המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עורך 'אל-ריאד' מתנצל על עלילת הדם שפרסם עיתונו
24/3/2002


עורך היומון הסעודי 'אל-ריאד' על עלילת הדם שפורסמה בעיתונו: המאמר לא היה ראוי לפרסום

 

עורך היומון הסעודי, 'אל-ריאד', תורכי אל-סודיירי, פרסם טור בו הגיב לראשונה על עלילת הדם שפורסמה בעיתונו על ידי בעלת הטור, ד"ר אומימה אל-ג'לאהמה. במאמר שכותרתו "ידיעות ההסתה התוקפנית", כתב אל-סודיירי:

 

"הייתי מחוץ לסעודיה כאשר התקשר אלי עמיתי, האני ופא, ואמר לי שסוכנות ידיעות בינלאומית העבירה ידיעה על מאמר של עיתונאי אמריקאי בכתב העת National Review שהציע להטיל פצצות גרעיניות על העיר מכה הקדושה למוסלמים. ופא שאל אותי האם ידיעה זו היתה ראויה להתפרסם. שאלתי אותו האם סוכנויות אחרות העבירו את אותה הידיעה או דעות דומות, והוא השיב בשלילה. התפלאתי על כך שכל העיתונים הערביים פרסמו למחרת את הידיעה ולא פרסמו הבהרה לפיה מדובר בדעה פרטית...

 

ידעתי כי פרסום ידיעה פזיזה שכזו עלול להוביל להתקפות על אנשים [למרות שהם] אינם מחזיקים באותה הדעה. התפקיד שלנו איננו להרחיק אחרים מאתנו, אלא לצמצם את המרחק עמם ולהגיע להבנה הדדית ולא לאיבה משותפת.

 

מה שחשוב הוא שהופתעתי לקבל לאחר מכן שיחת ממנהל משרד אל-ריאד בניו יורק, העמית אחמד אל-יאמי, ששאל אותי מי זו אומימה אל-ג'לאהמה ומה היא כתבה בעשרה במארס. אמרתי שאני אשיב לו תוך כמה שעות, אבל מה פשר השאלות האלה? הוא אמר שכמה רשויות אמריקאיות התקשרו כדי לוודא האם 'אל-ריאד' פרסם מאמר הטוען שהיהודים שותים דם של בני אדם ומערבבים אותו באוכל שלהם, במה שאל-ג'לאהמה כינתה חג ה'פורים'.

בדקתי את המאמר ומצאתי אותו בלתי ראוי לפרסום משום שהוא אינו מתבסס על עובדות מדעיות או היסטוריות, והוא אף מנוגד לטקסיהן של כל הדתות המוכרות בעולם, ובכלל זה ההינדואיזם והבודהיזם.

 

המידע שנכלל במאמר אינו שונה מדברי ההבל המתפרסמים תמיד בספרות הצהובה, שאמינותה מפוקפקת. מבינתה של הגברת אל-ג'לאהמה נעלמה ההבנה של הטעות הקשה הזו בנוגע למידע, כמו גם ההבנה שהיהודים בכל מקום בעולם הם דבר אחד בעוד שהיהודים המשתייכים לתנועה הציונית הפועלת להשמדת הפלסטינים הם דבר אחר ושונה לחלוטין. בישראל עצמה יש יהודים מתונים כמו ישראל שחק, שלחם בגזענות הציונית וחשף אותה ברבים ממחקריו. בדומה לשחק יש גם אחרים ולא יתכן שהסכסוך שלנו עם תופעות כמו שרון יגרום לנו להכליל את רגשות השנאה לגבי כל היהודים.

 

בנוסף, מבחינה עקרונית, לא ניתן להעביר ידיעה מטופשת ושקרית בנוגע לשימוש בדם בני אדם במאכלים של בני אדם אחרים, יהיו אשר יהיו, משום שהדבר אינו קיים בעולם כלל..."[1]

 

 [1] אל-ריאד (סעודיה), 19.3.2002.