המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
שגריר איראן בקהיר: אמריקה תמשיך להיות השטן הגדול
21/11/2002

 

השגריר האיראני בקהיר: אמריקה תמשיך להיות השטן הגדול

 

ראש משרד האינטרסים האיראני בקהיר, השגריר סיד האדי חסרושאהי, כתב מכתב למערכת היומון הלונדוני בשפה הערבית, "אל-קדס אל-ערבי", בתגובה למכתב למערכת של קוראת ממרוקו שטענה כי איראן תתיר לארה"ב להשתמש בשטחה במתקפה נגד עיראק. דברים אלה נכתבו לאחר שאישיות איראנית בכירה הצהירה כי אם יפול מטוס אמריקאי בשטח איראן, תפעל איראן על פי החוק הבינלאומי; אישיות עראקית בכירה פרשה הצהרה זו כאישור לשימוש אמריקאי בשמי איראן.

 

במכתבו, כתב השגריר האיראני:

 

"...הגברת חדיג'ה אל-כתאני מרבאט שיגרה אליכם מכתב... תחת הכותרת 'איראן מזמינה את ראש מועצת המנהלים של השטנים'.  למרבה הצער, מכתב זה אינו מעיד רק על חוסר ידע... אלא מבטא גם ניצול לרעה של הידיעות שנמסרו על ידי אמצעי התקשורת המערביים והציוניים בימים האחרונים.

 

הרפובליקה האסלאמית של איראן הדגישה חזור והדגש את ריבונותה ושליטתה על כל שטחה, ביבשה, בים ובאוויר והכריזה שהיא לא תתיר בשום תנאי ניצול של שמי הרפובליקה האסלאמית האיראנית למתקפה על מדינה אחרת, בין אם מדובר באפגניסטן ובין אם בעיראק והיא לא תיתן הזדמנות לכוח זר כלשהו להשתמש בשמיה.

 

למרבה הצער, הסתמכה אחותנו היקרה [כותבת המאמר], על דברי אחד הבכירים העיראקיים [שהעלה את הטענה כי איראן תאפשר לארה"ב שימוש בשטחה למתקפה נגד עיראק] דברים שאין להם כל שחר ואינם מבטאים דבר פרט לאיבה עמוקה ושנאה עיוורת כלפי איראן. אנו, כמובן, איננו מייחסים לו כל חשיבות ומתפללים לאללה שיכוונו לדרך הישר.

 

כפי שציינה הכותבת, למרות שעיראק ניהלה מלחמה אכזרית נגד איראן שנמשכה שמונה שנים... בה היא עשתה שימוש בכלי הנשק החדישים ביותר, כולל כלי נשק האסורים בשימוש מבחינה בינלאומית, כגון נשק כימי, היתה איראן מהמדינות הראשונות שגינו את ההתקפה הצבאית האמריקאית נגד עיראק והיא לא הסכימה להתקפה זו, משום שהמלחמה האמריקאית נגד עיראק נחשבת למלחמה על המוסלמים כולם ומשום שהרפובליקה האסלאמית של איראן היא שכנתה של עיראק ויש לה גבול ארוך עם עיראק ולכן היא תסבול כתוצאה מן המלחמה הזו הפסדים שהיא, כמו העם העיראקי, אינה זקוקה להם.

 

מכל מקום, אישיות צבאית איראנית הכחישה בתוקף את הטענות הדמיוניות האלה שאין להם כל שחר והבהירה שאם אחד הבכירים ברפובליקה האסלאמית האיראנית מסר הצהרות בעניין זה, כוונתו היתה שאם אחד המטוסים הזרים ייפול בשטח איראן, הרפובליקה האסלאמית תטפל בנושא בהתאם ללגיטימיות הבינלאומית ולדרך ההתנהגות האנושית.

 

אנו סבורים שמחובתנו להבהיר לכותבת ולמוסלמים ברחבי העולם כולו, שאמריקה תמשיך להיות בעיני האיראנים, השטן הגדול כפי שהיתה [בעבר]; עד שתחדל ממדיניות ההתפשטות והתוקפנות שלה, תמשיך להדהד זעקתנו: 'אמריקה היא השטן הגדול', ברחבי המולדת האסלאמית שלנו, ותגיע לכל רחבי העולם. הרפובליקה האסלאמית האיראנית לא תוותר על עקרונותיה המוצקים בהגנתה על עמי העולם העשוקים; אם היא לא היתה נוהגת כך, היא לא היתה סובלת מזה 23 שנה מאז המהפיכה האסלאמית, מהמתקפה ומהמצור הפוליטי והכלכלי האלה...

                                      סיד האדי ח'סרושאהי,  השגריר האיראני בקהיר."[1]

 [1] אל-קדס אל-ערבי (מצרים), 18.11.2002.