המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 28.1.2008
29/1/2008

מה חדש? סיכום יומי 25-28.1.2008

בתקציר: תכניות האירוח בכווית מביכות את השלטון * בסעודיה מענישים בעלי אתרי אינטרנט המסייעים לטרור * באלג'יריה מקדמים קדנציה שלישית לנשיא בוטפליקה * בכירים איראנים מבקרים במצרים * קריאה באיראן להפסיק לייצא נפט במחאה על אירועי עזה * עימות בישיבת הליגה הערבית בנושא לבנון * שיח' אל-אזהר: לא נכיר בבהאים

  

איראן וסוריה מחזקות קשרים כלכליים

חברי המשלחת הכלכלית האיראנית המבקרת בסוריה, בראשות שר המסחר, מסעוד מיר כאט'מי, קראו בפגישה עם אנשי תעשיה סוריים לחזק את קשרי הגומלין בין שתי המדינות, ובמיוחד בתחומי הכלכלה, התעשייה והמסחר. בשנת 2007 הגיע סך היצוא האיראני לסוריה ל-180 מיליון דולר, פי תשעה מהיצוא הסורי לאיראן.

אירנא (איראן), 24.1.08

  

כווית: הפסקת שידורן של תכניות אירוח

שר ההסברה הכוויתי, השיח' צבאח אל-ח'אלד, הורה להפסיק את שידורן של כל תכניות האירוח בטלוויזיה הכוויתית, כדי להימנע מביקורת פוליטית שמשמיעים אורחי תכניות אלה. מקור במשרד ההסברה מסר כי מדובר בהפסקה זמנית.

אל-ג'רידה (כווית), 25.1.08

 

המצור הישראלי; על המצבה כתוב: "עזה"

אל-וטן (סעודיה), 25.1.08

  

דיווח: סוריה מעוניינת בנשיא אחר במקום מישל סולימאן

היומון הלבנוני אל-נהאר דיווח מפי מקורות דיפלומטיים בבירות ובפריז, כי סוריה מסרה לצרפת באמצעות ראש הממשלה הקטרי, חמד בן ג'אסם בן ג'בר אאל ת'אני, הצעה להחליף את המועמד המוביל לתפקיד נשיא לבנון, מישל סולימאן, במועמד אחר. דווח כי צרפת דחתה את ההצעה והדגישה שהיא תומכת ביוזמת שרי החוץ הערביים לפתרון המשבר בלבנון ובעיקר בסעיף הקורא לבחור את סולימאן לנשיא.

אל-נהאר (לבנון), 25.1.08

 

אלג'יריה: תמיכה גוברת במתן קדנציה שלישית לבוטפליקה

אחמד אוייחיא, יו"ר הכינוס הלאומי הדמוקרטי (RND) באלג'יריה, הצהיר על תמיכת מפלגתו בתיקון לחוקה שיאפשר לנשיא עבד אל-עזיז בוטפליקה לרוץ לתקופת כהונה שלישית, בבחירות 2009.ה-RND הוא המפלגה השנייה בגודלה באלג'יריה אחרי חזית השחרור הלאומי (FLN), התומכת בתיקון לחוקה.

ליברטי (אלג'יריה), 26.1.08

 

ארגוני הסירוב הפלסטיניים: פלסטין מן הנהר עד הים

ארגוני הסירוב הפלסטיניים שהתכנסו בדמשק הדגישו בהודעת סיום ועידתם כי לא יכירו בישראל או  ב"ישות הציונית", וכי הם תומכים בהקמת פלסטין מן הנהר עד הים.

אל-חיאת (לונדון), 27.1.08

 

המצור על עזה; על מיכלית הדלק,שצורתה סוס טרויאני, כתוב: "שי מישראל"

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 24.1.08

 

תקנה בסעודיה: עונשים כבדים למקימי אתרי אינטרנט בשירות הטרור

משרד הפנים הסעודי פרסם את "תקנון הלוחמה בפשעי מידע", המגדיר את התופעה וקובע עונשים למבצעי פשעים הקשורים במידע, בעיקר ברשת האינטרנט. התקנון החדש קובע, כי כל המקים אתרי אינטרנט טרוריסטיים ו/או יוצא קשר עם מנהיגי ארגוני טרור באמצעות אתרים כאלה, צפוי לעשר שנות מאסר ולקנס של חמישה מיליון ריאל סעודי (כמיליון ושלוש מאות אלף דולר).

