המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
דובר פלג פלסטיני בדמשק: ישראל לא צריכה להתקיים
2/7/2002


דובר פלג פלסטיני היושב בדמשק: פלסטין לפלסטינים מהים עד הנהר; לישראל אין זכות קיום

 

קולונל "אבו ח'אלד" ששמו האמיתי הוא מוסא אל-עמלה דובר ארגון 'פתח-אינתיפאדה', שהוא פלג פורש מה'פתח' היושב בדמשק, העניק ריאיון לעיתון האיראני הרפורמיסטי נורוז. להלן קטעים מן הריאיון שעסק בפיגועי ההתאבדות ועתיד הסכסוך:[1]

 

נורוז: איזו תועלת הביאו פעולות מסירת הנפש עד כה לפלסטין ולפלסטינים? והאם אינך סבור שסוג כזה של פעולות מרע את המצב עבור הפלסטינים שכן עמדת הימין הישראלי בשטחים הכבושים מתחזקת?

אל-עמלה: מטרתנו היא שחרור כל פלסטין ואיננו מקבלים שום דרך לפתרון ביניים עם ישראל. פלסטין מהנהר [הירדן] עד הים [התיכון] היא נחלת הפלסטינים כיוון שמלכתחילה היא היתה שלהם. אנו אומרים לעיתים ל[גורמים] מערביים שהיהדות והציונות אינן מדינה אחת ואומה אחת אלא דת ששולטת על כל העולם. [היהודים] שהגיעו ממדינות ערביות צריכים לחזור למדינות הערביות ואלה שהגיעו מאירופה חייבים לחזור לאירופה ואלה שהיו בפלסטין יישארו בה. בקיצור ישראל אינה צריכה להתקיים ובשטחים הכבושים צריכה שוב לקום מדינה פלסטינית. כדי להגיע למטרה הזו אנו עושים שימוש בכל שיטות הלחימה המזוינת בכל פעולות מסירת הנפש.

 

נורוז: אני שוב רוצה לשאול אותך איזו תועלת הביאו פעולות מסירת הנפש לפלסטינים? והאם אינך סבור שביצוע פעולות ממין זה מסכנות את הפלסטינים בדעת הקהל הבינ"ל ומסייעות לישראלים להיראות כמי שלהם נעשה העוול?

אל-עמלה: לפני הכל צריך ל[שאול] האם ישראל לגיטימית או לא בדעת הקהל הבינ"ל. יתכן שהמדינות הערביות – אסלאמיות מקבלות את ישראל אולם אני בטוח שכל עמי המזה"ת מתנגדים לישראל...

 

נורוז: אני שאלתי על דעת הקהל הבינ"ל לא רק על המזה"ת..

אל-עמלה: ... את צריכה לדעת שאנו רואים בישראל משטר עושק הכובש את מדינתנו... על בסיס זה אנו נאבקים. יתכן שלמאבק זה יש השפעה שלילית על הקהילה הבינ"ל [אולם] זה לא נוגע לנו, כיוון שהמאבק שלנו הוא מאבק של אמונה ועלינו לממש את אמונתנו... יתכן שלדעת אנשים [המכירים בישראל] יש לפעולות מסירת הנפש היבט שלילי.

 

נורוז: ... האם אינך סבור שדעת הקהל הבינ"ל אינה מקבלת שיטות אלימות אלה והשימוש בהן עלול להקשות עליכם להשיג את מטרותיכם?

אל-עמלה: ראשית... אנו סבורים שאין צורך להתחשב בדעת הקהל. שנית, האינתיפאדה של האומה הפלסטינית ובמיוחד האינתיפאדה הנוכחית גרמה לדעת הקהל הבינ"ל להבין את המציאות... בנוסף למדינות הערביות והמוסלמיות ...וכל עמי העולם ובמיוחד במדינות אירופה עומדים לצד האומה הפלסטינית. זו תוצאה של החייתיות של הציונים ותומכיהם האמריקאים... צריך לומר שאנו הפלסטינים לא דיכאנו את היהודים. הם חיו טוב יותר בקרב הערבים והמוסלמים מאשר באירופה...

 

נורוז: ברצוני לדעת מדוע מבוצעות פעולות מסירת נפש נגד אזרחים תמימים ולא נגד חיילים ישראלים?

