המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 30.4.2008
30/4/2008

מה חדש? סיכום יומי 30.4.2008

 

בתקציר: דיווח: סוריה עשויה לפרוש מהברית עם איראן * סודאן דחתה הצעה לנרמול יחסים עם ישראל *  חמאס: ישראל תינזק אם תדחה את התהדיאה *  מתעכבת עסקת הגז בין איראן לבין הודו ופקיסטן *  סעודיה: עיר תעשייתית לנשים *  דמוקרט סעודי מבקש הגנה מהמלך

 

מצרים: האחים המוסלמים מצטרפים לשביתה הכללית

מחמד מהדי עאכף, המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים במצרים, קרא לתומכי התנועה להשתתף בשביתה הכללית שנועדה ל-4 במאי, המאורגנת בידי תנועות האופוזיציה. הנהגת התנועה החליטה שחבריה ישתתפו כיחידים ולא במסגרת התנועה, וקראה לחבריה לא להניף את סמלי התנועה. לדברי עאכף, תנועתו מתנגדת לפגיעה במוסדות המדינה או במשאבים לאומיים.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 30.4.08

 

עיראק: מועצות ההתעוררות מזהירות את  איראן

עלי חאתם, ראש מועצות ההתעוררות בעיראק – ברית של שבטים עיראקים, הנלחמים יחד עם האמריקאים נגד אל-קאעדה -  התרה באיראנים ובתומכיהם בעיראק לבל יתקיפו אזרחים עיראקים, ובמיוחד לא את אנשי השבטים בעיראק. חאתם איים לגרש את השגריר האיראני  מעיראק אם ימשיך להתערב בענייניה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.4.08

 

מתנגד משטר באיראן: סוריה עומדת להתנתק מאיראן

העיתונאי מתנגד המשטר האיראני, אחמד זידאבאדי, טען כי להשלמת תהליך בידודה של איראן ע"י ארה"ב ובנות בריתה, תהיינה השפעות מכריעות על החברה באיראן. לדבריו, יש סימנים לכך שסוריה עומדת לפרוש מהציר איראן – סוריה – לבנון – חמאס - ג'האד אסלאמי וכי מהצהרות של בכירים מסוריה ומישראל עולה כי ישראל הסכימה לנסיגה מלאה מהגולן. זידאבאדי הוסיף כי השיחות בין איראן לארה"ב על עתיד עיראק מושהות, בשל סירובה של ארה"ב להעניק לאיראן ויתורים בנושא הגרעין. עוד אמר כי התגברות השאיפות הלאומיות של עיראק מחזקת את המגמה האנטי-איראנית שלה, והדבר בא לביטוי בדרישתה לפתוח את הסכם אלג'יר משנת 1975, הקובע את הגבול בין שתי המדינות בשאט אל-ערב.

רוז (איראן), 28.4.08

 

הטיל הישראלי שנורה לעזה חודר שלט שעליו כתוב: "הודנה"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-דסתור (ירדן),  28.4.08 / עבדאללה דרקאוי

 

הגזרות על העיתונים באיראן

לרגל יום חופש העיתונות הבינ"ל (1.5.08) פירט איגוד העיתונאים האיראניים את צעדי הדיכוי שהפעילה ממשלת אחמדי-נז'אד בשנה האחרונה נגד עיתונאים, במטרה "להחריב את עיתונות הביקורתית והדיסידנטית". בין הצעדים: סגירת 29 יומונים וכתבי עת; מעצר 15 עיתונאים וחקירה של 17 עיתונאים אחרים; עונשי הצלפות, מניעת יציאה מהמדינה, גירוש והטלת קנסות על עשרות עיתונאים; מתן הוראות על תוכן הדיווח ועוד. העיתונאי, עיסא סהרח'יז, מתנגד המשטר, טען כי תשעה מוסדות שלטון אוכפים צנזורה על העיתונים באיראן.