אל-וטן,  אל-מדינה (סעודיה), 25.1.08

  

ארגוני נשים בעיראק: שופטות צריכות לדון באלימות נגד נשים 

ארגוני נשים בעיראק החליטו לפנות לפרלמנט העיראקי בדרישה לחוקק חוקים להגנה על נשים וילדים ולהקים בתי משפט מיוחדים בראשות שופטות לדיון במקרים של אלימות נגד נשים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.1.08

 

מתיחות דיפלומטית בין ארה"ב לסודאן

משרד החוץ הסודאני זימן לשיחת הבהרה את שגריר ארה"ב בפועל, אלברטו פרנאנדז. השגריר טען כי ממשלת סודאן איבדה את אמינותה בשל אי יישום הסכם השלום עם מורדי הדרום, ומתח ביקורת על מינוי מפקד מיליציית הג'נג'וויד למשרה ממשלתית. בהודעתו, נזף דובר משרד החוץ הסודאני בפרנאנדז וקרא לו להימנע מהתערבות בענייניה הפנימיים של סודאן ומהצהרות בלתי מבוססות ולא אחראיות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.01.08

 

משבר החשמל בעזה

אל-חיאת (לונדון), 24.1.08

  

ועידה של מדינות המפרץ בנושא גרעין למטרות שלום

ביום ראשון (27.1.08) תתקיים בדוחה ועידה של  מדינות המפרץ שתעסוק בנושא: אנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות. הועידה תדון באספקת אנרגיה כזו למדינות המפרץ, ובהפקת תועלת ממנה למטרות אזרחיות.

אל-וטן (קטר) 25.1.08

  

תשרין: "פריצת הגבול ברפיח –  ניפוץ המציאות הערבית המשפילה"

עורך היומון הסורי הממסדי, תשרין, עצאם דארי, כתב כי פריצת הגבול בין עזה למצרים ברפיח אינה רק ריסוק של הגבולות בלבד, כי אם חשיפת הפילוג הערבי המשפיל, ניפוצו וגינויו. לדבריו, הוכח לכל כי רוח הלאומיות עודנה מפעמת בלב הערבים, הגם שנעדרה לעיתים בשל לחץ בינ"ל וקשירת קשר ערבית. דארי הוסיף כי גם אם ישובו אנשי עזה לכלאם הגדול, הלקח שהותירו ידאיג את כל המעורבים בפרויקט האימפריאליסטי והמבקשים לקבור את רוח הלאומיות הערבית בעודה בחיים ולהגן על כיסאות שלטונם.

תשרין (סוריה), 26.1.08

 

בכירים איראנים מבקרים במצרים

דווח הוועדה הפרלמנטרית לביטחון לאומי ומדיניות חוץ באיראן, כאט'ם ג'לאלי, הגיע ביום שישי

(25.1.08) לביקור במצרים, כדי לקדם את השת"פ בין שתי המדינות. ביקור נוסף הוא של יו"ר המג'לס האיראני, חדאד עאדל, שבא כדי להשתתף בוועידת יושבי ראש הפרלמנטים של המדינות האסלאמיות, שתיפתח בקהיר ב-30.1.08.

אירנא (איראן), 26.1.08

  

על הכיסא כתוב: "תסבוכת הנשיאות הלבנונית"; משמאל עמרו מוסא

אל-ערב אל-יום (ירדן), 24.1.08

  

בכיר איראני: חרף הלחצים, אנו מפעילים 3000 צנטריפוגות

בנאום בפני קציני המחלקה המדינית ב'משמרות המהפכה', אמר סגן מזכיר 'המועצה העליונה לביטחון לאומי' באיראן, ג'וואד ועידי, כי עד כה ייצרה איראן יותר מ-300 טון UF6 (גז המשמש בתהליך העשרת האוראניום) באצפהאן, וכי חרף לחצי המערב, היא מפעילה כעת 3000 צנטריפוגות. ועידי אמר כי למרות שרוסיה החלה לשלוח דלק גרעיני לבושהר, היחסים עימה אינם בבחינת ידידות נצחית. לדבריו, אין לאיראן מדינות ידידות נצחיות או אויבות נצחיות, למעט ישראל.

