המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מגמות סותרות ב"אל-אזהר" בסוגיית הג'יהאד נגד ארה"ב בעיראק
15/3/2003

מגמות סותרות ב"אל-אזהר" בסוגיית הג'יהאד נגד ארה"ב בעיראק

 

שיח' אל-אזהר, מחמד סיד טנטאוי, פרסם בעבר פסקי הלכה סותרים תוך פרקי זמן קצרים בסוגיות שונות, למשל שאלת התקינות ההלכתית של פיגועי ההתאבדות של פלסטינים נגד ישראלים. כעת, שוב נתגלעו סתירות בפסיקות השונות הנוגעות לג'יהאד נגד ארה"ב במידה שתפתח מלחמה בעיראק.

 

הג'יהאד נגד ארה"ב

תחילה, דיווח היומון הלונדוני בשפה הערבית, "אל-קדס אל-ערבי", כי השיח' טנטאוי פיטר את יו"ר ועדת הפסיקה ההלכתית באוניברסיטת "אל-אזהר", עלי אבו אל-חסן, ומינה במקומו את השיח' אבראהים אל-קרשי לאחר שאבו אל-חסן פסק לאחרונה כי "חלה חובה להילחם בכוחות האמריקאים אם הם יכנסו לעיראק" ואמר ש"דמם של החיילים האמריקאים והבריטים מותר במקרה זה" וכי "הרוגיהם של המוסלמים יחשבו לשהידים".[1]

 

ואולם, כמה ימים לאחר מכן, אישר השיח' טנטאוי הודעה מטעם מרכז המחקרים האסלאמיים באוניברסיטת אל-אזהר שקראה לערבים ולמוסלמים בכל רחבי העולם להיות מוכנים להגן על עצמם ועל אמונתם. עוד נאמר בהודעה כי "מאחר שהכל סבורים שהתוקפנות נגד עיראק הינה בלתי נמנעת, הרי שבהתאם להגיון ולהלכה האסלאמית, אם פושט האויב על אדמת המוסלמים, הופך הג'יהאד למצווה אישית החלה על כל מוסלמי ומוסלמית, משום שאומתנו המוסלמית תהיה נתונה לפלישה צלבנית חדשה שמטרתה האדמה, הכבוד, האמונה, והמולדת."

 

ההודעה, שהתפרסמה תחת הכותרת "קריאה לעולם המתורבת ולכל הכוחות האוהבים את השלום", קראה לכל המוסלמים בעולם "לדבוק באללה, לא להיפרד, להתגבר על מחלוקותיהם, לא להיות מושפלים ולא להיחלש מול התוקפנות, משום שאללה ערב לניצחון דתו ולהשלטתה על הדתות כולן."

 

עוד נאמר בגילוי הדעת: "מרכז המחקרים למד את האירועים… והבין שאומתנו הערבית והאסלאמית, ואף אמונתו הדתית, האסלאם, מהווים מטרה עיקרית לכל הכוחות הצבאיים ששמו להם למטרה מיליוני בני אדם מקרב אומתנו, כמו גם את אמונתנו, את כל הקדוש לנו, ואת כל מקורות העושר והעוצמה של הערבים ושל המוסלמים. הביטוי הראשוני לכך ינתן בתקיפתה של עיראק, כיבוש אדמתה, ותפיסת הבעלות על משאב הנפט שלה…"[2]

 

המזכיר הכללי של מרכז המחקרים, ופא אבו עג'ור, אמר ש"גילוי הדעת מהווה תגובה למתחים באזור בשל המשבר בעיראק, כאשר ארה"ב ובריטניה מרכזות עשרות אלפי חיילים לקראת הפלישה הצפויה." לדבריו, "שיח' אל-אזהר, מחמד סיד טנטאוי, קרא את גילוי הדעת ואישר אותו."[3]

 

במקביל, אמר המופתי של מצרים, אחמד אל-טייב, בכינוס באונ' קהיר ש"פעולות מסירות הנפש [קרי התאבדות] שבמהלכן מפוצצים הפלסטינים מטרות של הכיבוש הישראלי הן פעולות המותרות במאה אחוזים על פי ההלכה האסלאמית וכי אסור להעניק הקלות [לכוחות האמריקאים] לתקיפת ארץ מוסלמית... כל ניסיון לפלוש לעיראק אסור על פי ההלכה האסלאמית ועל פי המוסר והאסלאם אינו מתיר אותו והוא אף מצווה על מאמיניו להתנגד לניסיונות הפלישה והכיבוש. האסלאם מתנגד לפגיעה בעיר ערבית או אסלאמית כלשהי, בין אם זו בגדאד ובין אם זו [עיר] בפלסטין."[4]

 

מסע לארה"ב

אתר האינטרנט "אל-בואבה" דיווח כי שיח' אל-אזהר, סיד טנטאוי, יצא בקרוב לביקור בארה"ב בראש משלחת של חכמי הדת של "אל-אזהר" במהלכו ייפגש עם בכירים בממשל האמריקאי, ועם פעילים מוסלמים ונוצרים.

 

היומון הלונדוני בשפה הערבית, "אל-קדס אל-ערבי", הידוע בתמיכתו בעיראק, מסר כי נסיעתו הצפויה של שיח' אל-אזהר לארה"ב מעוררת "זעם רב" בחוגי דת בתוך אוניברסיטת אל-אזהר ובקרב האמאמים במסגדים. לדברי העיתון, אמאמים רבים האשימו את טנטאוי שהוא הולך נגד רצון האומה כולה שבניה סבורים שביקור שכזה לא יועיל במאום לאסלאם ולמוסלמים והוא מיועד לייפות את הממשל האמריקאי ואת העומד בראשו, ג'ורג' בוש.

 

שיח' אבראהים סלאמה, אמאם מסגד אל-רחמה בקהיר, אמר לעיתון ש"על טנטאוי לחזור בו מעמדתו ולהתפנות כדי לעורר את המוסלמים להפגין נגד ארה"ב. טנטאוי מתנגד כאילו היה יותר מלוכני מהמלך ובשעה שמפלגת השלטון במצרים מארגנת הפגנה של מליון אזרחים הוא מתעסק בנסיעה לארה"ב בתואנה שהוא מרומם את סיסמת האסלאם והסובלנות."

 

צלאח אל-ג'מל, מרצה בפקולטה למחקרים באונ' אל-אזהר, אמר לעיתון ש"טנטאוי נדרש להכריז מייד על ג'יהאד, בשל היותו אמאם המוסלמים."[5][1] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 7.3.2003.

[2] 10.3.2003. אתר "האחים המוסלמים" במצרים: http://www.ikhwan-info.net/news.asp?id=539

[5] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 8.3.2003.