המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 24.4.2008
24/4/2008

מה חדש? סיכום יומי 24.4.2008

 

בתקציר: אקדמאי סעודי תומך בהפרדת הדת מהמדינה * יו"ר הרש"פ: יש מו"מ חשאי עם ישראל * מתיחות בין אונר"א למחנות הפליטים * שה"ח העיראקי סילק עיתונאי ממסיבת עיתונאים * מצרים: מילת נשים תחשב לפשע * אלג'יריה: איך ייראו הצילומים בתעודות המזהות?

 

אסד: ישראל מוכנה לסגת מהגולן תמורת שלום

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר בראיון ליומון הקטרי "אל-וטן", כי רמ"מ תורכיה העביר לו מסר מישראל לפיו היא מוכנה לסגת מהגולן תמורת שלום וכי ניסיונות התיווך בין סוריה לישראל התגברו אחרי קיץ 2006. הוא הוסיף כי אין מו"מ חשאי עם ישראל, ואם יתקיים מו"מ הוא יהיה גלוי ויתבצע רק באמצעות תיווך תורכי.

אל-וטן (קטר), 24.4.08

 

אקדמאי סעודי בעד הפרדת הדת מהמדינה

ד"ר סעד אל-צויאן, מרצה סעודי לאנתרופלוגיה, אמר בראיון לערוץ "אל-ערביה" כי אין כל בעיה עם חילוניות, והפרדת הדת מהמדינה אין פירושה שהמדינה תהיה נטולת דת. לדבריו, בסעודיה יש קבוצה דתית השולטת על מוסדות המדינה ומפרשת את הדת באופן המשרת את האינטרסים שלה. הוא גם מתח ביקורת על מוסדות החינוך בסעודיה שלא מעודדים חשיבה עצמאית.

www.alarabiya.net, 23.4.08

 

יו"ר הרש"פ: מו"מ חשאי ישראלי-פלסטיני 

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, גילה כי מתקיים מו"מ חשאי בין ישראל לבין הפלסטינים ותוצאותיו יפורסמו בין אם יצליח ובין אם ייכשל.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 24.4.08

 

מתיחות בין אונר"א לבין מחנות הפליטים

ארגון ססו"ת (אונר"א) החליט לסגור את משרדיו בשטחי הרש"פ למשך שלושה ימים במחאה על החלטת ועדות מחנות הפליטים הפלסטיניים למנוע מהארגון לחלק מזון לתושבים פליטים המתגוררים מחוץ למחנות ובמחאה על האיומים על עובדי ססו"ת. 

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 23.4.08

 

שה"ח העיראקי גירש עיתונאי בחריני ממסיבת עיתונאים

שה"ח העיראקי, הושיאר זיבארי, הורה לגרש עיתונאי מהיומון הבחריני, אח'באר אל-ח'ליג', שנכח במסיבת העיתונאים שקיים במנאמה ב-21.4.08, משום שלדבריו יוצא עיתון זה נגד עיראק והוא אינו מעוניין לשתף פעולה עימו. בכירים בבחריין גינו את עמדת שה"ח העיראקי ודרשו כי שגרירות עיראק בבחריין תתנצל בפני מערכת היומון.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 24.4.08

 

מצרים: הגמאעה האסלאמיה תוקפת את התיקונים בחוק הילד

הפרלמנט המצרי אישר (23.4.08) את רובם המכריע של התיקונים שהוצעו לחוק הילד, למול טענות של  קבוצות אסלאמיות בראשות הגמאעה האסלאמיה, שהחוק מנוגד לשריעה. מבין התיקונים שאושרו: הכרזה על מילת נשים כפשע; איסור הכאת ילדים על ידי הוריהם; היתר לרשום קטין בשם אמו ועוד. אוסאמה חאפט', בכיר בגמאעה האסלאמיה, אמר כי איסור מילת נשים ואיסור הכאת ילדים, הן בעיות שמעניינות את ארה"ב ואת אירופה המנסות לפורר את המשפחות המצריות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון); אל-גמהוריה (מצרים), 24.4.08

 

איראן: ביקורת של  שר האוצר היוצא על אחמדי-נז'אד

בטקס הפרידה מתפקידו, הצטרף שר האוצר האיראני המפוטר, דאוד דאנש ג'עפרי, לביקורת על תפקודה של ממשלת אחמדי-נז'אד בתחום הכלכלי ואמר כי זו איננה מתווה מדיניות לפי אמות מידה כלכליות.

רוז (איראן),  23.4.08

 

מימין מעל הדלת: "עיראק"; משמאל, האמריקאי שח לערבי: "אנו

מבקשים לא להשאיר את הדלתות פתוחות לחדירה איראנית לעיראק"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-וטן (סעודיה), 23.4.08 / ג'יהאד עורתאני

 

כיצד יצטלמו האלג'יראים לתעודות מזהות?

אגודת חכמי הדת המוסלמים באלג'יריה הודיעה כי החלטת משרד הפנים האלג'יראי, לאסור על נשים להצטלם עם רעלה ועל גברים להצטלם עם זקן בתעודות מזהות, אינה חוקית ובטלה. זאת משום שההלכה המוסלמית אוסרת על נשים לחשוף את פניהן, והזקן הינו חלק מהמסורת המוסלמית.

אל-קדס (לונדון), 24.4.08

 

צעדי זהירות איראניים מול קבוצת פז'אכ הכורדית

בחוזר שהופץ בקרב משמרות המהפכה, קראה המחלקה המדינית של 'המשמרות' להתייחס בכובד ראש לאיומי קבוצת האופוזיציה הכורדית פז'אכ, "הקבוצה המזוינת המשמעותית ביותר באיראן... החמושה בנשק כבד ובטילים מתקדמים." המסמך קורא להתייחס ברצינות לאיומי פזא'כ, להעתיק את הלחימה לטהראן, אם תמשיך איראן בהתקפותיה על הכורדים בקנדיל (חבל כורדיסטאן) שבצפון עיראק.

רוז (איראן), 24.4.08; בסירת (איראן), 23.4.08

 

[מאמציו של ג'ימי קארטר משולים לטחינת מים]; ג'ימי קארטר באזור

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-חיאת (לונדון), 23.4.08/ חביב חדאד

 

בוש לאבו מאזן: "אדון עבאס, תודה לך! אתה היחיד שמאמין

 ב-'חזון בוש'  לשלום, בעוד שאפילו אני לא יודע מה הוא

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-דסתור (ירדן), 22.4.08 / ג'לאל אל-רפאעי

.