בסירת (איראן), 24.1.08

  

איראן: המחנה הרפורמיסטי מוחה על פסילת מועמדיו למג'לס

הפסילות הגורפות של מתמודדים מטעם המחנה הרפורמיסטי בבחירות למג'לס באיראן (במרץ 2008), הגבירו את הזעם במחנה זה. דובר המפלגה הרפורמיסטית 'מג'אהדין-י אנקלאב-י אסלאמי', מוחסין ארמין, אמר כי אם כשירות המועמדים לבחירות נקבעת בהתאם לנזק שהם גורמים למדינה, אזי "אחמדי-נז'אד הוא הראשון שיש לפסול, בשל הנזקים העצומים שגרמה  מדיניותו לאיראן."

רוז (איראן), 27.1.08

 

עימות בישיבת הליגה הערבית בסוגיית לבנון

עפ"י דיווח של היומון הלבנוני אל-אח'באר, סוריה הביעה הסתייגות מהדו"ח שהציג מזכ"ל הליע"ר, עמר מוסא, בישיבת שרי החוץ הערביים, וטענה כי מוסא נוטה לטובת כוחות ה-14 במרץ. בטענה זו תמך חבר הפרלמנט מטעם חזבאללה, חוסין אל-חאג' חסן. מקור דיפלומטי שנכח בוועידת שרי החוץ הערביים בקהיר מסר ליומון הלבנוני אל-מסתקבל כי מזכ"ל הליע"ר, עמר מוסא, הטיל על סוריה ועל איראן את האחריות לעיכוב מציאת פתרון למשבר בלבנון. השרה הלבנונית לעניינים חברתיים, נאילה מועווצ', אמרה לרדיו "לבנון החופשית" כי סוריה ואיראן מבזבזות זמן בנושא המשבר בלבנון כדי להשאיר את מצב הריק בנשיאות. לדבריה, יש לסוריה תכנית אסטרטגית לחיסול כל יסודות המדינה הלבנונית.

אל-חיאת (לונדון), אל-מסתקבל (לבנון), אל-אח'באר (לבנון), 28.1.08

 

[סערה בכוס תה]:  האו"ם מביע כעס על פשעי ישראל [בעזה]

אל-ע'ד (ירדן), 25.1.08

 

חילופי האשמות בין הקואליציה לאופוזיציה על הסיבות לאלימות בלבנון

בעקבות העימותים אתמול (27.1.08) בלבנון, בין אזרחים לכוחות הצבא, במהלכם נהרגו שמונה אזרחים ועשרות נפצעו, פרסם חזבאללה גילוי דעת הטוען כי השלטון הלבנוני מבצע פשע נגד אזרחים הדורשים את זכויותיהם, מאיים עליהם, מסית נגדם, ומערב את הצבא בעימותים עימם כדי להשיג מטרה פוליטית.  כוחות ה-14 במרץ האשימו מצידם את הציר הסורי-איראני בפיצוץ המצב ובהצתת מהומות מסוכנות. סמיר ג'עג'ע, ממנהיגי ה-14 במרץ, אמר כי אנשים הקשורים למנגנוני מודיעין מחוץ ללבנון עומדים מאחורי המהומות.

אל-אח'באר (לבנון), 28.1.08

 

"אל-אזהר" החרים ספרי ההוגה האסלאמי גמאל אל-בנא

גורמים ממוסד אל-אזהר החרימו ספרים של הוגה הדעות האסלאמי המצרי גמאל אל-בנא וסירבו להחזירם לחברת ההובלה אשר הייתה אמורה להעבירם לכווית. אל-בנא, הנחשב למודרניסט אסלאמי, הגיב בתביעה נגד שיח' אל-אזהר בה דרש לבטל את הפיקוח של מוסדות אל-אזהר על פרסום ספרי דת.

www.middleeasttransparent.com, 24.1.08 

 

נכשלה פסגה בטריפולי להרגעת המתיחות בין סודאן לצ'אד

בבירת לוב, טריפולי, נערכה אתמול (27.1.08) פסגה בהשתתפות נשיא סודאן, עמר אל-בשיר, נשיא צ'אד אדריס דיבי, שליט לוב מעמר קדאפי, נשיא מצרים חסני מבארך ושליטים אפריקאים נוספים. הפסגה נועדה להרגיע את הרוחות בין צ'אד לסודאן על רקע מספר תקריות אלימות שאירעו ביניהן בשבועות האחרונים, ולדון במצב בדארפור, אך הצדדים לא הגיעו להבנות כלשהן. המשתתפים גם דנו בהכנות לוועידת מדינות אפריקה הצפויה להתכנס בשבוע הבא באדיס אבבה.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 28.01.08

