המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכירים ברש"פ קוראים למאבק אלים בירושלים
29/12/1999

בכירים ברש"פ קוראים למאבק אלים בירושלים

 

בכירים ברשות הפלסטינית ופעילים פלסטינים בולטים למען זכויות האדם נטלו חלק בסימפוזיון שנערך בעזה בנושא ירושלים. להלן קטעים מדבריהם[1]:

 

שר האוצר הפלסטיני, מחמד זהדי אל-נשאשיבי, אמר כי "המו"מ לא יוכל להשיב את ירושלים. עלינו להיאבק ולהלחם כדי להגן על כל שעל של ירושלים. אם לא נעשה כן, ההיסטוריה תמחק אותנו, משום שאנו שרנו בשבחה של ירושלים אך לא הגנו עליה. ההיסטוריה מלמדת אותנו כיצד שוחררה ירושלים." השר נשאשיבי הוסיף שצריך לגבש תוכנית לתמיכה בירושלים ותוכנית לשחרורה... כמו כן יש להקים כוח שיקיים מסע ערבי להגנה על ירושלים. לדבריו, "אין כל מקום לעשיית שלום ללא מימוש הזכויות הערביות והאסלאמיות בירושלים."

 

השר נשאשיבי אמר עוד שהעם הפלסטיני נושא באחריות היסטורית בפני אללה ובפני האומה הערבית להגן על ירושלים. לדבריו, המנדט הבריטי מנע את עצמאותו של העם הפלסטיני בכך שהקים כוח שעקר את ירושלים [מידי הערבים] במלחמת 1967 [כך במקור]. ההפוגה שנכפתה היא שאפשרה לישראלים להצטייד בנשק ומזון. לו היתה נמשכת עמידתם האיתנה של הערבים והם היו מתנגדים להפוגה, ההיסטוריה היתה נראית אחרת. לאופי הערבי של ירושלים יש שני מרכיבים עיקריים: העמידה האיתנה והמאבק. יש לספק לתושבי ירושלים שני מרכיבים אלה. כמו כן חייבת להיות תוכנית ערבית לתמיכה בעמידתם האיתנה של תושבי העיר, משום שהעם הפלסטיני לבדו אינו יכול להתמודד עם המתקפה הישראלית האכזרית נגד ירושלים.

 

השר נשאשיבי הכחיש כי קיימת אפשרות להימצאותם של שרידים ארכיאולוגיים יהודיים בירושלים שיאשרו את קיומו של 'בית המקדש השקרי'. [היומון הפלסטיני אל-איאם מדווח כי השר נשאשיבי אמר: "הארכיאולוגים לא מצאו עד כה כל הוכחה לקיום יהודי בירושלים.[2]]

 

דר' עצאם סיסלם, מרצה להיסטוריה באוניברסיטה האסלאמית בעזה, אמר כי "אבות אבותיהם של הפלסטינים הם שחייו על אדמה זו. מהמחקר עולה שליהודים אין כל היסטוריה בירושלים." סיסאלם הפריך את טענות התורה, המועלות על ידי היהודים, לפיהן היה קיים מה שמכונה 'בית המקדש של שלמה' ואמר: "ההיסטוריה הוכיחה שהנוכרים שבאו לארץ הזו הוצאו רק באמצעות מעשי טבח." סיסאלם השווה את המתקפה הישראלית על ירושלים למתקפה הצלבנית ואמר: "עלינו להוכיח הקרבה עצמית למען אדמת הסְפָר... העם הפלסטיני ישלם מחיר יקר יותר אם הוא לא יאבק."

 

ראש הרשות הפלסטינית העצמאית לזכויות האזרח [ומי שהיה ראש הצוות הפלסטיני לועידת מדריד], חידר עבד אל-שאפי, שניהל את הסימפוזיון, אמר: "אנו לא נצליח להשיג את מבוקשנו ולשחרר את ירושלים ואת פלסטין, אם נמשיך לדבר ולשאת הרצאות. המו"מ לא ישחרר את ירושלים ואת פלסטין. [הדרך לשחרורה היא באמצעות] בניית יכולת מקבילה לזו שבידי האויב."

 

חבר המועצה המחוקקת מירושלים, חאתם עבד אל-קאדר, האשים את הרשות הפלסטינית בהזנחתה של ירושלים. לדבריו, "אם העניינים ימשכו בצורה הזו, לא תהיה עוד ירושלים שנוכל לנהל לגביה מו"מ... את ירושלים לא ניתן לקבל באמצעות המו"מ, אלא רק באמצעות המאבק."[1] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 24.12.1999.

[2] אל-איאם (רש"פ), 23.12.1999.

תגיות