המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מקורב לאל-זרקאוי: אל-זרקאוי אינו קשור לאל-קאעדה
15/9/2004

מקורב לאל-זרקאוי: אל-זרקאוי אינו קשור לאל-קאעדה; שאיפתו - להרחיב את הלחימה לכל מדינות האזור

 

היומון הבינערבי "אל-חיאת" ערך ראיון עם איסלאמיסט ערבי שפגש לאחרונה בפאלוג'ה את אבו מצעב אל-זרקאוי [אחמד אל-ח'לילה, ירדני במוצאו, בן 37][1]. להלן עיקרי הדברים שסיפר ליומון אודות אל-זרקאוי:  

 

מטרות המאבק של אל-זרקאוי

לדברי המקור אל-זרקאוי אמר "אנו נלחמים בעיראק בעוד עיננו נשואות לא רק אל עיראק אלא גם אל מקומות אחרים כמו ירושלים. יש לו אסטרטגיה ושאיפה להרחיב את הלחימה לכל האזור."

 

לדברי המקור, אל-זרקאוי "הגיע לזירה הזו רק כדי לסלק את האמריקאים מארצם של המוסלמים ולהקים ממשלה אסלאמית. זה חלק מן המטרה, שכן אם הדבר לא יעשה כיצד נוכל להביא להפיכה במשטרים בארצות השכנות? כיצד נוכל להציל את ירושלים כשאין לנו בסיס ממנו נוכל לצאת? הצלת ירושלים והארצות השכנות תבוא רק לאחר שתוקם מדינה אסלאמית, אשר ממנה יצאו הנערים לשחרר את האזורים השכנים."

 

על רצח בני הערובה בעיראק

לגבי ההאשמות בנוגע לדרך המזוויעה שבה נרצחים בני הערובה שנפלו בידי ארגונו של אל-זרקאוי 'אל-תוחיד ואל-ג'יהאד' אמר המקור כי אל-זרקאוי משוכנע שפעולותיו מותרות על פי השריעה האסלאמית וכי בני הערובה "אינם באמת בני ערובה ויש הבדל בין בן ערובה לבין מרגל או שבוי. דינם של המרגלים רצח. אך ישנה מחלוקת כיצד הדבר יתבצע האם באמצעות החרב או הירי."

 

לדבריו, אל-זרקאוי "מקבל הערות" מחכמי הדת מוסלמים בנוגע להיתר או איסור פעולות ההרג שהוא מבצע, בתנאי שאלו חכמי דת שאינם קשורים לשלטון ומביעים את דעתם מתוך שכנוע עצמי ולא כדי לרצות את שליטיהם. עוד אמר כי יש ראיות הלכתיות לכך שפעולות הרצח שאל-זרקאוי מבצע מותרות, אפילו הן כוללות התעללות בגופות "אללה התיר לנו להשיב להם כגמולם באותן הדרכים שהם נוקטים. אם הם הרגו את נשותינו אנו נהרוג את נשותיהם."

 

על יחסו לשיעים

בתשובה לשאלה בנוגע לעמדתו של אל-זרקאוי ביחס לשיעים, ובמיוחד בנוגע לאיגרת שמיוחסת אליו בה נאמר כי הוא מעוניין שתתרחש בעיראק מלחמת אזרחים במסגרתה יותקפו השיעים אמר: "האמריקאים הם שהפיצו את האיגרת, האם לא כך הדבר? מה אתה מצפה מהאויב שלך, השקר שלהם ברור."

 

עוד אמר: "עמדתו של אל-זרקאוי [ביחס לשיעה] ברורה... כל הזרם הסלפי מאמין שהשיעה היא אידיאולוגיה כופרת. אני חושב כך וגם אבו מצעב [אל-זרקאוי] מאמין שהשיעה כדרך אמונה היא כפירה. אך אין הדבר אומר שאנו מכריזים על ההמון השיעי ככופר, עלינו לקרוא להם לחזור בתשובה לאללה."

 

לדבריו אל-זרקאוי אמר "אם השיעים לא היו הורגים אותנו, אנו לא היינו הורגים אותם. האויב העיקרי שלנו הוא האמריקאים והמדינה העיראקית, אבל האמת היא שהשיעים הרגו את הסונים." לטענת הדובר "השיעים מהווים את בסיס הפירמידה של הממשלה העיראקית השלטת. הם גם מהווים אחוז נכבד בכוחות המזוינים שהקימו כוחות הכיבוש כדי להגן על הממשלה הזו. בפלוג'ה הגיעו כוחות שיעים שנלחמו נגד התושבים ואותו הדבר קרה גם בנג'ף: אלו שהתקיפו את [מקתדא]

אל-צדר היו השיעים ולא האמריקאים."

 

לדבריו הקבוצות הנלחמות כיום בעיראק סבורות ש"כל מי שנכנס למדינה הזו יחד עם האמריקאים במסגרת הכיבוש שלהם הוא כופר. אנו לא מדברים על משטר שחזר בו מן האסלאם, שיש לגביו מחלוקת האם להכריז עליו ככופר או לא. [אבל] אין מחלוקת על כך שמי שמשתף פעולה עם הכיבוש - הוא בוגד ויש להרוג אותו ללא הבדל אם הוא סוני, שיעי או תורכי."

 

על קשריו עם אל-קאעדה

לגבי הטענות כי אל-זרקאוי חבר בארגון אל-קאעדה אמר: "הלוואי והוא היה נציג אל-קאעדה בעיראק. אבל, האמת היא שלאל-זרקאוי יש ארגון משלו. הוא אינו חבר באל-קאעדה ואין לו שום קשר לשיח' אוסאמה [בן לאדן], הם רק נוקטים באותה הדרך והשיטה. אין ביניהם שום קשר ארגוני, להיפך, נערים ערבים רבים אמרו כי הם ישבעו אמונים לאל-זרקאוי בתנאי שהוא ישבע אמונים לשיח' אוסאמה. אומרים שעד עתה הוא לא נשבע לו אמונים וכי הוא נוהג לומר: עד היום לא נשבעתי אמונים לשיח' אוסאמה ואינני פועל במסגרת ארגונו..."

 


[1] אל-חיאת (לונדון),  10.9.2004.