המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
תגובת אל קאעדה לנפילת בגדאד
13/4/2003

תגובת "אל-קאעדה" לנפילת בגדאד: יש להפעיל "מלחמת גרילה"

 

אתר האינטרנט של ארגון "אל-קאעדה" – "אל-נדאא" – פרסם תגובה ראשונה לנפילתה של בגדאד. אתר "אל-נדאא" – שכתובתו משתנה מדי כמה ימים[1], כאשר הוא מופל מהרשת – מפרסם סדרת מאמרים תחת הכותרת "המלחמה הצלבנית נגד עיראק". הפרק הראשון בסדרה הציג 35 שאלות שהתשובות להן מתפרסמות בפרקי הסדרה, מדי כמה ימים.

 

בפרק השביעי בסדרה, שנכתב בתשעה באפריל, 2003, בעקבות כניסת הכוחות האמריקאים לבגדאד והעלמות ראשי המשטר העיראקי, נטען כי הדרך היחידה להתמודד בהצלחה עם כוחות עדיפים מבחינה צבאית היא מלחמת גרילה:

 

"ראשית, מה שקרה היום, יום רביעי, בבגדאד, והכוונה לכניסת הכוחות הצלבניים לליבה [של הבירה] ללא לחימה, לא הפתיע את מי שבוחן את האירועים על פי פרמטרים צבאיים, משום שכניסתם לערים היתה צפויה במוקדם או במאוחר והנתונים בשטח לא אפשרו את עמידתה האיתנה של [מערכת] ההגנה העיראקית, [כל עוד היא פועלת במסגרת של צבא] סדיר.

 

אמנם כן, לא נכחיש שהופתענו מהקלות של כניסתם לבגדאד ומכך שבעיר לא היה שום סוג של התנגדות. איננו מסוגלים להבין עד כה לאן נעלמו בין לילה עשרות אלפי [אנשי] הכוחות הסדירים? ציפינו להתנגדות כלשהי, לפחות במידה שהתקיימה באם קסר. למרות שאיננו יודעים מהן הסיבות, אנו משוכנעים שאם ההתנגדות בבגדאד היתה מתנהלת בכוחות סדירים, היא היתה מתמוטטת, ולו כעבור זמן. נראה שהמפקדים העיראקים השתכנעו גם כן ששיטת הפעולה [באמצעות כוחות] סדירים, גם אם היא יכולה לייצר התנגדות במשך כמה שבועות, תתמוטט, בהעדר מרכיבים לעמידה איתנה. שר ההגנה העיראקי, סלטאן האשם, אמר ביום השישי למלחמה שמצור יוטל על בגדאד אך היא לא תיפול. עצם העובדה שהם היו משוכנעים שיהיה מצור, די בה כדי שישתכנעו כי אינם מסוגלים להחזיק מעמד בשיטת הפעולה [באמצעות כוחות] סדירים...

 

צפינו מראש ששיטת ההגנה באמצעות [כוחות] סדירים או חצי-סדירים תתמוטט ולא ניתן יהיה להחזיק מעמד. מתחילת סדרת המאמרים הזו, התמקדנו בשיטת הפעולה של מלחמת גרילה. זהו הנשק החזק ביותר הנתון בידי המוסלמים וזו הדרך להמשיך את הסכסוך עם האויב הצלבני ששלל מן האומה את כל משמעויותיה של העוצמה [הצבאית] ובשום פנים ואופן אין סיכוי שבשנים הבאות יותר לה להחזיק באופן כלשהו במרכיבי עוצמה. לפיכך, שיטת המאבק הטובה ביותר של החלש מול החזק היא מלחמת הגרילה.

 

באמצעות מלחמת הגרילה, הובסו האמריקאים בוייטנאם והסובייטים הובסו באפגניסטן. זוהי השיטה שסילקה את הקולוניאליזם הצלבני הישיר ממרבית ארצות המוסלמים, ואלג'יר היא המפורסמת שבהן. אנו עודנו רואים כיצד השיטה הזו עצרה את הגירת היהודים לפלסטין וגרמה להגירה הפוכה של יהודים אל מחוץ לפלסטין. הניסיונות המוצלחים של הנחלת תבוסות לפולשים באמצעות מלחמת גרילה רבים ולא נאריך בציונם; ואולם, ניסיונות אלה מוכיחים שהשיטה היעילה ביותר הנתונה בידי הצד החלש מבחינה חומרית נגד החזק היא שיטת מלחמת הגרילה..."[2][1]  כתובת האתר, נכון ל-11 באפריל בבוקר: http://www.cubezero.net/vhsvideo/imagis/

תגיות