המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עריק איראני מדווח על קשרי איראן עם עיראק וקוריאה
21/2/2003

עריק איראני: מנגנוני הביטחון של איראן משתפים פעולה עם משטר סדאם; לאיראן מתקני גרעין והיא מאמנת את ראשי מנגנוני הביטחון שלה בצ' קוריאה

 

היומון הסעודי היוצא לאור בלונדון אל-שרק אל-אוסט דיווח על בכיר ב'משמרות המהפכה', חמיד רזא ד'אכרי שערק לאחרונה ומסר בריאיון פרטים על שיתוף הפעולה בין ארגון 'משמרות המהפכה' ומנגנוני המודיעין האיראנים, המקורבים ל'מנהיג העליון' עלי ח'אמנאי ומבצעים את החלטותיו, לבין משטר סדאם חוסיין וכן בינם לבין ארגוני טרור דוגמת הג'האד הפלסטיני והמצרי, אל-קאעדה וחזבאללה. ד'אכרי התייחס גם לפרשת הרציחות הפוליטיות באיראן שבוצעו בידי מנגנוני הביטחון האיראנים בשנת 1998, וציין כי לאיראן מתקני גרעין. [1]

 

על-פי  אל-שרק אל-אוסט עבד ד'אכרי כמפקח ומנהל ב[מחלקת] המודיעין של 'משמרות המהפכה' ואח"כ עבר למשרד הביטחון, שם כיהן ב[מספר] תפקידים במשך כמה שנים. אח"כ הצטרף למנגנון הביטחון של לשכת המנהיג [ח'אמנאי] שם היה מפקח ואחראי על מזכירות המנגנון, והתוודע לקשרים הסודיים בין 'משמרות [המהפכה'] ומנגנוני הביטחון האיראנים לבין כוחות מהפכניים באזור.

 

בראיון שהתנהל עמו מחוץ לאיראן, טען ד'אכרי כי ד"ר אימן אל-ט'ואהרי, מנהיג ארגון 'הג'האד' המצרי, וסגנו של אסאמה בן-לאדן, קשר קשרים הדוקים עם [מי שמשמש כיום כ]סגן מפקד 'משמרות ['המהפכה'], תת אלוף מחמד באקר ד'ו אל-קדר ועם מפקדיהם [כיום] של 'כוחות אל-קודס' [ירושלים] השייכים ל'משמרות [המהפכה'] בהם אחמד וחידי, חוסין מצלח, מפקד 'משמרות [המהפכה'] הקודם בלבנון, כנעאני ונקדי. ד'אכרי סיפר על שהותו של בן לאדן בסודאן בתקופה בה ל'משמרות המהפכה' האיראניים היתה נוכחות נרחבת. לדבריו, גם לחזבאללה ולג'האד האסלאמי בפלסטין בהנהגת פתחי שקאקי היתה נוכחות מסיבית במחנות אימונים מיוחדים שפיקחו עליהם קציני 'משמרות [המהפכה'] דוגמת ד'ו אל-קדר.

 

אל-שרק אל-אוסט ציין עוד כי ד'אכרי אמר שהוא זועזע לאחר שקרא את תיק ההתנקשויות הפוליטיות ולמד על התפקיד שמילאו אנשי הביטחון בביצוען והתפקיד שמילאו גורמים בכירים במודיעין האיראני בפיצוצים בקבר האמאם השמיני רזא בעיר משהד, לפני בחירת הנשיא מחמד ח'אתמי, בתקופת האשמי רפנסג'אני. המודיעין האיראני האשים במעשה מתנגדים סונים אולם התברר שמתכנני הפעולה היו שר המודיעין הקודם עלי פלאחיאן וסגנו סעיד אמאמי שהתאבד בשנת 1999 בעקבות מעצרו בפרשת ההתנקשויות הפוליטיות.

 

עוד טען העיתון כי ד'אכרי חשף פרטים אודות תפקידו של עמאד מוע’נייה בחלק מהפעולות המשותפות שמימן המודיעין האיראני ושגורמי ה'ג'האד' והארגונים הפונדמנטליסטים הוציאו לפועל.

