המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ראיון עם פיצל אל-חוסיני
29/10/1999

ראיון עם פיצל אל-חוסיני

 

מחזיק תיק ירושלים באש"ף, פיצל אל-חוסיני[1], בראיון לשבועון "אל-שרק אל-אוסט"[2]:

 

שאלה: מתקפת התנחלות אינטנסיבית מתרחשת באדמות הפלסטיניות ומעוררת שאלות בנוגע לעמדתו האמיתית של ברק לגבי לתהליך השלום?

 פיצל אל-חוסיני: ראש ממשלת ישראל יוצר חזות קודרת מאוד לתהליך השלום ולתקוות שנתלו בו [אישית] - שהוא יביא לשינוי במדיניות הישראלית. איננו חשים שחל שינוי במדיניות ישראל אלא [להיפך] שאנו ניצבים בפני חזרה של שלטון הליכוד ושל ראש הממשלה הקודם, בנימין נתניהו.

 

שאלה: כיצד ניתן להיאבק במדיניות מעורפלת זו?

פיצל אל-חוסיני: על הצד הפלסטיני להתחיל שוב להיאבק בשטח בנושא ההתנחלות הואיל והמאבק הפוליטי והבינלאומי אינו מספיק עוד. ברק לא יעצור [את מדיניותו] אם לא יהיה מאבק בשטח.

 

שאלה: מה כוונתך [במילים] להיאבק בשטח?

פיצל אל-חוסיני: הכוונה היא שהציבור יצא לרחובות להתנגש [עם הישראלים] כדי להגן על רכושו. הישראלים צריכים לדעת שכל טפח אדמה שהם לוקחים יביא להתנגשות וכי האדמות לא ניתנות להילקח בקלות כזו בהתאם להחלטה של ברק.

 

שאלה: אולם התנגשות כזו עשויה להביא לפיצוץ המצב?

 פיצל אל-חוסיני: אם המצב יתפוצץ הרי שברק הוא שישא באחריות, משום שהוא יזם את ההשתלטות על האדמות בהסתמכו על העדר פעילות והעדר תגובה פלסטינית.

 

ברצוני להדגיש כאן כי פיצוץ המצב עדיף מ[המתתו] בחנק והרי [סופו] של תהליך השלום למות בחנק או בפיצוץ.

 

שאלה: האם אין חשש מההשלכות שיהיו לפיצוץ המצב על תהליך השלום כולו?

 פיצל אל-חוסיני: תהליך השלום אינו אינטרס פלסטיני, אלא אינטרס ישראלי ובינלאומי, ולכן אין להניח שאנו נשלם את כל המחיר של תהליך השלום. או שהישראלים ישתתפו בתשלום המחיר באופן ממשי או שהם אינם חפצים בשלום.

 

שאלה: אולם יציאתך לרחוב בעבר בראש הפגנות לגינוי ההתנחלות לא הניעה את הקהילייה הבינלאומית [לפעול]?

פיצל אל-חוסיני: היציאה לרחוב בעבר היתה מעין הזהרה כדי להפגין את סירובנו [למדיניות ההתנחלות] ואת נכונותנו להיאבק בהתנחלויות בגופנו. אולם כעת היציאה [לרחוב] תהיה על מנת להיאבק בהתנחלויות בצורה שונה.

 

שאלה: קיים חשש שחלק מהזרמים [הפלסטינים] ובמיוחד תנועת החמאס ינצלו יציאה זו [לרחוב] על מנת לנקוט פעולות שיתנו לברק צידוק לנהוג ביתר תקיפות.

פיצל אל-חוסיני: מי שסולל את הדרך לתנועת החמאס לעשות פעולות [צבאיות] הוא ברק עצמו וזוהי אחריות שהוא נושא בה לבדו.. אי אפשר לומר [מצד אחד] שאנו הולכים לקראת תהליך שלום סופי כדי לדון בעתיד ההתנחלויות ו[מצד שני] ברק עצמו מקבל החלטות להרחיב את ההתנחלות. כמו כן, אי אפשר לומר שאנו הולכים לשיחות בנוגע לירושלים ו[בה בעת] ברק נוקט בצעדים לייהוד העיר. או שברק בעד השלום הוא שהוא נגדו.

 

שאלה: יש מי שסבור כי ברק משוכנע שאין בפני ההנהגה הפלסטינית [שום אפשרות אחרת] מלבד לוותר ויתורים נוספים.

 פיצל אל-חוסיני: אם ברק משוכנע בכך הרי הוא טועה טעות גדולה. אופציית השלום היא האופציה הטובה ביותר העומדת בפנינו אולם היא אינה האופציה היחידה.. קימות אופציות נוספות שאיננו רוצים לנקוט בהן והן אופציות מכאיבות, אולם אם ברק יתעקש להתמיד במדיניותו אנו נאלץ לנקוט בהן. אם הן לא יינקטו על ידי הרשות הפלסטינית הן יינקטו על ידי כוחות אחרים בזירה הפלסטינית.

 

שאלה: ישראל מתעקשת כי ירושלים היא בירתה הנצחית והתגובה הערבית והבינלאומית [לכך] חלשה. האם ישנה בירה חלופית למדינה הפלסטינית?

 פיצל אל-חוסיני: אין ערי בירה חלופיות למדינה הפלסטינית ולא יתכן שתהיה לה בירה אחרת זולת ירושלים ההיסטורית, אשר כוללת את העיר העתיקה וסביבתה. כל דיבור על ירושלים אחרת אינו מציאותי ואינו ממשי. אם ברק מדבר על בירה מאוחדת הוא יודע כי העיר ירושלים [מחולקת] לשני חלקים: החלק הראשון [נמצא] תחת הכיבוש [הישראלי] והחלק השני מנוהל על ידי כיבוש [ישראלי]. ברק בהגיונו העקלקל יודע יותר טוב מזולתו כי אין עתיד לישראל בעיר ירושלים וכי לא ניתן להופכה בירה לישראל.

 

שאלה: חברותו של יוסי בילין בממשלה הישראלית הנוכחית מחזירה שנית לתודעה את מזכר בילין-אבו מאזן..

 פיצל אל-חוסיני: ראשית אני מתנגד לכינוי [מזכר] ביילין - אבו מאזן ואני קורא לתקשורת הערבית שלא למהר להדפיס את המילים 'אבו דיס בירה פלסטינית'... [שכן] שניהם [ביילין ואבו מאזן] גם יחד הכחישו זאת...  ישנה מזימה להכשיר את דרך המחשבה הערבית לקבל את תוכנית אבו דיס כבירה חלופית לירושלים.

 

שאלה: האם אתה סבור שישראל הצליחה לסגור את תיק האורינט האוס בדרכה?

 פיצל אל-חוסיני: האורינט האוס עדיין קיים וממלא את תפקידו באופן מלא לצד המוסדות הפלסטינים האחרים הנמצאים בירושלים. אולם, מאז רצח ראש ממשלת ישראל הקודם, יצחק רבין, הגענו [עם הישראלים] לנוסחה שלפיה לא יערכו בו פגישות עם שרי חוץ.

 

ברצוני להדגיש כי זכותנו להיפגש באורינט האוס בכל זמן שאנו רוצים משום שהוא אינו רק שגרירות או משלחת דיפלומטית, אלא הוא מטה אש"ף.[1] המשתתף גם בישיבות הקבינט הפלסטיני.

[2] אל-שרק אל-אוסט 24.10.1999.

תגיות