רוז (איראן), 30.4.08

 

נשיא סודאן: דחינו הצעה לנרמול היחסים עם ישראל

נשיא סודאן, עמר אל-בשיר, הכריז בנאום בפורט-סודאן כי ממשלתו דחתה הצעות של אירופה וארה"ב למתן סיוע כלכלי שהותנו בנרמול היחסים עם ישראל. הוא נימק את הדחייה בכך שאללה התרה במוסלמים לבל ייקחו את היהודים והנוצרים כבעלי ברית.

אל-אחדאת' (סודאן), 30.4.08

 

ההנהגה הפלסטינית: מחאה לא אלימה אם ייכשל המו"מ המדיני

מקורות פלסטיניים רמי דרג מסרו כי ההנהגה הפלסטינית תתמוך בפעילויות מחאה לא אלימות נגד ישראל בהשתתפות פעילי שלום מישראל וכן אנשים מחו"ל, אם ייכשל המו"מ בין ישראל לבין הפלסטינים.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 30.4.08  

 

ליד האיש הניצב באמצע כתוב: "העמדה הסורית"; הדמות משמאל

אומרת לו: "תוכל לבוא איתי לרגע כדי שנחליף כמה מילים ביחידות?"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.4.08 / אמג'ד רסמי 

 

רוסיה: הכור בבושהאר – שלב ראשון בקשר גרעיני עם  איראן

המזכיר הזמני של המועצה לביטחון לאומי ברוסיה, ולנטין סובולב, אמר כי הפעלת הכור בבושהר מבטאת את השלב הראשון בקשרים הגרעיניים בין איראן לרוסיה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 30.4.08

 

חמאס: ישראל תשלם מחיר יקר אם תדחה את התהדיאה

בכיר בחמאס, מחמוד אל-זהאר, הזהיר כי אם ישראל תדחה את הצעת התהדיאה, היא תשלם מחיר יקר ביותר. הוא הוסיף כי "לישראל יש 200 ראשי חץ גרעיניים ולפלסטינים יש 200 אלף ראשי אנשים הרוצים למסור את נפשם ולפוצץ את עצמם בישראל."

אל-חיאת (לונדון), 30.4.08

 

"תהדיאה"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-קדס (רש"פ), 28.4.08 / נאצר אל-ג'עפרי

 

מחלוקת בין איראן לבין הודו ופקיסטן על מחיר הגז

במסגרת אסטרטגיית "הפנים למזרח" של איראן, ביקר הנשיא אחמדי-נז'אד (28-29.4.08) בהודו ובפקיסטן כדי לקדם את עסקת הצינור לאספקת גז מאיראן להודו ופקיסטאן. נמסר כי  יש ויכוח על מחיר הגז שעלותו האמירה מאוד לאחרונה וטרם ניתנה הבטחה איראנית לאספקתו. עסקת הגז, שערכה שבעה מיליארד דולר, נחתמה ב-2005 והיא כוללת אספקת חמישה מיליון טון גז טבעי בשנה למשך 25 שנה להודו ולפקיסטן.

אירנא (איראן), 30.4.08, 29.4.08

 

סעודיה: עיר תעשייתית תנוהל בידי נשים

יו"ר מועצת הנהלת לשכת המסחר והתעשייה באזור אל-קסים שבסעודיה, דיווח על הקמת עיר תעשייתית שתנוהל ע"י נשים.

אל-וטן (סעודיה), 30.4.08.

 

דמוקרט סעודי למלך עבדאללה: הגן עליי ועל משפחתי

פעיל זכויות האדם הסעודי ומרצה להלכה מוסלמית בפקולטה לשריעה באוניברסיטת אל-קסים, עבד אל-כרים אל-ח'צ'ר, פרסם גילוי דעת בו קרא למלך עבדאללה להגן עליו ועל משפחתו מפני איומים על חייהם על רקע פעילותו במסגרת ההגנה על זכויות האדם בסעודיה.

www.aafaq.org, 30.4.08