 

מקור במשרד הביטחון והמודיעין בטהראן הכחיש את טענות ד'אכרי בעניין הקשר של מנגנוני ביטחון באיראן עם ארגון אל-קאעדה ועוזרו של אסאמה בן-לאדן, ד"ר אימן אל-ט'ואהרי. המקור שלדברי אל-שרק אל-אוסט ביקש לשמור על אנונימיות, אישר שד'אכרי "גורש מן המשרד בשל התנהגותו, קשריו המפוקפקים, ופעילותו במרכזים אחרים ללא ידיעת משרד הביטחון והמודיעין." בניסיון לברר אמיתות זהותו ודבריו של ד'אכרי התקשר אל-שרק אל-אוסט ללשכת ח'אמנאי, אולם שם סרבו להתייחס לפרשה בטענה שהיא נוגעת לענייניה הפנימיים של הלשכה. ד'אכרי הואשם על-ידי בכיר בלשכת ח'אמנאי "בריגול, קשירת קשר נגד האסלאם והמהפכה האסלאמית ובשיתוף פעולה עם הציונות והיהירות העולמית [ארה"ב]." בינתיים משרד החוץ האיראני הכחיש את עצם היותו של ד'אכרי חבר במנגנוני הביטחון של איראן וציין כי לא ידוע לו על עריקת בכיר בטחוני איראני לאחרונה.[2]

 

אל-שרק אל-אוסט דיווח עוד כי היומון הרפורמיסטי האיראני  אעתמאד פרסם באתר האינטרנט "יכ ח'בר", מיסודו של עלי ארא מחמדי, לשעבר אחד מבכירי הביטחון וסגן מנהל רשות השידור האיראנית, ידיעה לפיה שלושה בכירים במערכת הביטחון של איראן ערקו לאחרונה לאחר שלקחו עמם מסמכים רבים בהם סרטי וידאו הכוללים פרוטוקול חקירת גורמי ביטחון הבקיאים בהתנקשויות הפוליטיות. ראש מרכז המסמכים האסלאמיים, רוחאללה חוסניאן, ממתנגדי הרפורמות ולשעבר בכיר במנגנוני המודיעין האיראנים, האשים בכיר בלשכת הנשיא ח'אתמי בקשירת קשר עם חמיד רזא ד'אכרי בכך שטען שהמצאות ד'אכרי בחו"ל היא הוכחה אחרונה לכך שישנם גורמים עוינים למהפכה בתוך מנגנוני המשטר אשר מסייעים לסוכנים דוגמת ד'אכרי בפעילותם.[3]

 

להלן קטעים מן הריאיון:

אל-שרק אל-אוסט: מי אתה?

ד'אכרי: שמי חמיד רזא ד'אכרי יליד 1962 בעיר נג'פאבאד במחוז אצפאהאן. מאז פרוץ המהפכה ועד סוף שנת 1985 פעלתי במסגרת הועדות המהפכניות ו'משמרות [המהפכה'] בעיר אצפאהאן ואח"כ עברתי לטהראן, שם הייתי אחראי ב'משמרות [המהפכה'] באזור העשירי של הבירה. מפקד האזור אז היה מהדי מבלע'. האזור הזה נחשב למפקדה המרכזית שבראשה עמד מוחסין רזאי (אח"כ מפקד המשמרות ומזכיר המועצה לאבטחת האינטרס של המשטר). כמו כן הייתי בקשר הדוק עם חאג'  מרתזא רזאי (מפקד המודיעין של משמרות המהפכה) ובהנחיתו ביצעתי משימות מסוכנות בחזיתות המלחמה נגד עיראק וסוכניה באותה תקופה. בשנת 1986 הייתי בקבוצת 400 קציני משמרות [המהפכה] אשר סופחו למשרד הביטחון החדש שהוקם באותו זמן.

 

אל-שרק אל-אוסט: מה היה תפקידך במשרד הביטחון? 

ד'אכרי: בתחילה עברתי אימונים מיוחדים, כמו כן למדתי מחוץ למדינה [איראן] הודות להיותי בוגר מכללת האמאם באקר (מכללה השייכת למשרד הביטחון בה לומדים גורמי הביטחון). מטבע הדברים, עיסוקי היה בתחום הריגול וסיכול ריגול, וניהול ענייני ביטחון הפנים. לאחר מספר שנים, סיימתי קורס יוקרתי ב[מחלקה] לעניינים אסטרטגיים וביטחוניים.

