המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
נאסרללה על חילופי השבויים והתקיפה הישראלית בסוריה
14/10/2003

 

חסן נאסרללה על המו"מ להחלפת השבויים ועל התקיפה הישראלית בסוריה

 

מזכ"ל החזבאללה, חסן נאסרללה, נשא דברים[1] בטקס שנערך ב-10.10.2003 ליד בירות. להלן עיקרי דבריו:

 

על חילופי השבויים

"המבוכה האופפת את המו"מ להחלפת [השבויים הישראליים באסירים הערבים] היא מבוכה ישראלית, השוררת בממשלת שרון ובישות הישראלית. מאז שפורסם קיומו של המו"מ להחלפת השבויים, החלה מהומה רבה בחברה הישראלית והערכות חלוקות וסותרות לגבי העסקה. [לישראלים] יש בעיה פנימית. ההצעה שלנו ברורה, הדרישה שלנו ברורה והשאיפה שלנו ברורה. אין הרבה מה לומר: הקבינט הישראלי עיכב את המו"מ, ועובדה זו מעידה על הקושי הישראלי הפנימי.

 

לפני שבועיים סיימנו הכל, למעט נקודה אחת. הסכמנו על הכמות ועל הקריטריונים לפיהם ייבחרו האסירים הפלסטינים שישוחררו. נותר רק לקבוע את השמות, אך כאשר הגענו לנקודה הזו הישראלים היססו. היום שמענו שהם ימשיכו את המו"מ, ובשלב זה נותר רק לקבוע את השמות.

 

בעיית [האסירים הירדניים] עוררה התלבטות רבה בקרב הישראלים. נאמר ששחרורם יחזק את עמדת חזבאללה ו[עמדת] המזכ"ל שלו, אך הנושא הראשון עליו הסכמנו עד כה הוא שהאסירים הירדנים כלולים בהסכם ושהם חלק ממנו. אם ישתנה משהו אצל ממשלת האויב בקשר לשחרור האסירים הירדנים ומסירתם לידי ממשלת ירדן, לא נתנגד לכך, בתנאי שהדבר יתבצע לפני השלמת ההסכם ופעולת ההחלפה.

 

חזבאללה פועל באופן אנושי ומוסרי מתוך אמונה ומאמץ. הוא לא מחפש מקום לא לעצמו ולא למזכ"ל שלו, ולא האויב הוא זה שיעניק למישהו מקום באומה הזו. מטרתנו היא להחזיר את האסירים למשפחותיהם, ואם [הישראלים] רוצים לשחרר אסירים נוספים לפני השלמת ההסכם, אנו לא מתנגדים לכך. אנו ממשיכים לעקוב אחר המצב. אני צופה כי הוא ישוב להתקדם בעקבות ההחלטה שקיבלה ממשלת ישראל, והתזוזה החדשה תדחוף מחדש את המו"מ.

 

על ההתקפה הישראלית בסוריה

אי אפשר להסתכל על התקרית הגדולה המתגלמת בהפצצה הישראלית על סוריה מזוית צרה. המצב צועד לקראת הסלמה. לפני התקרית הזו נאמר שישראל במצוקה ושהיא בורחת קדימה, ואני תומך בפרשנות זו. כן, ישראל במצוקה ואלו אינם רק דברי התלהבות והתרגשות. לא כולם מבינים את גודל האירוע וחשיבותו. שרון חצה את כל הקווים האדומים, ונותר [עוד] קו אדום אחד שהוא לא השתמש בו, והוא גירוש קולקטיבי, אשר עלול להצית את האזור.

 

הדין וחשבון שארה"ב דורשת מסוריה הוא לטובת ישראל, שוגה מי שחושב אחרת בלבנון. יש לבנונים [כאלה], אך הם טועים. [האמריקאים] דורשים מהנשיא בשאר אסד כי ישמור על ישראל בחיפה. ישראל רוצה לכפות משוואה חדשה, לפיה כל פעולה איכותית המתרחשת בפלסטין תזכה לתשובה בסוריה, אך הבריחה קדימה בלבנון ובסוריה היא בריחה לעבר התהום... אם שרון יתעקש וימשיך להתקדם עם האופציה הזו, אין ספק שנמצא את עצמנו מול אתגר והתפתחות חדשים. אני מקווה שישראל תירתע ותשקול מחדש את האופציה הזו, ותפיק לקח מהניסיון הכושל שלה, כי אם [ישראל] תמשיך בכך, כל אחד מאתנו ימלא את האחריות שלו. אנו מתכוונים לעמוד מול ההתפתחות הזו, והאופציה היחידה העומדת בפנינו היא להגן על עמנו ואומתנו.

 

החלטת המלחמה אינה החלטה קלה. גם אם יהיה [לישראל] אור ירוק מאת [הנשיא] בוש, האם שרון יכול לשאת בתוצאות המלחמה?" 

 [1]  אל-מסתקבל (לבנון), 11.10.2003.