המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 25.4.2008
25/4/2008

מה חדש? סיכום יומי 25.4.2008

 

בתקציר: עיראק: יחודש גיוס החובה; טארק עזיז יואשם ברצח * משלוח גרעיני לאיראן עדיין תקוע באזרביג'אן *  חמאס: התהדיאה היא מנוחת הלוחם * בחריין: יהודייה תמונה לשגרירה בוושינגטון * עיתון סעודי משבח את יוזמת השלום הישראלית – סורית * בכיר לובי: עזה כמו מחנות הריכוז

 

אחמדי-נז'אד: ההגמוניה האמריקאת תיעלם

בפגישתו עם שר החוץ הסורי, וליד מועלם, המבקר באיראן, הזהיר נשיא איראן אחמדי-נז'אד, כי מדינות האזור שיצטרפו לאמריקאים, יהיו בנות חלוף באזור כמותם. בנאום בעיר המדאן, אמר אחמדי-נזא'ד, כי אמריקה עומדת לקרוס ולאבד את ההגמוניה שלה בעולם בשל בעיותיה הכלכליות.

אירנא (איראן), 24.2.08; 23.4.08

 

 איראן: נעצרו צעירים חוגגים

כוחות הביטחון האיראנים עצרו 75 צעירים וצעירות שבילו במסיבה בשיראז (דרום איראן). הצעירים הואשמו במעשה לא מוסרי.

שהאב ניוז (איראן), 21.4.08

 

עיראק: כוונה לחדש את חוק גיוס החובה

הפרלמנט העיראקי הודיע על כוונת המדינה לחדש את חוק שירות החובה לאחר שיוכנסו תיקונים בחוק הקודם. אחד התיקונים הללו הוא תשלום שכר עבור השירות, לא כפי שהיה בזמן המשטר הקודם.

אל-צבאח (בגדאד), 23.4.08

 

עיראק: טארק עזיז יועמד לדין באשמת רצח

בית הדין העליון לפלילים בעיראק הודיע כי סגנו של סדאם חוסיין לשעבר, טארק עזיז, ואחרים - ובהם שניים מאחיו של סדאם חוסיין - יועמדו לדין, בשבוע הקרוב, באשמת רצח 40 סוחרים עיראקיים בשנת 1992. אנשי בעת' לשעבר טענו כי החלטה זו באה כנקמה בטארק עזיז בשל סירובו להעיד נגד סדאם חוסיין, על היותו עד מטעם ההגנה במשפטו ועל הגנתו עליו עד להוצאתו להורג.

אל-חיאת (לונדון), 25.4.08

 

אזרביג'אן: המשלוח הגעיני לאיראן עדיין תקוע

חודש ימים מאז עצרה את המשלוח הגרעיני הרוסי המיועד לכור בבושהר באיראן (29.3.08), וחרף לחצי איראן ורוסיה, מסרבת ממשלת אזרביג'אן לשחרר את המטען הגרעיני. אתר אינטרנט איראני  האשים את ממשלת אזרביג'אן כי בנוסף לקרבתה הפוליטית לארה"ב ולישראל, היא מנסה ללחוץ על איראן כדי להשיג ממנה רווחים בתחום השליטה בים הכספי.

שהאב ניוז (איראן), 23.4.08

 

חמאס לפלגים הפלסטיניים: התהדיאה היא מנוחת הלוחם

אחמד יוסף, יועצו של אסמאעיל הנייה, אמר כי חמאס מקבלת את ההצעה המצרית ליישם את התהדיאה עם ישראל בעזה תחילה ולאחר מכן בגדמ"ע. ואולם, אם בינתיים תהרוג ישראל אנשים מן ההתנגדות בגדמ"ע או תבצע מעשה תוקפנות, לא תהיה תהדיאה בעזה. לדבריו,  תנועת החמאס תשכנע את שאר הפלגים הפלסטיניים כי התהדיאה היא אינטרס לאומי עליון והיא בבחינת מנוחת הלוחם.

אל-חיאת (לונדון), 25.4.08

 

מאמר מערכת בעיתון סעודי בזכות יוזמת השלום בין סוריה לישראל

מאמר המערכת ביומון סעודי שיבח את יוזמת השלום הנוכחית בין סוריה לישראל בתיווך תורכי. במאמר נכתב כי נכונותה של ישראל לסגת מהגולן היא הזדמנות שאל לערבים להחמיצה.העיתון רואה ביוזמה סיכוי לקידום שלום גם בין ישראל לבין הפלסטינים ולבנון; צעד שעשוי להחזיר את סוריה אל הסביבה הערבית המתונה; סיכוי להפוך את תורכיה לשותפה פוליטית פעילה במזה"ת.

אל-וטן (סעודיה), 25.4.08

  

בחריין: יהודייה תמונה לשגרירה בוושינגטון

חברת מועצת השורא הבחריינית, היהודיה הודא עזרא נונו, תמונה בקרוב לשגרירת בחריין בוושינגטון. נונו מכהנת כחברת מועצת השורא מאז חודש דצמבר 2006 וכמזכ"ל האגודה הבחריינית לזכויות האדם. מקורות בחריינים הכחישו כי מינוי יהודיה הוא אקט של יחסי ציבור מול המערב וטענו כי נונו הוכיחה את יכולותיה כחברה במועצת השורא ובתחום זכויות האדם.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון); אל-וטן (סעודיה), 25.4.08  

 

פעילי זכויות אדם ועצירים פוליטיים לשעבר מפגינים ברבאט

פעילי זכויות אדם מרוקאיים מארגנים היום (25.4.08) עצרת מחאה מול בניין המועצה לזכויות האדם ברבאט. בהודעה מטעם "הפורום המרוקני לאמת ולצדק", הכולל עצירים פוליטיים לשעבר, הוצגה הדרישה לגלות את האמת אודות בתי הקברות בהם קבורים קורבנות ההתקוממויות במרוקו בשנים 1965, 1981, 1984 ו- 1990, ולשחרר את העצירים הפוליטיים שעדיין עצורים בגין התקוממויות אלה.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 25.4.08

 

נציג לוב במועצת הביטחון: המצב בעזה כמו במחנות ריכוז

אבראהים דבאש, נציג לוב במועצת הביטחון של האו"ם, ביקש מהמועצה להוציא גילוי דעת שיתייחס למצב המתדרדר ברצועת עזה. בנאום שנשא במועצה, הוא השווה את המצב ברצועת עזה למצב במחנות הריכוז הנאציים. נציגי צרפת, ארה"ב, בריטניה, בלגיה וקוסטה ריקה עזבו את האולם במחאה על  דבריו.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.4.08

 

פקיסטן: מנהיג טליבאן מצווה על תומכיו להפסיק את פעולות האלימות

ביעת אללה מחסוד, מנהיג הלוחמים האסלאמיסטיים בפקיסטן, הקשור לארגון אל-קאעדה, ציווה על תומכיו להפסיק את התקפותיהם נגד כוחות הביטחון הפקיסטניים. זאת, יום אחד לאחר שהממשלה החדשה בפקיסטן, המורכבת ממפלגות האופוזיציה, הכריזה על רצונה להגיע להסכם שלום עם האסלאמיסטיים האחראיים על פעולות הטרור ברחבי המדינה ועל רצח בנזיר בוטו.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.4.08

 

[דחיית בחירת נשיא ללבנון] בפעם ה- 18; מצד ימין: "בחירת הנשיא"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-וטן (סעודיה), 24.4.08 / ג'יהאד עורתאני

  

על הדמות משמאל: "הוועדות לזכויות האדם"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-וטן (עומאן), 24.4.08 / יאסין אל-ח'ליל