המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מגזין אל-קאעדה לנשים: על אישה להשתתף בג'יהאד
3/9/2004

 

מגזין אל-קאעדה לנשים: אישה חייבת להשתתף בג'יהאד

לאחרונה הופיע באינטרנט ביטאון חדש לנשים בשם "אל-ח'נסאא" מטעם "לשכת ההסברה הנשית בחצי האי ערב" של ארגון אל-קאעדה[1].  בביטאון זה פורסמו מאמרים העוסקים באישה המוסלמית בחצי האי ערב שברובם קוראים להשתתפות האישה בג'יהאד. כמו כן, הופיע בביטאון מאמר המותח ביקורת על השתתפותן של נשים בתכניות הטלוויזיה הסעודית בתור מגישות וכתבות. להלן קטעים מן המאמרים:

 

מאמר המערכת: תכליתנו היא גן העדן

במאמר המערכת של הביטאון נכתב: "... אנחנו אוהבות את אללה ואת שליחו. אנחנו צועדות בדרך אחת, דרך הג'יהאד למען אללה. המטרה שלנו היא שהאדה למען אללה והתכלית שלנו היא נחת  אללה וגן העדן שלו.

 

אנחנו עומדות שכם אל שכם לצד גברינו, תומכות בהם, מסייעות להם ומחזקות את ידיהם. אנחנו מחנכות את בניהם ומתכוננות. מי ייתן ואללה ידע את כנות כוונותינו ואת מעשינו הטובים, יבחר בנו ויהפוך אותנו לשהידות למענו  כשאנחנו מסתערות קדימה ולא נסוגות אחורה וכשאללה מרוצה מאתנו.

 

נעמוד מכוסות ברעלותינו ועטופות בגלימותינו עם נשקנו בידינו, ילדינו בחיקנו כשקראן והסונה של נביא אללה מדריכים ומנחים אותנו. דם בעלינו וחלקי גופותיהם של ילדינו הם הקרבן שבאמצעותו נתקרב לאללה כדי שאללה יצליח בידינו את השהאדה למענו. הרוח של גן העדן כבר מנשבת ו[אנו נשבעות] באללה, אסור לנו להחמיץ אותה. אנחנו הולכות בעזרת אללה בדרכן... של איאת [אל-אח'רס[2]] ורים [אל-ריאשי[3]]"

 

מאמרה של אום בדר: על לוחמת הג'יהאד להיות בכושר גופני מעולה

בביטאון פורסם מאמר מאת כותבת אלמונית המכונה "אום בדר" תחת הכותרת "מכשולים בדרכה של האישה לוחמת הג'יהאד" ובו אינדוקטרינציה והנחיות ללוחמת הג'יהאד. להלן עיקרי המאמר:

 

"אחיותיי האצילות… האישה במשפחה היא אם, רעיה, אחות ובת. בחברה היא מחנכת, תועמלנית ומטיפה לאסלאם, ולוחמת ג'יהאד. כשם שהיא מגנה על משפחתה מפני תוקפנות אפשרית כלשהי, כך היא מגנה על החברה מפני מחשבות הרסניות ומפני התדרדרות רעיונית ומוסרית והיא החייל הנושא את תרמילו ואת נשקו על גבו כהיערכות למתקפה צבאית...

 

וכשם שקודמותינו ישרות הדרך לוחמות הג'יהאד התמודדו  בעבר עם מכשולים בדרך זו [כלומר דרך הג'יהאד] כך  מתמודדות לוחמות הג'יהאד גם בזמן הזה, [הלוואי] ואללה ייתן להן פרי בטן ויצליח דרכן. בהזדמנות זו ברצוני לשפוך אור על מכשולים אלה מתוך תקווה למצוא דרכים להתגבר עליהם לבל יהוו מכשול לג'יהאד של האישה.

 

בעזרת אללה אפתח בהצגת כל המכשולים הללו ולאחר מכן אעסוק בכל אחד מהם בפרט...

 

בקיאות מועטה בשריעה

רבות מקרב נשותינו מתרשלות בעניין הזה... המקור הראשון לקבלת ידע הוא הקראן ועל לוחמת הג'יהאד להתמיד בקריאתו בקול ולהקפיד ללמוד אותו בעל פה ולשאוב את יסודות האמונה הנכונה והשלמה מהמקור הכביר הזה. כמו כן, עליה ללמוד את הסונה וללמוד בעל פה חדית'ים מהימנים ופירושיהם ולקרוא את ספרי האמונה, ההלכה, פירושי הקראן ותולדות הנביא מחמד...

 

חולשת האמונה וקשר לעולם הזה

אנחנו יכולים לראות מוסלמית בוכה מתוך עצבות על אחיותיה בעיראק, על אסירות בפלסטין, על אמהות שכולות בצ'צ'ניה ועל היתומים באפגניסטאן ובשאר ארצות האסלאם, אנחנו שומעים אותה מאיימת על האויבים ומתכוננת לעזור [לנשים המוסלמיות]. אחר כך, בשעת חירום היא חוזרת על עקבותיה, היא דבקה בעבודתה ובמעמד שלה וקשה לה לעזוב אותם...

 

הכנה מרושלת

1-ההכנה הנפשית: לוחמת ג'יהאד מרגישה פחד וחרדה מג'יהאד למען אללה באמצעות רכוש, מלים, וחרב...

