המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שר החוץ הסורי פארוק אל-שרע, בראיון ליומון "אל-חיאת"
30/9/2003

 

שר החוץ הסורי פארוק אל-שרע, בראיון ליומון "אל-חיאת"

 

 

שר החוץ הסורי, פארוק אל-שרע, התראיין (יום 29.9.2003) במהלך שהותו בניו יורק, לכתבת היומון הערבי – לונדוני "אל-חיאת", ראע'דה דרע'אם. להלן נוסח הראיון:

 

ש: נפגשת במהלך שהותך בניו יורק עם שר החוץ האיראני. על מה שוחחתם, והאם נכון כי היחסים בין סוריה לאיראן עוברים תקופה קשה בשל התפקיד האיראני בעיראק ובשל גורמים נוספים?

 

ת: האזור [כולו] עובר תקופה קשה ורגישה, ולא רק יחסי סוריה-איראן, שהם יחסים טובים ומצוינים ואשר במשך תקופה ארוכה הוכח כי הם רצופים ויציבים. אינני חושב כי עלו נושאים המשפיעים באופן שלילי על יחסים אלה.

 

ש: האם ישנו תיאום בין שתי המדינות, בעיקר לאור השמועות שמפיצים גורמים אמריקאיים כי סוריה ואיראן מהוות מטרה [לארה"ב]?

 

ת: יש תיאום, התיעצויות וחילופי דיעות. מדי חודש בחודשו מבקר בכיר איראני בדמשק או בכיר סורי בטהרן.

 

ש: סוריה מוקפת ב[צבאות] כיבוש, בפלסטין ובעיראק. איראן מוקפת, במידת מה, ע"י כוחות אמריקאיים באפגניסטאן ובעיראק. איפה מציב אתכם המצב החדש מבחינה אסטרטגית? 

 

ת: אמרתי שהמצב קשה, והאזור כולו, לא רק מדינות מסוימות, במצור. נכון שאנו מוקפים ע"י כיבוש אחד בעיראק ואחר בפלסטין, בנוסף לאיומים פה ושם, אך בו בזמן יש לקחת בחשבון כי האמריקאים אינם שבעי רצון מ[מצבם] בעיראק, וגם הם מוקפים וסובלים מדי יום מקשיים ומבעיות ביטחוניות. הישראלים הורסים מדי יום בתים של פלסטינים, רוצחים את מנהיגיהם והורסים את שדותיהם, אך גם הם נמצאים במצב של פחד ואימה. יש דמיון ברור בין החיילים האמריקאים בעיראק לבין החיילים הישראליים בגדה המערבית, בלבוש, בציוד ובנשק, עד כדי כך שבמהדורות החדשות אין זה ברור אם התמונות משודרות מבגדאד, מראמאללה או משכם.

 

ש: האם אתה מתכוון כי הכוחות האמריקאיים עושים את המעשים האסורים שעושים הכוחות הישראליים?

 

ת: ראיתי בטלוויזיה האמריקאית תמונות של חיילים אמריקאיים הפורצים לבתים במקומות שונים בעיראק.

 

ש: האם אינך רואה הבדל בין הנוכחות האמריקאית בעיראק לבין הנוכחות הישראלית...

 

ת: אינני רואה הבדל בדרך. אולי בתוכן. זה תלוי בכוונות של האמריקאים.

 

ש: קולין פאוול נפגש עם שרי החוץ של עשר המדינות החברות [הלא קבועות] במועבי"ט, וסוריה היא המדינה הערבית היחידה ביניהן. מה ביקש מכם [פאוול] והאם העלה בפני סוריה דרישה ספציפית?

 

ת: הוא הכריז כי הם אינם כוח כובש בעיראק, ולא יהיו כזה שכן ההיסטוריה של ארה"ב מוכיחה כי הם אינם כובשים כמו האירופאים. אני אמרתי כי אני מקווה שדבריו אלה נכונים ומדויקים, אך אנו חוששים כי הם לא יפיקו תועלת מהניסיון האירופי הקולוניאליסטי.

 

ש: פאוול דיבר על לוח זמנים של ששה חודשים לקראת כינון חוקה ע"י העיראקים. האם אתה רואה בכך חידוש חיובי שסוריה יכולה לתמוך בו?