 

אל-שרק אל-אוסט: אמרת שהשתתפת בקורסי הוראה והדרכה בחו"ל, היכן זה היה?

ד'אכרי: הלכתי לצפון קוריאה פעמיים, שכן קשרינו עמה מיוחדים. במהלך השנים שעברו שלחנו מספר קבוצות של אנשי 'משמרות המהפכה' ו[אנשי כוחות] הביטחון לצפון קוריאה, בין מי שקיבלו אימונים ללוחמה היו מפקד משמרות המהפכה רחים צפוי וסגנו ד'ו אל-קדר. מבין אנשי 'משמרות [המהפכה']  היו יחידת הטייסים שקיבלו אימוני טיס ופעולות הצנחה, בהם תת-אלוף קאליבאף (המפקד הנוכחי של כוחות הביטחון). הקבוצה שלנו כללה את קציני המודיעין. בפעם הראשונה נסעתי למשך 40 יום והשתתפתי בקורסים מיוחדים של לוחמה פסיכולוגית וסיכול ריגול ובפעם השניה שהיתי שוב 40 יום בצפון קוריאה והשתתפתי בקורס מיוחד להגנת המתקנים הגרעיניים ומתקנים סודיים אחרים.

 

אל-שרק אל-אוסט: לשם מה מתקני הגרעין? האם באמת קיימים מתקני גרעין?

ד'אכרי: אינני מתכוון לדבר עליהם, הסוגיות האלה נוגעות לביטחון מדינתי. אני נגד המיעוט [השמרני] אבל אינני נגד איראן. איראן היא מדינה גדולה ואין ספק שצורכי ההגנה שלה מחייבים פתרון מבלי שתעמוד [חשופה] לתוקפנות חיצונית. הרי הקרבנו חצי מליון שהידים וישנם מאות אלפי נכים וערים הרוסות כתוצאה מהתוקפנות העיראקית נגד איראן.

 

אל-שרק אל-אוסט: מה היה תפקידך קודם לעזיבתך את איראן?

ד'אכרי: לאחר בחירת הנשיא ח'אתמי, ולאחר שלמדתי על התפקיד [שמילא] משרד הביטחון [בפרשת] הרציחות הפוליטיות [בשנת 1998], לא יכולתי להישאר במשרד הביטחון, תמכתי ברפורמות ובח'אתמי, וכאשר למדתי על כך שמשרד [הביטחון] נושא באחריות למזימות מאוסות ולא אנושיות נגד ח'אתמי והרפורמיסטים, החלטתי להצטרף למנגנון אזרחי במסגרת מנגנוני המדינה. אולם חדאדיאן, המנהל בפועל של המשרד המיוחד ([משרד] המודיעין של מנהיג המהפכה) [ח'אמנאי] קרא אותי למשרדו והטיל עלי משימה שהכשירה אותי לעבור למשרדו.

 

אל-שרק אל-אוסט: מה מספר מנגנוני הביטחון ומדוע לא מיושם חוק היסוד של משרד הביטחון באופן מלא כלומר מיזוג כל מנגנוני הביטחון במשרד?

ד'אכרי: לפני ח'אתמי היה תיאום מלא בין מנגנוני הביטחון, פרט לסוגיות הביטחון המוטלות על [ארגוני] המודיעין של הצבא ושל משמרות [המהפכה]. משרד הביטחון פיקח על כל ענייני הביטחון בשתי תקופות [כהונתם של] מחמד רישהרי ועלי פלאחיאן [כשרים] והתקופה הקצרה שאחרי ח'אתמי, בה קיבל לידיו דרי נג'פאבאדי את המשרד. וכאן אגלה לכם סוד, לפני הבחירות לנשיאות במאי 1997 הגיעו אלינו הוראות חמורות מטעם שר הביטחון, שהופנו אלינו, אל משפחותינו, אל קרובינו ואל מכרינו, להצביע למען מועמדו של המנהיג [ח'אמנאי], עלי אכבר נאטק נורי, שהיה אז יו"ר המג'לס. [גם] אנשי 'משמרות [המהפכה'] ופקידי הממשלה קיבלו הוראות דומות, אולם יותר מתשעים אחוזים מאנשי [כוחות] הביטחון, 'משמרות [המהפכה'] ומנגנוני המדינה הצביעו לטובת מוחמד ח'אתמי והתעלמו מהוראות שר [הביטחון]. ובחזרה לשאלתכם, לאחר פרשת הרציחות הפוליטיות ומינוי עלי יונסי כשר הביטחון [והמודיעין] יצא משרד הביטחון משליטת המנהיג [ח'אמנאי] והשמרנים ונותר תחת פיקוח הממשלה. לכן החליטו השמרנים להקים משרד ביטחון מיוחד משלהם. מצד אחד, משרד הביטחון של המנהיג [ח'אמנאי] הורחב והוקמה מועצה גבוהה לביטחון ומצד שני, הורחב תחום פעילות המודיעין של 'משמרות המהפכה' ושל [מחלקת] המודיעין של הרשות השופטת. מנגנונים אלה מפרים כיום את החוק באופן מחפיר כשהם עוצרים את הרפורמיסטים, סוגרים עיתונים, מכים והורגים אנשים.

