המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
רדיפת אנשי מפלגת אופוזיציה כורדים בסוריה
17/12/2002

רדיפת אנשי מפלגת אופוזיציה כורדים בסוריה

 

מקורות במפלגה הכורדית "יכיתי" (מפלגת אופוזיציה הנמצאת מחוץ לחוק בסוריה), דיווחו[1] כי מנגנוני הביטחון הסורים ערכו מסע מעצרים מבית לבית בקרב חברי המפלגה, ימים ספורים בלבד אחרי הפגנה שקטה שקיימה המפלגה מול מטה הפרלמנט הסורי.

 

תחילתו של האירוע בהפגנה שקטה שקיימו כ- 150 מחברי המפלגה מול מטה הפרלמנט בדמשק ב-10.12.2002, בפעם הראשונה מזה 40 שנה [מאז עלתה מפלגת הבעת' לשלטון בסוריה]. מקורות במפלגה ייחסו את התזמון ליום זכויות האדם הבינלאומי שחל באותו יום.

 

המפגינים הניפו שלטים שקראו להפסיק את העושק נגד העם הכורדי בסוריה ולהכיר בזהותו הלאומית. בין היתר נכתב על השלטים: "תהי סוריה מולדת לכל בניה: ערבים, כורדים ובני מיעוטים [אחרים]", "[תינתן] אזרחות לכורדים", "יבוטל האיסור על השימוש בשפה הכורדית ובתרבותה", ו"יכובדו זכויות האדם בסוריה".

 

במהלך ההפגנה חולק גילוי דעת המפרט את האפליה נגד הכורדים, כגון "שלילת אזרחות, מתן שמות ערביים לכפרים ולערים [הכורדיים], אפלייה ב[חלוקת] המשאבים בשל צרכים בטחוניים, איסור על [השימוש] בשפה הכורדית ובתרבותה ואי הכרה חוקתית בלאומיות של הכורדים, אשר מהווים כ-12 אחוז מהאוכלוסייה".

 

שניים ממנהיגי המפלגה, חסן צאלח ומרואן עת'מאן, נועדו במשך כחצי שעה עם יו"ר הפרלמנט, עבד אל-קאדר קדורה, עפ"י בקשתו. לפי מקורות במפלגה הכורדית, הבטיח קדורה להעביר את דבריהם של בני שיחו אל ההנהגה המדינית, וציין כי הפגישה היא פומבית. הצדדים עסקו ב"סבלו של העם הכורדי כתוצאה מאפליה, בצורך בהכרה חוקתית בנוכחותו של העם הכורדי בסוריה כלאומיות שנייה במדינה, בזכויותיו התרבותיות והלשוניות, בפתרון בעיית הכורדים שאזרחותם נשללה מהם במפקד האוכלוסין של מחוז אל-חסכה ב-1962, בבעיית חלוקת האדמות הכורדיות לידי ערבים שהובאו מאזורים אחרים, ובמדיניות השינוי הדמוגרפי באזורים הכורדיים".

 

קדורה אמר כי אין כל אפליה בסוריה בין ערבים לבין כורדים, וגילה הבנה רק לגבי שלילת האזרחות. צאלח ועת'מאן ביקשו כי הפגישה תהיה "תחילתו של דו-שיח רציני ואחראי בין התנועה הכורדית לבין ההנהגה המדינית הסורית [במטרה] להביא לפתרון הבעיה הכורדית בסוריה[2]".

 

שלושה ימים אחרי כן נערך מסע המעצרים.

 


[1] אח'באר אל-שרק (אינטרנט), 14.12.02.

[2] אח'באר אל-שרק (אינטרנט), 11.12.02.