 

ת: אני סבור כי זהו המשפט הגלוי הראשון שאני שומע שיש בו שמץ של כוונות טובות אמריקאיות כלפי הנוכחות שלהם בעיראק. עצם העובדה שהם חושבים על פרק זמן קבוע לסיום הנוכחות הזו בנוסף לכינון חוקה והמחשבה על בחירות, מראה שהם שמים את הדברים על מקומם ומציבים פעולה הגיונית לסיום הכיבוש. זוהי דרך טובה, אם היא אמיתית ו[אם] היא אכן תתבצע בפועל. המו"מ אשר התקיים ביני לבין מר פאוול התמקד בנקודות אלו. בתחילה הוא לא היה משכנע במה שאמר בטלוויזיה, אך אני שמח על מה שאמר.

 

ש: יש הצעה לשלוח לעיראק כח רב לאומי ממדינות ערביות ומוסלמיות. האם סוריה מוכנה להשתתף בכח כזה?

 

ת: אני חושב שהרעיון לשלוח כוחות אינו מביע הבנה פוליטית למה שקורה בעיראק. עיראק אינה צריכה כוחות, אלא פתרון פוליטי שיְרַצה את העם העיראקי על סיעותיו והשתייכויותיו השונות. עיראק צריכה מישהו שיבטיח לה חופש ועצמאות... העם העיראקי לא יבחין אם הכוחות האלו שייכים לאו"ם או לארה"ב, אלא אם יהיה פתרון פוליטי ברור במסגרתו יקבל האו"ם את השלטון, ואני יודע שישנו קושי רב בכך. אך אם נניח שדבר זה יקרה, אז יצליח האזרח העיראקי להבדיל בין חייל האו"ם אשר בא כדי לשמור על בטחונו ואינו כובש אותו, לבין החייל הכובש אותו כעת ואינו יודע בדיוק מה הוא רוצה.

 

ש: מתיחות שוררת ביחסי ארה"ב-סוריה, וישנן האשמות אמריקאיות כי גורמי טרור עוברים מסוריה לעיראק. מה אתם עושים בעניין האשמות אלה, והאם ישנו שיתוף פעולה בטחוני עם ארה"ב?

 

ת: אענה בקיצור, וזה מה שאמרנו לאמריקאים, יש רק אמת אחת: ישנן נקודות מעבר רשמיות [בגבול] בין עיראק לסוריה, ודרכן לא יכול להיכנס אף אדם שלא נרצה בו. אנו אחראים לגבי כל מי שעובר בגבול עיראק-סוריה בשלושת המעברים הרשמיים. באשר לשאר הנקודות לאורך הגבול, לכל צבא היה קשה לשמור עליהן. האם ארה"ב יכולה לשמור על הגבול שלה עם מקסיקו?

 

ש: אז מדוע ישנן האשמות כאלה נגד סוריה? פאוול אומר, למשל, כי סוריה לא שיתפה פעולה במדה מספקת בנושא זה.

 

ת: את מצטטת הצהרה ישנה שבאה אחרי דברי בוש. אני אומר בודאות כי ההאשמות חזרו על עצמן, אך אני חושב שהן ייפסקו, והן נובעות מחילוקי דעות בתוך הממשל. הבעיות הגדולות העומדות בפני [האמריקאים] בעיראק גורמות להם לחפש [מישהו] שיוכלו לטפול עליו אשמה, והם מאבדים כל רסן בהאשמות לעבר סוריה, איראן ומדינות אחרות.

 

ש: מדוע [אתה סבור ש]ההאשמות ייפסקו? האם ישנה תפנית נוספת ביחסים?

 

ת: [האמריקאים] הבינו כי סוריה רצינית בהתייחסותה, דוברת אמת ומודאגת ממצבה של עיראק, בטחונה ועצמאותה. דאגה זו משותפת גם למדינות אחרות. עיראק מתפוררת ומתפלגת תחת כובד האלימות והאנרכיה.

 

ש: יש שאמרו כי סוריה סגרה את משרדי הארגונים הפלסטיניים [בדמשק], ויש שאמרו שלא עשתה זאת. האם המשרדים נסגרו?

 

ת: [אל-שרע אינו עונה]