 

אל-שרק אל-אוסט: אתה אומר שהיית במרכזי ביטחון חשובים. טבעי שישאלו אותך האם באמת היה קשר בין איראן ואל-קאעדה? ומה אתה אומר על הימצאותו של סעד אסאמה בן לאדן באיראן?

ד'אכרי: נושא הקשר של המודיעין של 'משמרות [המהפכה'] ולא של הממשלה [האיראנית] עם ארגון אל-קאעדה וקבוצות פונדמנטליסטיות אחרות כמו הג'האד המצרי והג'האד הפלסטיני חוזר אל שנות השמונים. לאחר רצח הנשיא (המצרי המנוח) אנור סאדאת, הגיעו אלינו מספר מצרים שהיו אחראים לפשע והמודיעין של 'משמרות [המהפכה'] יצר עמם קשרים. אח"כ הלכנו ללבנון שם התוודענו לגורמים מהפכניים לא-שיעים רבים.

 

אל-שרק אל-אוסט: כוונתך שאתה הלכת [ללבנון]?

ד'אכרי: ביקרתי במרבית מדינות האזור, אלא שכוונתי היתה ש'משמרות [המהפכה'] הקימו בסיסים בלבנון, והשתמשו בהם לגיוס ולאימון הגורמים המהפכניים ולהכנסתם בהדרגה ל[ביצוע] מזימותיהם נגד האמריקאים כמו פיצוץ מפקדת המארינס בבירות והפגיעה בשגרירות האמריקאית. לעמאד מוע’נייה ולחלק ממפקדי 'משמרות [המהפכה'] היה חלק עיקרי בפעולות אלה. מוע’נייה וחלק ממפקדי 'משמרות [המהפכה'] פיקדו על מבצע חטיפת מטוס T.W.A. האמריקאי והריגת אחד מנוסעיו. מוע’נייה נותר קצין הקישור עם ד"ר אימן אל-ט'ואהרי ועם מפקדי ארגונים פונדמנטליסטים אחרים.

 

אל-שרק אל-אוסט: האם ידעתם על התכנון לפגוע במרכז הסחר העולמי בניו-יורק?

ד'אכרי: לא, אבל היו במפקדה שלנו דגמים של שני המגדלים [של מרכז הסחר העולמי], של הבית הלבן, הפנטגון ומבנה ה- CIA בלנגלי. לכן עמאד מוע’נייה הגיע לאיראן, נפגש עם מספר פקידים בכירים במנגנון הביטחון של המנהיג [ח'אמנאי] והעביר להם מכתב מד"ר אימן אל-ט'ואהרי שתוכנו היה: אנו זקוקים לעזרתכם לבצע משימה חשובה ביותר בארצו של 'השטן הגדול'. העניין הוצג אולם בקשתו נדחתה. לאחר מכן החליט ראש המחלקה שלנו והסגן של נאטק נורי, ראש מדור החקירות בלשכת המנהיג [ח'אמנאי] ונציגו במועצה הגבוהה לביטחון, להטיל על מוע’נייה להמשיך את קשריו עם אל-ט'ואהרי וחבריו בתנאי שלא יסתבך בפעילותם.

 

אל-שרק אל-אוסט: היכן עמאד מוע’נייה כיום?

