המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ערבי אמריקאי: בן לאדן הוא הגיבור שלי
9/7/2002


ערבי אמריקאי: בן לאדן הוא הגיבור שלי

 

היומון הלונדוני בשפה הערבית, 'אל-קדס אל-ערבי', פירסם במדור המכתבים למערכת את מכתבו של מחמד אמין סלאמה, תושב קליפורניה, תחת הכותרת "אם לאמריקאים יש את הגיבורים שלהם, לנו יש את הגיבורים שלנו". במכתב נאמר:

 

"אל העורך הראשי,

ברכות,

 

מי שרבים מעמי העולם מחשיבים אותם לפושעי המלחמה מקרב אמריקאים ואחרים – נעשו עליהם סרטים בארה"ב... נכתבו עליהם יצירות, נערכו חגיגות וסימפוזיונים לזכרם, והונפקו בולי דואר הנושאים את תמונותיהם ושמותיהם כדי להנציחם, לפארם ולהחיות את זכרם.

 

כל זה נעשה למרות שהם רצחו באופן ישיר או עקיף עשרות אלפי, אם לא מיליוני בני אדם חפים מפשע. יש בהם את מי שהשליכו את פצצת האטום על הירושימה ונגסאקי ביפן באוגוסט 1945; יש בהם את הגנרלים שניהלו את מלחמת העולם השניה והשתתפו בהרס ערים שלמות בגרמניה וביפן; יש בהם את מי שהשתתפו וניהלו את המלחמה המלוכלכת בוייטנאם והרגו או גרמו להשמדת מאות אלפים של חפים מפשע, נשים, ילדים, וזקנים חסרי מגן; יש בהם את מי שהרגו או גרמו להריגת אחינו בעראק במלחמת המפרץ המלוכלכת של 1991. חלקם הם מעמודי התווך של הממשל האמריקאי הנוכחי, דוגמת סגן הנשיא, דיק צ'ייני, שהיה שר ההגנה באותה תקופה.

 

למרות כל זאת, הערבי והמוסלמי מוצאים עצמם במבוכה בעידן זה משום שאם הם מחשיבים אדם מסויים לאחד מגיבורינו בעידן זה, באים אליהם בטענות משום שאמריקה רואה בו טרוריסט. נכון שההיסטוריה שלנו מלאה בגיבורים ובגברים אדירים, אבל מה עם הדור שלנו? לאמיתו של דבר, הדור שלנו מלא ושופע בגיבורים ובמנהיגים אדירים, חלקם ידועים בקרב העמים הערביים והאסלאמיים, חלקם פחות מפורסמים, וחלקם מוכרים רק למיעוט קטן של האנשים.

 

כל פלסטיני שנהרג באחת מפעולות מסירות הנפש הוא גיבור; כל פלסטיני שנהרג בעת שהתנגד לכוחות האויב הישראלי הוא, בעיני אחדים, גיבור; מי שלחמו בכוחות הסובייטים באפגניסטן, אפגאנים ואחרים, הם גיבורים; מי שלוחמים באמריקה בימים אלה באפגניסטן ובמקומות אחרים גם הם גיבורים בעיני אחדים; מי שסרבו להיכנע לתכתיבים האמריקאים והקריבו את שלטונם, דוגמת המולא מחמד עומר והטליבאן, הם גיבור בעיני אנשיהם ותומכיהם; מי שיצאו נגד היהירות והעריצות האמריקאיות וגרמו לאמריקאים לחיל ולרעדה גם הם גיבורים, בעיני אחדים.

 

השיח' אסאמה בן לאדן שהעדיף את הג'יהאד ואת החיים בהרים ובמערות על פי תענוגותיו של העולם בר החלוף [הזה]... על אף היותו עשיר בן עשירים, הוא אחד מגיבורינו הנאצלים שההיסטוריה והדורות הבאים יכירו בזכותם על השבת הכבוד לאומה [האסלאמית] הזו. איש אינו יכול להחזיק במונופול על ההיסטוריה או לעוות את האמת כל הזמן. זכותי כערבי וכמוסלמי לבחור את גיבורי, כפי שהאמריקאים בוחרים את גיבוריהם.

 

לכן, אני אומר להם בקול הרם ביותר, שאסאמה בן לאדן הוא הגיבור שלי בדור הזה.

 

מחמד אמין סלאמה

קליפורניה."[1]

 [1] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 5.7.2002.