדאוי. התביעה כנגד אל-סעדאוי הוגשה לפני כשנה לאחר שפרסמה מחזה הנושא את השם "האלוהים יגיש את התפטרותו בפגישת הפסגה", שעורר מהומה רבה במצרים ותואר על ידי אנשי דת כפוגע באסלאם. עורך הדין סמיר צברי, שהגיש את התביעה, דרש לשלול את אזרחותה המצרית של אל-סעדאוי ואף למנוע את כניסתה למצרים.

אל-מצריון (מצרים), 14.5.08

 

נשיא איראן מוכן להידבר עם המועמדים לנשיאות בארה"ב

נשיא איראן אחמדי-נז'אד הודיע כי הוא מוכן לנהל שיחות עם המועמדים לנשיאות בארה"ב בנושא ההתפתחויות בעולם.

אירנא (איראן), 13.5.2008

 

מלך סעודיה הזמין את יריבו של אחמדי נז'אד לוועידה בין-לאומית

עבדאללה מלך סעודיה הזמין את האשמי רפסנג'אני, יריבו הפוליטי העיקרי של אחמדי-נז'אד, להשתתף בוועידה הבינ"ל לשיח פנים-אסלאמי, והדגיש את החשיבות שהוא  מייחס להשתתפותו "בשל המעמד הרם שעולם האסלאם רוחש כלפיו."

מהר (איראן), 14.5.08

 

שגריר איראן בסוריה לשעבר: חזבאללה, חמאס והג'יהאד – בנים חוקיים של המהפכה האיראנית

שגריר איראן בסוריה לשעבר, מוחמד חסן אח'תרי, מי שנחשב ש"הוציא לפועל את הקמת חזבאללה בלבנון ואדריכל היחסים המיוחדים בין איראן לבין סוריה והפלגים הפלסטיניים", אמר כי חזבאללה, חמאס, והג'יהאד הם בנים חוקיים של המהפכה האיראנית.

אל-שרק אל-טוסט (לונדון), 14.5.08

 

 לבנון וההתערבות החיצונית

אל-ערב אל-יום (ירדן); אל-קדס (רש"פ), 13.5.08/ נאצר אל-ג'עפרי

  

ישראל חוגגת 60 שנה לעצמאותה; על מקלות הדינמיט שבוש מדליק על העוגה בצורת

המזה"ת, כתוב: "עיראק, לבנון, עזה, סודאן, תימן, סומליה"

אל-ע'ד (ירדן); אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 13.5.08/ עמאד חג'אג'

 

נשקה של חזבאללה מופנה כלפי ישראל ב-2006 וכלפי לבנון ב-2008

אל-ג'רידה (כווית), 13.5.08/ סטאברו ג'ברא

 

הסכסוך השיעי-סוני מחלחל מעיראק ללבנון

אל-וטן (קטר), 13.5.08/ אילי צליבא

 

סטודנטים איראניים: ארה"ב והציונות העולמית שיתפו פעולה עם הנאצים

בהפגנה מול השגרירות הבריטית בטהראן לרגל יום העצמאות של ישראל, השמיעו סטודנטים איראניים סיסמאות בגנות תפקידה של בריטניה בהקמת ישראל, ודרשו כי השגריר הבריטי יסולק מאיראן. עוד דרשו המפגינים מארה"ב כי תחשוף את המסמכים המצביעים על שיתוף הפעולה שלה ושל הציונות העולמית עם הנאצים במלחמת העולם השנייה. המפגינים הביעו נכונות להגן על פלסטין.

כיהאן (איראן), 14.5.08

 

תשרין: "הפטרייה הישראלית המורעלת תיעקר במוקדם או במאוחר"

במאמר מערכת שפורסם ביומון הסורי הממסדי, תשרין, מתח העורך, עצאם דארי, ביקורת על המנהיגים שהגיעו לחגיגות ה-60 של ישראל. לדבריו, מנהיגי המדינות האימפריאליסטיות, כבריטניה, צרפת, ארה"ב וגרמניה, מבקשים להדגיש בבואם לישראל כי הם ממשיכים להעניק חסות ל"פטרייה המורעלת ששתלו בגן הערבי, אשר נועדה להרוס אותו ולהפיץ תוהו ובוהו וטרור באזור". דארי הוסיף כי הניסיון הצלבני הוכיח שבעלי האדמה והזכויות "יעקרו את הפטרייה המורעלת במוקדם או במאוחר", ולכן הציונים פוחדים ומנסים לשכנע את מנהיגי העולם שישראל מהווה עובדה קיימת, למרות שלא כך הם פני הדברים.

תשרין (סוריה), 14.5.08

 

סוריה: מאסר לגולש אינטרנט

בית המשפט הסורי שפט (11.5.08) את האזרח הסורי, טארק ביאסי, לשלוש שנות מאסר בעקבות ביקורת שמתח בפורום אינטרנט על מנגנוני הביטחון בסוריה. ביאסי, שהיה נתון במעצר מאז יולי 2007, הואשם ב"החלשת התחושה הלאומית ובהמטת קלון על האומה".

www.thisissyria.net, 13.5.08