ד'אכרי: הוא עודנו באיראן ממשיך בפעילותו. אני סבור שהוא תכנן את בריחת עשרות מאנשי אל-קאעדה לאיראן, חלקם עם משפחותיהם. קודם לכן הגיעה אלינו אשתו של בן-לאדן, התימניה הצעירה עם בנה ומסרנו אותם לתימן. יתכן שסעד אסאמה בן-לאדן נכנס לאיראן דרך מוע’נייה.

 

אל-שרק אל-אוסט: האם הנשיא ח'אתמי יודע על הפעילות של [האנשים] האלה?

ד'אכרי: אני מרגיש צער ודאגה כלפי הנשיא ח'אתמי, הוא אדם משכיל ונאמן שהגיע [לתפקידו כדי] לשפר את המצב ולהגן על המדינה לקראת קידמה והרחבת החירויות [האישיות והאזרחיות]. אולם עם כל הצער הוא לא הצליח לנצל את התמיכה הכוללת שהביע בו העם האיראני. שריו ואנשיו הושמו בכלא, ניסו להתנקש ביועציו הקרובים ביותר ([למשל] בסעיד חג'ריאן) ותכננו מספר פעמים לרצוח אותו. הביטו כעת על איראן, עבאס עבדי, חברו של ח'אתמי ויועצו עומד בפני עונש אכזרי באשמת זיוף (ריגול לטובת ארה"ב). הפשע של עבדי הוא שערך סקר בו אמרו האיראנים כי הם רוצים לחדש את הקשרים עם ארה"ב. הם גם הביעו את דעתם [באשר לשאלה] מי מבין הבכירים הוא הפופולרי ביותר.[4] התוכנית של ח'אתמי היתה האמצעי האחרון להצלת המשטר. ההנהגה [הביטחונית] העליונה הכפופה לפיקוח השמרנים משכה את השטיח תחת רגליו [של ח'אתמי] על ידי הכשלת תוכניתו ופגיעה ברפורמיסטים. הסטודנטים, הנשים ומרבית העם האיראני איבדו את תקוותם להשיג שינוי והתפתחות שקטה צעד אחר צעד.

 

אל-שרק אל-אוסט: נאמר שיש קשר הדוק בין המודיעין של 'משמרות [המהפכה'] לבין עיראק, האם זה נכון? האם המשמרות לא היו בשורה הראשונה של המלחמה נגד עיראק?

ד'אכרי: 'משמרות [המהפכה'] בפיקודו של מרתזא רזאי הקימו לאחר המלחמה חברות מסחריות כדי למצוא אפשרויות עבודה לאנשי ה'משמרות' והבסיג' [יחידות סמי-צבאיות הנאמנות לח'אמנאי ואנשיו  ופועלות יחד עם 'משמרות המהפכה' - פאסדראן]. החברות האלה החלו לשתף פעולה עם חברת 'באבל' שבראשה עומד קוסאי צדאם חוסין מאז אמצע שנות התשעים. לצד הברחת הנפט העיראקי ושיווקו הבריחו החברות האיראניות תמרים עיראקיים. שיתוף הפעולה בעניין ההברחה והסחר בין המודיעין של ה'משמרות' לבין עיראק פסק לפני שנה בערך. אולם המודיעין של ה'משמרות' עודנו שומר לעצמו קשרים עם עודאי צדאם חוסין והמודיעין העיראקי, ומתקיים תיאום בין הצדדים בעניינים דוגמת המצור על הכורדים  והיציאה נגד ארה"ב. למשל, ארגון 'אנצאר אל-אסלאם' בכורדיסטאן העיראקית זכה לתמיכה והגנה של המודיעין של 'משמרות [המהפכה'] ומנגנוני המודיעין של המשטר העיראקי.

 

אל-שרק אל-אוסט: ישנן שאלות רבות נוספות סביב פעילותכם וסודות שלא חשפתם עד כה.

ד'אכרי: אני מבקש לדחות את הצגת השאלות האלה לזמן מה. אין ספק שלאחר שאסדיר את מצבי ומצב משפחתי ואתמקם במקום בטוח, אהיה מוכן להשיב על כל שאלותיכם.[1]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.2.2003.

[2]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.2.2003.

[3]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 18.2.2003.

[4]  לפי הסקר זכה ח'אמנאי לתמיכת 6 אחוזים בלבד של הנסקרים.