המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
נאום ערפאת לרגל 'יום העצמאות הפלסטיני'
21/11/1998

נאום ערפאת בפני אנשי ה'פתח' לרגל 'יום העצמאות הפלסטיני'

 

יושב ראש הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת נשא נאום בפני אנשי תנועת ה'פתח' ברמאללה לרגל יום השנה העשירי ל'הכרזת העצמאות הפלסטינית', שצויין ב15- בנובמבר. להלן קטעים מדבריו:

 

"המהפכה הפלסטינית היא מהפכה אדירה ומוטב שידעו הרחוק והקרוב שהרובה הפלסטיני מוכן ואנו נכוון אותו, אם הם ינסו למנוע מאתנו מלהתפלל בירושלים... קיימים הסכמים שמוטב שיבוצעו, משום שהגנרלים של האבנים ערוכים ומוכנים.[1]

 

"אנו בחרנו בשלום האמיצים מתוך אמונה [בדרכו של] הנביא ב'הסכם חודייביה'[2]. אנו אמצנו הסכם זה הסכם האמיצים. מי שחושב שהוא יכול 'לעבוד' עלינו בכל הנוגע להסכם האמיצים, צריך לדעת שאנו עם של ענקים. עם של ענקים."

 

"מאה שנים אנו נתונים למתקפה זו. בשנת 1897 בקונגרס הציוני בבאזל הוא [הרצל] אמר: 'אדמה ללא עם לעם ללא מולדת'. מאה שנים אנו מתמודדים עם הכח האדיר והעולמי הזה [הכוונה לציונות] ועמנו נותר איתן בירושלים. כן, אנו נקים מדינה בארבעה במאי 1999."[3]

 

"זכות השיבה היא זכות מקודשת והמערכה בענין זה היא יסודית, חשובה ולוהטת... 55% מבני עמנו הם פליטים ואני אחד מהם. מספר הפליטים הפלסטינים מגיע לארבעה וחצי מליון והם מפוזרים מצ'ילה ועד סידני, דרך לבנון, סוריה, מדינות המפרץ, לוב, אלג'יריה, תוניסיה, סודאן ותימן. מספרם של העקורים עולה על 860 אלף והם נעקרו בכח כדורי הרובה מבתיהם ב1967-. המטרה בגרושם היתה לרוקן את האדמה הזו מבעליה החוקיים - הפלסטינים..."

 

"בכך שחתמנו על הסכם 'ויי פלנטיישן' עם ממשלת הליכוד הישראלית הצלחנו לנתץ את סיסמתם של הקיצונים הישראלים בדבר ארץ ישראל הגדולה. 'הסכם וושינגטון' שם קץ לחלום ההתרחבות הזה ולטענות הכזב הישראליות לפיהן ארץ ישראל משתרעת מהנילוס ועד לפרת."

 

"בזכותם של גיבורי האנתיפאדה שב העם הפלסטיני למפה הגיאו-פוליטית, לאחר שהיו נסיונות ומזימות למוחקו ואנו מוכנים להתחיל מהתחלה."[4][1]  אל-איאם, 16.11.1998.

[2]  הסכם חודייביה נחתם בין הנביא מחמד לשבט קורייש בשנת 637 למשך עשר שנים,

   אלא ש18- חודשים לאחר חתימתו הפר מחמד את ההסכם וכבש מכה.  

[3]  'טלוויזית פלסטין', 15.11.1998

[4]  אל-חיאת אל-ג'דידה, 16.10.1998  

 

תגיות