 

שיח' אל-אזהר: לא נכיר בבהאים

שיח' אל-אזהר, ד"ר מחמד סיד טנטאוי, אמר כי הבהאים מתכחשים לקיומן של דתות אחרות וכי אל-אזהר אינו מכיר בהם. בפורום סטודנטים בפקולטה לספרות באוניברסיטת תעלת סואץ סיפר טנטאוי כי דחה את בקשהה של אישה בהאית  להכיר בדתה, משום שאינה צמה בחודש רמדאן ועולה לרגל לעכו.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 27.1.08

 

מצרים מתירה כניסת פלסטינים מעזה לשטחה

אל-ג'רידה (כווית), 25.1.08

 

מכרז בינ"ל לבניית מתקן הגרעין הראשון למטרות שלום במצרים

מצרים הודיעה כי תפרסם בחודש הבא מכרז בינלאומי לבניית המתקן הגרעיני הראשון למטרות שלום באל-צ'בעה. ראש המחלקה להנדסה גרעינית באוניברסיטת אלכסנדריה אמר כי הקריטריונים לבחירת הגורם המבצע הם בטיחות, מוניטין ועלות כלכלית.

אל-מצריון (מצרים), 27.1.08

  

עיראק: הוגברה האבטחה סביב אישי דת שיעים בנג'ף

כוחות המשטרה העיראקים הגבירו את אמצעי האבטחה על אישי הדת השיעיים בנג'ף, בעקבות ניסיון שהיה בכרבלא ( 25.1.08) להתנקש בחיי סגנו של איאתאללה עלי סיסתאני, במהלכו נהרגו שניים ממלוויו. בכיר במשטרת מחוז נג'ף  דיווח על חשיפת כנופיה בת שמונה אנשים שתכננה לפגוע באישי דת שיעים ובאתר האימאם עלי, כדי לחולל מלחמת אזרחים בעיר, ומסר כי שניים מהם כבר נעצרו. לדבריו, אחד מהשמונה הוא שוטר המאבטח את אחד המיניסטריונים בנג'ף. סמי אל-עסכרי, היועץ המדיני של ראש ממשלת עיראק, טען כי מהחקירות עולה ש"כמה מדינות שכנות" תומכות בקבוצות הללו ומסייעות להן בכסף, במטרה למנוע יציבות בעיראק.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 27.1.08

  

דיווח: עצורי "הצהרת דמשק" יעמדו לדין

מקורות ב"הצהרת דמשק", ארגון גג של כוחות אופוזיציה סורים, מסרו כי כמה מעצורי המועצה הלאומית של הארגון יתייצבו היום (28.1.08) לפני שופט חוקר, כשלב מקדים לקראת העמדתם בפני בית הדין הפלילי בדמשק. עוד נמסר כי כל עצורי הארגון הועברו לכלא המרכזי בדמשק, עדרא, למעט ראש מועצת הארגון, ד"ר פדאא' אל-חוראני, שהועברה לכלא הנשים בעיירה דומא

www.thisissyria.net, 27.1.08

  

קריאה באיראן: להפסיק את יצוא הנפט כדי להסיר את המצור בעזה

בגילוי דעת שפרסם, קרא בסיג' הסטודנטים באוניברסיטת טהראן לאחמדי-נז'אד, להפסיק את יצוא הנפט כדי ללחוץ להסרת המצור מעל עזה, וכאות הזדהות עם הפלסטינים "הנרצחים שם ללא רחם."

כיהאן (איראן), 28.1.08

 

איגוד עורכי הדין הבינ"ל יתבע את מצרים בסוגיית אימן נור

מקורות משפטיים מצריים מסרו כי שלטונות מצרים לא אישרו לראש איגוד עורכי הדין הבינ"ל לבקר את יו"ר מפלגת האופוזיציה המצרית "אל-ע'ד" לשעבר, אימן נור, בכלא לשם הכנת דו"ח למועצת האו"מ לזכויות אדם. בתגובה מתכוון איגוד עורכי הדין הבינ"ל להגיש תביעה נגד שלטונות מצרים לבית הדין האפריקאי לזכויות אדם.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.1.08

 

תשרין (סוריה), 27.1.08