אל-עמלה: המשטר הציוני הוא משטר דיכוי... בשום מקום אחר בעולם איננו רואים משטר כזה. כל מי שהגיע לפלסטין מבחוץ הוא אויב שלנו ולכן אם אומרים שבחברה הישראלית ישנם אנשים ...שמסכימים עם האומה הפלסטינית הם משקרים ומרמים. היי בטוחה שדיבורים אלה הם רק שקר אחד גדול ותו לא, [שקר] הנאמר על ידי המשטר הציוני לצורך השגת רווח פוליטי ותעמולתי.

 

המשטר הציוני מבסס את חזרתו אל האדמה [פלסטין] על מיתוס ו[אף] אם חלק מזה [אכן] התרחש - ברור שהמשטר הציוני לא היה קבוע [באזור זה]. הם לא רוצים שאנחנו נחיה לצדם. תנועת 'פתח' הציעה להקים מדינה אחת בפלסטין על בסיס דמוקרטיה לכל הצדדים, אולם אפילו את ההצעה הזו המבוססת על עקרונות השוויון בין בני האדם... הם לא קיבלו. יותר מעשר שנים חווים הפלסטינים את מזימת השלום [אוסלו] אולם מה יצא להם מזה? המסקנה היחידה היא שאין שום [אפשרות] לפשרה בינינו לבין הישראלים ושום הסכמה לא ניתן להשיג בינינו לבינם. לא הישראלים מקבלים את הפלסטינים ולא הפלסטינים מקבלים את הישראלים,  משום כך צריך להוציא אותם מאדמתנו.

 

נורוז: לא קיבלתי תשובה על שאלתי. לכן אבהיר אותה – אמא ישראלית איבדה [את שתי] בנותיה, שהצעירה בהן תלמידה, באחת מפעולות מסירת הנפש. היא כתבה מכתב מפורט ומרגש לאם פלסטינית שבנה קשר לגופו חומרי נפץ ובצע  שהאדה (פעולת מות קדושים) בו אמרה: "אני ואת, שתינו קורבנות." ... ברצוני לדעת מדוע פעולות מסירת הנפש אינן מתוכננות כך שבמקום להרוג ילדות צעירות שיתכן שהן עצמן לא תכננו להגר לישראל, יגרמו למות חיילים ישראלים?

אל-עמלה: כן, גם אני כמו האם הישראלית סבור שהיהודים הם קורבנות, קורבנות המזימות של הציונות והאימפריאליסטים. סבורני כי הישראלים משרתים את האינטרסים המערביים והם לעולם לא יבטיחו את האינטרסים שלהם כל זמן שהם לא ידעו את זה.

אשר לשאלתך מדוע פעולות מסירת הנפש מכוונות נגד אזרחים, יש לומר שישראל אינה מדינה. ישראל היא צבא שיש לו מדינה לשירותו. אנו כמובן איננו נוטים להרג... אבל אנחנו רוצים רק להגן על זכותנו. איננו נהנים מנשק ויכולות צבאיות, ואין לנו טנקים, תותחים ומטוסים כדי לתקוף מטרות צבאיות שלהם ולשים על הכוונת את החיילים שלהם. הנשק שלנו הוא רק פעולות מסירת הנפש; אין לנו אלטרנטיבה אלא להשתמש בזה. כל הציונים הם חיילים כל הזמן, אלה שבתוך ישראל ואלה שבהתנחלויות בפלסטין הכבושה של 1967. כל אזרח ישראלי מאז היותו ילד מקבל חינוך צבאי לכן כל הישראלים הם סוג של חיילים... וכל פעולה שאנו מבצעים  בקרבם היא נגד חיילים.

 

נורוז: יש הסבורים שיש קבוצות בקרב הפלסטינים שאינן נוטות לפתור את סכסוך פלסטין - ישראל ומחבלות בתהליך המו"מ לשלום באמצעות פעולות מסירת הנפש. מה יש לך לומר על כך?

אל-עמלה: על איזה שלום את מדברת? אין לישראלים כל כוונה לשלום עם הפלסטינים. חזרתי על כך שהמשטר הציוני זומם להשמיד את כל פלסטין. לכן לעולם לא נלך שולל בנושא זה שניתן להשיג תוצאה בדרך של מו"מ עם משטר הדיכוי הזה. אני הדגשתי מספר פעמים בריאיון שתנועת 'פתח אינתיפאדה' לא מקבלת את הקנוניה הזו.

