המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר כוויתי: לתרבות האלימות אין קשר לציונות ולאימפריאליזם
1/8/2004

שר התקשורת הכוויתי לשעבר: יש לנו תרבות של אלימות

שאין לה כל קשר לציונות ולאימפריאליזם

 

העיתונאי ד"ר סעד בן-טפלה, לשעבר שר התקשורת הכוויתי התראיין לטלוויזיה הירדנית ב-8.6.2004. להלן קטעים מדבריו:  

 

"...השחיטה, ההתעללות ההרסנית, האנרכיה ושפיכות הדמים לא  מתקרבות בכל צורה שהיא לג'יהאד על פי ההלכה ולהתנגדות. מדובר באנרכיה ובטרור והם מהווים אינדיקציות לתסכול ולתרבות ההתאבדות הקולקטיבית המזכירה לווייתנים.

 

תרבות זו נובעת מסיבות אובייקטיביות ואישיות. ואולם, אני סבור שיש לכך סיבה נוספת... והיא התפשטותו של זרם דתי קיצוני המגביר את תסכולם של הצעירים מאחר שהוא אומר להם "אתם צריכים להשיג שני דברים -  מות קדושים או ניצחון". הוא מייפה את תרבות האלימות ומתאר אותה כהתנגדות וג'יהאד. אולם רעיון הג'יהאד באסלאם חף מפעולות אלה. אני סבור שעלינו לבחון מחדש את התרבות הזו... 

 

אני סבור שלמרבה הצער, רבים בטלוויזיה, ברדיו, ובעיתונות נוהגים בבחינת "הרצחת וגם ירשת". הם אלה שדחפו את הצעירים האלה אל התסכול וגרמו להם למות לחינם ולהרוג איתם אחרים ולחלק את העולם לשחור ולבן. אני סבור שכולנו אחראים לתרבות זו ואין לציונות ולאימפריאליזם כל קשר אליה...

 

אין זה נכון לומר שהאלימות היא תוצאה של הכיבוש. הכיבוש הצרפתי יצא מאלג'יריה לאחר שנפלו מיליון חללים ואז נטבחו באלג'יריה 100,000 אלג'יראים בידי אלג'יראים אחרים, בשם האסלאם, תוך פחות מעשר שנים; כלומר, למרבה הצער, יותר ממה שאפילו ישראל יכולה היתה לטבוח במהלך תקופת האינתיפאדה.

 

המילים "התנקשות" ו"אלימות פוליטית" הן מילים ערביות, שהושאלו לכל שפות העולם. אני מדבר כבלשן אקדמאי. מקור המילה assasination היא מהמילה חשאשיון, קבוצתו של חסן אל-צבאח שיצאה מאספהאן במאה ה-13. לאלימות זו יש שורשים תרבותיים ואין לה קשר לכיבוש ויש אשר מצדיקים אותה. איני רוצה שיבינו מדברי בצורה כלשהי שאני מגן על הכיבוש ומצדיק אותו. אולם אני אומר שהגיון זה, שאותו איני מקבל, הוא ההצדקה למה שקורה בעיראק ובמקומות אחרים.

עיראק נכבשה לפני כשנה. לפני כן היתה בעיראק אלימות שגרמה להרג למעלה ממיליון עיראקים, איראנים, כורדים, כוויתים וכיו"ב. זה לא נעשה על ידי ציונים, הכיבוש או אמריקה אלא על ידי ערבים ומוסלמים שהיו בבגדאד.

 

מספר ההרוגים באלג'יריה ואלה שנהרגו על ידי המשטרים הערבים האחרים עולה על מספר הפלסטינים שנהרגו על ידי ישראל. אלה שנשחטו בסעודיה לפני כמה ימים הם מוסלמים שלווים שהלכו ברחוב ונהרגו... אין כיבוש בסעודיה, אין בסיסים אמריקאים ואין נוכחות אמריקאית וצבא אמריקאי בסעודיה...

 

אני סבור שלמרבה הצער ישנה תרבות של אלימות שהיתה קיימת לפני שהאמריקאים הגיעו לעיראק ולמפרץ ואף לפני הכיבוש הישראלי בפלסטין, לפני הכיבוש האמריקאי באפגניסטאן ועיראק. ההיגיון הכוללני הזה הוא לדעתי זה שפוגע בצעירים האלה וגורם להם לחשוב שהיתה אימפריה [אסלאמית] טובה שהשתרעה מסין במזרח ועד לאנדלוסיה, כולל צ'צ'ניה..."