 

2- ההכנה הצבאית: זוהי הבעיה העיקרית לא רק אצל נשותינו אלא גם אצל גברינו. אישה, גם אם היא אינה לוחמת ג'יהאד , ראוי לה שלפחות תדע איך משתמשים בנשק כדי להגן על כבודה מפני שזוהי אחת מחמש החובות במקרה שבו היא נתקלת בשודד, הולל או עבריין, במיוחד בזמננו בו רבים מקרים כאלה. וכל שכן כאשר האויב - הנמצא בפתח  עם ציודו, תחמושתו, צבאו והצי שלו, פושעיו והזונות שלו - חילל את כבודן של המוסלמיות בכל מקום. כיצד נבטח בו שלא יפגע בכבודנו? הוא חשב  את הפגיעה] באחינו ושפיכת דמם  למותרת, איך, אם כן, ניתן לו [לאויב] לשמור על גברינו?! הוא גנב כסף וגזל אדמה, אז איך נמנה אותו לשומר על רכושנו ואוצרותינו?!

 

לוחמת ג'יהאד צריכה להכיר סוגים שונים של נשק ותחמושת, איך לפרוק נשק, לנקות אותו, להרכיב אותו, להשתמש בו ולירות בו ובעזרת אללה, אנו נעזור לך בנושא זה בגיליונות הבאים.

 

3- ההכנה הגופנית: חשוב שללוחמת ג'יהאד יהיה כושר גופני מעולה, שלא תפריז באכילה ובשתיה ושתרבה בצומות רשות [חוץ מצום רמדאן]. עליה ולבצע תרגילי ספורט ועל זה כבר דובר בפרק אחר של גיליוננו. אחרי שלוחמת ג'יהאד השיגה את הכושר הזה עליה להמשיך להיות במצב הזה כדי לא לאבד אותו, [עליה] להימנע מלהיות ערה בלילה ו[להימנע] מתזונה לקויה, מעייפות גופנית ומשאר הגורמים שיגרמו לה לאבד מה שהשיגה.

 

מיעוט התודעה

אצל אחיות מסוימות ניתן להיתקל בהבנה משובשת של הג'יהאד לפיה רק הגברים אחראים לג'יהאד  או שהג'יהאד הוא רק נשיאת נשק ועימות ישיר [עם האויב]. תפיסה זו מנוגדת לאמת שכן המוסלמית היא לוחמת ג'יהאד בכל זמן ומקום. היא לוחמת ג'יהאד באמצעות מימון הג'יהאד, היא לוחמת ג'יהאד בכך שהיא ממתינה לבעלה לוחם הג'יהאד וכשהיא מחנכת את ילדיה למה שאללה אוהב. היא לוחמת ג'יהאד כשהיא נושאת נשק כדי להגן על משפחתה או מתוך קנאות לריבון העולמים, היא לוחמת ג'יהאד כאשר היא מגלה סבלנות ואורך רוח עם בעלה לוחם הג'יהאד למען אללה. היא לוחמת ג'יהאד כשהיא תומכת בג'יהאד וכשהיא קוראת לג'יהאד במלים, במעשה, באמונה ובתפילה.

 

נכון שבמקור מצוות הג'יהאד הוטלה על גברים ולא על נשים. הג'יהאד של האישה הוא העלייה לרגל למכה והעלייה לרגל למכה שלא בזמן החג'. אולם כאשר הג'יהאד הופך למצווה אישית אז האישה מוזעקת כמו גבר ואינה צריכה לבקש רשות לא של בעלה ולא של האפוטרופוס שלה מפני שהיא מחויבת בכך ואין שואלים רשות כדי לקיים מצוות שכולם חייבים לעשות אותן..."

 

התנגדות להופעת נשים בטלוויזיה

בכתב העת הופיע מאמר נוסף תחת הכותרת "המבט הנשי" בו נמתחה ביקורת על הופעתן של נשים כמגישות וככתבות בטלוויזיה: "מסע החשפנות עדיין נמשך והערוץ השני של מה שנקרא המשטר הסעודי ממשיך להציג נשים מאז היווסדו. לא ראינו עמדה נחרצת מצד אנשי הדת שלנו פן יבואו צעדים נוספים של השטן. נשות חצי האי ערב מופיעות על המרקעים [כשדרניות] בתוכניות החדשות. יתר על כן, אפילו הכתבים הם לעתים ממין נקבה. [הופעת] נשים בחדשות הפכה להיות היום הכרח בעוד שבעבר לא היה בו כל צורך."

 


[1]   "אל-ח'נסאא" ,אוגוסט 2004. אל-חנסאא בנת עמר היתה משוררת מן התקופה הטרום איסלאמית שהתאסלמה בתקופת הנביא מחמד. נחשבת לאם השהידים שכן לאחר שארבעת ילדיה מתו בקרב אל-קאדיסיה לא התאבלה עליהם אלא הודתה לאללה אשר כיבד אותה במותם

[2]  איאת אל-אח'רס ביצעה פיגוע התאבדות בירושלים ב- 29.03.2002. 

[3]   רים אל-ריאשי  ביצעה  הפיגוע התאבדות במעבר ארז ב-14.1.2004.

תגיות