 

נורוז: אתם הפלסטינים מצויים יותר מחצי מאה במצב מלחמה. הרבה פלסטינים היום לא ראו מעולם את פלסטין. ברצוני לדעת עד מתי תלחמו?

אל-עמלה: המלחמה שלנו אינה מלחמה גיאוגרפית אלא מלחמה היסטורית ותרבותית. מלחמת הפלסטינים בת זמננו נגד הציונים בפלסטין החלה מאז שנת 1882. כלומר מאז הגירת הציונים הראשונה לפלסטין. המלחמה שהתחלנו אז תימשך עד אשר נצליח להשיג את זכותנו. אדמת פלסטין היתה תמיד מקום בו נפגשו ציביליזציות, גם כאשר האימפריה הרומית והצלבנים כבשו את פלסטין למשך מאתיים שנה וצלאח א-דין שיחרר אותה [לאחר מכן]. משום כך אין מדובר רק בכך שאנו הפלסטינים נמצאים מחוץ לפלסטין וצריכים לחזור אליה, אלא בכך שאנו צריכים להחזיר לידינו את מטרותינו, שאיפותינו וזכויותינו. איננו יכולים לוותר על אף שעל מאדמת פלסטין, שכן אין לנו זכות לעשות זאת. פלסטין קשורה לכל האומה הערבית והמוסלמית ואיננו יכולים להתכחש להיסטוריה, לערכים, לציביליזציה ולכל המקודש להם. גם אף אחד אחר אינו יכול להתכחש לערכים אלה. אנו אומה גדולה מאוד אבל מפוצלת. יום יבוא ונהפוך מאוחדים ו[נהיה] אוונגרד עולמי. ארה"ב לא תוכל להשמיד אותנו כמו את האינדיאנים.

 

נורוז: האם אינך סבור שאם הסכסוך בין פלסטין וישראל ימשך דעת הקהל הבינ"ל ואפילו זו של המדינות הערביות - מוסלמיות תתעייף ותגרום לכם הפלסטינים להשאר לבד בעולם?

אל-עמלה: לא. אנחנו לעולם לא נשאר לבד. היום, ובכל שלב של המאבק, המורל של כל האזרחים הערבים והמוסלמים גבוה יותר מבעבר, משום שהם הבינו את ממדי המזימות של הציונים. אם היום זה התור של הפלסטינים מחר זה יהיה התור של מדינות ערב ומדינות האסלאם. אני רוצה בתשובה להציג לך שאלה אחרת: "אם הפלסטינים הערבים והמוסלמים יסכימו לתת את פלסטין לישראל - האם ישראל תסתפק בפלסטין ולא תבקש מחר שטחים נוספים? ...האם הם יחיו בשלום עם הערבים והמוסלמים?" אני חושב שהתשובה לשאלה זו שלילית, שכן ברור שיש להם מזימות נוספות. משום כך הדרך היחידה עבור מי שאדמתו נגזלה היא להיאבק עד שישיב את אדמתו לידו... כיום אלפי אנשים מתנדבים לפעולות מסירת הנפש ואני בטוח שברחבי עולם האסלאם יש עוד מיליוני מוסלמים המוכנים למסור את נפשם בשביל פלסטין...

 

המשבר באסיה התיכונה, המהומות בין המוסלמים להינדים בהודו, קולות תופי המלחמה בין הודו לפקיסטאן והמצור על איראן המוסלמית - כל אלה נועדו להחליש את המוסלמים ברחבי העולם. זו התנגשות הציביליזציות עליה דיבר [פרופ' סמואל] הנטינגטון. הם רוצים את העושר שלנו והשווקים שלנו.

 

מאבקנו בפלסטין, סוריה, לבנון ואפילו באיראן הוא מאבק לגיטימי וזכות טבעית שלנו. האומה המוסלמית בעולם חייבת להבין שכולה מהווה מטרה ומאותה סיבה עליה להגן על האומה הפלסטינית ואם עיראק תהיה נתונה למתקפה כל האומות המוסלמיות צריכות להגן עליה... אנו נלחמים כדי לחיות בסוף על אדמת פלסטין.

 

 


  [1]  נורוז (איראן - פרסית), 25.6.2002