המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 1.5.2008
1/5/2008

מה חדש? סיכום יומי 1.5.2008

 

בתקציר: מצרים תצטרף לתורכיה בתיווך בין סוריה לישראל *  אל-מאלכי תובע מאיראן לחדול מתמיכתה במליציות בעיראק *  כתב אישום בלבנון נגד רשת ששיגרה טילים אל ישראל * אחמדי-נז'אד: ספק אם היתה שואה

 

מחלוקת לגבי יכולתה של איראן לייצא גז

מאמר המערכת ביומון האיראני אעתמאד-י מלי, המזוהה עם איש האופוזיציה מהדי כרובי, מתח ביקורת על ניסיונותיו של אחמדי-נז'אד לקדם את עסקת הגז עם הודו ופקיסטאן, על אף טענות מומחים, לפיהן יכולתה של איראן להגדיל את ייצוא הגז שלה "חלשה מאוד."
אעתמאד-י מלי (איראן), 29.4.08

מצרים תצטרף לתורכיה בתיווך בין ישראל וסוריה

העיתון "אל-מצריון" דיווח כי מצרים תשתף פעולה עם תורכיה בתיווך בין ישראל וסוריה במו"מ שיתקיים בחודש מאי. לדברי העיתון, מצרים נענתה לפנייה התורכית לאחר שהובהר לה כי סוריה וישראל עשו צעדים חיוביים לקראת המו"מ.

אל-מצריון (מצרים), 30.4.08 

 

איראן: פעיל זכויות אדם יזוכה ויואשם בשנית

בית המשפט באיראן זיכה את עמאד א-דין באקי, פעיל זכויות אדם העומד בראש 'האגודה להגנה על זכויות האסיר', מאשמת פגיעה בביטחון המדינה ותעמולה נגד המשטר, ומריצוי עונש של שלוש שנות מאסר. ואולם דובר הרשות השופטת באיראן, עלי רזא ג'משידי, מסר כי באקי, המרצה שנת מאסר בשל השתתפות בסמינר בדובאי, יעמוד באוקטובר 2008 לדין בגין ספרו "טרגדיית הדמוקרטיה באיראן".

רוז (איראן), 30.4.08

 

אל-מאלכי יתבע מאיראן הפסקת התמיכה במיליציות בעיראק

מקור במשרד ראש ממשלת עיראק, אמר כי רה"מ אל-מאלכי מתכוון לבקר בטהראן בימים הקרובים, ולהציג לאיראנים מסמכים וראיות המעידים על מעורבותם של משמרות המהפכה האיראניים באימון אנשי המליציות החמושות בעיראק ובהברחת נשק מאיראן לעיראק. לדברי המקור, במהלך הפעולה בבצרה, נחשפו כמויות גדולות של נשק איראני.

אל-ג'רידה (כווית), 1.5.08

 

ישראל פועלת להשגת שלום עם שכניה הערבים; על החץ הימני כתוב:

"האדמות הפלסטיניות"; על החץ השמאלי כתוב: "השכנים הערבים"

פלסטין (רש"פ), 30.4.08 / עלאא' אל-לקטה

 

כתב אישום בלבנון נגד רשת שירתה טילים על ישראל

היומון הלבנוני אל-ספיר דיווח כי התובע הצבאי הראשי הגיש כתב אישום נגד חברי רשת - אשר לטענת היומון שייכת לאל-קאעדה - החשודים בירי טילים לעבר ישראל במהלך שנת 2005 ובתכנית לפגוע בכוחות יוניפי"ל בדר"ל, לאחר מלחמת לבנון (קיץ 2006). עונשי המאסר הצפויים: בין חצי שנה למאסר עולם.

אל-ספיר (לבנון), 1.5.08

 

[השתיקה הערבית לנוכח] הטבח בעזה

אל-ע'ד (ירדן); אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 30.4.08 / עמאד חג'אג'

 

כעס בתוניס על התייחסותו הרופפת של סרקוזי לנושא זכויות אדם

איש התקשורת והפרשן המדיני התוניסאי, לטפי חג'י, אמר כי התייחסותו הרופפת של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, לשאלת זכויות האדם בתוניסיה בעת ביקורו במדינה עוררה כעס רב בקרב האופוזיציה.

www.elaph.com, 1.5.08

   

המזרח התיכון

אל-ג'רידה (כווית), 30.4.08 / סטאברו ג'אברה

 

 אחמדי-נז'אד: ספק אם היתה  שואה

במסיבת עיתונאים במהלך ביקורו בהודו, הביע אחמדי-נז'אד ספיקות באשר לקיומה של השואה ואמר כי "הציונים עודם אוסרים על חקירת הנושא, אך משתמשים בו כעילה לכיבוש פלסטין וגירוש הפלסטינים מאדמתם." לדבריו, מאז אירועי ה-11 בספטמבר "המפוקפקים", לא הציגו האמריקאים את שמות 3000 הקורבנות שנהרגו לטענתם באירוע ואת שמות מבצעיו.

אירנא (איראן), 29.4.08